V katedrále Notre-Dame se zastřelil odpůrce sňatků gayů

ČTK ČTK
21. 5. 2013 20:15
Pařížský chrám musel být evakuován

Paříž - V pařížské katedrále Notre-Dame se zastřelil 78letý historik a pravicový aktivista Dominique Venner. Chrám, který patří mezi největší turistické atrakce francouzské metropole, byl evakuován. Venner byl ve Francii známý svými krajně pravicovými eseji a byl odpůrcem nedávno schválených sňatků homosexuálů.

Muž se podle upřesněných informací střelil do úst pistolí belgické výroby, a to před oltářem chrámu krátce po 16:00. Evakuováno bylo podle agentury AP asi 1500 lidí.

Představitel katedrály Patrick Jacquin řekl, že Venner nepatřil mezi pravidelné návštěvníky chrámu. Podle jeho znalostí prý jde vůbec o první sebevraždu uvnitř katedrály.

Z dopisu, který Venner těsně před sebevraždou položil na oltář, údajně nebylo možné vyčíst motivy jeho činu. Na svém blogu však v příspěvku s datem 21. května odsoudil socialistickou vládu za to, že minulý týden prosadila sňatky osob stejného pohlaví.

Podle něj však skutečné "nebezpečí" představuje imigrace, která vede k nahrazování původního obyvatelstva Francie a Evropy lidmi odjinud.

Venner byl podle AFP parašutistou za francouzské války v Alžírsku (1954-1962) a byl členem ilegální Organizace tajné armády, která usilovala o to, aby Alžírsko zůstalo součástí Francie. Od 50. let byl členem řady dalších krajně pravicových organizací.

Před katedrálou Notre-Dame dnes večer lidé znovu stály fronty. Součástí večerní bohoslužby měla být i modlitba za muže, jenž spáchal sebevraždu.

Gotickou katedrálu navštíví v průměru přes 38 tisíc lidí denně a ročně na 14 milionů věřících a turistů z celého světa. Letos katedrála dostala při příležitosti 850. výročí zahájení výstavby nové zvony.

Šlo o druhou sebevraždu v Paříži na veřejném místě během několika dnů. Minulý týden spáchal zhruba 50letý muž sebevraždu v pařížské školce, čímž vyděsil asi desítku dětí, které jeho zoufalý čin viděly na vlastní oči.

 

Právě se děje

Další zprávy