reklama
 
 

Ruská taktika je "tragicky chybná". USA nebudou v Sýrii spolupracovat s Ruskem

7. 10. 2015 20:10
USA odmítají vojenskou spolupráci s Ruskem v Sýrii. Podle amerického ministra obrany Ashtona Cartera je ruská taktika "tragicky chybná". Domluvit se chce jen na zajištění bezpečí pilotů. USA a Rusko se vzájemně obviňují z koordinace syrských vojenských operací.

Damašek/Paříž/Řím - Spojené státy nebudou podle slov ministra obrany Ashtona Cartera vojensky spolupracovat s Ruskem v Sýrii. USA jsou ochotny vést pouze rozhovory o technických otázkách, aby zajistily bezpečí pilotů. Podle Pentagonu minimálně v jednom případě musela aliance upravit letový kurs, aby se letouny nebezpečně nepřiblížily.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov uvedl, že USA předložily návrhy na koordinaci vojenských operací a že by je Rusko mohlo přijmout. "Ruské ministerstvo obrany odpovědělo na žádosti Pentagonu a prostudovalo americké návrhy na koordinaci operací proti teroristické skupině Islámský stát na syrském území. Tyto návrhy mohou být přijaty. Upřesňujeme pouze některé technické detaily a dnes o nich budou jednat experti našeho ministerstva a Pentagonu," sdělil Konašenkov.

Carter, který je nyní v Římě, ale řekl, že USA s Ruskem vojensky spolupracovat nehodlají. "Nejsme připraveni spolupracovat na strategii, která je, jak jsme vysvětlili, chybná, tragicky chybná," řekl Carter. USA patří k zemím, které jsou přesvědčeny, že ruské útoky nejsou cíleny jen na radikály z Islámského státu, jak je tomu v případě mezinárodní koalice, které USA velí a která v Sýrii operuje už rok, ale na oponenty Damašku.

Toto americké tvrzení dnes důrazně popřel Konašenkov, který prohlásil, že je to naopak Pentagon, kdo v Sýrii útočí na jiné než teroristické cíle. "Americké letectvo a letectvo jiných států bombarduje (syrské cíle) už rok. A my máme důvod předpokládat, že ne vždy, a přesněji velmi často, neútočí na teroristické cíle," řekl mluvčí. Kdo je podle Moskvy terčem spojeneckých náletů, Konašenkov neupřesnil.

Ruský armádní mluvčí popřel, že by se ruské letectvo chovalo stejně jako americké. "My útočíme jen na teroristy," prohlásil Konašenkov.

Mluvčí Pentagonu kapitán Jeff Davis dnes podle agentury AP sdělil, že přinejmenším jeden americký bojový letoun nedávno změnil svou dráhu letu nad Sýrií, aby předešel nebezpečnému přiblížení k ruským letadlům. Žádné podrobnosti ale mluvčí nemohl sdělit, ani to, kolikrát k takovým situacím došlo.

Ruská mystifikace

Rusko zveřejnilo další spornou informaci, podle níž Francie navrhla při nedávné návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina v Paříži, aby byla do bojů, jež vede syrská armáda, zapojena také Syrská svobodná armáda (FSA), tedy umírněná opozice.

Zdroje z okolí francouzského prezidenta Françoise Hollandea dnes zprávu dementovaly. "Prezident Hollande hovořil jenom o tom, že syrská opozice musí být za vyjednávacím stolem, zbytek není názor Francie," citovaly francouzské sdělovací prostředky Hollandeovy spolupracovníky.

Putin ale řekl, že Hollande při pátečním setkání v Paříži nadnesl "zajímavou myšlenku, totiž sjednotit syrskou armádu s takzvanou FSA".

Hollande v pátek řekl, že s Putinem hovořili o nezbytnosti najít politické řešení, které umožní syrské vládě a opozici dohodnout se na společné vládě. Hollande také trval na tom, že "budoucnost Sýrie se odvozuje od odstoupení prezidenta Bašára Asada".

autor: ČTK | 7. 10. 2015 20:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama