Papež katolíkům zjednodušil a zlevnil rozvody

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 8. 9. 2015 16:02
Papež František usnadnil rozvody katolických věřících. Manželský sňatek bude nově možné rozvázat, aniž by oprávněnost rozvodu podruhé posuzoval duchovní. Celý proces se navíc v odůvodněných případech urychlí. Například při zneužívání nebo manželské nevěře. Kromě toho si bude katolická církev za rozvody nově účtovat jen nezbytné administrativní poplatky.
Papež František na obrazu ve Vatikánu.
Papež František na obrazu ve Vatikánu. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František usnadnil rozvody katolických věřících.

Manželský sňatek bude nově možné rozvázat, aniž by oprávněnost rozvodu (dle kanonického práva zneplatnění sňatku) podruhé posuzoval duchovní.

Celý proces se navíc v odůvodněných případech urychlí.

Mezi takové případy František zařadil například zneužívání nebo manželskou nevěru.

Kromě toho si bude katolická církev za rozvody nově účtovat jen nezbytné administrativní poplatky.

Když už svazek neváže

Zmíněné papežovy reformy budou realizovány formou dvou dekretů motu proprio (vlastní iniciativa) a začnou platit 8. prosince, kdy začne Františkem vyhlášený "rok smíření".

Od tohoto data se změny stanou součástí kanonického práva.

František v souvislosti s vyhlášenými změnami ujistil, že církevní pravidlo nerozlučnosti manželského svazku zůstává v platnosti.

Dodal nicméně, že církev, jakožto matka věřících, musí zůstat blízko svým dětem a přijmout rozhodnutí dvou lidí, kteří už se nadále necítí býti svázanými.

"V konečném důsledku by se mělo veškeré (církevní) právo i instituce zaměřit na jediný cíl - spásu duší," vyzývá papež. Nejmenovaný, ale vysoce postavený katolický kněz řekl CNN, že chce František tímto krokem vyjádřit soucit a porozumění obavám lidí.

Rozvod dnes vyjde na desítky tisíc

František totiž uznal, že je vyřízení rozvodového řízení v současné době zdlouhavé, může se táhnout roky a přijít rozvádějící se pár až v přepočtu na desítky tisíc korun.

Katolická církev neuznává civilní rozvody, drží se naopak pravidla nerozlučnosti manželských svazků uzavřených před bohem. Zneplatnění svazků je v současné době možné jen před církevním tribunálem.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Washington povolal v sobotu z farmy brankáře Vaněčka

Český hokejový brankář Vítek Vaněček byl v sobotu povolán z farmy v Hershey z nižší AHL do prvního týmu Washingtonu a vyměnil si místo s Rusem Iljou Samsonovem. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu hned v duelu v Bostonu, kde Capitals vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech, kryl na lavičce záda jedničce Bradenu Holtbymu.

Vaněček v této sezoně v AHL odchytal za Hershey osm zápasů s průměrem 2,65 obdržené branky a s úspěšností zákroků 89,4 procenta. Vicemistr světa ze šampionátu hráčů do 18 let z roku 2014 uzavřel 1. července jako chráněný volný hráč nový tříletý kontrakt s Washingtonem celkem na 2,15 milionu dolarů.

Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat. Na farmách Capitals působí pátý rok a stále čeká na premiéru v NHL. Washington si vybral Vaněčka v roce 2014 v druhém kole draftu na 39. místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy