Periskop: Ján Slota se musel poroučet, SNS ho vyhodila

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
24. 4. 2013 14:45
Středa 24. dubna: Zprávy ze světa vážné i nevážné v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Slotův neslavný konec

Foto: Aktuálně.cz

Coby stranický šéf vyzýval ke srovnání maďarské Budapešti se zemí, dokonce partaj dovedl do vlády Roberta Fica.

Loni v říjnu skončil ve vedení, nyní byl čestný předseda Slovenské národní strany (SNS) Ján Slota vyloučen, napsal server Aktuálne.sk. Pro jeho nucený odchod zvedla ruku většina předsednictva. Podle mluvčí SNS Zuzany Kohútkové prý špatně nakládal s majetkem strany.

Slovenští nacionalisté se stále vypořádávají s dluhy, které jim zůstaly po loňské předvolební kampani. Ačkoliv za ni utratili v přepočtu desítky milionů korun, k volebnímu úspěchu to nevedlo a SNS zůstala před branami parlamentu.

Dlouholetému primátorovi Žiliny členství nezachránil ani příslib, že partaji se splácením dluhů pomůže. "Finanční situace SNS je díky členské základně stabilizovaná i bez peněz Jána Sloty," reagoval současný předseda Andrej Danko.

Zaplaťte za válku, požádají Řekové Němce

Foto: Aktuálně.cz

Řecká ekonomika je už několik let na dně, lidé musí utahovat opasky. A ze značné části svých útrap neviní dřívější blahobyt či politiky. Za viníka považují Německo, které mu poskytlo velkou část miliard, díky nimž země nezbankrotovala. 

Teď Atény hodlají žádat po Berlínu miliardové reparace za nacistickou okupaci v letech 1941 až 1944, a to navzdory skutečnosti, že dosud ujišťovaly o opaku.

Ministerstvo financí podle svého šéfa Dimitrise Avramopoulose připravuje podklady, na jejichž základě bude vypracována právní analýza, jak (a kolik) peníze vymoci. "Využijeme všech možností, jak dosáhnout výsledku," řekl podle agentury Reuters poslancům. "Nemůžeme srovnávat dobu, ale stejně tak nemůžeme vymazat vzpomínky," odmítl, že by nová iniciativa souvisela s dluhovou krizí.

Není ale zřejmé, zda budou řecké požadavky vyslyšeny. Němci už totiž několikrát zopakovali, že Řekům nic nedluží, jelikož jim za válečné útrapy již dávno zaplatili.

Kdo chce koupit dítě?

Vlajka Indie
Vlajka Indie | Foto: Aktuálně.cz

Na 830 dolarů, tedy v přepočtu 16,5 tisíce korun, si cenil vlastního vnuka jistý Feroz Khan z indického státu Pandžáb. Prodej novorozeněte dohodl s místním podnikatelem prostřednictvím Facebooku.

Děda si ale peněz nestačil užít, jelikož skončil za mřížemi. Policie ho obvinila z únosu, jelikož dítě ukradl rozvedené dceři krátce po porodu, napsala agentura AFP. Sedmačtyřicetiletému muži i jeho dvěma společníkům nyní hrozí sedm let vězení.

Únosy dětí, které jsou posléze nuceny k prostituci či k žebrání, jsou v Indii poměrně běžnou záležitostí. V roce 2011 policie u soudu připustila, že v zemi operuje přes 800 gangů, které se specializují právě na tento typ kriminality.

Evropané na syrských bojištích

Vlajka Sýrie.
Vlajka Sýrie. | Foto: Aktuálně.cz

Do bojů s režimem prezidenta Bašára Asada se na straně opozičníků zapojuje stále více Evropanů.

Podle koordinátora EU pro boj s terorismem Gillese de Kerchova se jich v Sýrii pohybuje na 500. "Ne všichni (bojovníci) jsou radikálové, ale většina z nich se tam zřejmě radikalizuje," neskrývá obavy v rozhovoru pro BBC.

"To může po jejich návratu vést k vážné hrozbě," dodal s tím, že některé povstalecké skupiny mají úzké vazby na teroristickou síť Al-Káida.

Občanská válka trvá už přes dva roky a doposud si podle odhadů OSN vyžádala na 80 tisíc mrtvých.

Nezdvořák Gates

Vlajka Jižní Koreje.
Vlajka Jižní Koreje. | Foto: Aktuálně.cz

Jiný kraj, jiný mrav. Filantropovi a zakladateli amerického gigantu Microsoft Billu Gatesovi se během návštěvy Jižní Koreje dostalo nečekané publicity.

Jak napsala ČTK, namísto informací o firmě TerraPower, která se zabývá vývojem nového typu jaderného reaktoru, se totiž tamní média zaměřila na fakt, že si s prezidentkou Pak Kun-hje potřásl rukou - a druhou měl přitom v kapse.

Podle agentury AFP se fotografie objevila na titulních stranách všech jihokorejských deníků. "Kulturní rozdíl, nebo projev neúcty?" ptal se večerník Čungang ilbo. "Neuctivé podání ruky? Ležérní podání ruky?" pitval fotografii list Tong-A ilbo.

A poznamenávají, že nejde o první případ, kdy se mohl jeden z nejbohatších lidí planety chovat uctivěji.

Ležérnost, nebo nezdvořilost? Jihokorejce pobouřila Gatesova ruka v kapse.
Ležérnost, nebo nezdvořilost? Jihokorejce pobouřila Gatesova ruka v kapse. | Foto: Reuters

 

Právě se děje

Další zprávy