Bombový atentát v nigerijské metropoli zabil patnáct lidí, desítky dalších utrpěly zranění

ČTK ČTK
3. 10. 2015 11:36
K útoku došlo v pátek pozdě večer na předměstí města Abuja, cílem byla policejní stanice a autobusová zastávka. K činu se zatím nikdo nepřihlásil, v zemi ale operuje islamistická skupina Boko Haram.
Foto: Reuters

Abuja - Nejméně 15 lidí zemřelo a čtyři desítky utrpěly zranění při explozích v pátek pozdě večer na dvou místech na předměstích nigerijské metropole Abuja. Mluvčí Národního úřadu pro zvládání krizových situací uvedl, že výbuchy byly prvním podobným incidentem v hlavním městě za více než rok.

Jedna z bomb vybuchla blízko policejní stanice a druhá u autobusové zastávky v oblasti, která není daleko od místa dvou výbuchů z loňského dubna a května, při kterých přišlo o život nejméně 90 osob. K nejnovějším útokům se zatím nikdo nepřihlásil.

V Nigérii působí islamistická skupina Boko Haram, která vznikla v roce 2002 a hlásí se k ideologii organizace Islámský stát. Na severovýchodě Nigérie vyhlásila vlastní chalífát. Většinu tohoto území ale ztratila v bojích s armádami Nigérie a sousedních zemí, jako je Kamerun. Útoky Boko Haram včetně sebevražedných atentátů ale stále pokračují.

Jen ve čtvrtek přišlo při útocích několika sebevražedných atentátníků ve městě Maiduguri o život deset lidí a armáda extremisty z Boko Haram obvinila, že otrávili vodní zdroje na severovýchodě země.

Řádění islamistických vzbouřenců v Nigérii si od roku 2009 vyžádalo více než 17.000 mrtvých a přes dva miliony lidí před nimi uteklo ze svých domovů. Podle organizace Amnesty International jen od června při násilnostech připisovaných Boko Haram bylo v Nigérii, Kamerunu, Čadu a Nigeru zabito nejméně 1600 lidí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Finále Muchové se odkládá, v Soulu prší

Finále na tenisovém turnaji v Soulu mezi Karolínou Muchovou a Magdou Linetteovou z Polska nezačne kvůli dešti dřív než v 11:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy