Pět let od arabského jara: Naděje zhasly, revoluce skončily. Výjimkou je jediná země

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
19. 12. 2015 19:30
Vlna protivládních demonstrací v Tunisku v prosinci roku 2010 spustila vlnu protestů, která vstoupila v povědomí pod názvem "arabské jaro". Zatímco Tunisané dosáhli v některých ohledech kýžených změn, Sýrie se už čtvrtý rok potýká s občanskou válkou a ani v řadě dalších zemí výsledky neodpovídají očekávání. V grafice si projděte osudy vybraných zemí, které arabské jaro zasáhlo.
Protesty v Iráku
Protesty v Iráku | Foto: Reuters

Irák

Kdy to začalo:

12. prosince 2011 se na řadě míst - například v Bagdádu a Karbale - shromáždily stovky Iráčanů, stěžovali si zejména na špatnou bezpečnostní situaci ve válkou poničené zemi a na korupci. K největším demonstracím ale došlo až 25. února během tzv. Dne běsnění, lidé protestovali zejména proti nezaměstnanosti, nefungující veřejné správě a korupci. Demonstrace vypukly i v iráckém Kurdistánu.

Co se stalo:

V předzvěsti protestů irácký premiér Málikí oznámil, že už znova na post předsedy vlády nehodlá kandidovat. V některých provinciích došlo k obměně vedení. Propuštěno bylo několik tisíc vězňů.

Současná situace:

Současná bezpečnostní situace v Iráku se nese zejména v duchu boje proti džihádistům z teroristické organizace Islámský stát (IS), která má pod kontrolou velkou část iráckého území. Na zemi proti nim kromě iráckých bezpečnostních sil bojují například i iráčtí Kurdové. Ze vzduchu proti IS na podzim roku 2014 spustila nálety mezinárodní koalice států.

 

Právě se děje

Další zprávy