Rozdělit svaté město na tři díly? Nabídka je tady

Martin Novák Martin Novák
2. 9. 2010 10:40
Obama, izraelský premiér a palestinský prezident jednají ve Washingtonu i o Jeruzalému
Věřící Žid s jarmulkou, v pozadí silueta Skalního dómu.
Věřící Žid s jarmulkou, v pozadí silueta Skalního dómu. | Foto: Reuters

Washington - Barack Obama se stává dalším z dlouhé řady amerických prezidentů, který se snaží vyjednat mír mezi Izraelci a Palestinci.

Ve Washingtonu začíná summit, kde se setkají izraelský premiér Benjamin Netanjahu a palestinský prezident (ve skutečnosti však pouze prezident Palestinců na západním břehu Jordánu) Mahmúd Abbás.

Izraelská vláda na úvod přichystala překvapení. Ministr obrany Ehud Barak oznámil v rozhovoru pro deník Haarec, že kabinet je ochoten nabídnout palestinské delegaci kompromis ohledně uspořádání Jeruzaléma.

"Západní část Jeruzaléma a dvanáct židovských čtvrtí s 200 000 obyvateli budou naše. Arabské čtvrti se čtvrt milionem lidí jejich," řekl ministr.

Muslimové se modlí na Chrámové hoře před mešitou al-Aksá. V pozadí Skalní dóm.
Muslimové se modlí na Chrámové hoře před mešitou al-Aksá. V pozadí Skalní dóm. | Foto: Reuters

Na svatá místa ve Starém městě by se podle Baraka mohl vztahovat blíže nespecifikovaný "speciální režim".

Izrael kontroluje celé město od války v roce 1967, předtím devatenáct let patřila východní část Jeruzaléma včetně posvátných míst ve Starém městě Jordánsku.

Právě s posvátnými místy je potíž. Velká část Izraelců se nechce vzdát zdí obehnaného Starého města, kde je proslulá Zeď nářků a Chrámová hora, kde kdysi stávaly dva židovské chrámy.

Izraelský parlament (Kneset) přijal v roce 1980 zákon, který prohlásil Jeruzalém za věčné a nedělitelné hlavní město Izraele. Svět to ale neuznal, velvyslanectví drtivé většiny států zůstávají v Tel Avivu.

Téměř všichni Palestinci zase zastávají názor, že mír je nemyslitelný, pokud se východní Jeruzalém včetně Starého města nestane metropolí nezávislého palestinského státu.

Jeptišky v ulicích starého města.
Jeptišky v ulicích starého města. | Foto: Reuters

Muslimové mají na Chrámové hoře mešitu al-Aksá a takzvaný Skalní dóm, jehož pozlacená kopule je výrazným symbolem města.
Radikální Izraelci jsou proti jakýmkoliv náznakům dělení města a předávání pravomocí Palestincům.

A i ti méně radikální Izraelci se bojí, že předání části města pod kontrolu Palestinců bude zároveň pozvánkou pro teroristy a sebevražedné atentátníky.

Radikální Palestinci zase vůbec neuznávají židovské nároky na Chrámovou horu a Jeruzalém. Zpochybňují i samotnou existenci židovských chrámů.

Kompromis se dosud hledal, hledá a bude hledat velmi těžce.

"Chrámová hora je místo, kde se toho mnoho odehrálo a také místo, kde může začít velká katastrofa. Je spojena s vášněmi, vizemi, mesianismem, apokalyptickými představami," tvrdí izraelský historik náboženství Geršom Gorenberg.

Barack Obama u Zdi nářků.
Barack Obama u Zdi nářků. | Foto: Reuters

To se ukázalo například v srpnu 1969, kdy australský křesťanský fanatik Michael Rohan zapálil mešitu al-Aksá. Mnoho izraelsko-palestinských konfliktů odstartovalo právě tady.

Jeruzalém a konkrétně Chrámová hora je místem, kde podle legend a tradic různých náboženství a učení svět začal a kde také jednou skončí.

Kde má být nejblíže do ráje i do pekla, kde Kain zabil Ábela, kde byl Abrahám připraven obětovat svého syna Izáka.

Kde Bůh měl sebrat prach, z něhož stvořil Adama, kde je podle některých tvrzení v útrobách hory schována Mojžíšova archa úmluvy. A konečně místo, odkud podle muslimů jejich prorok Mohamed vystoupil do nebes.

Pro muslimy je jeruzalémská hora třetím nejposvátnějším místem islámu po Mekce a Medíně.

Foto: Aktuálně.cz
Blog režiséra Jiřího Svobody:
Na okraj washingtonských jednání
Foto: Aktuálně.cz
Irena Kalhousová: Prague Security Studies Institute
Mír mezi Izraelci a Palestinci? Bohužel...

Pro věřící Židy je Jeruzalém spojen především s dvěma chrámy. Ten první postavil Šalamoun už kolem roku 950 před Kristem, o čtyři staletí později ho zničil babylónský vládce Nebukadnesar II. Druhý chrám zničili v roce 70 po Kristu Římané.

Velikonoce v Chrámu Božího Hrobu.
Velikonoce v Chrámu Božího Hrobu. | Foto: Reuters

Až po téměř devatenácti staletích se hora a Zeď nářků, která je posledním zbytkem rozbořeného chrámu, dostaly zpět do židovských rukou.

"Vrátili jsme se na naše posvátná místa, abychom je už nikdy neopustili," prohlásil izraelský ministr obrany Moše Dajan 7.června 1967, když jeho armáda z Jeruzaléma vytlačila Jordánce a dobyla staré město.

Kterýkoli izraelský politik bude chtít učinit ústupek ohledně Jeruzaléma, bude muset svést tvrdou bitvu ve vlastních řadách.

A stejně tak nemá naději na úspěch žádný palestinský politik, jenž by chtěl uzavřít mír bez toho, aby byly uspokojeny palestinské nároky na město.

Na posledním velkém izraelsko-palestinském summitu v roce 2000 v Camp Davidu navrhoval Ehud Barak, který by l tehdy premiérem, určité řešení.

Foto: Reuters

Palestinci by mohli spravovat velké části východního Jeruzaléma a mohli by si volit vlastního starostu, ale odpovědnost za bezpečnost by si ponechaly izraelská policie a armáda.

Chrámovou horu chtěl Barak rozdělit na vertikální a horizontální část. Palestinci by spravovali vše nad zemí, tedy i své mešity, zatímco Izraeli by patřila zem a vše pod ní. Tedy půda, na které stávaly židovské chrámy.

Palestinský prezident Jásir Arafat to odmítl a za několik týdnů začala druhá palestinská intifáda. Naděje na usmíření se na mnoho let vzdálila.

Neujal se ani návrh bývalého jordánského krále Husajna, který spočíval v teorii, že suverenita nad posvátným místy bude svěřena Bohu, zatímco Izraelci a Palestinci si budou spravovat své části města.

Foto: Aktuálně.cz

Hamas se jen tak nevypaří a mír s ním je pro Izraelce nepředstavitelný.

 

Abbás zase varuje, že pokud izraelský premiér Benjamin Netanjahu nezastaví definitivně rozšiřování židovských osad na západním břehu Jordánu, žádná dohoda není možná.

 

V jednom se Obama, Izraelci i Palestinci shodují. Po tolika předchozích neúspěších jsou jejich očekávání, týkající se výsledků summitu, velmi malá.

 

 

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy