Vztahu Pákistán-Indie pomáhá i Bollywood

Red Zah, ČTK
24. 1. 2006 8:46
Dillí - Po letech nepřátelství se Pákistán a Indie stále více sbližují. Tentokrát tomu napomohlo promítání bollywoodského filmu v pákistánských kinech.

Pákistánské úřady povolily promítání snímku z produkce indického filmového průmyslu, Bollywoodu, navzdory téměř půl století trvajícímu zákazu indických filmů v zemi. Podle Islámábádu jde však pouze o výjimku. Všeobecně zákaz, který byl vyhlášen v roce 1965 v průběhu druhé ze tří pákistánsko-indických válek, zrušen nebude.

Jde o mimořádný krok. Zákaz zrušen nebude

Promítání indického snímku Sohni a Mahival z roku 1984 v pákistánských kinech bylo mimořádně povoleno, protože jde o tragický milostný příběh vycházející z folkloru státu Paňdžáb, který je v současnosti rozdělen mezi Indii a Pákistán, sdělily pákistánské úřady.

Distributor filmu Alí Zafar bojoval o uvedení díla v Pákistánu od roku 1989. "Předložil jsem sedm žádostí soudu v Láhauru a dvakrát jsem se obrátil na nejvyšší soud Pákistánu, který rozhodl v můj prospěch, protože příběh vychází z paňdžábského folkloru," řekl Zafar.

Indický Hollywood boduje

Bollywood, který sídlí v Bombaji a je indickou obdobou amerického Hollywoodu, v současnosti produkuje nejvíce filmů na světě, přičemž většina z nich jsou romantické příběhy plné písní a tanců. I přes jejich zákaz jsou v Pákistánu bollywoodské snímky velmi populární a kolují v zemi v množství pirátských kopií na DVD, píší internetové stránky BBC. #reklama

V Indii jsou pákistánské kulturní produkty legální a básně, písně či televizní dramata z Pákistánu se těší oblibě široké veřejnosti, uvádí dále webové stránky BBC.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy