Palestina požádá o nezávislost, i když je Západ proti

Jiří Just (spolupracovník Aktuálně.cz)
31. 7. 2011 21:04
Aktuálně.cz mluvilo v Moskvě s palestinským velvyslancem Fajedem Mustafou
Velvyslanec Palestiny v Moskvě, Fajed Mustafa, předává pověřovací listiny ruskému prezidentu Dmitriji Medveděvovi.
Velvyslanec Palestiny v Moskvě, Fajed Mustafa, předává pověřovací listiny ruskému prezidentu Dmitriji Medveděvovi. | Foto: Wikimedia Commons

Moskva - V září čeká blízkovýchodní konflikt nový mezník. Palestina plánuje požádat Organizaci spojených národů o uznání nezávislosti. Palestinci jsou přesvědčeni, že tento krok pomůže sjednotit národ a hlavně regulovat jejich konflikt s Izraelem.

Aktuálně.cz o tom v Moskvě mluvilo s velvyslancem Palestiny v Rusku, Fajedem Mustafou.

V historii Palestinské autonomie se bude jednat o druhý velký proces mezinárodního uznání. Během prvního byla nezávislost Palestiny uznána v roce 1988 arabskými státy a státy socialistického bloku, včetně tehdejšího Československa. Celkově do dnešního dne uznalo nezávislost Palestiny 98 států.

Teď Palestinci doufají, že se jim podaří přesvědčit i dalších 30 států, aby ve Valném shromáždění OSN získali potřebnou dvoutřetinovou většinu, která by rozhodla v jejich prospěch.

Jak řekl Aktuálně.cz palestinský velvyslanec v Ruské federaci, tento proces nebude lehký a naráží na nepochopení zejména ze strany Spojených států a částečně i Evropské unie.

Washington se nicméně Palestincům žádost o mezinárodní uznání nezávislosti vymluvit nepokouší.

Ani kdyby však Izrael souhlasil s nezávislostí Palestiny, za konfliktem by to tečku neudělalo. Podle Fajeda Mustafy uznání Tel Avivem automaticky neznamená, že islámské státy naopak uznají izraelský stát.

Palestinci oslavují smírčí dohodu Fatahu s Hamásem.
Palestinci oslavují smírčí dohodu Fatahu s Hamásem. | Foto: Reuters

A.: V září Palestina plánuje požádat OSN o mezinárodní uznání. Pane velvyslanče, už je jasné, kdy žádost podáte?

Přesné datum ještě nebylo stanoveno. O tom, kdy se obrátíme na OSN, bude rozhodnuto po červencové schůzce tzv. blízkovýchodního kvartetu a následném summitu arabských států.

Poté bude svoláno zasedání palestinského vedení, na kterém se bude tato otázka řešit.

A.: Co pro Palestinu mezinárodní uznání znamená?

Uznání Palestiny Valným shromážděním OSN je pro náš národ velmi důležitý moment. Je to také vážný moment z hlediska palestinsko-izraelského konfliktu. Po uznání se změní jeho podstata.

Poté, co mezinárodní společenství uzná nezávislost, Izrael bude okupovat území suverénního státu. Uznání pomůže ukončit okupaci Palestiny.

A.: Nepokouší se Evropa nebo USA Palestině uznání nezávislosti vymluvit?

Pozice Spojených států je pro nás zklamáním. Washington si nepřeje, abychom jeli do OSN a požádali o mezinárodní uznání.

Nehledě na to jsme nadále v kontaktu s USA. Začátkem července naše delegace navštívila Washington a jednala s představiteli amerického ministerstva zahraničí. Snažíme se s nimi jednat, aby změnili svou pozici.

Pozice Evropské unie je vstřícnější. V Evropě více chápou naší situaci. Státy Evropské unie, na rozdíl od USA, neodmítají uznání nezávislosti.

Samozřejmě, že každý z 27 členských států má svou pozici v této otázce a my jsme se všemi zeměmi v kontaktu. Některé evropské státy nicméně tvrdí, že by bylo lepší vést jednání s Izraelem. My s touto pozicí souhlasíme. Avšak formát jednání, který požadujeme a EU ho podporuje, musí být založen na mezinárodním právu a dohodách, které už dříve byly dosaženy, jako třeba zastavení výstavby osad. Izrael je však proti.

A.: Vymluvit vám to tedy nechtějí?

Ne, nechtějí.

A.: Neobáváte se, že palestinský pokus o mezinárodní uznání dopadne jako pokus o uznání Kosova či Jižní Osetie?

Mezi Palestinou a Kosovem je rozdíl. Dobře víme, že pro přijetí do Organizace spojených národů je nutné doporučení Rady bezpečnosti OSN. Pokud Spojené státy vetují naší žádost, tak to ztíží naší situaci.

Otevřeně Spojeným státům říkáme: Pokud nechcete, abychom OSN požádali o uznání, předložte takový plán, který pomůže dosáhnout mír v našem regionu. My to děláme k vyřešení mírového procesu na Blízkém východě.

Proto nás udivují kroky podniknuté proti našemu úsilí. Palestina souhlasila se všemi rezolucemi OSN, vyplnili jsme všechny požadavky blízkovýchodního kvarteta, zkoušeli jsme přímo i nepřímo jednat s Izraelem. Bezvýsledně.

Chceme se obrátit na mezinárodní společenství, aby nás vyslechlo, abychom vysvětlili naší pozici. Chceme vědět, co máme dělat dál. Chceme také znát jejich pozici.

A.: A jaká pozice dalších vlivných členů Rady bezpečnosti, Ruska a Číny?

S Ruskem nás pojí dobré a pevné vztahy. Moskva nemá problém s uznáním naší nezávislosti, protože s ní souhlasila už dávno. Palestinský stát oficiálně uznala v roce 1988. Ruský prezident Dmitrij Medveděv tuto pozici potvrdil během návštěvy Jericha v lednu tohoto roku.

Během ní prohlásil, že Rusko podporuje nedotknutelné právo palestinského národu na vytvoření vlastního státu s hlavním městem Východní Jeruzalém. Moskva tedy fakticky s naší žádostí souhlasí.

A.: A Čína?

Palestinský chlapec sleduje potajmu pohřeb vojáka Amjada Al-Zanina, kterého podle palestinských médií v pásmu Gazy zabil izraelský tank. Další dva vojáci byli při tomto útoku zraněni.
Palestinský chlapec sleduje potajmu pohřeb vojáka Amjada Al-Zanina, kterého podle palestinských médií v pásmu Gazy zabil izraelský tank. Další dva vojáci byli při tomto útoku zraněni. | Foto: Reuters

Stejná pozice je i u Číny, která rovněž podporuje naši žádost o uznání.

A.: Jak ovlivní vaše žádost o mezinárodní uznání vztahy s Izraelem?

Izrael je proti tomu, abychom se obrátili s prosbou o uznání na OSN, a snaží se našemu záměru zabránit.

Chápeme, že mezinárodním uznáním neskončí konflikt mezi námi a Izraelem. Chceme pokračovat v jednání, abychom dosáhli svého cíle. Naší žádost o uznání považujeme za krok směrem k jednání s Izraelem. Krok směrem k změně formy jednání s Izraelem.

Poté, co požádáme o mezinárodní uznání, se vrátíme za jednací stůl s Izraelem. Jsme připraveni znovu jednat na základě rezoluce OSN o vytvoření státu Palestina s hranicemi z roku 1967. A prostřednictvím tohoto jednání řešit všechny hlavní problémy, které mezi námi existují.

A.: Přiznání tedy může pomoci řešit všechny tyto obtížné otázky?

Ano. Pokud bude Organizací spojených národů uznána nezávislost Palestiny v hranicích 1967, tak to bude znamenat, že všechny osady, které se nacházejí na tomto našem území, budou nezákonné. Podobné to bude s problémem vodních zdrojů.

A.: Pokud se Izrael stáhne z palestinského území a uzná Palestinu, uznají na oplátku islámské země existenci izraelského státu?

