Pelosiová zahájí proces, který má Trumpa zbavit funkce. Šance na úspěch jsou nízké

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 9. 2019 23:16
Americká Sněmovna reprezentantů zahájí proces přípravy ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Oznámila to v úterý šéfka dolní komory parlamentu, demokratka Nancy Pelosiová. Procedura takzvaného impeachmentu může vést k odvolání prezidenta, což ale vzhledem k převaze Trumpových republikánů v Senátu není příliš pravděpodobné. Trump oznámení Pelosiové označil za "hon na čarodějnice".
Nancy Pelosiová oznamuje zahájení impeachmentu.
Nancy Pelosiová oznamuje zahájení impeachmentu. | Foto: Reuters

Pelosiová uvedla, že Trump "vážně porušil ústavu". Nejnovější vývoj se koná na pozadí rozepře kolem červencového telefonního hovoru Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

Deník The Wall Street Journal minulý týden napsal, že šéf Bílého domu opakovaně naléhal na nového ukrajinského prezidenta, aby Kyjev vyšetřoval Huntera Bidena, syna uchazeče o demokratickou kandidaturu v amerických prezidentských volbách Joe Bidena. Trump veškerá podezření již několikrát odmítl a v úterý nakonec oznámil, že ve středu nechá zveřejnit celý neredigovaný přepis hovoru.

Hunter Biden byl spoluvlastníkem ukrajinské energetické firmy v době, kdy jeho otec byl druhým mužem ve vládě prezidenta Baracka Obamy. Joe Biden podle vlastního přiznání v roce 2016 zatelefonoval do Kyjeva a pod pohrůžkou zablokování půjček přinutil vládu, aby odvolala generálního prokurátora. Ten firmu Huntera Bidena vyšetřoval pro podezření z korupce.

Trump podle médií letos v létě žádal nového ukrajinského prezidenta Zelenského, aby Kyjev začal Bidenova syna vyšetřovat. V červencovém telefonátu údajně Trump osmkrát vyzval Zelenského ke spolupráci v této věci s jeho právníkem Giulianim.

Už v květnu se objevily informace, že Giuliani si chtěl na Ukrajině opatřit kompromitující informace na bývalého viceprezidenta Bidena, který je považován za největšího Trumpova soupeře v prezidentských volbách 2020.

Proces impeachmentu obvykle začíná v právním výboru Sněmovny reprezentantů, ale může jej také zahájit zvláštní výbor. Seznam bodů obžaloby musí následně schválit prostou většinou Sněmovna reprezentantů a poté se žalobou musí zabývat Senát, který v tomto případě plní funkci soudu. Řízení v Senátu vede předseda nejvyššího amerického soudu a pro odsouzení se nakonec musí rozhodnout dvě třetiny přítomných senátorů.

Pravděpodobnost úspěchu při pokusu zbavit Trumpa prezidentského úřadu je v tuto chvíli nízká. V případě zahájení procesu žaloby na prezidenta Sněmovnou reprezentantů má totiž konečné slovo Senát, kde mají převahu Trumpovi republikáni.

 

Právě se děje

Další zprávy