Příběh jednoho města: Tak vypadá pád do beznaděje

Příběh jednoho města: Tak vypadá pád do beznaděje
Díváte se na fotografii pevnosti v Aleppu z května 2009. V průvodcích byste se dočetli, že jde o památku patřící ke světovému dědictví UNESCO. Město ležící na křižovatce několika obchodních cest z 2. tisíciletí před naším letopočtem postupně ovládli Chétité, Asyřané, Arabové, Mongolové, Mamelúkové a Osmané. Podoba tvrze se dochovala ze 13. století.
V samotném starém Aleppu turisty lákala i Velká mešita z 12. století, staré madrasy, turecké lázně, paláce... "To vše tvoří soudržnou, jedinečnou urbanistickou skupinu," stojí v záznamu o zápisu do UNESCO.
Pohled na totéž místo v roce 2013. Citadelu kontrolují snipeři Asadova režimu. Na snímku vidíte střelce Syrské svobodné armády, který se je snaží nahoru zaměřit.
Aleppo se dařilo Bašárovým vojákům dlouho hájit a patřilo k "loajálním městům" (jak dokládá snímek ze srpna 2012). Za cenu velkých škod a mnoha krve. Linie zlomu - čtvrti, které už ovládli povstalci, a čtvrti, které drží síly režimu - se mnohokrát změnila.
Foto: Aktuálně.cz
Simona Holecová
15. 3. 2013 12:50

Aleppo - Bývalo to na syrské poměry bohaté město. Nejlidnatější v zemi. 1,8 milionu obyvatel a pravidelný příliv turistů, které sem autobusy přivážely za památkou UNESCO: středověkou pevností hrdě se tyčící nad Aleppem. A když jste z hradeb sešli dolů, ocitli jste se v záplavě restaurací, které vás spletí uliček dovedly na rovněž památkově významný súk. Krytou tržnici ze 13. století.

Súk během posledních dvou let několikrát vyhořel. Část křivolakých uliček je zavalena sutinami z rozbořených domů. Z pevnosti si udělali základnu snajpři loajální režimu Bašára Asada. Místo obchodníků se městem prohánějí ozbrojení vojáci Syrské osvobozenecké armády...

Nabízíme vám srovnání, jak se na tváři jednoho konkrétního města odrazilo již dva roky trvající krvavé povstání proti Asadovi. První nepokoje se datují 15. březnem 2011.

 

Právě se děje

před 14 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 34 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 40 minutami

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy