Pět let od arabského jara: Naděje zhasly, revoluce skončily. Výjimkou je jediná země

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
19. 12. 2015 19:30
Vlna protivládních demonstrací v Tunisku v prosinci roku 2010 spustila vlnu protestů, která vstoupila v povědomí pod názvem "arabské jaro". Zatímco Tunisané dosáhli v některých ohledech kýžených změn, Sýrie se už čtvrtý rok potýká s občanskou válkou a ani v řadě dalších zemí výsledky neodpovídají očekávání. V grafice si projděte osudy vybraných zemí, které arabské jaro zasáhlo.
Foto: Wikimedia Commons

Jordánsko

Kdy to začalo:

Protesty v Jordánsku začaly v polovině ledna 2011, a to zejména kvůli nezaměstnanosti, inflaci a také korupci. Demonstranti požadovali rezignaci vlády a také změny v monarchii, případně i abdikaci krále Abdulláha II. Na konci ledna opoziční Muslimské bratrstvo vyzvalo Jordánce, aby vyšli do ulic. Protesty pokračovaly v průběhu celého roku, v roce 2012 polevily. Znovu se projevily na podzim 2012, ozývali se kritici krále, kteří vinili vedení země, že může za vysoké ceny paliva a dalšího zboží.

Co se stalo:

V únoru 2011 byla rozpuštěna vláda, stejný osud čekal o půl roku později následující kabinet. Další premiér odstoupil v únoru 2012.

Současná situace:

Od října 2012 je jordánským premiérem Abdulláh Ensúr.

 

Právě se děje

Další zprávy