Airbus si zajistil miliardy z Indie

Michal Najman
20. 2. 2006 12:30
Dillí / Singapur - Další vítězství na asijském trhu si připsal evropský výrobce letounů Airbus.

Státní indická letecká společnost Indian Airlines dnes totiž podepsala konečnou dohodu o nákupu 43 airbusů. Hodnota kontraktu se odhaduje na 2,5 miliardy dolarů.

Indian Airlines koupí od Airbusu během pěti let 43 strojů. První letouny dodá evropský koncern v říjnu a pak bude pokračovat tempem jednoho letounu za měsíc. O čínský a indický trh svádí Airbus líté boje s Boeingem.

Oba dva konkurenti mají své vlajkové lodě. Airbus loni představil nový letoun A380. Do něj se vejde rekordní počet 555 pasažérů v základní verzi a při upravené přes 800. Vyžaduje však dodatečné náklady, jakými jsou například rozšíření přistávacích ploch a především prostor pro odbavení.

Proti němu Boeing přišel s letounem 777, který uveze sice jen 450 cestujících, ale zato má rekordní dolet a nevyžaduje žádné dodatečné náklady.

Boeing 777
Boeing 777 | Foto: Boeing

V Singapuru se ukáže

Zítra začíná v Singapuru letecký veletrh, na kterém se představí přes 900 vystavovatelů ze 43 zemí. Minulý rok se zde podepsaly kontrakty za 3,5 miliardy dolarů a letos bude tato částka dle odhadů odborníků překročena.

Právě lokace veletrhu je pro výrobce velmi zajímavá. Oba výrobci se snaží na asijském trhu získávat kontrakty, protože jej považují za dlouhodobě nejperspektivnější. Odhaduje se, že do roku 2010 bude jen v Indii využívat leteckou přepravu až 50 milionů osob ročně.

V roce 2008 se budou v Pekingu konat olympijské hry a v roce 2010 bude v Šanghaji světová výstava. I proto si Čína v prosinci minulého roku objednala 150 letadel od Airbusu a 70 od Boeingu.

 

Právě se děje

před 15 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 17 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy