V katedrále Notre-Dame se zastřelil odpůrce sňatků gayů

ČTK ČTK
21. 5. 2013 20:15
Pařížský chrám musel být evakuován

Paříž - V pařížské katedrále Notre-Dame se zastřelil 78letý historik a pravicový aktivista Dominique Venner. Chrám, který patří mezi největší turistické atrakce francouzské metropole, byl evakuován. Venner byl ve Francii známý svými krajně pravicovými eseji a byl odpůrcem nedávno schválených sňatků homosexuálů.

Muž se podle upřesněných informací střelil do úst pistolí belgické výroby, a to před oltářem chrámu krátce po 16:00. Evakuováno bylo podle agentury AP asi 1500 lidí.

Představitel katedrály Patrick Jacquin řekl, že Venner nepatřil mezi pravidelné návštěvníky chrámu. Podle jeho znalostí prý jde vůbec o první sebevraždu uvnitř katedrály.

Z dopisu, který Venner těsně před sebevraždou položil na oltář, údajně nebylo možné vyčíst motivy jeho činu. Na svém blogu však v příspěvku s datem 21. května odsoudil socialistickou vládu za to, že minulý týden prosadila sňatky osob stejného pohlaví.

Podle něj však skutečné "nebezpečí" představuje imigrace, která vede k nahrazování původního obyvatelstva Francie a Evropy lidmi odjinud.

Venner byl podle AFP parašutistou za francouzské války v Alžírsku (1954-1962) a byl členem ilegální Organizace tajné armády, která usilovala o to, aby Alžírsko zůstalo součástí Francie. Od 50. let byl členem řady dalších krajně pravicových organizací.

Před katedrálou Notre-Dame dnes večer lidé znovu stály fronty. Součástí večerní bohoslužby měla být i modlitba za muže, jenž spáchal sebevraždu.

Gotickou katedrálu navštíví v průměru přes 38 tisíc lidí denně a ročně na 14 milionů věřících a turistů z celého světa. Letos katedrála dostala při příležitosti 850. výročí zahájení výstavby nové zvony.

Šlo o druhou sebevraždu v Paříži na veřejném místě během několika dnů. Minulý týden spáchal zhruba 50letý muž sebevraždu v pařížské školce, čímž vyděsil asi desítku dětí, které jeho zoufalý čin viděly na vlastní oči.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Ozbrojenec drží tdva rukojmí v bance v Le Havru, další čtyři propustil

Ozbrojený muž dnes zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre. Během vyjednávání s policií čtyři rukojmí propustil, informovala francouzská média. Podle zdrojů televizní stanice RTL se domáhá osvobození Palestinců vězněných Izraelem. Kromě pistole může mít u sebe podle policie i výbušniny.

Na místě zasahuje zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž má u sebe tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením.

"Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policii se propuštění čtyř rukojmích podařilo dosáhnout po několika hodinách vyjednávání, přičemž nikdo nebyl zraněn.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Newyorská prokuratura chce rozpustit mocnou Národní asociaci držitelů zbraní

Prokuratura amerického státu New York chce soudní cestou rozpustit mocnou zbrojní lobbistickou organizaci Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Tvrdí, že někteří členové jejího vedení použili miliony dolarů z rozpočtu pro své soukromé účely a kupovali si za ně rovněž loajalitu a mlčenlivost bývalých zaměstnanců organizace. Vlastní žalobu na jednu z odnoží NRA podala také prokuratura metropole Washingtonu. NRA na krok reagovala podáním vlastní žaloby na prokuraturu. Prezident Donald Trump snahy o zastavení činnosti NRA označil za "velmi hroznou věc".

Podle žaloby, o níž novináře informovala nejvyšší prokurátorka státu Letitia Jamesová, si vedení organizace za "odkloněné finance" kupovalo zájezdy na Bahamy, lety soukromými tryskáči a jídla v luxusních restauracích. Tímto způsobem přitom snížilo majetek organizace během tří let asi 64 o milionů dolarů (1,4 miliardy korun) a přivedlo ji do významné ztráty. Prokuratura podle ní činnost organizace vyšetřovala 18 měsíců.

Žaloba podle agentury Reuters staví demokratku Jamesovou proti největší a nejmocnější zbrojní organizaci v USA, která je úzce navázaná na Republikánskou stranu prezidenta Donalda Trumpa. Krok newyorské prokuratury podle agentury zcela jistě USA ještě více názorově rozdělí. Mezi konzervativci je totiž NRA opěvována jako hlavní zastánce ústavou daného práva na držení zbraní, zatímco liberálové ji často kritizují, protože podle nich stojí za rozmachem násilností v zemi.

Prezidentka NRA Caroly Meadowsová označila žalobu prokuratury za nepodložený a předem promyšlený útok a mocenský politický krok před listopadovými prezidentskými volbami. Organizace okamžitě podala na Jamesovou vlastní žalobu, podle níž prokurátorka porušuje právo NRA na svobodu projevu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát USA schválil zákaz aplikace TikTok na vládních zařízeních

Americký Senát dnes schválil návrh zákona, který federálním zaměstnancům zakazuje používat čínskou aplikaci pro sdílení krátkých videí TikTok na vládních zařízeních. Informovala o tom agentura Reuters. Bílý dům v poslední době hrozí, že aplikaci ve Spojených státech zakáže úplně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy