Vztahu Pákistán-Indie pomáhá i Bollywood

Red Zah, ČTK
24. 1. 2006 8:46
Dillí - Po letech nepřátelství se Pákistán a Indie stále více sbližují. Tentokrát tomu napomohlo promítání bollywoodského filmu v pákistánských kinech.

Pákistánské úřady povolily promítání snímku z produkce indického filmového průmyslu, Bollywoodu, navzdory téměř půl století trvajícímu zákazu indických filmů v zemi. Podle Islámábádu jde však pouze o výjimku. Všeobecně zákaz, který byl vyhlášen v roce 1965 v průběhu druhé ze tří pákistánsko-indických válek, zrušen nebude.

Jde o mimořádný krok. Zákaz zrušen nebude

Promítání indického snímku Sohni a Mahival z roku 1984 v pákistánských kinech bylo mimořádně povoleno, protože jde o tragický milostný příběh vycházející z folkloru státu Paňdžáb, který je v současnosti rozdělen mezi Indii a Pákistán, sdělily pákistánské úřady.

Distributor filmu Alí Zafar bojoval o uvedení díla v Pákistánu od roku 1989. "Předložil jsem sedm žádostí soudu v Láhauru a dvakrát jsem se obrátil na nejvyšší soud Pákistánu, který rozhodl v můj prospěch, protože příběh vychází z paňdžábského folkloru," řekl Zafar.

Indický Hollywood boduje

Bollywood, který sídlí v Bombaji a je indickou obdobou amerického Hollywoodu, v současnosti produkuje nejvíce filmů na světě, přičemž většina z nich jsou romantické příběhy plné písní a tanců. I přes jejich zákaz jsou v Pákistánu bollywoodské snímky velmi populární a kolují v zemi v množství pirátských kopií na DVD, píší internetové stránky BBC. #reklama

V Indii jsou pákistánské kulturní produkty legální a básně, písně či televizní dramata z Pákistánu se těší oblibě široké veřejnosti, uvádí dále webové stránky BBC.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy