New York/Homs - Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila rezoluci umožňující vyslat do Sýrie tři desítky pozorovatelů, kteří tam mají dohlédnout na dodržování příměří. Prvních pět až šest z nich vzápětí do Sýrie odcestovalo.
Na místě by měli být v neděli. Zbytek pak do blízkovýchodní země dorazí v "příštích dnech", sdělil podle agentury AFP mluvčí OSN Kieran Dwyer.
Podle dostupných informací je vyhlášení klidu zbraní v zemi na některých místech porušováno, i když násilnosti oproti období před vyhlášením příměří přece jen hodně polevily.
Příslušníci schválené monitorovací mise, kteří jsou povoláni z jiných regionálních misí jako v Libanonu, na Golanských výšinách mezi Izraelem a Sýrii a na nových hranicích mezi Súdánem a Jižním Súdánem, by mohli být předvojem pro pozdější vyslání ještě početnějšího sboru pozorovatelů.
Plán počítá s 250 pozorovateli
Plán zvláštního zmocněnce pro Sýrii Kofiho Annana totiž počítá až s 250 pozorovateli. Pro jejich vyslání, které si vyžádá dobu několika týdnů, bude ale zapotřebí nové rezoluce.
Úvodní třicetičlenná skupina má vybudovat "operační štáb", navázat kontakt se syrským vedením a s představiteli opozice a rozjet se po vybraných lokalitách, kde zuřilo násilí, a rozhodnout, kde budou vybudovány "pozorovatelské základny".
Podle agentur stálí členové rady s právem veta, Rusko a Čína, kteří zablokovali dvě předchozí rezoluce k Sýrii, týkající se rok trvajících násilností, připojili svůj souhlas po dlouhém a komplikovaném vyjednávání.
Patnáctičlenná rada v rezoluci také uvádí, že přijme "všechna opatření, jež bude považovat za přiměřená", pokud Sýrie nynější rezoluci číslo 2042 nebude respektovat. Text rovněž syrskou vládu vybízí k tomu, aby splnila svůj slib a stáhla vojáky z bouřících se měst, a to s souladu s Annanovým plánem příměří.
Sobotní bombardování
Kvůli 13 měsíců trvajícímu násilí v Sýrii musel dosud opustit své domovy nejméně milion lidí. Prohlásil to generální tajemník OSN Pan Ki-mun. "Jsme velmi znepokojeni faktem, že nejméně milion lidí byl vysídlen uvnitř Sýrie, a také tím, že je mnoho syrských uprchlíků v sousedních zemí," řekl Pan po setkání se zvláštním mírovým vyslancem pro Sýrii Kofim Annanem v Ženevě.
Syrské ozbrojené složky loajální prezidentu Bašáru Assadovi také v sobotu bombardovaly město Homs. S odvoláním na zdroje z řad opozičních aktivistů to uvedla agentura Reuters. Došlo k tomu pouhé dva dny po vyhlášení příměří.
Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) bylo zabito šest civilistů a dva vojáci.Při pátečních demonstracích navzdory vyhlášenému příměří přitom zemřelo nejméně dalších 13 lidí.
Americký prezident Barack Obama nedávno schválil navýšení americké pomoci syrské „nenásilné politické opozici," včetně komunikačního a zdravotnického vybavení, uvedla BBC.
Navzdory tuhým bezpečnostním opatřením vyšly ze syrských mešit z páteční mše v mnoha oblastech tisíce protivládních demonstrantů.
Protestující tvrdí, že bezpečnostní složky na mnoha místech střílely do vzduchu, aby demonstracím předešly nebo je rozehnaly. Několik demonstrantů však střelba údajně zabila.
U náměstí začali střílet
"Snažili jsme se dosáhnout náměstí Assi, abychom světu ukázali pravdu o tomto režimu - lžou a nedovolí nám mít velké a poklidné demonstrace," řekl BBC aktivista Musáb Hamadí ze syrského města Hamá.
"Když jsme se blížili k náměstí Assi, začali na nás střílet. Dva mí kolegové zemřeli mučednickou smrtí," dodal.
Síť aktivistů s názvem Místní koordinační výbory uvedla, že celkem bylo při pátečních protestech zabito 13 lidí. Obnoveno bylo údajně i bombardování ve městě Homs, i když ne v takové míře, jako dříve.