Svět se změnil, tvrdí Pentagon. Na boj s Islámským státem žádá dvakrát více peněz než teď

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 2. 2. 2016 16:15
Pentagon bude žádat o rozpočet na příští rok ve výši 582,7 miliardy amerických dolarů. V úterý to uvedl ministr obrany Ashton Carter s tím, že ministerstvo počítá s novými bezpečnostními prioritami. Ke změně postoje přispěly zejména vzestup teroristické organizace Islámský stát (IS) a "asertivní" chování Ruska. Pětici bezpečnostních výzev pro USA pak podle něj doplňují Čína, Severní Korea a Írán. "Dnešní bezpečnostní prostředí se dramaticky liší od toho, do něhož jsme patřili posledních 25 let. Vyžaduje proto nové způsoby myšlení a nové způsoby chování," cituje Cartera agentura Reuters. Na boj s IS chce Pentagon v příštím roce vynaložit asi 7,5 miliardy dolarů.
Foto: U.S. Air Force

Washington - Pentagon bude žádat o rozpočet na příští rok ve výši 582,7 miliard amerických dolarů. V úterý to uvedl americký ministr obrany Ashton Carter s tím, že ministerstvo počítá s novými bezpečnostními prioritami.

Ke změně přispěly zejména vzestup teroristické organizace Islámský stát (IS) a asertivní chování Ruska. Pětici bezpečnostních výzev pak podle něj pro USA doplňují i Čína, Severní Korea a Írán.

"Dnešní bezpečnostní prostředí se dramaticky liší od toho, do něhož jsme patřili posledních 25 let. Vyžaduje proto nové způsoby myšlení a nové způsoby chování," cituje Cartera agentura Reuters.

O 50 procent navíc na boj proti islamistům

Na boj s IS chce Pentagon ve fiskálním roce 2017 (říjen 2016 až září 2017 – pozn. red) vynaložit asi 7,5 miliard dolarů, tedy o 50 procent více než letos.

Navýšení rozpočtu pro boj i IS je podle Cartera zásadní, protože USA použilo tolik tzv. chytrých bomb a laserem naváděných střel, že bude muset investovat do dalších. A to rovnou 1,8 miliard na 45 tisíc nových kusů.

Rozpočet Pentagon navrhne v souladu s loňským rozpočtovým plánem dohodnutým v Kongresu. Ten letošní na obranu - pro fiskální rok 2016 - činí 585 miliard dolarů.

Schopnost "odstrašit nepřítele"

Podle zdroje serveru The Washington Post současný návrh zohledňuje Carterovy snahy rozšířit vojenské stanovisko tak, aby se nezabývalo pouze "povstaleckými konflikty" z doby po roce 2001. Do hledáčku by měly přijít také hrozby plynoucí z chování Ruska a Číny, zejména co se týče jejich vojenských inovací.

"Klíčová pro náš postoj je schopnost odstrašit naše nejvíce rozvinuté protivníky," řekl Carter.

Na podporu spojenců v NATO by mělo ideálně putovat čtyřikrát více peněz než dosud, ideálně 3,4 miliardy dolarů.

Pentagon má v plánu investovat také do kyberochrany, putovat by na ni v příštím roce ideálně mělo asi 7 miliard dolarů. V období pěti let pak asi 35 miliard dolarů.

Více peněz než dosud by obrana ráda dala také na ochranu amerických satelitů. Průzkum a vývoj by podle návrhu ministerstva upotřebily asi 71,4 miliard dolarů. Více než 8 miliard dolarů chce USA věnovat v příštím roce na "boj pod mořem", tedy podmořskou flotilu a obranu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví neshodly na růstu platů zdravotníků

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví na růstu platů zdravotníků pro příští rok zatím nedohodly. Znovu se mají sejít v pondělí příští týden, řekla v pondělí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Zástupci zdravotníků žádali růst platů o 3000 korun a u lékařů o deset procent, celkově by mělo jít asi o 8,6 miliardy korun. To už dříve odmítli zástupci soukromých lékařů i vedení nemocnic v radě poskytovatelů. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT obsadil na „olympiádě robotů“ druhé místo ve virtuálním prostředí

Finálové kolo DARPA Subterranean Challenge pořádané agenturou amerického ministerstva obrany vyneslo českému týmu vystupujícímu pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB pódiové umístění v souboji robotů ve virtuálním prostředí - v robotickém simulátoru. Mezi deseti nejlepšími robotickými týmy světa obsadil druhé místo, za což mu přísluší odměna 500 000 dolarů. Výsledky agentura DARPA vyhlásila v pátek 24. září při slavnostním ceremoniálu v Kentucky ve Spojených státech

Soutěž softwarových řešení probíhala v osmi podzemních virtuálních světech,
které reprezentují různá prostředí. V nich se s veškerou dynamikou a kinematikou pohybují trojdimenzionální modely robotů, kteří v simulovaném prostředí ve vzájemné spolupráci plní stejné úkoly záchranářů jako jejich reálné předobrazy.

„Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu více než třiceti vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Zdroj: Domácí
Další zprávy