Vztahu Pákistán-Indie pomáhá i Bollywood

Red Zah, ČTK
24. 1. 2006 8:46
Dillí - Po letech nepřátelství se Pákistán a Indie stále více sbližují. Tentokrát tomu napomohlo promítání bollywoodského filmu v pákistánských kinech.

Pákistánské úřady povolily promítání snímku z produkce indického filmového průmyslu, Bollywoodu, navzdory téměř půl století trvajícímu zákazu indických filmů v zemi. Podle Islámábádu jde však pouze o výjimku. Všeobecně zákaz, který byl vyhlášen v roce 1965 v průběhu druhé ze tří pákistánsko-indických válek, zrušen nebude.

Jde o mimořádný krok. Zákaz zrušen nebude

Promítání indického snímku Sohni a Mahival z roku 1984 v pákistánských kinech bylo mimořádně povoleno, protože jde o tragický milostný příběh vycházející z folkloru státu Paňdžáb, který je v současnosti rozdělen mezi Indii a Pákistán, sdělily pákistánské úřady.

Distributor filmu Alí Zafar bojoval o uvedení díla v Pákistánu od roku 1989. "Předložil jsem sedm žádostí soudu v Láhauru a dvakrát jsem se obrátil na nejvyšší soud Pákistánu, který rozhodl v můj prospěch, protože příběh vychází z paňdžábského folkloru," řekl Zafar.

Indický Hollywood boduje

Bollywood, který sídlí v Bombaji a je indickou obdobou amerického Hollywoodu, v současnosti produkuje nejvíce filmů na světě, přičemž většina z nich jsou romantické příběhy plné písní a tanců. I přes jejich zákaz jsou v Pákistánu bollywoodské snímky velmi populární a kolují v zemi v množství pirátských kopií na DVD, píší internetové stránky BBC. #reklama

V Indii jsou pákistánské kulturní produkty legální a básně, písně či televizní dramata z Pákistánu se těší oblibě široké veřejnosti, uvádí dále webové stránky BBC.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Bývalý trenér Atlética, který vedl i Bejbla, zemřel ve věku 71 let

Bývalý srbský fotbalista a trenér Radomir Antič zemřel v Madridu ve věku 71 let. O jeho úmrtí bez bližších podrobností jako první informovalo na svém webu Atlético Madrid, s nímž mimo jiné slavil double. Ve Španělsku trénoval i velké rivaly Real Madrid a Barcelonu.

V Atléticu, v němž vedl i českého reprezentanta Radka Bejbla, působil natřikrát v letech 1995 až 2000. V první sezoně 1995/96 s klubem triumfoval v lize i v domácím poháru. Celkem ve Španělsku strávil 16 let ze své trenérské kariéry.

V letech 2008 až 2010 vedl Antič srbský národní tým, poté si vyzkoušel angažmá v čínské lize. Naposledy trénoval v roce 2015 tým Che-pej China Fortune.

Zdroj: ČTK
Další zprávy