Identita třetího útočníka na Sergeje Skripala odhalena: jde o důstojníka ruské GRU

Zahraničí Zahraničí
14. 2. 2019 17:05
Třetí útočník, který se v březnu 2018 pokusil ve Velké Británii otrávit bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala, se jmenuje Denis Vjačeslavovič Sergejev a je důstojníkem ruské vojenské tajné služby GRU. Jeho identitu odhalil český týdeník Respekt, skupina Bellingcat a ruský web The Insider.
Sergej Skripal.
Sergej Skripal. | Foto: Facebook

Muž byl až dosud znám jen pod krycím jménem Sergej Fedotov. Sergejev alias Fedotov působí stejně jako další dva útočníci jako vysoce postavený důstojník ruské vojenské rozvědky GRU.

Svého bývalého kolegu Sergeje Skripala, vydaného na britské ostrovy v roce 2010 v rámci velké špionské výměny, se Sergejev pokusil loni v březnu zavraždit spolu s dalšími agenty Alexandrem Miškinem a Anatolijem Čepigou. Skupina do Velké Británie odcestovala s falešnými pasy, na Skripala zaútočili nervovým jedem novičok v jihoanglickém Salisbury.

Denis Vjačeslavovič Sergejev se narodil v malém kazašském městě Usharal nedaleko hranic s Čínou. Postupně stoupal v armádní hierarchii, navštěvoval také elitní Vojenskou diplomatickou akademii.

Stal se posléze agentem ruské vojenské rozvědky GRU a v posledních letech opakovaně cestoval do zahraničí, byl například na Blízkém východě, Ukrajině nebo Tádžikistánu. V roce 2014 na osm dní navštívil také Českou republiku.

Do Prahy přicestoval spolu s Miškinem, při návštěvě spali v hotelu v centru města, zjistil Respekt, Bellingcat a The Insider po čtyřměsíční investigativní práci. Co přesně agenti GRU v Praze dělali, není jasné.

Sedmašedesátiletý Sergej Skripal také pracoval v GRU, v devadesátých letech vedl její personální oddělení. V roce 1995 začal spolupracovat s britskou zpravodajskou službou MI6. O 9 let později byl zatčen a soud ho poslal na 13 let do vězení.

Na svobodu se dostal až po výměně za deset ruských špionů zatčených v USA. Skupina tří útočníků se Skripala a jeho dceru Juliji pokusila otrávit loni v březnu. Kreml dlouhodobě odmítá, že by na útoku na Skripalovy mělo nějaký podíl.

Video: Ruský prezident Vladimir Putin hovoří o Sergeji Skripalovi

Je to šmejd, ohodnotil Putin otráveného dvojitého agenta Skripala. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 4 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy