Pákistán je v krizi. Teroristé zavraždili Bhuttovou

sim, man
27. 12. 2007 23:20
Pákistánská armáda je ve stavu pohotovosti
Rakev s ostatky Benazír Bhuttové.
Rakev s ostatky Benazír Bhuttové. | Foto: Reuters

Rávalpindí - Bývalá pákistánská premiérka a šéfka opozice Benazír Bhuttová je po smrti. Zahynula ve čtvrtek po útoku sebevražedného atentátníka ve městě Rávalpindí.

Zprávu oznámila nejprve pákistánská televize Geo-Tv, posléze informaci potvrdilo i vedení Pákistánské lidové strany, v jejímž čele usilovala znovu se vrátit na nejvyšší vládní post. Volby byly naplánovány na leden a Bhuttová byla jejich favoritkou.

"Zemřela mučednickou smrtí," řekl člen vedení strany Rehman Málik.

Útok se odehrál ve chvíli, kdy Bhutttová v automobilu opouštěla shromáždění. Atentátník podle sdělení policie přijel na motocyklu. Nejprve expremiérku střelil do hlavy a hrudi a pak se odpálil.

Benazír Bhuttová
Benazír Bhuttová | Foto: Reuters

Na shromáždění vypukl chaos. První zprávy hovořily o tom, že Bhuttová atentátu unikla. Ještě v okamžiku, kdy Geo-Tv oznámila její smrt, říkal manžel Bhuttové CNN, že jeho žena je v nemocnici, protože utrpěla zranění na krku. Do nemocnice se vážně zraněnou političku podařilo bodyguardům skutečně dostat. Bylo však už pozdě.

Velmi pravděpodobně jde o akci islámských radikálů, kteří Bhuttovou nenáviděli.

"Pro Pákistán je to kastastrofa," řekl v rozhovoru pro televizi CNN pákistánský diplomat Mahmúd Alí Durrání.

Bush: Je to zbabělý čin

Do Pákistánu míří kondolence z celého světa. 

"Co nejrozhodněji odsuzuji tento zbabělý čin. Ti, kteří ho mají na svědomí, musejí být předáni spravedlnosti," řekl v mimořádném projevu americký prezident George Bush.

Kvůli krvavé smrti v Pákistánu se mimořádně sešla Rada bezpečnosti OSN, která vyzvala Pákistánce, aby se zdrželi odvety. "Byl to ohavný čin teroristů. Žádáme lid Pákistánu, aby zachoval zdrženlivost a podařilo se udržet stabilitu země," stojí v prohlášení RB OSN.

Český prezident Václav Klaus napsal, že je vraždou Bhuttové otřesen. "Václav Klaus chce věřit, že se Pákistán a celý indický subkontinent nyní nevydá cestou tragické destabilizace," napsal redakcím Klausův tajemník Ladislav Jakl.

Na Bhuttovou i stříleli

Policie upřesnila, že atentátník kromě Bhuttové zabil nejméně dalších šestnáct lidí. Na padesát jich bylo zraněno.

K útoku došlo i přes přísná bezpečnostní opatření, která provázejí každý mítink expremiérky.

Rávalpindí leží v těsném sousedství metropole Islámábádu a je sídlem velitelství pákistánské armády. V roce 2003 se stal terčem atentátu v Rávalpindí i prezident Parvíz Mušaraf.

Čekají se nepokoje a násilnosti  

V následujících dnech patrně dojde k velkým nepokojům, protože Bhuttová byla v zemi velmi populární a řada jejích příznivců bude volat po pomstě.

Pákistánská armáda byla uvedena do stavu pohotovosti, uvedla agentura Reuters.

Policie v obavách z násilných protestů už vyzvala obyvatele Rávalpindí a Islámábádu, aby dnes raději nevycházeli z domovů. Ke klidu vyzval také prezident Mušaraf.

V Pákistánu vypukly nepokoje. Na snímku hořící autobus v Lahore.
V Pákistánu vypukly nepokoje. Na snímku hořící autobus v Lahore. | Foto: Reuters

Podle prvních zpráv ale rozlícený dav ve městě Karáčí na jihu země, kde měla Bhuttová největší podporu, zapálil tři banky, poštu a vládní budovu. V ulicích hoří pneumatiky i automobily. Čtyři protestující byli v Karáčí zastřeleni.

"Hlídkujeme ve všech velkých i menších městech, problémy jsou skoro všude," citovala agentura Reuters jednoho z policejních šéfů.

Krize, do níž Pákistán sklouzává, může mít následky i pro okolní svět. Se 160 miliony obyvatel jde o šestý nejlidnatější stát světa. Zároveň je Pákistán jedním z osmi majitelů jaderné bomby a státem, který hraje klíčovou roli pro boj s Al-Káidou.

Chaos a nestabilita takové země vyvolá otřesy i jinde. A nejen v jejím nejbližším asijském okolí.

Fakta
Autor fotografie: Reuters

Fakta

Benazír Bhuttová

  • Ve 35 letech se stala první předsedkyní vlády v muslimské zemi na světě.
  • Vrátila se domů po osmi letech nuceného exilu, do kterého jí po převratu v roce 1999 poslal generál Mušaraf. Žila střídavě v Londýně a Dubaji.
  • Její otec Zulfikar Alí Bhutto byl jako premiér zbaven vojáky moci v roce 1977 a o dva roky později oběšen.
  • Strávila pak hodně měsíců v domácím vězení i ve vazbě, za což zaplatila infekcí v uchu a následnými problémy se sluchem.
  • Volby vyhrála dvakrát, v letech 1988 a 1993. Vždy byla odvolána prezidentem na popud armády. S poukazem na korupci.
  • Její manžel Asif Zardarí byl obviněn z braní úplatků za přidělování státních zakázek firmám.
  • Bhuttová vlastnila velký dům s pozemkem v Anglii. Ve svém pákistánském sídle měla soukromou zoo.
  • Její figurína stojí v londýnském Muzeu voskových figurín madame Tussaud

Napodruhé atentátníci uspěli

Útok v Rávalpindí byl druhým letošním pokusem Bhuttovou zabít po jejím návratu z britského exilu v říjnu letošního roku. Při útoku na její mítink 18.října zahynulo 133 lidí, ale sama Bhuttová vyvázla nezraněna.

Bhuttová byla pákistánskou legendou - celebritou, jejíž tvář zdobila titulní stránky časopisů po celém světě. V roce 1988 se stala vůbec první ženou, která se postavila do čela vlády islámské země. V pouhých pětatřiceti letech a navíc po vítězství v demokratických volbách.

Posledních osm let ale trávila v exilu poté, co generál Parvíz Mušaraf převratem v roce 1999 v Pákistánu zrušil politické strany a Bhuttové hrozil soud za korupci.

Násilnou smrtí zemřel i otec Bhuttové, bývalý premiér Zulfikar Alí Bhutto. V roce 1979 byl po vojenském převratu oběšen.

Chtěla zasáhnout proti islamistům

Do vlasti se politička vrátila, aby se pokusila vyhrát volby a v čele své Pákistánské lidové strany se znovu stala premiérkou. Podle průzkumů byla favoritkou voleb.

V nich postupovala spolu s druhou silnou opoziční stranou někdejšího premiéra Naváze Šarífa. Jeho strana (PML) několik hodin po vraždě Bhuttové oznámila, že hodlá volby bojkotovat. Nyní se čeká, zda prezident Mušaraf termín klání posune - podle starého scénáře se mají odehrají 8. ledna.

Bhuttová po svém říjnovém návratu uvedla, že se tvrdě postaví proti islámským extremistům, kteří stupňují násilné akce po celé zemi a jsou napojeni - přinejmenším svojí ideologií - na hnutí Al-Káida a Taliban.

Právě na území Pákistánu u afgánských hranic se velmi pravděpodobně skrývá Usáma bin Ládin a další špičky této organizace.

Přívrženec bývalé premiérky Benazír Bhuttové vedle jejho plakátu na letišti
Přívrženec bývalé premiérky Benazír Bhuttové vedle jejho plakátu na letišti | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy