Periskop: Skoti v zahraničí mohou na referendum zapomenout

Přenos skončil
Úterý 22. července: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Konec syrské exilové vlády

Syrská exilová opozice rozpustila svou vládu a oznámila, že do měsíce sestaví novou. Důvodem jsou neshody mezi členy opozice i jejími spojenci.

Exulanti před dvěma týdny zvolili do svého čela Hádího Bahru. Jeho předchůdce Ajmad Džarba úřad vykonával dva šestiměsíční mandáty a další prodloužení nebylo možné. Oba mají blízko k Saúdské Arábii, která patří k nejvýznamnějším spojencům opozice.

Foto: Reuters

Vězení pro turecké policisty

Desítky vysokých policejních činitelů pozatýkali dnes při velkém zátahu v Turecku. Prokuratura je podle agentury Reuters viní ze zapojení do ilegálního sledování premiéra Erdogana a jeho nejbližších spolupracovníků.

Celkem úřady nechaly zatknout 67 vysokých pracovníků policie v aktivní službě i v důchodu. Tato nová vlna zatýkání podle agentury AFP souvisí s prezidentskými volbami, které se v zemi uskuteční za tři měsíce. Premiér Erdogan si policejními čistkami upevňuje moc.

Turecký premiér Recep Erdogan.
Turecký premiér Recep Erdogan. | Foto: Reuters

Skoti v zahraničí hlasovat nebudou

Více než milion Skotů žijících mimo zemi svého původu nebude moci hlasovat v referendu o odtržení od Velké Británie.

Statisíce Angličanů a desetitisíce Poláků, kteří se do Skotska přestěhovali, však volit mohou.

Právě z toho důvodu hlasování, které se uskuteční 18. září, vzbuzuje kontroverze. Někteří britští politici prohlašují, že referenda by se měli zúčastnit voliči z celého Spojeného království. Vlády Británie a Skotska nicméně tuto možnost nakonec zavrhly s tím, že nezávislost je interní záležitostí Skotska. 

Foto: Reuters

Carnajevův kamarád je vinen

Americký soud rozhodl o vině Azamata Tazhajakova, kamaráda bostonského atentátníka Džochara Carnajeva. Odsouzen byl za maření vyšetřování.

Ve dnech po teroristickém útoku při maratonu Bostonu totiž zlikvidoval Carnajevův batoh a notebook. Kazachovi za to hrozí až 20 let vězení. Při atentátu v Bostonu zemřeli tři lidé a více než 260 jich bylo zraněno.

Foto: Reuters

Ruská vláda v hledáčku hackerů

Ruská hackerská skupina Anonymní internacionála zveřejnila korespondenci vicepremiéra Arkadije Dvorkoviče. Obsahuje znepokojivé informace o sestavování ruského státního rozpočtu. Kreml jejich pravost nepopřel.

Dvorkovič v korespondenci píše například premiérovi Dmitriji Medveděvovi, že nevidí možnost splnit cíle v klíčových ekonomických sektorech. Z dokumentu také vyplývá, že ruské ekonomice chybí peníze.

Prezident Putin s premiérem Medveděvem.
Prezident Putin s premiérem Medveděvem. | Foto: Reuters

Nigerijci prchají před Boko Haram

Nigerijci hromadně opouští své domovy. Z města Damboa uprchlo kvůli bojům až 15 000 lidí. Nepokoje mají zřejmě na svědomí islamisté z hnutí Boko Haram.

Ozbrojenci ve městě a přilehlých vesnicích zabili nejméně 40 lidí a vypálili desítky domů. V dubnu milice Boko Haram unesly více než 270 dívek z gymnázia v Chiboku, 219 jich je stále v zajetí.  

Foto: Reuters

Nový prezident pro Indonésii

Prezidentské volby v Indonésii vyhrál guvernér metropole Jakarty Joko Widodo. Získal 53 procent hlasů voličů. Jeho sok, bývalý generál z dob diktatury Prawobo Subianto, dnes nejprve oznámil, že z voleb odstupuje, později ale podle agentury Reuters svá tvrzení upravil s tím, že "odstupuje z procesu sčítání hlasů".

Dodal, že výsledky napadne u soudu. Očekávají se nepokoje, a zemi proto hlídá více než 250 000 policistů.

Foto: Reuters

Krejčířův soud odložen

Soud v Jihoafrické republice odložil o měsíc proces s Radovanem Krejčířem. Spolu s dalšími lidmi čelí obžalobě z únosu a pokusu o vraždu bratra údajného drogového dealera.

Čech je v JAR stíhán i za několik dalších kauz. Je spojovaný například s vraždou výběrčího pohledávek Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho. Krejčíř je od loňského listopadu ve vazbě.

Radovan Krejčíř zdraví policistu před budovou pretorijského soudu, který rozhodoval o jeho vydání do Česka. (29. srpna 2013)
Radovan Krejčíř zdraví policistu před budovou pretorijského soudu, který rozhodoval o jeho vydání do Česka. (29. srpna 2013) | Foto: ČTK
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK, Jan Hejl
Aktualizováno 22. 7. 2014 16:16
 

Právě se děje

Další zprávy