Bombový atentát v nigerijské metropoli zabil patnáct lidí, desítky dalších utrpěly zranění

ČTK ČTK
3. 10. 2015 11:36
K útoku došlo v pátek pozdě večer na předměstí města Abuja, cílem byla policejní stanice a autobusová zastávka. K činu se zatím nikdo nepřihlásil, v zemi ale operuje islamistická skupina Boko Haram.
Foto: Reuters

Abuja - Nejméně 15 lidí zemřelo a čtyři desítky utrpěly zranění při explozích v pátek pozdě večer na dvou místech na předměstích nigerijské metropole Abuja. Mluvčí Národního úřadu pro zvládání krizových situací uvedl, že výbuchy byly prvním podobným incidentem v hlavním městě za více než rok.

Jedna z bomb vybuchla blízko policejní stanice a druhá u autobusové zastávky v oblasti, která není daleko od místa dvou výbuchů z loňského dubna a května, při kterých přišlo o život nejméně 90 osob. K nejnovějším útokům se zatím nikdo nepřihlásil.

V Nigérii působí islamistická skupina Boko Haram, která vznikla v roce 2002 a hlásí se k ideologii organizace Islámský stát. Na severovýchodě Nigérie vyhlásila vlastní chalífát. Většinu tohoto území ale ztratila v bojích s armádami Nigérie a sousedních zemí, jako je Kamerun. Útoky Boko Haram včetně sebevražedných atentátů ale stále pokračují.

Jen ve čtvrtek přišlo při útocích několika sebevražedných atentátníků ve městě Maiduguri o život deset lidí a armáda extremisty z Boko Haram obvinila, že otrávili vodní zdroje na severovýchodě země.

Řádění islamistických vzbouřenců v Nigérii si od roku 2009 vyžádalo více než 17.000 mrtvých a přes dva miliony lidí před nimi uteklo ze svých domovů. Podle organizace Amnesty International jen od června při násilnostech připisovaných Boko Haram bylo v Nigérii, Kamerunu, Čadu a Nigeru zabito nejméně 1600 lidí.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy