Po letectvu Spojených států se právě Izrael stal prvním zahraničním uživatelem F-16 A Netz. Židovský stát využil osm z nich, aby 7. června 1981 zničil irácký jaderný reaktor Osirak. Tehdy se obával, že ho režim Saddáma Husajna využije k výrobě jaderné zbraně.
Izraelci pod každé křídlo upevnili víceúčelovou bombu Mark 84 o hmotnosti 908 kilogramů, na konce křídel zavěsili řízené střely AIM-9 Sidewinder pro případ vzdušných soubojů. S přídavnými nádržemi na palivo nesly F-16 tolik výzbroje a paliva, že vzletová hmotnost o víc než tunu překračovala povolený limit.
Samotná mise začala těsně před čtvrtou hodinou odpolední. Izraelci zamířili k saúdskému pohraničí sousedícímu s Jordánskem. Před jeho řízením letového provozu předstírali, že jsou saúdskoarabská letka, jež zabloudila nad pouští, Saúdské Araby měla zmást formace ve stylu jordánského letectva.
Stíhačky slétly do výšky třicet až padesát metrů a osmdesát minut pokračovaly nad pouští směrem k Bagdádu. Muselo být zachováno rádiové ticho a piloti se snažili vyhnout saúdským systémům včasného varování, napsal deník Jerusalem Post. Postupně piloti odhazovali přídavné nádrže.
Poté vlétli do iráckého vzdušného prostoru. Těsně před přeletem řeky Tigris přerušil velitel formace poprvé rádiové ticho, aby ostatní varoval před vedením vysokého napětí. Hodinu a čtyřicet minut po vzletu začaly F-16 ostře stoupat s přetížením 7G do výšky tří kilometrů. "Na vrcholu stoupání se obrátily na záda a piloti začali pátrat po kopuli reaktoru. Potom dotočili zvrat a střemhlavým letem se vrhli na cíl. První F-16A v 17:35," popsal útok pro server iDnes.cz popularizátor vojenské techniky Radek Panchartek.
Letouny útočily s ostrým večerním sluncem v zádech, aby ztížily práci irácké protivzdušné obraně. Hned první pár bomb prošel kopulí reaktoru. Vždy po pěti sekundách následovali s odhozy ostatní piloti. Bomby explodovaly uvnitř budovy, takže druhá formace musela zaměřovat cíl skrz oblak kouře a prachu. Video z útoku si prohlédněte ve videu v úvodu článku.
Ze šestnácti odhozených pum zasáhlo budovu čtrnáct. Izraelské F-16 během pouhých 90 sekund dokázaly poničit jaderný reaktor. Při útoku zemřelo deset iráckých vojáků a jeden francouzský inženýr. Letadla poté zamířila zpět a s téměř prázdnými nádržemi přistála na základně u Haify.
Z vojenského hlediska se jednalo o triumf, irácká obrana se vůbec nezmohla na odpor, tvrdí Jerusalem Post. Od útoku na Osirak se poté F-16 zapojily do mnoha konfliktů - od válek v Perském zálivu přes hlídání vzdušného prostoru nad Balkánem až po mise v Afghánistánu. S více než 4600 vyrobenými kusy patří F-16 k nejrozšířenějším letounům na světě. A teď pomohou i Ukrajině.
Kolik stíhaček Kyjev letos obdrží, není jasné, ale nebude to víc než jedna letka, která čítá asi 20 letounů, napsal před několika dny list The Washington Post (WP). Stíhačky pravděpodobně posílí ukrajinskou protivzdušnou obranu. Ukrajinští a západní představitelé podle listu upozornili, že letouny pravděpodobně nebudou mít okamžitý dopad na situaci na bojišti. Alespoň zpočátku podle nich nejspíš nebudou létat blízko fronty.
Moskva západní plány na dodání stíhaček F-16 odsoudila. "Svědčí o tom, že Washington vede válečnický gang," prohlásila mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová a připomněla, že ruský prezident Vladimir Putin už dříve prohlásil, že dodávky nových zbraní Ukrajině, včetně stíhaček F-16, budou jen protahovat nynější boje.