* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.
Před a po... Tak mžik změnil oklahomský Moore
Oklahomské město Moore se pomalu vzpamatovává z následků ničivého tornáda, které se jím přehnalo v pondělí. Server The New York Times nabízí netradiční pohled na místa, jež živel změnil k nepoznání.
Udělal jsem velké chyby...
Jsou tomu necelé dva roky, co fotografie Anthonyho Weinera obletěla celý svět. Vyšlo tehdy najevo, že demokratický kongresman poslal nejméně šesti ženám fotky, na nichž se promenuje jen v ručníku nebo ukazuje svůj rozkrok.
"Udělal jsem velké chyby," přiznal osmačtyřicetiletý politik v novém videu s tím, že by se nyní rád vrátil na výsluní. Jak? Chce vystřídat v křesle starosty New Yorku Michaela Bloomberga. První průzkumy mu ale před zářijovým hlasováním moc velké šance nedávají.
Nekandiduje, přesto vede
Na Slovensku se pomalu roztáčí kolotoč zvaný prezidentská volba, byť se o nástupci Ivana Gašparoviče bude rozhodovat až příští rok.
Tak třeba pokud by se volilo nyní, vyhrál by muž, který podle vlastních slov momentálně o post nestojí - premiér Robert Fico by v případě kandidatury získal hned 41,9 procenta hlasů, napsal server Aktuálne.sk. Opozičníci Ján Čarnogurský, Radoslav Procházka či Andrej Kiska se nedostali ani na poloviční číslo.
Ale víme, jak to s těmi průzkumy bývá. Takový Jan Fischer by o tom mohl napsat román...
Hladovka kvůli soudu
Maria Aljochinová, jedna ze tří odsouzených punkerek Pussy Riot, zahájila hladovku. Protestuje tak proti rozhodnutí, jímž jí soud zakázal účastnit se jednání o jejím podmínečném propuštění.
Aljochinová si momentálně v pracovním táboře odpykává dvouletý trest za protiputinovský protest v pravoslavné katedrále.
Klausovu výjimku hoďte za hlavu
Psal se říjen 2009, když tehdejší prezident Václav Klaus odmítl podepsat Lisabonskou smlouvu, pokud nebude mít Česko výjimku z Listiny základních práv.
Unie ustoupila, Klaus podepsal. Tři a půl roku poté přišel Evropský parlament s doporučením členským státům: výjimkou se vůbec nezabývejte.
Naděje pro miliony ilegálů
Barack Obama se po smršti špatných zpráv může alespoň trochu radovat. Klíčový výbor Kongresu totiž schválil zásadní reformu americké imigrační politiky. Návrh připravený společně politiky z řad republikánů i demokratů, prošel poměrem hlasů 13 ku 5.
Chvála sebevrahovi
Zatímco mnozí nad sebevraždou v katedrále Notre-Dame nevěřícně kroutí hlavou, šéfka francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová je jiného názoru.
Aktivista Dominique Venner se zastřelil před stovkami turistů na protest proti sňatkům homosexuálů. A podle Le Penové šlo o "poslední, vysoce politické gesto", které mělo za snahu probudit francouzský lid.
Neklidný Stockholm
Desítky aut v plamenech, zdemolované obchody, kamení létající vzduchem.
Tak to už třetí noc po sobě vypadá v chudých předměstích švédské metropole Stockholmu, která obývají převážně přistěhovalci.
"Bude to vypadat jako ve Francii," řekl deníku Aftonbladet jeden z obyvatel čtvrti Kista. Připomněl tak rozsáhlé nepokoje v okrajových částech Paříže a dalších francouzských měst, které se odehrály v roce 2005.
Dělníky pohltila země
Nejméně pět lidí pohltila jáma, která se otevřela v čínském městě Šen-čen. Podle agentury AFP navíc k neštěstí došlo ve chvíli, kdy se u bran průmyslového komplexu Huamao střídaly směny.
Záchranářům se podařilo vytáhnout jednoho přeživšího, nikdo ale zatím neví, kolik jich dovnitř spadlo.
Za obchod, vlast a konzervativce!
Evropskou unii čeká další z důležitých summitů. Ačkoliv se tentokrát zástupci společenství budou věnovat především energetice či daňovým únikům, na přetřes bezpochyby přijde i rostoucí euroskepticismus Britů.
Pod palbou otázek se tak zřejmě ocitne ministerský předseda David Cameron. "Můj postoj k EU se opírá o obchod, zemi a konzervativní stranu," nechal se slyšet v rozhovoru pro BBC Radio 4.