Souhrn nejdůležitějších událostí:
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
tento online přenos k izraelsko-palestinskému konfliktu končí. Události na Blízkém východě ale budeme na našem webu dál sledovat. Děkujeme za pozornost.
Izrael začal v Pásmu Gazy využívat systémy na rozpoznávání obličejů například proto, aby identifikoval a likvidoval členy palestinského hnutí Hamás. Píše to dnes americký deník The New York Times s odkazem na své nejmenované zdroje z tajných služeb a armády.
Podle něj Izrael tyto systémy nejdříve nasadil na pátrání po rukojmích zavlečených do Pásma Gazy Hamásem a jeho spojenci po útoku ze 7. října. Cílem zavedení nové technologie je podle deníku hromadná kontrola nad palestinským obyvatelstvem.
Členové vedení politického křídla Hamásu zpochybňují informace o smrti zástupce šéfa ozbrojeného křídla tohoto teroristického hnutí Marvána Ísy. Izraelská armáda smrt třetího nejvýše postaveného muže Hamásu v Pásmu Gazy potvrdila v úterý, ještě dříve o jeho likvidaci při izraelském úderu informovaly Spojené státy, připomněl dnes server The Times of Israel.
Izraelská armáda dnes oznámila, že její příslušníci v noci na dnešek při razii v Džanínu na okupovaném Západním břehu Jordánu zabili tři palestinské ozbrojence. Informuje o tom agentura AP.
"Když jsem z Rafáhu odjížděl, tak mezi hranicí Gazy a Egypta jsme projížděli tou 'zemí nikoho' a já na vlastní oči viděl, že tam jsou palety s infuzními roztoky, na které se práší, praží na ně slunce a nikdo si jich nevšímá," popisuje farmaceut Stanislav Havlíček.
Pětadvacetiletý muž byl dnes vytažen mrtvý z trosek budovy v severním Izraeli po útoku Hizballáhu, píše zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na záchrannou službu Magen David Adom. Libanonské šíitské hnutí Hizballáh dnes uvedlo, že na izraelské příhraniční město Kirjat Šmona vyslalo desítky raket v odpovědi na úterní izraelský útok na jiholibanonskou vesnici Hibbáríja, kde podle libanonských zdrojů agentury Reuters zahynulo několik lidí.
Nové testové otázky mají zabránit antisemitsky smýšlejícím osobám získat německé občanství. Podle spolkové ministryně vnitra Nancy Faeserové budou mít v testech nutných pro získání občanství napříště větší váhu témata jako antisemitismus, právo Izraele na existenci či život Židů v Německu.
Americký ministr obrany Lloyd Austin při úterním jednání se svým izraelským protějškem Joavem Galantem ve Washingtonu řekl, že ochrana palestinských civilistů ve válce mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás je "morálním i strategickým imperativem" a že humanitární katastrofa v obléhaném Pásmu Gazy se zhoršuje. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Podle ní jsou vztahy mezi USA a Izraelem nejhorší od chvíle, kdy loni v říjnu začala válka mezi Izraelem a Hamásem.
Izraelská právnička Amit Sousanaová, kterou loni 7. října palestinští ozbrojenci unesli do Pásma Gazy, americkému listu The New York Times (NYT) popsala, jak byla v zajetí brutálně bita a sexuálně zneužita.
Podle NYT je 40letá žena první Izraelkou, která veřejně promluvila o sexuálním útoku, jehož se stala obětí, když byla zadržována jako rukojmí. Na svobodu se dostala v poslední den dosud jediného, týdenního příměří v Pásmu Gazy, kdy byla propuštěna zhruba stovka z více než 200 rukojmích.
Zástupce šéfa ozbrojeného křídla Hamásu Marván Ísa, považovaný za třetího nejvýše postaveného představitele tohoto radikálního palestinského hnutí v Pásmu Gazy, byl při izraelském úderu před více než dvěma týdny zabit. Uvedl to dnes podle agentury Reuters mluvčí izraelské armády Daniel Hagari, a potvrdil tak dřívější zprávy o jeho smrti. Hamás se k věci bezprostředně nevyjádřil.
Izrael se rozhodl stáhnout své vyjednávače z Dauhá, protože dospěl k závěru, že zprostředkovávaná jednání o příměří v Pásmu Gazy uvázla na mrtvém bodě kvůli požadavkům palestinského radikálního hnutí Hamás. Podle agentury Reuters to řekl vysoce postavený izraelský činitel.
Činitel, který má blízko k šéfovi izraelské tajné služby Mossad Davidovi Barneaovi, uvedl, že lídr Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár sabotuje diplomatické úsilí ve snaze zintenzivnit boje v období muslimského postního měsíce ramadánu.
Izrael dnes podle libanonských médií provedl vzdušné údery nedaleko severovýchodního města Baalbek, více než 110 kilometrů od izraelské hranice, píše list The Times of Israel. Podle něj je to zásah patrně nejhlouběji na libanonském území od začátku války v Pásmu Gazy.
Zpravodajka OSN pro palestinská území označila izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy za genocidu a vyzvala země k sankcím a zbrojnímu embargu na Izrael.
V pondělní rezoluci Rady bezpečnosti OSN chybí odsouzení útoku teroristického hnutí Hamás na Izrael ze 7. října. Celá řada věcí je ale v souladu s tím, na čem se minulý týden shodla Evropská rada, řekl v úterý český ministr zahraničí Jan Lipavský.
Izraelská armáda za posledních 24 hodin v Pásmu Gazy ostřelovala více než 60 cílů spojených s hnutím Hamás. Podle deníku Haarec ale zasáhla i obytný dům v Rafáhu, v němž zemřelo 18 lidí, včetně devíti dětí.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Podle šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena existují jiná řešení, která by zaručila "bezpečnost Izraele a ochranu palestinských civilistů", než pozemní operace v oblasti, kam se uchýlily stovky tisíc obyvatel z jiných částí Pásma Gazy. Podle Blinkena Izrael nepředstavil věrohodný plán na ochranu či evakuaci zhruba 1,4 milionu lidí, již se nachází v Rafáhu a okolí.
Izraelský ministr obrany Joav Galant slyšel při jednání ve Washingtonu výhrady americké administrativy prezidenta Joea Bidena k chystané izraelské ofenzivě v Rafáhu. Píší to dnes agentury Reuters a AFP.
Izrael čelí obvinění z genocidy u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) kvůli podání Jihoafrické republiky. Tribunál koncem ledna vyzval izraelskou vládu, aby přijala kroky, které v Pásmu Gazy zlepší humanitární situaci a zabrání genocidě. O tom, zda se Izrael v Pásmu Gazy genocidy dopouští, či ne, haagský soud zatím nerozhodoval.