Pět let od arabského jara: Naděje zhasly, revoluce skončily. Výjimkou je jediná země

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
19. 12. 2015 19:30
Vlna protivládních demonstrací v Tunisku v prosinci roku 2010 spustila vlnu protestů, která vstoupila v povědomí pod názvem "arabské jaro". Zatímco Tunisané dosáhli v některých ohledech kýžených změn, Sýrie se už čtvrtý rok potýká s občanskou válkou a ani v řadě dalších zemí výsledky neodpovídají očekávání. V grafice si projděte osudy vybraných zemí, které arabské jaro zasáhlo.
Foto: Reuters

Egypt

Kdy to začalo:

Egyptská revoluce se datuje do období 25. ledna - 11. února 2011. Koncem ledna se konala první velká demonstrace v metropoli Káhiře. Policie ji rozehnala slzným plynem a vodními děly. K protestům se postupně přidávali další Egypťané, ulicemi Káhiry jich nakonec pochodovalo čtvrt milionu. Požadovali odstoupení prezidenta Husního Mubaraka, který zemi vládl od roku 1981. Stěžovali si na řadu nesvobod, výjimečný stav, brutalitu a řadu politických i ekonomických potíží, například nezaměstnanost a inflaci.

Co se stalo:

Na konci ledna podal demisi kabinet, v pátek 11. února pak prezident Husní Mubarak po třiceti letech u moci rezignoval. Vládu vzala do svých rukou přechodně armáda. Parlament byl rozpuštěn. Ve střetech s bezpečnostními silami zemřelo přes 840 lidí. V listopadu 2011 se konaly parlamentní volby, v nichž zvítězila strana Svoboda a spravedlnost, za kterou stálo vlivné Muslimské bratrstvo. V červnu 2012 se novým egyptským prezidentem stal Muhammad Mursí.

Současná situace:

V létě 2013 Egypt opět ovládly protesty, které skončily násilným sesazením prezidenta Muhammada Mursího, které si na vrub připsala armáda. V listopadu téhož roku byl s Mursím zahájen soudní proces, v květnu 2015 byl odsouzen k trestu smrti. K doživotním trestům byly za revoluci v roce 2011 odsouzeny a pronásledovány i stovky členů Mursího Muslimského bratrstva. V červnu 2014 se novým egyptským prezidentem stal bývalý šéf armády Abdal Fattáh Sísí, úřad převzal z rukou armádou dosazeného prozatímního prezidenta Adlího Mansúra. Ten tak navázal na předchozí linii vojenských hlav státu Anvara Sadata a Husního Mubaraka. Stránky egyptských médií v posledních týdnech plnily zejména nebezpečná situace na Sinajském poloostrově a teroristické útoky.

 

Právě se děje

Další zprávy