Vlivný zbrojař zničehonic zkolaboval. Bulharsko řeší podivnou otravu jako Skripala

Martin Novák Martin Novák
11. 2. 2020 7:07
Bulhar Emilian Gebrev je majitel velké zbrojařské firmy Dunarit. Na přelomu dubna a května 2015 se mu náhle udělalo špatně a začal zvracet na večeři v luxusní restauraci v centru Sofie. Podle svědků měl krví podlité oči. Následující den upadl do kómatu.
Bulharský byznysman a zbrojař Emilian Gebrev.
Bulharský byznysman a zbrojař Emilian Gebrev. | Foto: Reuters

Lékaři vzápětí zjistili, že ho někdo otrávil jedem. Stejné zdravotní problémy měl jeho syn a další člen vedení společnosti.

Vyšetřovatelé zpočátku velký význam možné ruské stopě nedávali. Na jaře 2016 pátrání ukončili s tím, že viník nebyl odhalen. Pak ale do vývoje zasáhly události ve Velké Británii.

Bývalého příslušníka ruské vojenské rozvědky GRU Sergeje Skripala a jeho dceru se v anglickém Salisbury pokusili dva muži otrávit jedem novičok. Britské vyšetřování dospělo k závěru, že atentát spáchali agenti GRU, kteří měli od svých nadřízených úkol přeběhlíka Skripala zlikvidovat.

Bulharská prokuratura na základě nových informací obnovila vyšetřování a na konci ledna vydala zatykač na tři Rusy. Podezírá je z pokusu o zbrojařovu vraždu. Bulharské ministerstvo zahraničí zároveň vyhostilo dva ruské diplomaty, obviněné ze špionáže.

Zbrojař Gebrev tvrdí, že měl stejné příznaky jako Skripal a látka, kterou mu pachatelé podali, se podobala novičoku. Nové vyšetřování ukázalo, že Gebreva chtěli připravit o život tři muži, kteří cestovali do Bulharska s falešnými ruskými pasy.

Záběry z bezpečnostních kamer ukázaly, že v den, kdy se byznysmenovi udělalo zle, se mu neidentifikovaní pachatelé vloupali do auta v podzemní garáži.

"Pachatelé útok provedli v centru Sofie, ohrozili životy mnoha lidí," uvedla prokuratura. K obvinění přispěla analýza Gebrevovy moči a krve, kterou provedla specializovaná laboratoř ve Finsku. Obvinění nejsou v Bulharsku a Sofie požádala o pomoc Interpol. Ten vydal mezinárodní zatykač.

Všichni tři napadení Bulhaři měli vážné zdravotní problémy, ale přežili. Sofie a Moskva mají tradičně dobré vztahy, teď ale kvůli pokusu o vraždu procházejí krizí.

Špionážní síť v Bulharsku

Jaký mohla mít GRU motiv pro zabití známého bulharského zbrojaře, zůstává nejasné. Jednou z teorií bulharských médií je skutečnost, že Gebrev spolupracoval a uzavíral obchody s ukrajinskými firmami. Měl dodávat výzbroj ukrajinskému ministerstvu vnitra a Národní gardě. Její členové bojovali ve válce na Donbasu proti proruským separatistům a ruským vojákům.

Šestašedesátiletý Emilian Gebrev je podnikatel s kontroverzní pověstí. Jeho zbrojařské továrně v roce 2017 ministerstvo obrany odebralo licenci na výrobu zbraní a obchodování s nimi kvůli nedodržování bezpečnosti při skladování výbušnin. Jeho firma Dunarit patří k největším výrobcům zbraní v Bulharsku, stát souhlasil s její privatizací v roce 2005.

Případ otevřel v Bulharsku diskusi o míře vlivu, který Moskva v členské zemi Evropské unie a NATO má. "Je velmi těžké odhadovat, jak rozsáhlá je ruská špionážní síť v Bulharsku, protože chybějí důkazy. Jsou pouze určité indicie a stopy," řekl deníku Aktuálně.cz Angel Petrov, reportér bulharského listu Dnevnik. Podle něj existuje podezření, že Moskva kontaktů v Sofii využívá k ovlivnění politiky v Severní Makedonii, která se uchází o členství v NATO.

"Za pozornost stojí, že v době Skripalovy aféry patřilo Bulharsko k několika málo evropským zemím, které nevyhostily žádné ruské diplomaty. A teď najednou od loňského října už tři. Nicméně jak říkám, jasných důkazů je málo," dodal novinář Petrov.

Klíčová je energetika

V lednu bulharská diplomacie prohlásila za nežádoucí osoby v zemi prvního tajemníka konzulárního oddělení ruské ambasády a zaměstnance obchodního oddělení ruského velvyslanectví. Ten druhý se snažil získávat státní tajemství týkající se energetiky a energetické bezpečnosti, uvádí bulharské ministerstvo zahraničí.

Právě energetika je podle Angela Petrova klíčovým tématem bulharsko-ruských vztahů. Balkánská země je na Rusku závislá v dodávkách ropy i zemního plynu.

"Opoziční Socialistická strana a také krajně pravicová strana Ataka tlačí na zlepšení vztahů s Ruskem a otevřeně zastávají politiku, která je shodná s ruskými zájmy," popsal Petrov s tím, že ekonomické partnerství prosazují i vládnoucí Občané za evropský rozvoj Bulharska premiéra Bojka Borisova. Ten  oživil projekt plynovodu z Ruska do Bulharska a prosazuje spolupráci s Moskvou na rozšíření jaderné elektrárny Belene. "Ruský vliv v Bulharsku je úzce propojen s energetikou," vysvětlil novinář.

 

Právě se děje

Další zprávy