Egyptský soud nařídil propustit syny exprezidenta Mubaraka, jeden z trestů si už odpykali

ČTK ČTK
12. 10. 2015 14:39
Egyptský soud letos v květnu uložil synům dlouholetého autoritářského vládce země tříletý trest vězení za zpronevěru státních peněz a korupci. Gamál a Alá Mubarakovi si ze státních peněz rekonstruovali svá soukromá sídla. Soud nyní uznal námitku, že si část tříletého trestu odpykali už při pobytu ve vyšetřovací vazbě. Na výsledek odvolání v případu dalších korupčních kauz podle něj mohou čekat na svobodě.
Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak. Ilustrační foto.
Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Káhira - Egyptský soud nařídil propuštění synů bývalého prezidenta Husního Mubaraka z vězení.

Trest za zpronevěru státních prostředků si odpykali a na výsledek odvolání v případu dalších korupčních kauz budou moci Gamál a Alá Mubarakovi čekat na svobodě, informovala agentura Reuters.

Synům dlouholetého autoritářského vládce Egypta soud letos v květnu uložil tříletý trest vězení za zpronevěru státních peněz a korupci. Peníze určené na opravu prezidentských paláců údajně spolu s otcem využili na úpravy svých soukromých sídel. Škodu úřady vyčíslily na 125 milionů egyptských liber (380 milionů Kč).

Káhirský soud v pondělí uznal námitku obhajoby Mubarakových synů, že si část tříletého trestu odpykali již při pobytu ve vyšetřovací vazbě.

Poprvé se Gamál a Alá Mubarakovi za mříže dostali už v dubnu 2011, dva měsíce po pádu svého otce Husního po nepokojích v rámci takzvaného arabského jara. Později se sice dostali na svobodu, letos v květnu je ale opakovaný soud spolu s otcem poslal na tři roky do vězení.

Nyní 87letý prezident Mubarak zůstává už více než dva roky v péči lékařů ve vojenské nemocnici. Po jeho pádu si Egypťané do čela země zvolili Muhammada Mursího. V roce 2013 ho ale svrhla armáda a do čela Egypta se postavil bývalý generál Abdal Fattáh Sísí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy