"Tohle je jenom začátek. Tvrdě jsme bojovali za každý hlas, teď kampaň rozvedeme po celé zemi," reagovala na Twitteru Hillary Clintonová.
This is only the beginning. We fought hard for every vote—now we take this campaign to the entire country. https://t.co/YDbo2wiWJf
— Hillary Clinton (@HillaryClinton) February 10, 2016
Trump po ohlášení výsledků prohlásil, že Amerika pod jeho vedením "zase začne vyhrávat".
Jako vrchní velitel armády prý "vypráská" ozbrojence Islámského státu a dojedná i lepší podmínky pro americký obchod. "Nikdo si s námi nebude zahrávat," řekl americký miliardář.
Zatímco Donald Trump jásá, zdaleka ne všichni jsou z jeho vítězství nadšeni.
"Potřebujeme alternativu k Trumpovi, nebo prohrajeme volby, které jsme měli vyhrát," komentoval situaci republikánský senátor z Jižní Karolíny Lindsey Graham, který nominační souboj vzdal v lednu.
Zastavím Obamacare, stopnu přísun heroinu a dalších drog do New Hampshire přes naši jižní hranici. "Postavíme zeď a zajistíme bezpečnost."
Na sliby Donalda Trumpa, které zopakoval během primárek v New Hampshire, voliči očividně slyšeli.
We will stop heroin and other drugs from coming into New Hampshire from our open southern border. We will build a WALL and have security.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) February 9, 2016
Názorná ukázka toho, jak si Hillary Clintonová a Bernie Sanders vedli v New Hampshire v jednotlivých věkových kategoriích.
Young voters abandon @HillaryClinton for @BernieSanders https://t.co/i1f6QtFXqp #NHPrimary pic.twitter.com/jO1pCcFQRu
— CNN Politics (@CNNPolitics) February 10, 2016
Republikánský závod prozatím nehodlají opustit ani ti, kteří zůstali hluboko na chvostu. V maratonu primárek tak bude pokračovat mimo jiné Carly Fiorinaová.
"Kalendář se nemění," reagovala manažerka kampaně Sarah Floresová na dotaz, zda bývalá šéfka HP nehodlá kandidaturu vzdát. V New Hampshire pro ni přitom hlasovalo jen 4,2 % voličů. Pravda, oproti Iowě jde o více než dvojnásobný zisk.
Komentář Pavla Tomáška k demokratům:
"Jak velký výprask dostala v New Hampshire Hillary Clintonová? Stačí se vrátit o osm let zpět, do doby její první kandidatury na prezidentku. Tehdy v New Hampshire zvítězila, a dokázala dokonce o tři procenta porazit svého konečného přemožitele a současného prezidenta Baracka Obamu.
Letos zaostala za vermontským senátorem Bernie Sandersem o dvacet procent hlasů! U demokratů je to teď regulérní souboj dvou soupeřů, a to na jedné straně stojí muž označující se za demokratického socialistu, což je pojem, který je USA historicky zcela cizí."
Je sečteno 88 % hlasů. A Donald Trump ještě mírně zvyšuje svůj náskok - momentálně má dokonce 35,1 procenta hlasů, což je bezmála dvacetiprocentní náskok na druhého Johna Kasiche.
Hillary Clintonová může mít zaděláno na problém. Jak totiž ukazují data z New Hampshire, někdejší první dámu preferují spíše starší a movitější voliči. Ti mladší (a ti chudší) dávají jednoznačně přednost Berniemu Sandersovi.
Senátor z Vermontu si mimochodem vede lépe i u žen, které ho volí v poměru 55 ku 44 % pro Clintonovou.
Titulní strana středečního vydání USA Today:
Here it is. @UnionLeader A1: "Sanders, Trump take NH" Latest updates: https://t.co/2DMvyywYCH #FITN, #nhpolitics pic.twitter.com/9meHC0O4Bd
— Trent Spiner (@TrentSpiner) February 10, 2016
Komentář Pavla Tomáška o poražených:
"Jasným poraženým mezi republikány je v New Hampshire Marco Rubio. Ten - kdyby po skvělém třetím místě v Iowě - zabodoval i v New Hampshire, mohl uzavřít hádanku, kdo bude konsensuálním kandidátem těch, kteří nemohou vystát Trumpa ani konzervativního texaského senátora Teda Cruze. Rubio však propadl a jeho šance na nominaci už nevyhlíží tak optimisticky jako před týdnem."
Komentář Pavla Tomáška o vítězích:
"Primárky v New Hampshire nepomohly k vyjasnění situace na republikánské straně. Donald Trump se vrátil mezi favority na stranickou nominaci. Kdo bude jeho hlavním oponentem, se ale neví. Druhý z New Hampshire John Kasich je tím z umírněných kandidátů, který má v dalších hlasováních na jihu USA nejhorší vyhlídky na úspěch. Není ani vůbec jisté, že se teď bohatí sponzoři a vedení Republikánské strany sešikují za ním."
Donald Trump sám sebe parodovat nemusí.
Trump cruises, Kasich breaks away and more in this special #NHPrimary edition of Nightcap https://t.co/cW9VscJrHQ pic.twitter.com/DAKUBE1PVS
— CNN Politics (@CNNPolitics) February 10, 2016
Americká média se všímají, kterak Bernie Sanders - možná nezáměrně - parodoval Donalda Trumpa.
From the first votes to a few big speeches, here's the #NHPrimary night in 90 seconds https://t.co/cjspoivkoD https://t.co/3ecMKIk4Lu
— CNN Politics (@CNNPolitics) February 10, 2016
Politický marketing v praxi:
THANK YOU • NEW HAMPSHIRE!#TrumpTrain🚂🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸#FITN #NHPrimary #Trump2016 pic.twitter.com/pPhIpXkkOO
— Daniel Scavino Jr. (@DanScavino) February 10, 2016
Připomeňme si procentní zisky jednotlivých kandidátů:
Republikánské primárky ovládl Donald Trump se ziskem 35 %, druhý v pořadí je John Kasich (16 %), mezi třetím Tedem Cruzem (11,5 %), čtvrtým Jebem Bushem a pátým Markem Rubiem je rozdíl pouhého necelého procenta.
U demokratů je - vzhledem k počtu kandidátů - situace samozřejmě přehlednější. První je Bernie Sanders se ziskem 60 % hlasů, zbytek brala Hillary Clintonová.
Chris Christie prozatím nepoletí do Jižní Karolíny, jak se předpokládalo, ale vrátí se do New Jersey.
Podle USA Today je to silný náznak, že se stane dalším z republikánů, kteří boj o nominaci vzdají.
Připomeňme, že člen politického klanu Bushů (prezidenty byli jeho otec i bratr George) se do historie USA zapsal jako úspěšný 43. guvernér Floridy. Právě na tom stavěl svoji kampaň, obzvláště s přihlédnutím na popularitu mezi Hispánci. O tu ho ale částečně připravil senátor Marco Rubio.
Ještě loni byl Jeb Bush označován za předpokládaného favorita republikánských primárek, ale realita je diametrálně odlišná. V minulosti do něj přitom republikáni vkládali velké naděje, a v roce 2012 ho dokonce ještě začátkem léta vyzývali, aby se zapojil do boje o nominaci a zbavil tak stranu pozdějšího prezidentského kandidáta Mitta Romneyho.
Jeb Bush sice svým stoupencům v New Hampshire řekl, že jeho kampaň není mrtvá, ne všichni s ním ovšem souhlasí. Chris Schrimpf z kampaně Johna Kasiche Bushovi na Floridu vzkázal, že by měl odstoupit, protože "ničí svůj odkaz".
BBC připomíná, že Berniemu Sandersovi se za deset měsíců podařilo něco nevídaného.
"Když senátor z Vermontu loni v dubnu oznamoval, že bude kandidovat na prezidenta, účastnilo se tiskové konference pár politických reportérů. Nyní vládne davům."
Jaký je stav sčítání v New Hampshire krátce po půl šesté?
U demokratů získal 13 delegátských hlasů vítěz primárek Bernie Sanders, Hillary Clintonové prozatím připadá 7 hlasů. Zbývají rozdělit čtyři.
To u republikánů připadá 8 delegátských hlasů na vítěze Donalda Trumpa, dva pak na druhého v pořadí Johna Kasiche. Naprázdno ale zřejmě nepřijdou ani další v pořadí, jelikož ve hře je stále 13 hlasů.
Političtí komentátoři upozorňují, že republikánské primárky v Jižní Karolíně jdou historicky ruku v ruce s ošklivými útoky, podlými triky a spoustou negativní reklamy.
Někteří dokonce hovoří o očekávané "krvavé koupeli". Editor serveru The Daily Beast si neváhal vypůjčit záběry s filmu Osvícení.
SOUTH CAROLINA PRIMARY PREVIEW https://t.co/P66uBSpc0U pic.twitter.com/28oeoxz8il
— Justin Miller (@justinjm1) February 10, 2016
John Kasich má na své straně silného příznivce - představitele Terminátora a také někdejšího guvernéra Kalifornie Arnolda Schwarzeneggera.
Congratulations @JohnKasich. You enjoyed the beatings, you stayed positive, and you showed your vision for this great country.
— Arnold (@Schwarzenegger) February 10, 2016
Další republikánskou zastávkou bude sice 20. února Jižní Karolína. Demokraty v ten samý den čeká Nevada.
Zatímco od většiny republikánů zaznívají slova zklamání, o Johnu Kasichovi se to říct nedá. Guvernér Ohia skončil druhý, a tak měl důvod k radosti. "Nikdy nebudeme negativní," řekl voličům s tím, že chce spíše nabízet to dobré než trávit čas kritikou někoho jiného.
"Jsme na začátku. Pokud nemáte bezpečnostní pás, vezměte si ho."
Ačkoliv se předpokládalo, že se po New Hampshire výrazně zredukuje počet republikánských uchazečů o nominaci, zatím tomu nic nenasvědčuje.
Guvernér Chris Christie prohlásil, že se vrátí domů do New Jersey, aby se "zhluboka nadechl" před rozhodnutím, zda bude pokračovat v kandidatuře.
Není vyloučeno, že Hillary Clintonová bude masivní podporu stoupenců potřebovat. Jak totiž předpovídá slavný statistik Nate Silver, Bernie Sanders jí může v nadcházejících týdnech a měsících pořádně zatopit.
A Nate Silver se obvykle ve svých odhadech neplete. Správně ostatně předpověděl výsledky prezidentských voleb v roce 2008 i 2012.
The road ahead for Bernie: https://t.co/rEyzgCjcAj pic.twitter.com/5Q5nBsDTIq
— FiveThirtyEight (@FiveThirtyEight) February 10, 2016
Tým Hillary Clintonové burcuje na Twitteru voliče někdejší ministryně zahraničí.
If you’re standing with Hillary tonight, let her know. pic.twitter.com/wLwS0T2te2
— Hillary Clinton (@HillaryClinton) February 10, 2016
Nespokojen je s výsledky primárek v New Hampshire Marco Rubio. Hispánský senátor z Floridy skončil v Iowě třetí, ale nyní podle všeho propadl až na páté místo.
Rubio v proslovu přiznal, že mu zřejmě uškodil výkon v sobotní republikánské debatě. A upřímně - sebekritika byla namístě, jelikož se mu "povedl" kousek, který se v dlouhé historii předvolebních diskusí v USA děje jen občas.
Rubio se - jako ten, jehož podpora stoupá a koho je třeba z pohledu konkurentů zastavit - ocitl pod očekávanou palbou tří současných či bývalých guvernérů, kteří usilují o podobné voliče jako on: Jeba Bushe, Johna Kasiche a Chrise Christieho. Čelil přirovnáním, že svou nezkušeností připomíná Baracka Obamu z doby před osmi lety. Na všechny útoky tohoto typu měl připravenu jednu jedinou odpověď. Ke svému vlastnímu neštěstí se ji rozhodl - prakticky doslovně - zopakovat během dvouhodinové debaty čtyřikrát.
Huffington Post není jediným médiem, které pálí do Trumpa. Podle bulvárního New York Daily News vyhrála v New Hampshire "nemyslící zombie".
‘Dawn of the Brain Dead’: NY Daily News Cover Blames Trump NH Win on ‘Mindless Zombies’ https://t.co/I8dfAymKzU pic.twitter.com/gsDFJ6vA9o
— Mediaite (@Mediaite) February 10, 2016
Jeb Bush oznámil, že prozatím nehodlá stáhnout svoji kandidaturu. Zřejmě ho k tomu přiměly výsledky, které sice na první pohled nejsou nijak oslnivé, ale čtvrté místo (a hlavně vítězství nad Markem Rubiem) mu dává jistou naději.
Trump svým voličům řekl, že udělá z Ameriky opět nejlepší zemi světa. "Uděláme to postaru - porazíme Čínu a Japonsko."
"Oh, wow, wow..." Donalda Trumpa jako by vítězství v New Hampshire překvapilo.
.@realDonaldTrump: "Oh wowwwww." Watch live: https://t.co/jOyhLBs9lN pic.twitter.com/tV6fWJ53Yt
— POLITICO (@politico) February 10, 2016
A takto by se měly dělit delegátské hlasy mezi jednotlivé kandidáty.
After his #NHprimary win, @RealDonaldTrump picks up 10 delegates so far; @JohnKasich takes 2 https://t.co/zf1WBoike9 pic.twitter.com/2P8rRXHt5C
— CBS News Politics (@CBSPolitics) February 10, 2016
John Kasich nakonec uhájí druhé místo v New Hampshire.
Server Huffington Post zaútočil na republikána Donalda Trumpa. "Rasistický, sexistický demagog právě vyhrál primárky v New Hampshire" hlásá jeho titulní strana.
BREAKING: Huffington Post front page as Trump wins #NHPrimary pic.twitter.com/0voQ1TCdxs
— The Int'l Spectator (@intlspectator) February 10, 2016
Hillary Clintonová uznala porážku a pogratulovala Berniemu Sandersovi. Své stoupence zároveň ujistila, že bude bojovat dál.
Vyslali jsme vzkaz, který bude znít od Wall Street do Washingtonu, řekl svým stoupencům Bernie Sanders.
.@BernieSanders: We have sent a message that will echo from Wall Street to Washington https://t.co/kSdvNIZfxv https://t.co/hDv0GEcyc5
— CNN Politics (@CNNPolitics) February 10, 2016
Zajímavost z řad demokratů: Hillary Clintonová vyhrála pouze u skupiny bohatých voličů, kteří vydělávají přes 200 000 dolarů ročně. U všech ostatních opanoval hlasování Bernie Sanders.
Hořká pilulka pro Teda Cruze. Vítěz z Iowy gratuluje Donaldu Trumpovi k triumfu v New Hampshire. Připomeňme, že minulý týden Trump prohlásil, že mu Cruz ukradl vítězství.
.@tedcruz calls @realDonaldTrump to congratulate him on New Hampshire primary victory. #CruzCrew pic.twitter.com/Z5DEqACuBO
— Alice Stewart (@alicetweet) February 10, 2016
Ann Coulterová není jediná, kdo si všímá výroku Hillary Clintonové.
But I'm no longer "in love" with New Hampshire. pic.twitter.com/7fwCuOyieL
— ian bremmer (@ianbremmer) February 10, 2016
Pokud jste o ní ještě neslyšeli, můžete si přečíst profil kontroverzní komentátorky.
Slyšet o sobě opět dala komentátorka Ann Coulterová, která si neodpustila výpad vůči Hillary Clintonové.
"Hillary se, velmi špatně, snaží napodobit Trumpovu velkolepou řeč z Iowy. Řekl ´Miluji Iowu´. Ona ´Stále miluji New Hampshire´."
Hillary is, very badly, trying to imitate Trump's magnificent Iowa speech. He said "I LOVE IOWA!" She said, "I STILL love NH!"
— Ann Coulter (@AnnCoulter) February 10, 2016
Očekávání ve štábu Johna Kasiche jsou velká. Pokud by guvernér státu Ohio skončil skutečně druhý, zlepšil by si náladu po nepříliš povedených primárkách v Iowě.
What a night! Thx to our incredible NH supporters! Time to trade our snow boots for flip flops. See you tmrw SC! https://t.co/dy8KnZ122T
— John Kasich (@JohnKasich) February 10, 2016
Voličky Bernieho Sanderse.
Odstupy mezi republikány jsou zatím těsné - s výjimkou vítěze.
Kasich, Cruz, Bush and Rubio continue to battle it out for second place in the #NHPrimary https://t.co/DkPyle0Wrv https://t.co/gBGmI0xqZG
— CNN Politics (@CNNPolitics) February 10, 2016
První reakce ze štábu Hillary Clintonové? Rozhodne se příští měsíc.
"Nominace bude s velkou pravděpodobností vyhrána v březnu, ne únoru," napsal médiím manažer kampaně Robby Mook. 1. března se očekává takzvané "superúterý", kdy se demokratické primárky konají hned ve dvanácti státech.
Velká bitva se podle všeho strhne u republikánů o druhé místo. Prozatím je druhý John Kasich (16 %), kterého stíhají vítěz z Iowy Ted Cruz (11,6 %), Jeb Bush (11,5 %) a Marco Rubio (9,8 %).
Kdo tedy podle odhadů vyhrál v New Hampshire? Na jedné straně miliardář, na druhé ten, kdo bohaté kritizuje.
Billionaire & man who decries "billionaire class" won #NHPrimary. Even outsiders in 2 parties are seperated by chasm pic.twitter.com/TrdFwLAR2C
— Anthony Zurcher (@awzurcher) February 10, 2016
První reakce Bernieho Sanderse na odhady výsledků.
When we stand together, we win. Thank you, New Hampshire! pic.twitter.com/dPV9qISkHO
— Bernie Sanders (@BernieSanders) February 10, 2016
Tvrdý boj se zřejmě odehrál o druhé místo za Trumpem, kde se podle odhadů seřadilo těsně za sebou několik republikánských kandidátů v předpokládaném pořadí Ted Cruz, John Kasich, Jeb Bush a Marco Rubio.
Podle agentury DPA jsou údaje o výsledném pořadí předběžné, jsou založeny na sečtení výsledků ze zhruba pěti procent volebních okrsků.
Donald Trump podle analytiků potvrdil svou pozici hlavního republikánského favorita a získal kolem 40 procent hlasů.
Sanders, který se označuje za demokratického socialistu, podle předpokladů vyhrál se ziskem zhruba 56 procent hlasů, zatímco Hillary Clintonová získala 42 procent, uvedla CNN.
První odhady výsledků potvrzují předvolební průzkumy: zvítězili Donald Trump a Bernie Sanders!
Ačkoliv takřka polovina republikánů říkala, že se budou rozhodovat na poslední chvíli, jiní měli jasno.
New Hampshire's last line of defense against the North Koreans. pic.twitter.com/cLWnUOxc84
— ian bremmer (@ianbremmer) February 9, 2016
První hlasy v New Hampshire byly odevzdány už krátce po pondělní půlnoci, tedy v úterý časně ráno středoevropského času.
Dle tradice se volí ve třech pidi-vískách - Dixville Notch, Hart´s Location a Millsfieldu -, které si užívají půlnočního hlasování. A pak také pár hodin slávy, kdy "svět" reportuje výsledky od nich. Zvítězili Bernie Sanders a John Kasich.
Bloomberg by kandidoval jako nezávislý. V historii USA se přitom zatím nepodařilo získat úřad nikomu mimo dvě hlavní politické strany. Jisté je, že Bloombergova kandidatura by vážně zamíchala poměrem sil mezi dosavadními uchazeči, republikány i demokraty.
Trochu rozruchu vnesl do současného klání bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg. Ten poprvé otevřeně prohlásil, že vážně zvažuje svou kandidaturu.
V rozhovoru pro Financial Times řekl doslova: "Dívám se, jaké jsou možnosti." Třiasedmdesátiletý miliardář je zklamán úrovní dosavadní předvolební debaty, kterou považuje za "neuvěřitelně banální" a pro voliče urážlivou.
Kdo vlastně zůstal v zástupu kandidátů? Projděte si jejich vizitky.
U demokratů se stranická nominace rozhoduje mezi někdejší ministryní zahraničí a bývalou první dámou Hillary Clintonovou a levicovým liberálem Berniem Sandersem.
Průzkumy podle CNN předpovídají jasné Sandersovo vítězství, podporu mu slibuje 58 procent dotázaných. Není ale vyloučeno, že se zopakuje vývoj z Iowy, kde Clintonová zvítězila s rozdílem dvou desetin procentního bodu.
A kdo rozhodne republikánské primárky v New Hampshire? Chcete-li lapidární a přitom zajímavou odpověď, může znít takto: ženy, píše ve svém zápisníku k volbám Pavel Tomášek.
Průzkumy ukazují, že právě ženy jsou nadprůměrně zastoupeny mezi těmi voliči, kteří se ještě nerozhodli, pro koho budou hlasovat. Co víc: víc než mužům se jim příčí osobnost Donalda Trumpa. Ženy patří k umírněnějším voličům blízko politického středu.
Ze všech těchto důvodů jsou středem pozornosti kandidátů, kteří nutně potřebují v New Hampshire prorazit: Jeba Bushe, Johna Kasiche či Chrise Christieho.
S napětím se očekává, jak dopadne dosavadní lídr republikánských průzkumů Donald Trump. Minulý týden mu triumf v Iowě "vyfoukl" Ted Cruz, což miliardář nesl s nelibostí.
Výsledek hlasování může rovněž notně zamíchat se stále poměrně početným pelotonem zájemců o křeslo v Bílém domě. Už po Iowě odstoupili Rick Santorum a Rand Paul. Před New Hampshiere se pro změnu nejčastěji skloňovalo jméno někdejšího guvernéra Floridy Jeba Bushe či guvernéra New Jersey Chrise Christieho.
New Hampshire je tradičně druhým státem, kde se rozhoduje o budoucích kandidátech na prezidenta.
Jak připomíná ČTK, ačkoliv v rámci USA není New Hampshire se zhruba 1,3 milionu obyvatel klíčovým státem, má ve stranickém hlasování nepostradatelný význam, neboť spolu s Iowou zde voliči vybírají možné kandidáty jako první.
Podobně jako Iowa je i New Hampshire lakmusovým papírkem voleb, který ukáže skutečné, a ne průzkumové postavení kandidátů. Vítězové hlasování v těchto státech mají navíc šanci z prvotních výher v následné kampani politicky těžit. Předpokládá se také, že někteří neúspěšní kandidáti z kampaně odstoupí, což se po Iowě stalo.
Dobré časné ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme stranické primárky v New Hampshire.