V OSN tekly slzy. Hádali se Izraelec s Palestincem

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
27. 7. 2011 21:50
Zástupce Palestinců vyzval k uznání jejich státu, pak se rozbrečel
Demonstrace Hamásu v Gaze.
Demonstrace Hamásu v Gaze. | Foto: Reuters

New York - Rutinní zasedání Rady bezpečnosti OSN se proměnilo v nácvik diplomatické bitvy, kterou New York zažije v září. Zástupci Izraele a Palestiny se ocitli v ohnivé diskusi o případném vyhlášení Palestinského státu.

Poté, co Rijád Mansúr vyzval Organizaci spojených národů, aby Palestinu uznala, zhroutil se a propadl v pláč.

"Za koho v září rezoluci přednesete? Za (prezidenta) Abbáse nebo za (radikální) Hamás?" kontroval podle listu Jediot Achronot izraelský velvyslanec při OSN Ron Prosor. Upozornil tak na fakt, že rozdělené palestinské území ovládají dvě rozdílné skupiny.

Okupovanému Západnímu břehu Jordánu vládne administrativa prezidenta Mahmúda Abbáse a premiéra Saláma Fajáda. V Gaze jsou u moci teroristé z Hamásu. Ti pokračují v ozbrojeném boji s Izraelem, zejména prostřednictvím ostřelování židovských měst a vesnic u hranic s Gazou.

Americké veto

Palestinci začali myšlenku na vyhlášení samostatného státu prosazovat v květnu poté, co zkrachovaly pokusy o mírová jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

"Říkali jsme to v minulosti a stále říkáme, že naší volbou jsou jednání, jednání a nic než jednání. Jestli se ale do září nic nestane, půjdeme do OSN (s požadavkem uznání Palestiny jejími 192 členskými státy). Naším cílem není izolovat Izrael nebo mu upřít legitimitu. Nepůjde o akt teroru ani jednostranný akt," prohlásil Abbás.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

Jeho záměr usilovat o uznání na půdě OSN kritizoval jak americký prezident Barack Obama, tak i Netanjahu. Američané tak s největší pravděpodobností využijí při zářijovém zasedání svého práva veta.

Netanjahu zase nechce slyšet o návratu k "nehájitelným" hranicím z doby před takzvanou šestidenní válkou z roku 1967, návratu palestinských uprchlíků na území Izraele i o jakýchkoliv úvahách o dělení Jeruzaléma, z jehož východní části chtějí mít Palestinci hlavní město svého budoucího státu.

Z dosavadních nezdarů mírových jednání obvinil Palestince a jejich neochotu uznat právo židovského státu na existenci.

Zrušte osady

Mansúr během debaty s Prosorem obvinil izraelskou vládu ze sabotáže mírových snah. Podle něj je palestinský pokus o vyhlášení státu logický a navíc v souladu s rezolucemi Rady bezpečnosti. Dodal, že Palestinská samospráva je odhodlaná v září tohoto roku svůj plán na půdě OSN prosadit.

Její odhodlání podle Mansúra vychází z neschopnosti Izraele zrušit ilegální osady na Západním břehu Jordánu.

 

Právě se děje

Další zprávy