Papež katolíkům zjednodušil a zlevnil rozvody

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 8. 9. 2015 16:02
Papež František usnadnil rozvody katolických věřících. Manželský sňatek bude nově možné rozvázat, aniž by oprávněnost rozvodu podruhé posuzoval duchovní. Celý proces se navíc v odůvodněných případech urychlí. Například při zneužívání nebo manželské nevěře. Kromě toho si bude katolická církev za rozvody nově účtovat jen nezbytné administrativní poplatky.
Papež František na obrazu ve Vatikánu.
Papež František na obrazu ve Vatikánu. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František usnadnil rozvody katolických věřících.

Manželský sňatek bude nově možné rozvázat, aniž by oprávněnost rozvodu (dle kanonického práva zneplatnění sňatku) podruhé posuzoval duchovní.

Celý proces se navíc v odůvodněných případech urychlí.

Mezi takové případy František zařadil například zneužívání nebo manželskou nevěru.

Kromě toho si bude katolická církev za rozvody nově účtovat jen nezbytné administrativní poplatky.

Když už svazek neváže

Zmíněné papežovy reformy budou realizovány formou dvou dekretů motu proprio (vlastní iniciativa) a začnou platit 8. prosince, kdy začne Františkem vyhlášený "rok smíření".

Od tohoto data se změny stanou součástí kanonického práva.

František v souvislosti s vyhlášenými změnami ujistil, že církevní pravidlo nerozlučnosti manželského svazku zůstává v platnosti.

Dodal nicméně, že církev, jakožto matka věřících, musí zůstat blízko svým dětem a přijmout rozhodnutí dvou lidí, kteří už se nadále necítí býti svázanými.

"V konečném důsledku by se mělo veškeré (církevní) právo i instituce zaměřit na jediný cíl - spásu duší," vyzývá papež. Nejmenovaný, ale vysoce postavený katolický kněz řekl CNN, že chce František tímto krokem vyjádřit soucit a porozumění obavám lidí.

Rozvod dnes vyjde na desítky tisíc

František totiž uznal, že je vyřízení rozvodového řízení v současné době zdlouhavé, může se táhnout roky a přijít rozvádějící se pár až v přepočtu na desítky tisíc korun.

Katolická církev neuznává civilní rozvody, drží se naopak pravidla nerozlučnosti manželských svazků uzavřených před bohem. Zneplatnění svazků je v současné době možné jen před církevním tribunálem.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy