Bombový atentát v nigerijské metropoli zabil patnáct lidí, desítky dalších utrpěly zranění

ČTK ČTK
3. 10. 2015 11:36
K útoku došlo v pátek pozdě večer na předměstí města Abuja, cílem byla policejní stanice a autobusová zastávka. K činu se zatím nikdo nepřihlásil, v zemi ale operuje islamistická skupina Boko Haram.
Foto: Reuters

Abuja - Nejméně 15 lidí zemřelo a čtyři desítky utrpěly zranění při explozích v pátek pozdě večer na dvou místech na předměstích nigerijské metropole Abuja. Mluvčí Národního úřadu pro zvládání krizových situací uvedl, že výbuchy byly prvním podobným incidentem v hlavním městě za více než rok.

Jedna z bomb vybuchla blízko policejní stanice a druhá u autobusové zastávky v oblasti, která není daleko od místa dvou výbuchů z loňského dubna a května, při kterých přišlo o život nejméně 90 osob. K nejnovějším útokům se zatím nikdo nepřihlásil.

V Nigérii působí islamistická skupina Boko Haram, která vznikla v roce 2002 a hlásí se k ideologii organizace Islámský stát. Na severovýchodě Nigérie vyhlásila vlastní chalífát. Většinu tohoto území ale ztratila v bojích s armádami Nigérie a sousedních zemí, jako je Kamerun. Útoky Boko Haram včetně sebevražedných atentátů ale stále pokračují.

Jen ve čtvrtek přišlo při útocích několika sebevražedných atentátníků ve městě Maiduguri o život deset lidí a armáda extremisty z Boko Haram obvinila, že otrávili vodní zdroje na severovýchodě země.

Řádění islamistických vzbouřenců v Nigérii si od roku 2009 vyžádalo více než 17.000 mrtvých a přes dva miliony lidí před nimi uteklo ze svých domovů. Podle organizace Amnesty International jen od června při násilnostech připisovaných Boko Haram bylo v Nigérii, Kamerunu, Čadu a Nigeru zabito nejméně 1600 lidí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 57 minutami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy