Tehdejší předseda vlády Pellegrini měl Orbána o zprostředkování oficiálního přijetí v Moskvě požádat 13. února 2020, když se dvojice premiérů setkala v Maďarsku. Podle zjištění novinářů tvrdil, že jeho návštěva Ruska by oslovila voliče před předčasnými volbami, které se na Slovensku konaly na konci února téhož roku. Pozvání do Ruska měl také považovat za důležitější než návštěvu Bílého domu, napsal deník SME.
Visiting Hungarian - Serbian border together with Prime Minister of Hungary Viktor Orban. Happy to see that Hungary is protecting our common Schengen border very well. Slovakia is ready to contribute its human and technical resources in case of increased migration flows. pic.twitter.com/aHqQGFQkj2
— Peter Pellegrini (@PellegriniP_) February 13, 2020
Pellegrini se ujal premiérského křesla na jaře 2018 poté, co odstoupil šéf Směru Robert Fico, který čelil sílícímu tlaku po vraždě slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka. Předčasné parlamentní volby nakonec vyhrálo hnutí OLaNO (dnes pod názvem Slovensko), Směr skončil druhý.
Novináři své zjištění opírají o informace, které zpracovala zpravodajská služba nejmenované evropské země právě v únoru 2020. Informace z materiálu, do kterého měli možnost nahlédnout, jim poskytl zdroj z této tajné služby s žádostí, aby nezveřejňovali, o jakou evropskou zemi se jedná. Novinářům VSquare a Investigativního centra Jána Kuciaka zjištění potvrdilo vícero zdrojů.
Své zájmy na sjednání schůzky měl podle nich i Orbán. "Maďarská vláda si myslela, že pokud by volby vyhrála slovenská opozice, znamenalo by to konec spolupráce zemí střední Evropy. Podle zpravodajského materiálu diskutovali maďarští a ruští představitelé o tom, že opozice je pod cizím vlivem a údajně financovaná maďarsko-americkým miliardářem Georgem Sorosem. Maďarská strana také naznačila, že je v jejich zájmu, aby se do parlamentu dostala i Slovenská národní strana Andreje Danka," uvádí se v článku. Danko je známý svými sympatiemi k Rusku.
Přes maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjartóa a šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova se tak žádost dostala až k čerstvě jmenovanému ruskému premiérovi Michailu Mišustinovi. Pellegrini se s ním setkal 26. února 2020.
Meeting w/ new Russian Prime Minister Mikhail Mishustin in Moscow. Discussing trade, energy, tourism, cultural and educational exchanges. Honored to be the first foreign leader to meet w/ Mr. Mishustin. pic.twitter.com/WFGa4HXJTR
— Peter Pellegrini (@PellegriniP_) February 26, 2020
Maďarská diplomacie na otázku novinářů z VSquare, zda Pellegrinimu Maďarsko pomohlo zprostředkovat tehdejší návštěvu, odpověděla nekonkrétně. "Jak uvedl Péter Szijjártó, pokud ministerstvo zahraničních věcí obdrží žádost při navazování nebo udržování kontaktů s jinými zeměmi a žádost není v rozporu s maďarskými národními zájmy, jsme vždy připraveni pomoct. Říká se tomu diplomacie," uvedl resort v prohlášení. Slovensko a Maďarsko jsou jedinými zeměmi Evropské unie, které jsou do značné míry vstřícné vůči Rusku navzdory jeho agresi vůči Ukrajině.
Pellegrini je nyní horkým favoritem na nového prezidenta. První kolo voleb se koná v sobotu a předvolební průzkumy ukazují na těsný souboj mezi ním a bývalým ministrem zahraničí Ivanem Korčokem, který má názorově blízko k opozici. Pellegrini nyní působí jako předseda vládní strany Hlas, kterou založil po odchodu z mateřského Směru. Pellegrini dříve podporoval vojenskou pomoc Ukrajině, kterou Rusko před více než dvěma lety napadlo. V pondělní předvolební debatě ale tvrdil, že se postupem času ukázalo, že to k ničemu nevede, a nastupuje snaha o mír.