"Tohle je jenom začátek. Tvrdě jsme bojovali za každý hlas, teď kampaň rozvedeme po celé zemi," reagovala na Twitteru Hillary Clintonová.
This is only the beginning. We fought hard for every vote—now we take this campaign to the entire country. https://t.co/YDbo2wiWJf
— Hillary Clinton (@HillaryClinton) February 10, 2016
Trump po ohlášení výsledků prohlásil, že Amerika pod jeho vedením "zase začne vyhrávat".
Jako vrchní velitel armády prý "vypráská" ozbrojence Islámského státu a dojedná i lepší podmínky pro americký obchod. "Nikdo si s námi nebude zahrávat," řekl americký miliardář.
Zatímco Donald Trump jásá, zdaleka ne všichni jsou z jeho vítězství nadšeni.
"Potřebujeme alternativu k Trumpovi, nebo prohrajeme volby, které jsme měli vyhrát," komentoval situaci republikánský senátor z Jižní Karolíny Lindsey Graham, který nominační souboj vzdal v lednu.
Zastavím Obamacare, stopnu přísun heroinu a dalších drog do New Hampshire přes naši jižní hranici. "Postavíme zeď a zajistíme bezpečnost."
Na sliby Donalda Trumpa, které zopakoval během primárek v New Hampshire, voliči očividně slyšeli.
We will stop heroin and other drugs from coming into New Hampshire from our open southern border. We will build a WALL and have security.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) February 9, 2016
Názorná ukázka toho, jak si Hillary Clintonová a Bernie Sanders vedli v New Hampshire v jednotlivých věkových kategoriích.
Young voters abandon @HillaryClinton for @BernieSanders https://t.co/i1f6QtFXqp #NHPrimary pic.twitter.com/jO1pCcFQRu
— CNN Politics (@CNNPolitics) February 10, 2016
Republikánský závod prozatím nehodlají opustit ani ti, kteří zůstali hluboko na chvostu. V maratonu primárek tak bude pokračovat mimo jiné Carly Fiorinaová.
"Kalendář se nemění," reagovala manažerka kampaně Sarah Floresová na dotaz, zda bývalá šéfka HP nehodlá kandidaturu vzdát. V New Hampshire pro ni přitom hlasovalo jen 4,2 % voličů. Pravda, oproti Iowě jde o více než dvojnásobný zisk.
Komentář Pavla Tomáška k demokratům:
"Jak velký výprask dostala v New Hampshire Hillary Clintonová? Stačí se vrátit o osm let zpět, do doby její první kandidatury na prezidentku. Tehdy v New Hampshire zvítězila, a dokázala dokonce o tři procenta porazit svého konečného přemožitele a současného prezidenta Baracka Obamu.
Letos zaostala za vermontským senátorem Bernie Sandersem o dvacet procent hlasů! U demokratů je to teď regulérní souboj dvou soupeřů, a to na jedné straně stojí muž označující se za demokratického socialistu, což je pojem, který je USA historicky zcela cizí."
Je sečteno 88 % hlasů. A Donald Trump ještě mírně zvyšuje svůj náskok - momentálně má dokonce 35,1 procenta hlasů, což je bezmála dvacetiprocentní náskok na druhého Johna Kasiche.
Hillary Clintonová může mít zaděláno na problém. Jak totiž ukazují data z New Hampshire, někdejší první dámu preferují spíše starší a movitější voliči. Ti mladší (a ti chudší) dávají jednoznačně přednost Berniemu Sandersovi.
Senátor z Vermontu si mimochodem vede lépe i u žen, které ho volí v poměru 55 ku 44 % pro Clintonovou.
Titulní strana středečního vydání USA Today:
Here it is. @UnionLeader A1: "Sanders, Trump take NH" Latest updates: https://t.co/2DMvyywYCH #FITN, #nhpolitics pic.twitter.com/9meHC0O4Bd
— Trent Spiner (@TrentSpiner) February 10, 2016
Komentář Pavla Tomáška o poražených:
"Jasným poraženým mezi republikány je v New Hampshire Marco Rubio. Ten - kdyby po skvělém třetím místě v Iowě - zabodoval i v New Hampshire, mohl uzavřít hádanku, kdo bude konsensuálním kandidátem těch, kteří nemohou vystát Trumpa ani konzervativního texaského senátora Teda Cruze. Rubio však propadl a jeho šance na nominaci už nevyhlíží tak optimisticky jako před týdnem."
Komentář Pavla Tomáška o vítězích:
"Primárky v New Hampshire nepomohly k vyjasnění situace na republikánské straně. Donald Trump se vrátil mezi favority na stranickou nominaci. Kdo bude jeho hlavním oponentem, se ale neví. Druhý z New Hampshire John Kasich je tím z umírněných kandidátů, který má v dalších hlasováních na jihu USA nejhorší vyhlídky na úspěch. Není ani vůbec jisté, že se teď bohatí sponzoři a vedení Republikánské strany sešikují za ním."
Donald Trump sám sebe parodovat nemusí.
Trump cruises, Kasich breaks away and more in this special #NHPrimary edition of Nightcap https://t.co/cW9VscJrHQ pic.twitter.com/DAKUBE1PVS
— CNN Politics (@CNNPolitics) February 10, 2016
Americká média se všímají, kterak Bernie Sanders - možná nezáměrně - parodoval Donalda Trumpa.
From the first votes to a few big speeches, here's the #NHPrimary night in 90 seconds https://t.co/cjspoivkoD https://t.co/3ecMKIk4Lu
— CNN Politics (@CNNPolitics) February 10, 2016
Politický marketing v praxi:
THANK YOU • NEW HAMPSHIRE!#TrumpTrain🚂🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸#FITN #NHPrimary #Trump2016 pic.twitter.com/pPhIpXkkOO
— Daniel Scavino Jr. (@DanScavino) February 10, 2016
Připomeňme si procentní zisky jednotlivých kandidátů:
Republikánské primárky ovládl Donald Trump se ziskem 35 %, druhý v pořadí je John Kasich (16 %), mezi třetím Tedem Cruzem (11,5 %), čtvrtým Jebem Bushem a pátým Markem Rubiem je rozdíl pouhého necelého procenta.
U demokratů je - vzhledem k počtu kandidátů - situace samozřejmě přehlednější. První je Bernie Sanders se ziskem 60 % hlasů, zbytek brala Hillary Clintonová.
Chris Christie prozatím nepoletí do Jižní Karolíny, jak se předpokládalo, ale vrátí se do New Jersey.
Podle USA Today je to silný náznak, že se stane dalším z republikánů, kteří boj o nominaci vzdají.
Připomeňme, že člen politického klanu Bushů (prezidenty byli jeho otec i bratr George) se do historie USA zapsal jako úspěšný 43. guvernér Floridy. Právě na tom stavěl svoji kampaň, obzvláště s přihlédnutím na popularitu mezi Hispánci. O tu ho ale částečně připravil senátor Marco Rubio.
Ještě loni byl Jeb Bush označován za předpokládaného favorita republikánských primárek, ale realita je diametrálně odlišná. V minulosti do něj přitom republikáni vkládali velké naděje, a v roce 2012 ho dokonce ještě začátkem léta vyzývali, aby se zapojil do boje o nominaci a zbavil tak stranu pozdějšího prezidentského kandidáta Mitta Romneyho.
Jeb Bush sice svým stoupencům v New Hampshire řekl, že jeho kampaň není mrtvá, ne všichni s ním ovšem souhlasí. Chris Schrimpf z kampaně Johna Kasiche Bushovi na Floridu vzkázal, že by měl odstoupit, protože "ničí svůj odkaz".
BBC připomíná, že Berniemu Sandersovi se za deset měsíců podařilo něco nevídaného.
"Když senátor z Vermontu loni v dubnu oznamoval, že bude kandidovat na prezidenta, účastnilo se tiskové konference pár politických reportérů. Nyní vládne davům."