Slavné americké výsadkáře čeká další "schůzka s osudem". Po 13 letech se vrací osvobodit Mosul

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
25. 1. 2016 6:28
Vojáci z proslulé 101. výsadkové divize armády Spojených států obsadili druhé největší irácké město už v roce 2003 během invaze v rámci operace Irácká svoboda. Teď ale bude jejich úkolem "pouze" vycvičit irácké jednotky a také milice Pešmergů, aby byly schopné z města vyhnat džihádisty bojující v řadách teroristické organizace Islámský stát. Ta město zabrala v červnu 2014. Divize patří mezi nejoceňovanější a nejnasazovanější jednotky USA, ve znaku má hlavu orla bělohlavého v černém poli. Ten je vzpomínkou na "Starého Abeho". Orla, který se stal maskotem wisconsinského regimentu za občanské války. S vojáky prošel desítkami bitev, život dožil ve své voliéře v americkém Kapitolu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Mosul - "Křičící orlové" (Screaming Eagles) se vracejí osvobodit Mosul. Podruhé po 13 letech.

Slavná 101. výsadková divize americké armády vzala do svých rukou osud druhého největšího města Iráku už během operace Irácká svoboda, která vedla ke svržení diktátora Saddáma Husajna. Nyní míří zpět, byť s trochu jinými úkoly.

"Vím, že 101. obsadila Mosul už v minulosti. A vím, že byste to mohli udělat znovu," řekl vojákům na jejich základně ve Fort Campbell v Kentucky americký ministr obrany Ashton Carter.

Vojáci z proslulé divize, která má ve znaku hlavu orla bělohlavého v černém poli, Mosul sami obsadili v roce 2003.

Teď bude jejich úkolem "pouze" vycvičit irácké jednotky a také milice Pešmergů, aby byly schopné z města vyhnat džihádisty bojující v řadách teroristické organizace Islámský stát (IS).

"Nebude to jednoduché"

"Dosažení a znovuzabrání Mosulu nebude jednoduché. A nebude to rychle," řekl Carter. "Bude tam mnoho střetů... ale jak ukázaly naše úspěchy v Ramádí a na severu a ve středu Iráku, výcvik, poradenství a pomoc jsou - spíše než snaha zcela nahradit (irácké vojáky) - tím správným přístupem," pokračoval Carter.

Na 1800 vojáků z velitelství a druhé bojové brigády ze 101. má v Iráku strávit asi devět měsíců. Naposledy se přitom v zemi ocitli v rámci rotace před deseti lety.

Mosul padl do rukou islámských radikálů v červnu 2014. Spojené státy slíbily Bagdádu, že mu s osvobozením strategického města pomůžou. Původní plán - osvobodit jej už na jaře 2015 - ale nevyšel. Poté, co mezinárodní koalice začala loni na podzim bombardovat syrskou Rakku, neoficiální "metropoli" IS, se do Mosulu částečně přesunulo i velitelství islamistů.

101. žila v Mosulu velkou část roku 2003

Během americké invaze před 13 lety strávili "Křičící orlové" v Mosulu většinu roku 2003. Do boje je tehdy vedl generálmajor David H. Petraeus, známý coby "Orel č. 6" či pozdější ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Foto: Facebook/ 101st Airborne Division

"Praporce. Praporce. Tady je orel číslo šest. Příští schůzku s osudem bude mít 101. výsadková divize severně od Bagdádu," řekl jim prý tehdy dnes už čtyřhvězdičkový generál ve výslužbě.

Věta, která se stala mottem divize, odkazuje na slavný iniciační proslov generálmajora Williama C. Leeho. Ten během vzniku nové divize za 2. světové války pronesl, že 101. sice "nemá historii, ale má schůzku s osudem.". Jedna z nejvíce vyznamenávaných a nejnasazovanějších jednotek US Army mu od té doby dala mnohokrát za pravdu.

Během operace Irácká svoboda Petraeus vedl 101. během bojů jižně od Bagdádu. Osvobodil s ní Karbalu, Hillu nebo Nadžáf. Vojáci tehdy skrze nepřátelské území ušli 571 kilometrů. Pak zamířili do provincie Ninive, jejíž metropolí je právě Mosul. Výsadek byl vůbec nejdelší v zaznamenané historii americké armády.

