Osel lepší ženy, tvrdí indická učebnice

Martin Novák Martin Novák
4. 4. 2006 10:25
Dillí - Indie je pověstná tím, že s právy a nároky žen si velká část tamních mužů příliš těžkou hlavu nedělá. Ve svazovém státě Rádžastán však úřady zašly daleko i na indické poměry.
Indičtí uprchlíci
Indičtí uprchlíci | Foto: reuters

Deník Times of India uvedl, že v rádžastánských školách používají čtrnáctiletí žáci učebnici, srovnávající osla a ženu.

Lépe ze srovnání vychází osel. Prý si méně stěžuje a je "loajálnější ke svému pánovi".

Infobox

Indická vlajka

PŘEČTĚTE SI

"Osel je ve skutečnosti lepší. Manželka si může někdy stěžovat nebo dokonce odejít do domu svých rodičů, zatímco u osla se takového neloajálního chování nedá předpokládat," praví se v učebnici.

Kritika uvnitř opoziční strany

Text schválily místní úřady, které v Rádžastánu ovládá momentálně opoziční Indická lidová strana. Strana sdružuje i radikální a velmi konzervativní hinduisty. O moc v Indii přišla ve volbách v roce 2004, kdy zvítězil Indický národní kongres.

Zveřejnění článku vyvolalo v Indii skandál, nápravu žádá i ženské křídlo strany. Představitelé Radžastánu tvrdí, že uvedený text byl spíše žertem. "Srovnání bylo učiněno s jistou nadsázkou," řekl agentuře Reuters rádžastánský ministr školství A.R. Chán.

Indie v současné době zažívá velký hospodářský rozmach, ale na venkově se změny projevují pomalu nebo vůbec. Indické i mezinárodní organizace opakovaně upozorňují na to, že ženy jsou diskriminovány zejména ve venkovských oblastech země.

Negramotnost a násilí 

Chybí jim především přístup ke vzdělání, kolem 60 procent indických žen je negramotných.

Podle studie OSN, která vychází z průzkumu indických expertů, čelí domácímu násilí přibližně dvě třetiny Indek a pětina indických žen zažila znásilnění. Na venkově přetrává i praxe vdávání dívek kolem deseti až jedenácti let věku.

"Situace žen se mění k lepšímu, ale velmi pomalu. Tradiční zvyky stále převládají nad moderními zákony. Například mnoho případů domácího násilí zůstane utajeno, protože ženy se nedováží si stěžovat. Velmi rozšířené je nadále i vdávání dívek za muže, kterého jim určí rodiče," uvedl pro Aktuálně.cz český indolog Dušan Zbavitel.

Přitom ženy hrály důležitou úlohu v indické politice, byť jde o osobnosti z jedné jediné rodiny. Indíra Gándhíová, dcera prvního indického premiéra Džavaharlála Néhrúa, stála v čele vlády šestnáct let.

Indický národní kongres vyhrál předloni volby na čele s její snachou Soniou Gándhíovou, která pochází z Itálie. Do předvolební kampaně se už zapojila i její dcera Prijanka.

 

Právě se děje

Další zprávy