Nigérie na letišti odhalila špionážní buňku islamistů

ČTK ČTK
29. 8. 2015 13:25
Špionážní skupina byla podle prohlášení odhalena v pondělí a nigerijská bezpečnostní služba spolupracuje s letištními úřady na zabránění útoku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Abuja - Nigerijské úřady tvrdí, že na mezinárodním letišti v hlavním městě Abuja odhalily špionážní buňku řízenou údajně islamisty z radikální skupiny Boko Haram.

Jejím úkolem bylo vyhledávat cíle pro útoky, oznámila v sobotu nigerijská státní bezpečnostní agentura DSS. Špionážní skupina byla podle prohlášení odhalena v pondělí a DSS spolupracuje s letištními úřady na zabránění jakémukoliv útoku.

Podle agentury Reuters DSS v prohlášení upřesnila, že zatkla 14letého chlapce, který přiznal, že dostal instrukce slídit na letišti. Zajímat se měl o bezpečnostní procedury, včetně prohlídek cestujících a opatření provázející nástup do letadla. Získané poznatky měl předávat dál.

Muže, který chlapce řídil, se ale podle mluvčího DSS zatím nepodařilo identifikovat a zajistit.

Nigerijský prezident Muhammadu Buhari v předvolební kampani slíbil, že se vypořádá s radikální skupinou Boko Haram, která má od roku 2009 na svědomí životy asi 15 tisíc lidí.

Od prezidentova nástupu do úřadu koncem května ale islamisti z Boko Haram podle bilance Reuters zabili při pumových útocích a střelbě více než 700 lidí. V polovině srpna dal Buhari armádě tři měsíce na likvidaci této radikální skupiny.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy