reklama
 
 

Vztahu Pákistán-Indie pomáhá i Bollywood

24. 1. 2006 8:46
Dillí - Po letech nepřátelství se Pákistán a Indie stále více sbližují. Tentokrát tomu napomohlo promítání bollywoodského filmu v pákistánských kinech.

Pákistánské úřady povolily promítání snímku z produkce indického filmového průmyslu, Bollywoodu, navzdory téměř půl století trvajícímu zákazu indických filmů v zemi. Podle Islámábádu jde však pouze o výjimku. Všeobecně zákaz, který byl vyhlášen v roce 1965 v průběhu druhé ze tří pákistánsko-indických válek, zrušen nebude.

Jde o mimořádný krok. Zákaz zrušen nebude

Promítání indického snímku Sohni a Mahival z roku 1984 v pákistánských kinech bylo mimořádně povoleno, protože jde o tragický milostný příběh vycházející z folkloru státu Paňdžáb, který je v současnosti rozdělen mezi Indii a Pákistán, sdělily pákistánské úřady.

Distributor filmu Alí Zafar bojoval o uvedení díla v Pákistánu od roku 1989. "Předložil jsem sedm žádostí soudu v Láhauru a dvakrát jsem se obrátil na nejvyšší soud Pákistánu, který rozhodl v můj prospěch, protože příběh vychází z paňdžábského folkloru," řekl Zafar.

Indický Hollywood boduje

Bollywood, který sídlí v Bombaji a je indickou obdobou amerického Hollywoodu, v současnosti produkuje nejvíce filmů na světě, přičemž většina z nich jsou romantické příběhy plné písní a tanců. I přes jejich zákaz jsou v Pákistánu bollywoodské snímky velmi populární a kolují v zemi v množství pirátských kopií na DVD, píší internetové stránky BBC. #reklama

V Indii jsou pákistánské kulturní produkty legální a básně, písně či televizní dramata z Pákistánu se těší oblibě široké veřejnosti, uvádí dále webové stránky BBC.

autor: Red Zah, ČTK | 24. 1. 2006 8:46

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama