reklama
 
 

Bush a Indie, noví jaderní spojenci

2. 3. 2006 13:33
Dillí - Indie a Spojené státy dnes uzavřely klíčovou dohodu o spolupráci v oblasti jaderné energetiky. Uvnitř: VIDEO

Smlouva byla podepsána v první den oficiální návštěvy amerického prezidenta Bushe v Indii.

Dohoda dává Indii přístup k americkým civilním jaderným technologiím. Zároveň ji zavazuje otevřít jaderná zařízení mezinárodní inspekci.

Indie současně - prostřednictvím premiéra Manmohana Singha - předložila plán oddělení civilního a vojenského jaderného programu, což bylo jednou z podmínek uzavření dohody.

George Bush se na své první cestě Indií většinou setkává s podporou místních obyvatel, nicméně komunistické a muslimské skupiny proti němu organizují rozsáhlá protestní shromáždění. Odsouzení se dočkal i od levicových členů indického parlamentu.

Bush pojede do Pákistánu:
Už tam vybuchují bomby

Dva silné výbuchy otřásly dnes ráno parkovištěm hotelu Marriott v největším pákistánském městě Karáčí. Exploze v těsné blízkosti amerického konzulátu zabily nejméně pět lidí a zranily nejméně 30 osob.

Podle mluvčího vlády provincie Sindh, jejímž hlavním městem je právě Karáčí, je zřejmé, že atentát byl načasován s ohledem na návštěvu prezidenta Bushe, který z Indie pokračuje v sobotu do pákistánského Islámábádu.

Zastávka v Karáčí však není na programu jeho cesty.

Bush se k výbuchům vyjádřil ještě v indické metropoli Dillí. Oznámil, že jedna z obětí měla americkou národnost. Zároveň uvedl, že ho útoky v žádném případě neodradí od návštěvy Pákistánu.#reklama

autor: opa, čtk | 2. 3. 2006 13:33

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama