Tarasjuk: Ukrajina do EU patří

Roman Staněk
16. 1. 2007 13:19
Praha - Šéf ukrajinské diplomacie ujišťuje, že jeho země má Unii co nabídnout. O další expanzi EU nepochybuje.
"Jsem šťasten, že první mezinárodní smlouvu, kterou jsem uzavřel, jsem mohl podepsat právě s Ukrajinou," řekl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
"Jsem šťasten, že první mezinárodní smlouvu, kterou jsem uzavřel, jsem mohl podepsat právě s Ukrajinou," řekl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. | Foto: Reuters

O vstupu Ukrajiny do EU hovořil Boris Tarasjuk se svým českým protějškem Karlem Schwarzenbergem. Ten jej ujistil, že Praha přijetí Ukrajiny plně podporuje a bude Kyjevu nápomocna.

Přes skeptický pohled některých představitelů "starých" zemí sedmadvacítky k dalšímu rozšiřování EU Tarasjuk řekl, že veřejné mínění v EU je k dalšímu rozrůstání stále příznivě nakloněno.

"Nejsme Turecko"

Na nedávné vystoupení francouzského ministra vnitra a prezidentského kandidáta Nicolase Sarkozyho, který se ostře vymezil proti rozšiřování EU, Tarasjuk reagoval: "Aby uspěl, musí říkat to, co chtějí lidé slyšet. Francie je proti rozšiřování, ale Francie není jediný stát v Unii."

Prozápadní architekt "oranžové revoluce" a spojenec prezidenta Viktora Juščenka také během své návštěvy Prahy upozornil, že by byl nerad, kdyby se vstup Ukrajiny do Evropské unie srovnával se vstupem Turecka.

Prezident Juščenko chce rychle do EU. V ministru zahraničí Tarasjukovi má velkou oporu
Prezident Juščenko chce rychle do EU. V ministru zahraničí Tarasjukovi má velkou oporu | Foto: Reuters/Mykola Lazarenko

"Přece jen, Turecko tam vstoupí za 40 let. To není náš cíl," uvedl Tarasjuk během diskuze v Černínském paláci. Zároveň ale potvrdil, že Ukrajina přijetí Turecka do EU podporuje

Co může Ukrajina nabídnout?

I přes politické spory jsou ekonomické výsledky oranžové revoluce viditelné. V loňském roce, poté co byla zrušena víza na Ukrajinu, stoupl vzájemný obchod mezi Českem a Ukrajinou o třicet procent. Ukrajinské HDP vzrostlo loni o 7 procent, stejný růst se očekává také letos.

"Za rok jsme se posunuli více než za posledních deset let," říká ministr. "EU nás označila za tržní ekonomiku, spolupracujeme na mezinárodních misích v Kosovu, Súdánu, Afghánistánu nebo separatistickém Podněstří."

Cílem země je podle ministra stát se mostem mezi Evropou a Asií. "Víme, že ti, co chodí po mostě, chodí oběma směry, přesto z historie s tímto máme zkušenosti," uvedl ministr a dodal, že v historii byla Ukrajina křižovatkou mezi severem a Řeckem.

Energetická pojistka

"Pořád se hovoří o naší závislosti na Rusku, ale Rusko je na nás stejně závislé, jako my na něm," tvrdí Tarasjuk. Upozorňuje při tom, že až 80 procent ruského exportu směřujícího do Evropské unie prochází přes Ukrajinu.

Foto: Reuters

Ukrajina má rozsáhlou síť různých ropovodů a plynovodů, která celkem měří 37 000 km. Pomocí ní dopravuje do EU 130 miliard kubíků paliva.

"Máme také obrovské přírodní zásobníky na zemní plyn, do kterých uložíme až 20 miliard kubíků plynu," uvedl ministr a dodal, že během "zimní krize" například Ukrajina plynem zásobovala Moldavsko.

Vnitropolitická situace je napjatá

Tarasjuk se vyjádřil také k vnitropolitické situaci na Ukrajině. Zatímco západní část země plně podporuje vstup do EU a NATO, východ je opatrnější.

Prezident Juščenko a právě Tarasjuk jsou zastánci "západní linie", premiér Janykovič a vláda jsou ke vstupu, a to hlavně do NATO, rezervovanější.

"Zklamu skeptiky, ale hlavním cílem Ukrajiny je stále vstup do Evropské unie a NATO," ujistil však v Praze ministr.

Lídři nové koalice (zleva): Pjotr Simonenko (KPU), Viktor Janukovyč a šéf parlamentu Oleksandr Moroz (SPU)
Lídři nové koalice (zleva): Pjotr Simonenko (KPU), Viktor Janukovyč a šéf parlamentu Oleksandr Moroz (SPU) | Foto: Reuters

Jeho spory s proruským premiérem Janykovičem a jeho vládou, která se jej snažila odvolat, však zdaleka nejsou zažehnány. Podle ukrajinské ústavy totiž ministra zahraničí navrhuje prezident. Není však jasné, kdo jej může odvolat.

"Myslíme si, že platí pravidlo analogie, tedy opačný proces. Jestli prezident jmenuje, znamená to, že i odvolává, není-li uvedeno jinak. Ale necháme rozhodnout Ústavní soud," řekl Tarasjuk.

 

Právě se děje

před 11 minutami

AFP: Leyenová řekla Michelovi, že nedovolí, aby se aféra "Sofagate" opakovala

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí poprvé od společné schůzky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a řekla mu, že "nedovolí, aby se taková situace opakovala". S odvoláním na zdroj z Evropské komise o tom informovala agentura AFP. Erdogan s Michelem se minulý týden během jednání týkajícího se také práv žen usadili v křeslech, na první ženu v čele unijní exekutivy zbylo jen místo stranou na pohovce.

Záběry ze setkání v Ankaře z 6. dubna kritizovala řada evropských politiků. Při uvítání německá politička s bezradným povzdechem hleděla na dvojici mužů, kteří ji nechali místo stranou na vedlejší pohovce. Diplomatický incident získal přezdívku Sofagate, což je složenina z termínu pro pohovku (sofa) a aféru (gate), přičemž termín "gate" se vžil po někdejší americké aféře Watergate.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále o extraligový titul

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále extraligy. Na palubovce Karlovarska už prohrávali ve třetím utkání 0:2 na sety a v tie-breaku čelili mečbolu, ale nakonec zvítězili po setech 26:28, 23:25, 25:23, 25:22 a 20:18. Stav série hrané na tři vítězné zápasy snížili na 1:2. Čtvrtý duel se uskuteční v pátek na jihu Čech od 20:20.

Českobudějovický trenér René Dvořák poprvé od začátku utkání ve finálové sérii nasadil zkušeného univerzála Filipa Rejlka, který se odvděčil skvělým výkonem a 33 body. "Prokázal svoje umění, ale tohle patří celému týmu," řekl kouč Dvořák v České televizi.

"Šance jsme měli, nevyužili je a Budějovice začaly být kompaktnější," konstatoval po první domácí extraligové porážce v sezoně trenér Karlovarska Jiří Novák a k výkonu svého týmu dodal: "Přišlo mi to na můj vkus moc profesorský a to nemůžeme. Musíme hrát s mladickou nerozvážností a radostí."

Zdroj: ČTK
Další zprávy