Sebevražedkyně uděřily v Kamerunu, zabily desítky lidí

ČTK ČTK
3. 9. 2015 16:24
Za explozemi, při kterých bylo navíc zraněno dalších asi 100 lidí, stojí pravděpodobně islamistické uskupení Boko Haram. Podle místních úřadů atentát spáchaly dvě ženy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Yaoundé - Nejméně 30 mrtvých si ve čtvrtek v Kamerunu vyžádaly dva sebevražedné atentáty, uvedla s odvoláním na místní policejní a vojenské zdroje agentura AFP.

Dalších asi 100 lidí bylo zraněno, informovala agentura Reuters. Ta rovněž poznamenala, že útoky se staly v oblasti, kde v únoru podobně útočilo islamistické hnutí Boko Haram ze sousední Nigérie.

První výbuch ve městě Kerawa otřásl tržištěm kolem 11:00 místního času (12:00 SELČ), druhá nálož explodovala krátce poté nedaleko místního vojenského tábora, upřesnily zdroje.

Podle úřadů spáchaly pumové atentáty dvě sebevražedkyně. Na sever Kamerunu obě ženy nejspíš vyslali radikálové z Boko Haram.

Bojovníci Boko Haram stojí podle úřadů také za pěti sebevražednými bombovými útoky na severu Kamerunu, které si v červenci vyžádaly na 50 mrtvých. Jde zřejmě o odplatu za to, že Kamerun pomáhá Nigérii hnutí Boko Haram vojensky potlačovat.

Skupina Boko Haram vznikla v roce 2002 a jejím programem byl boj proti západnímu způsobu vzdělávání. Vojenské operace zahájila v roce 2009 a k jejím nejznámějším akcím patří únos asi 200 školaček na severovýchodě země.

V poslední době se Boko Haram přihlásila k ideologii organizace Islámský stát, která bojuje hlavně v Sýrii a v Iráku a která na severovýchodě Nigérie vyhlásila vlastní chalífát. Většinu tohoto území ale ztratila v bojích s armádami Nigérie a sousedních zemí.

 

Právě se děje

Další zprávy