Islámské státy jsou připraveny uznat existenci izraelského státu pouze v tom případě, pokud se Izrael stáhne ze všech okupovaných území. Nejen z palestinského teritoria, ale i Golanských výšin a jihu Libanonu. V takovém případě islámské státy, podle Arabské mírové iniciativy z roku 2002, uznají existenci Izraele.

A.: Uznání nezávislosti Palestiny tedy nestačí?

Izraelští vojáci u přechodu v Ramalláhu.
Izraelští vojáci u přechodu v Ramalláhu. | Foto: Reuters

Musí dojít i k dalším krokům, aby mohl být ukončen celý blízkovýchodní konflikt mezi Izraelem a ostatními státy.

A.: Začátkem května došlo k přelomovému momentu - po čtyřech letech nepřátelství Fatah a Hamás podepsali dohodu o usmíření. Dá se teď mluvit o znovusjednocení palestinského státu?

Usmíření mezi hnutí Fatah a Hamás je významný krok k ukončení rozkolu, který před čtyřmi lety vznikl v palestinské společnosti. Myslím si, že konec nepřátelství mezi oběma organizacemi pomůže naší žádosti o mezinárodní uznání nezávislosti a zvýší legitimitu Palestiny v očích mezinárodního společenství.

Izrael v minulosti například využíval tohoto rozporu a sám určoval, kdo představuje a nepředstavuje palestinský stát. Usmíření Fatahu a Hamásu je krokem k palestinské jednotě a k ukončení těchto spekulací.

Gaza. Tábor OSN.
Gaza. Tábor OSN. | Foto: Reuters

A.: Jak může usmíření palestinských vládních organizací ovlivnit regulaci blízkovýchodního konfliktu?

Ano, jednota palestinského národa a obou hnutí přispívají k vytvoření jednotné pozice, které nám pomůže dosáhnout našeho strategického cíle - vytvoření mezinárodně uznaného, nezávislého palestinského státu.

A.: Nabízí se otázka: Nebude ostřelování izraelského území po mezinárodním uznání nezávislosti Palestiny považováno za akt vojenské agrese jednoho suverénního státu proti druhému?

My v žádném případě nechceme vojenskou eskalaci konfliktu s Izraelem. V Ramalláhu i v Gaze se s Izraelem snaží jednat prostřednictví politického dialogu. Naopak, palestinský národ je obětí vojenských operací Izraele.

Mezinárodní právo umožňuje bránit se proti okupaci jakýmikoliv prostředky. Přesto naší pozicí je řešit tento problém mírovou cestou.

A.: Nedávno se skupina propalestinských aktivistů pokusila na takzvané Flotile svobody prolomit blokádu Pásma Gazy. Co si o podobných akcích myslíte?

Izrael si za vzniklou situaci může sám. To on blokuje Pásmo Gazy. Ale tato agresivní blokáda musí být zastavena a okamžitě zrušena. Uzavření hranic způsobilo v Gaze humanitární katastrofu. Tato politika Izraele musí být co nejdříve zastavena.

A.: Myslíte si, že takové akce pomohou zrušit blokádu Pásma Gazy?

Akce jako třeba zmiňovaná Flotila svobody jsou signálem pro mezinárodní společenství, aby obrátilo pozornost na blokádu Pásma Gazy. Aby svět nezapomněl, co se děje v regionu, nezapomněl na utrpení Palestinců pod blokádou.

Vážíme si všech organizací, které podporují zrušení blokády a projevují solidaritu s naším národem.

A.: Prahu a Palestinu dlouhodobě spojují dobré vztahy. Může se podle vás Česká republika zapojit do hledání řešení izraelsko-palestinského konfliktu?

Velmi vysoko oceňujeme pozici vašeho státu a českého národu, se kterým nás spojují historické vztahy. Vážíme si historických vztahů mezi námi a českým národem. Vážíme si i vztahu mezi Českou republikou a Izraelem.

Právě dobré vztahy s námi a s Izraelem dávají Česku možnost sehrát důležitou roli při řešení našeho konfliktu. Uvítáme zapojení České republiky do mírového procesu, protože její role bude založena na mezinárodním právu a historickými vztahy mezi našimi národy.

 

Právě se děje

Další zprávy