V Mosulu pak strávili velkou část roku. Kromě bojů s protivníkem pomáhali budovat místní bezpečnostní složky i politickou reprezentaci, spustit rekonstrukce a nastartovat ekonomiku. Petraeusovi se kromě jiného podařilo i znovu otevřít  místní univerzitu. Prestižní americký časopis Newsweek o 101. v roce 2004 napsal: "Je všeobecně přijímáno, že nikdo nepracoval více tvrdě, aby si získal srdce i hlavy Iráčanů, než 101. výsadková divize vedená Petraeusem."

Divize z Mosulu odešla na začátku roku 2004. Na podzim stejného roku vypukla v Mosulu bitva o město. Od přelomu let 2005 a 2006 divize nesla zodpovědnost za výcvik iráckých bezpečnostních složek, na starosti měla severní polovinu země. Petraeus později velel například misím v Afghánistánu.

Bratrstvo neohrožených a orlí maskot Abe

"Křičící orly" si nepochybně vybaví i lidé v Česku. Osud jedné z rot 101. za druhé světové války přenesl na plátno americký režisér a producent Steven Spielberg v seriálu Bratrstvo neohrožených. Zahlédnout příslušníky 101. můžete rovněž v jeho slavném dramatu Zachraňte vojína Ryana, ale i mnoha dalších válečných filmech.

V současnosti pod divizi spadají pěší bojové i dvě letecké brigády, rozhoduje o ní velitelství speciálních sil. 101. je určená pro letecké úderné operace a přímou leteckou a pozemní podporu při rozsáhlých výsadkových a kombinovaných operacích. Vzdušné útoky v rozsahu celé divize ale neprovádí. Americké armádní divize mívají okolo 20 000 vojáků.

Maskotem 101. je orel bělohlavý, který se objevuje i na insigniích vojáků. Ty vyobrazují hlavu orla na černém štítu.

Legenda praví, že jeden indián z kmene Čipewa vybral v roce 1861 orlí hnízdo a čtyřměsíční mládě vyměnil s "bílým mužem" za jídlo. Běloch posléze dravce za pět dolarů prodal dál a zvíře bylo nakonec darováno místní milici, která se přetvořila na wisconsinský regiment v rámci tzv. Železné brigády.

Vojáci orla na počest prezidenta Abrahama Lincolna pojmenovali "Starý Abe" a dnes patří mezi nejznámější orly americké historie. Starý Abe - posazený vedle praporu svého wisconsinského regimentu - s vojáky prošel 36 bitvami občanské války, dvakrát byl přitom zraněn. Jeho jednotka získala přezdívku "Orlí regiment".

"Ten pták musí být chycen nebo zabit za jakoukoli cenu. Radši bych dostal toho orla než lapil celou brigádu nebo tucet bojových praporů," prohlásil na Abeho adresu generál Sterling Price, jeden z velitelů Konfederace. Po rozpadu jednotky v roce 1864 se Starý Abe ocitl u guvernéra Wisconsinu, s vojáky se ale ještě mnohokrát setkal. Svůj život pak dožil ve voliéře washingtonského Kapitolu.

"Po dvaceti letech čestné služby Starý Abe v březnu 1881 zemřel. Starý Abe je zřejmě nejznámějším americkým bělohlavým orlem, který kdy vzlétnul," uvádí ve své knize Kříčící orli Susan Bryantová. Černá barva i orel odkazují na spojitost se zmíněnou "Železnou brigádou", s níž původní jednotka po první světové válce sdílela území ve Wisconsinu.

Nynější divize vznikla až v roce 1942 a je to bojově nejvytíženější a také jedna z nejvyznamenávanějších jednotek armády Spojených států. Sídlí ve Fort Campbell v Kentucky. Historie si ji pamatuje například z druhé světové války (bitvy o Normandii a v Ardenách), z Korey, Vietnamu, války v Zálivu, Kosova, Afghánistánu a Iráku.

Foto: Wikimedia Commons
 

Právě se děje

Další zprávy