Bush a Indie, noví jaderní spojenci

opa, čtk
2. 3. 2006 13:33
Dillí - Indie a Spojené státy dnes uzavřely klíčovou dohodu o spolupráci v oblasti jaderné energetiky. Uvnitř: VIDEO
Americký prezident George Bush s indickým premiérem Manmóhanem Singhem po podpisu dohody.
Americký prezident George Bush s indickým premiérem Manmóhanem Singhem po podpisu dohody. | Foto: Reuters

Smlouva byla podepsána v první den oficiální návštěvy amerického prezidenta Bushe v Indii.

Dohoda dává Indii přístup k americkým civilním jaderným technologiím. Zároveň ji zavazuje otevřít jaderná zařízení mezinárodní inspekci.

Indie současně - prostřednictvím premiéra Manmohana Singha - předložila plán oddělení civilního a vojenského jaderného programu, což bylo jednou z podmínek uzavření dohody.

George Bush se na své první cestě Indií většinou setkává s podporou místních obyvatel, nicméně komunistické a muslimské skupiny proti němu organizují rozsáhlá protestní shromáždění. Odsouzení se dočkal i od levicových členů indického parlamentu.

Bush pojede do Pákistánu:
Už tam vybuchují bomby

Dva silné výbuchy otřásly dnes ráno parkovištěm hotelu Marriott v největším pákistánském městě Karáčí. Exploze v těsné blízkosti amerického konzulátu zabily nejméně pět lidí a zranily nejméně 30 osob.

Podle mluvčího vlády provincie Sindh, jejímž hlavním městem je právě Karáčí, je zřejmé, že atentát byl načasován s ohledem na návštěvu prezidenta Bushe, který z Indie pokračuje v sobotu do pákistánského Islámábádu.

Zastávka v Karáčí však není na programu jeho cesty.

Bush se k výbuchům vyjádřil ještě v indické metropoli Dillí. Oznámil, že jedna z obětí měla americkou národnost. Zároveň uvedl, že ho útoky v žádném případě neodradí od návštěvy Pákistánu.#reklama

 

Právě se děje

před 29 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy