Playboy se chystá do prudérní Indie

Adam Junek
3. 1. 2006 0:13
Dillí - Zopakovat sexuální revoluci z padesátých a šedesátých let ve Spojených státech se rozhodl pánský magazín Playboy.

A hodlá si přitom také zajistit podstatný nárůst tržeb. V brzké době totiž vtrhne na nepokrytý indický trh.

Jedna "velká změna"

Indická verze Playboye však bude mít dvě podstatné odlišnosti: jiné jméno a nebudou v něm "nahotinky".

"Je to pro nás rozhodně velká změna," citoval šéfku Playboy Enterprises Christie Hefnerovou server New York Times. Indie je spolu s Čínou nejnadějnějším trhem pro řadu firem z mnoha oborů.

Různé časopisy čte na 200 miliónů Indů. Navíc ročně napumpují inzerenti do papírové reklamy na 1,5 miliardy dolarů. A toto číslo se každým rokem zvyšuje.

Playboy si takovou příležitost nemůže nechat ujít. Na domácím trhu se mu totiž snižují prodeje, jen v roce 2004 poklesly o jedno procento. Naopak na rozvíjejících se trzích, jako je Brazílie, stouply tržby až o dvacet procent.

Zatím jen polibek

V padesátých letech, když vyšlo první číslo lechtivého magazínu, se Playboy stal branou k sexuální revoluci v 60. letech. Na takové uvolnění Indie zatím čeká. A mnoha způsoby se také brání.

Indické zákony například zakazují, aby se prodávaly časopisy s lehkou erotikou. U některých stánků si je však zákazníci mohou opatřit, když požádají šeptem.

Proto bude zatím indický Playboy bez nahých krásek. V budoucí potenciál trhu však věří. "Určitě by se našla řada zákazníků, kteří by v takovýchto magazínech chtěli inzerovat," tvrdí Paulomi Dharwan z marketingového oddělení indické společnosti Raymond, která vyrábí doplňky.

I v indické společnosti se už totiž objevují známky uvolňování. Například v proslulých filmových studiích Bollywood již natáčejí snímky, v nichž diváci spatří i polibek. Před pěti lety by to bylo nemyslitelné.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy