Oranžoví aktivisté se nechystají do ulic, ale k urnám

Roman Staněk
4. 4. 2007 22:00
Ukrajinou znovu zmítají spory
Stovky příznivců premiéra Janukoviče se dnes sešli v centru hlavního města
Stovky příznivců premiéra Janukoviče se dnes sešli v centru hlavního města | Foto: Reuters

Ministerský předseda Viktor Janukovič zvýšil tlak na ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka. Dnes oznámil, že bude bojkotovat kampaň před nově vyhlášenými volbami, dokud ústavní soud nerozhodne, zda-li byly vyhlášeny podle zákona.

Stovky premiérových příznivců se shromáždily v Kyjevě, aby vyjádřily premiérovi podporu. Janukoviče podporuje hlavně východ země, který se staví velmi chladně ke snahám Ukrajiny vstoupit do Evropské unie nebo do NATO.

Prezident Viktor Juščenko během projevu ve kterém oznámil, že rozpouští parlament a vyhlašuje nové volby
Prezident Viktor Juščenko během projevu ve kterém oznámil, že rozpouští parlament a vyhlašuje nové volby | Foto: Reuters

Počet demonstrantů je však mnohem menší než za dob "oranžové revoluce", kdy na hlavním náměstí nepřetržitě demonstrovaly desetitisíce lidí. V roce 2004 to byl právě Janukovič, kdo se stal terčem protestů, když zvítězil ve volbách, které ústavní soud později označil za zmanipulované.

Rozpuštění parlamentu

Prozápadně orientovaný Juščenko tento týden po dlouhotrvajících neshodách s premiérem Janukovičem rozpustil parlament a vyhlásil na 27. května nové volby. Podle ukrajinského zákona měla kampaň začít právě dnes.

Premiér, který má problém. Viktor Janukovič. Chce počkat na vyjádření ústavního soudu, ale ten zřejmě bude na straně prezidenta
Premiér, který má problém. Viktor Janukovič. Chce počkat na vyjádření ústavního soudu, ale ten zřejmě bude na straně prezidenta | Foto: Reuters

"V současné napjaté situaci je třeba zajistit chod státních institucí a zdržet se jakéhokoliv jednání nebo vůbec řečí o předčasných volbách," prohlásil Janukovič a obvinil Juščenka, že vyvíjí tlak na ústavní soud. Ten doposud v rozhodujících momentech dával za pravdu spíše prezidentovi.

Analytici soudí, že nové volby hrajou do karet spíše opozici, proto se jim Janukovič snaží zabránit.

"Podle průzkumů veřejného mínění Janukovičova podpora klesá, a to i v regionech střední Ukrajiny. Ve volbách se mu nepodaří získat většinu," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Natalie Zubarová z neziskové organizace Maidan Alliance.

Natalia Zubarová - I když je
Natalia Zubarová - I když je | Foto: Ludvík Hradilek

Oranžové repeté nebude

Zubarová, jejíž organizace byla známá spoluorganizací protestů během "oranžové revoluce", si myslí, že kroky Juščenka jsou legitimní i přesto, že jej jako politika označuje za velmi málo reformního.

"Jeho názory jsou zastaralé, chtěl by věci měnit, ale neví jak. Nemá žádnou strategii, nebyl schopen prosadit výrazné reformy" říká. Ovšem "pomalí" jsou podle ní i Janukovič a bývalá premiérka Julia Tymošenková.

Ukrajinské organizace zatím nehodlají vyrazit do kyjevských ulic. Budou využívat svých kontaktů na ministerstvech a vládních úřadech a zahájí informační kampaň.

"Demonstrací už bylo dost. Každou chvíli někdo demonstruje," naráží na dnešní shromáždění Janukovičových příznivců svérázná Ukrajinka, která má - inspirována oranžovou revolucí - dokonce i vlasy ohnivé barvy.

V odpoledních hodinách do kyjevských ulic vyrazili také prezidentovi příznivci. Není jich však mnoho a střety s příznivci premiéra nevyhledávají.

Ukrajina a EU - jedni ano, druzí ne

Velký spor vedou oba nejvyšší politici o to, má-li Ukrajina směřovat do Evropské unie. Zubarová soudí, že pro stranu Viktora Janukoviče je to momentálně nežádoucí, nevylučuje však, že by v budoucnu nemohlo být vše jinak. Popírá také, že by byl premiér výrazně "proruský" jak jej často označují média.

"Lidem kolem Janukoviče současný stav vyhovuje. Oni nepotřebují EU. Jsou to podnikatelé, vlastní doly i továrny, využívají šedé ekonomiky. Vždyť je mezi nimi i nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov. Tito oligarchové nechtějí transparentní spravedlnost, kterou by EU přinesla, to může jejich podnikání uškodit."

Podle Zubarové se neziskové organizace snažily doslova "dotlačit" politiky na evropskou cestu. "Nás nezajímá, kdo je u moci. Je potřeba ještě několik cyklů, několik prostřídání politiků u moci, aby se Ukrajina stala demokratickou," říká Zubarová.

"Paradoxní je, že se Ukrajina nejvíce rozvíjí, když je nestabilní. My nepotřebujeme politickou stabilitu," dodává ukrajinská aktivistka.

 

Právě se děje

Další zprávy