Bombový atentát v nigerijské metropoli zabil patnáct lidí, desítky dalších utrpěly zranění

ČTK ČTK
3. 10. 2015 11:36
K útoku došlo v pátek pozdě večer na předměstí města Abuja, cílem byla policejní stanice a autobusová zastávka. K činu se zatím nikdo nepřihlásil, v zemi ale operuje islamistická skupina Boko Haram.
Foto: Reuters

Abuja - Nejméně 15 lidí zemřelo a čtyři desítky utrpěly zranění při explozích v pátek pozdě večer na dvou místech na předměstích nigerijské metropole Abuja. Mluvčí Národního úřadu pro zvládání krizových situací uvedl, že výbuchy byly prvním podobným incidentem v hlavním městě za více než rok.

Jedna z bomb vybuchla blízko policejní stanice a druhá u autobusové zastávky v oblasti, která není daleko od místa dvou výbuchů z loňského dubna a května, při kterých přišlo o život nejméně 90 osob. K nejnovějším útokům se zatím nikdo nepřihlásil.

V Nigérii působí islamistická skupina Boko Haram, která vznikla v roce 2002 a hlásí se k ideologii organizace Islámský stát. Na severovýchodě Nigérie vyhlásila vlastní chalífát. Většinu tohoto území ale ztratila v bojích s armádami Nigérie a sousedních zemí, jako je Kamerun. Útoky Boko Haram včetně sebevražedných atentátů ale stále pokračují.

Jen ve čtvrtek přišlo při útocích několika sebevražedných atentátníků ve městě Maiduguri o život deset lidí a armáda extremisty z Boko Haram obvinila, že otrávili vodní zdroje na severovýchodě země.

Řádění islamistických vzbouřenců v Nigérii si od roku 2009 vyžádalo více než 17.000 mrtvých a přes dva miliony lidí před nimi uteklo ze svých domovů. Podle organizace Amnesty International jen od června při násilnostech připisovaných Boko Haram bylo v Nigérii, Kamerunu, Čadu a Nigeru zabito nejméně 1600 lidí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy