Europoslanci se postavili proti Klausově výjimce

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
22. 5. 2013 20:41
Členským státům doporučili, ať se výjimkou z Listiny základních práv nezabývají
Foto: CPA Eduard Erben

* Doplnili jsme reakce českých europoslanců

Štrasburk - Členské státy Evropské unie se vůbec nemají zabývat výjimkou k Lisabonské smlouvě, kterou si vymohl dnes už bývalý prezident Václav Klaus.

Doporučil jim to Evropský parlament.

Podle Nečase vláda nezvažuje, že by se záměru přijmout protokol vzdala, "protože dohody se mají plnit". Připomněl, že hlasování EP "má jen doporučující charakter, rozhodovat budou národní parlamenty". Protokol byl součástí širší politické dohody, která nakonec umožnila přijetí Lisabonské smlouvy, řekl Nečas.

"Jsme přesvědčeni že dohody ... se nemají porušovat ve chvíli, kdy je to pro mě výhodné nebo když to není nezbytné," řekl dnes v Bruselu Nečas po summitu EU.

Proti Klausovi

Přijetí negativního stanoviska navrhl britský liberál a dlouholetý Klausův kritik Andrew Duff.

Dodatek měl podporu všech hlavních poslaneckých frakcí - středopravé Evropské lidové strany, sociálních demokratů, zelených i liberálů. Proti byli mimo jiné europoslanci za ODS.

Klaus v říjnu 2009 svůj podpis klíčového dokumentu EU podmínil výjimkou ze závazné Listiny základních práv.

Obával se totiž možnosti prolomení tzv. Benešových dekretů a uplatnění majetkových nároků sudetských Němců odsunutých z Československa po druhé světové válce.

Právní experti takové riziko většinou vylučují, nicméně výjimku Česku přiznal summit EU koncem října 2009.

Jako Britové a Poláci

Český prezident poté jako představitel poslední unijní země završil ratifikaci takzvané Lisabonské smlouvy, která upravuje pravidla fungování EU a mimo jiné zakotvuje závaznost Listiny základních práv.

Podobně jako v případě Velké Británie a Polska má také Česko výjimkou získat ujištění, že Listina základních práv nemůže posloužit pro revizi čistě vnitrostátních předpisů.

Europarlament zároveň vyjádřil souhlas s návrhem Evropské rady (summitu EU) nesvolávat pro tento účel speciální konvent, který by výjimku zahrnul do evropských smluv.

Logické, zní z ČSSD. Blamáž, oponuje ODS

Česká poslankyně Zuzana Brzobohatá (ČSSD), která v debatě na půdě ústavního výboru zastupovala evropské sociální demokraty, odmítavý postoj ke "Klausově výjimce" od počátku podporovala. Podle ní dal Evropský parlament jasně najevo, že jakýkoli pokus o oslabení Listiny základních práv a svobod kdekoli v EU musí být smeten ze stolu.

"Čeští občané se nesmějí stát občany druhé kategorie, jsou evropskými občany, a mají tak právo mít stejnou ochranu sociálních práv jako všichni ostatní občané EU," míní.

Zcela odlišný názor má lídr europoslanců ODS. "Evropský parlament se vlamuje do dohody, učiněné mezi členskými státy EU, a zpochybňuje záruku danou českému prezidentovi před jeho podpisem Lisabonské smlouvy. To je blamáž, která činí z Evropského parlamentu nedůvěryhodné těleso," reagoval Jan Zahradil. 

"Doufám, že Evropská rada svůj závazek vůči České republice naopak dodrží a bude stanovisko EP ignorovat."

 

Právě se děje

Další zprávy