Bush a Indie, noví jaderní spojenci

opa, čtk
2. 3. 2006 13:33
Dillí - Indie a Spojené státy dnes uzavřely klíčovou dohodu o spolupráci v oblasti jaderné energetiky. Uvnitř: VIDEO
Americký prezident George Bush s indickým premiérem Manmóhanem Singhem po podpisu dohody.
Americký prezident George Bush s indickým premiérem Manmóhanem Singhem po podpisu dohody. | Foto: Reuters

Smlouva byla podepsána v první den oficiální návštěvy amerického prezidenta Bushe v Indii.

Dohoda dává Indii přístup k americkým civilním jaderným technologiím. Zároveň ji zavazuje otevřít jaderná zařízení mezinárodní inspekci.

Indie současně - prostřednictvím premiéra Manmohana Singha - předložila plán oddělení civilního a vojenského jaderného programu, což bylo jednou z podmínek uzavření dohody.

George Bush se na své první cestě Indií většinou setkává s podporou místních obyvatel, nicméně komunistické a muslimské skupiny proti němu organizují rozsáhlá protestní shromáždění. Odsouzení se dočkal i od levicových členů indického parlamentu.

Bush pojede do Pákistánu:
Už tam vybuchují bomby

Dva silné výbuchy otřásly dnes ráno parkovištěm hotelu Marriott v největším pákistánském městě Karáčí. Exploze v těsné blízkosti amerického konzulátu zabily nejméně pět lidí a zranily nejméně 30 osob.

Podle mluvčího vlády provincie Sindh, jejímž hlavním městem je právě Karáčí, je zřejmé, že atentát byl načasován s ohledem na návštěvu prezidenta Bushe, který z Indie pokračuje v sobotu do pákistánského Islámábádu.

Zastávka v Karáčí však není na programu jeho cesty.

Bush se k výbuchům vyjádřil ještě v indické metropoli Dillí. Oznámil, že jedna z obětí měla americkou národnost. Zároveň uvedl, že ho útoky v žádném případě neodradí od návštěvy Pákistánu.#reklama

 

Právě se děje

před 51 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy