Příběh jednoho města: Tak vypadá pád do beznaděje

Příběh jednoho města: Tak vypadá pád do beznaděje
Díváte se na fotografii pevnosti v Aleppu z května 2009. V průvodcích byste se dočetli, že jde o památku patřící ke světovému dědictví UNESCO. Město ležící na křižovatce několika obchodních cest z 2. tisíciletí před naším letopočtem postupně ovládli Chétité, Asyřané, Arabové, Mongolové, Mamelúkové a Osmané. Podoba tvrze se dochovala ze 13. století.
V samotném starém Aleppu turisty lákala i Velká mešita z 12. století, staré madrasy, turecké lázně, paláce... "To vše tvoří soudržnou, jedinečnou urbanistickou skupinu," stojí v záznamu o zápisu do UNESCO.
Pohled na totéž místo v roce 2013. Citadelu kontrolují snipeři Asadova režimu. Na snímku vidíte střelce Syrské svobodné armády, který se je snaží nahoru zaměřit.
Aleppo se dařilo Bašárovým vojákům dlouho hájit a patřilo k "loajálním městům" (jak dokládá snímek ze srpna 2012). Za cenu velkých škod a mnoha krve. Linie zlomu - čtvrti, které už ovládli povstalci, a čtvrti, které drží síly režimu - se mnohokrát změnila.
Foto: Aktuálně.cz
Simona Holecová
15. 3. 2013 12:50

Aleppo - Bývalo to na syrské poměry bohaté město. Nejlidnatější v zemi. 1,8 milionu obyvatel a pravidelný příliv turistů, které sem autobusy přivážely za památkou UNESCO: středověkou pevností hrdě se tyčící nad Aleppem. A když jste z hradeb sešli dolů, ocitli jste se v záplavě restaurací, které vás spletí uliček dovedly na rovněž památkově významný súk. Krytou tržnici ze 13. století.

Súk během posledních dvou let několikrát vyhořel. Část křivolakých uliček je zavalena sutinami z rozbořených domů. Z pevnosti si udělali základnu snajpři loajální režimu Bašára Asada. Místo obchodníků se městem prohánějí ozbrojení vojáci Syrské osvobozenecké armády...

Nabízíme vám srovnání, jak se na tváři jednoho konkrétního města odrazilo již dva roky trvající krvavé povstání proti Asadovi. První nepokoje se datují 15. březnem 2011.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy