Bush a Indie, noví jaderní spojenci

opa, čtk
2. 3. 2006 13:33
Dillí - Indie a Spojené státy dnes uzavřely klíčovou dohodu o spolupráci v oblasti jaderné energetiky. Uvnitř: VIDEO
Americký prezident George Bush s indickým premiérem Manmóhanem Singhem po podpisu dohody.
Americký prezident George Bush s indickým premiérem Manmóhanem Singhem po podpisu dohody. | Foto: Reuters

Smlouva byla podepsána v první den oficiální návštěvy amerického prezidenta Bushe v Indii.

Dohoda dává Indii přístup k americkým civilním jaderným technologiím. Zároveň ji zavazuje otevřít jaderná zařízení mezinárodní inspekci.

Indie současně - prostřednictvím premiéra Manmohana Singha - předložila plán oddělení civilního a vojenského jaderného programu, což bylo jednou z podmínek uzavření dohody.

George Bush se na své první cestě Indií většinou setkává s podporou místních obyvatel, nicméně komunistické a muslimské skupiny proti němu organizují rozsáhlá protestní shromáždění. Odsouzení se dočkal i od levicových členů indického parlamentu.

Bush pojede do Pákistánu:
Už tam vybuchují bomby

Dva silné výbuchy otřásly dnes ráno parkovištěm hotelu Marriott v největším pákistánském městě Karáčí. Exploze v těsné blízkosti amerického konzulátu zabily nejméně pět lidí a zranily nejméně 30 osob.

Podle mluvčího vlády provincie Sindh, jejímž hlavním městem je právě Karáčí, je zřejmé, že atentát byl načasován s ohledem na návštěvu prezidenta Bushe, který z Indie pokračuje v sobotu do pákistánského Islámábádu.

Zastávka v Karáčí však není na programu jeho cesty.

Bush se k výbuchům vyjádřil ještě v indické metropoli Dillí. Oznámil, že jedna z obětí měla americkou národnost. Zároveň uvedl, že ho útoky v žádném případě neodradí od návštěvy Pákistánu.#reklama

 

Právě se děje

před 6 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy