Útoky Boko Haram si od června vyžádaly nejméně 1600 mrtvých

ČTK ČTK
30. 9. 2015 23:26
Nejméně 1600 mrtvých si od června vyžádaly v několika afrických zemích útoky připisované islamistickému hnutí Boko Haram. Podle agentury AFP to dnes sdělila organizace Amnesty International (AI), podle níž počet obětí ozbrojenců této teroristické organizace od začátku roku stoupl na 3500. "Počet osob zabitých od začátku letošního roku je opravdu šokující - více než 3500 obětí mezi civilisty během necelých 300 dnů," sdělil v prohlášení ředitel AI pro oblast Afriky Netsanet Belay. "Vlády zemí, kterých se to týká, by měly podniknout všechny nezbytné kroky k zajištění bezpečnosti civilistů v postižených oblastech," dodal. Islamisté zabíjeli především v Nigérii, ale i v Kamerunu, Čadu a v Nigeru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy