Osel lepší ženy, tvrdí indická učebnice

Martin Novák Martin Novák
4. 4. 2006 10:25
Dillí - Indie je pověstná tím, že s právy a nároky žen si velká část tamních mužů příliš těžkou hlavu nedělá. Ve svazovém státě Rádžastán však úřady zašly daleko i na indické poměry.
Indičtí uprchlíci
Indičtí uprchlíci | Foto: reuters

Deník Times of India uvedl, že v rádžastánských školách používají čtrnáctiletí žáci učebnici, srovnávající osla a ženu.

Lépe ze srovnání vychází osel. Prý si méně stěžuje a je "loajálnější ke svému pánovi".

Infobox

Indická vlajka

PŘEČTĚTE SI

"Osel je ve skutečnosti lepší. Manželka si může někdy stěžovat nebo dokonce odejít do domu svých rodičů, zatímco u osla se takového neloajálního chování nedá předpokládat," praví se v učebnici.

Kritika uvnitř opoziční strany

Text schválily místní úřady, které v Rádžastánu ovládá momentálně opoziční Indická lidová strana. Strana sdružuje i radikální a velmi konzervativní hinduisty. O moc v Indii přišla ve volbách v roce 2004, kdy zvítězil Indický národní kongres.

Zveřejnění článku vyvolalo v Indii skandál, nápravu žádá i ženské křídlo strany. Představitelé Radžastánu tvrdí, že uvedený text byl spíše žertem. "Srovnání bylo učiněno s jistou nadsázkou," řekl agentuře Reuters rádžastánský ministr školství A.R. Chán.

Indie v současné době zažívá velký hospodářský rozmach, ale na venkově se změny projevují pomalu nebo vůbec. Indické i mezinárodní organizace opakovaně upozorňují na to, že ženy jsou diskriminovány zejména ve venkovských oblastech země.

Negramotnost a násilí 

Chybí jim především přístup ke vzdělání, kolem 60 procent indických žen je negramotných.

Podle studie OSN, která vychází z průzkumu indických expertů, čelí domácímu násilí přibližně dvě třetiny Indek a pětina indických žen zažila znásilnění. Na venkově přetrává i praxe vdávání dívek kolem deseti až jedenácti let věku.

"Situace žen se mění k lepšímu, ale velmi pomalu. Tradiční zvyky stále převládají nad moderními zákony. Například mnoho případů domácího násilí zůstane utajeno, protože ženy se nedováží si stěžovat. Velmi rozšířené je nadále i vdávání dívek za muže, kterého jim určí rodiče," uvedl pro Aktuálně.cz český indolog Dušan Zbavitel.

Přitom ženy hrály důležitou úlohu v indické politice, byť jde o osobnosti z jedné jediné rodiny. Indíra Gándhíová, dcera prvního indického premiéra Džavaharlála Néhrúa, stála v čele vlády šestnáct let.

Indický národní kongres vyhrál předloni volby na čele s její snachou Soniou Gándhíovou, která pochází z Itálie. Do předvolební kampaně se už zapojila i její dcera Prijanka.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy