Čaputová pověřila Fica sestavením vlády. Směr nyní začne jednat s dalšími stranami

Přenos skončil
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v pondělí pověřila předsedu vítězné strany Směr-SD Roberta Fica sestavením nové slovenské vlády. Fico nyní začne koaliční vyjednávání. Ta podle něj mohou trvat až dva týdny, chce zajistit stabilní vládu. Směr musí přesvědčit hlavně třetí nejsilnější stranu Hlas-SD a pak ještě jednu z menších parlamentních stran.
Ve 30 sekundách: Výsledky slovenských voleb | Video: Aktuálně.cz
Přenos skončil

Souhrn nejdůležitějších událostí:

  • Volby na Slovensku vyhrál Směr Roberta Fica, který získal téměř 23 procent hlasů. Fico bude pravděpodobně sestavovat vládu, spolupráci už nabídl Hlas nebo lidovci. Znovu ji naopak vyloučilo Progresivní Slovensko.
  • Progresivní Slovensko skončilo na druhém místě s necelými 18 procenty. Třetí je Hlas se 14 procenty. Celkem v parlamentu usedne sedm stran.
  • Volby zaznamenaly nejvyšší volební účast za posledních 20 let. K urnám přišlo 68 procent voličů.
Finální výsledky slovenských parlamentních voleb
Finální výsledky slovenských parlamentních voleb | Foto: Aktuálně.cz
20:53

Vítěz slovenských voleb Směr-SD je podle svého šéfa Fica srozuměn s případným vyloučením ze Strany evropských socialistů kvůli postojům k Ukrajině.

18:07

Vítězství Roberta Fica, který v kampani před slovenskými parlamentními volbami prosazoval ukončení vojenské pomoci Kyjevu, ukazuje na plíživou nespokojenost s válkou na Ukrajině v regionu střední Evropy. Odborníci nicméně neočekávají zásadní zahraničněpolitický obrat Bratislavy. Ve své analýze výsledků voleb na Slovensku to dnes uvedla agentura Reuters.

Lídři v regionu poznamenaném někdejší nadvládou Sovětského svazu rozdmýchávají nacionalistické nálady v Maďarsku, na Slovensku a dokonce i v tradičně protirusky naladěném Polsku, přičemž podpora Ukrajiny se stává obětí krátkodobých politických úkroků za účelem zisku hlasů. Ficovo vítězství v sobotních volbách na Slovensku vyvolalo obavy, že se jeho nová vláda připojí k Maďarsku, které zpochybňuje konsenzus Evropské unie ohledně podpory Ukrajiny.

17:48

Předvolební kampaň na Slovensku byla místy nechutná, řekl český prezident Petr Pavel v rozhovoru pro Radiožurnál. Politika se dle něj v řadě zemí Evropy stává konfrontací místo jednáním.

16:20 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Slovenské ministerstvo zahraničí si předvolalo zástupce ruského velvyslanectví, aby vyjádřilo protest proti předvolebním výrokům šéfa ruské rozvědky Sergeje Naryškina. 

15:55 Prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová na oficiálním snímku. Nedatováno

Schůzka Čaputové s Ficem trvala zhruba čtvrt hodiny. Prezidentka má dlouhodobě napjaté vztahy se šéfem Směru-SD. Po jeho dřívějších slovních výpadech, že hlava slovenského státu je americkou agentkou, Čaputová letos v září podala na Fica žalobu na ochranu osobnosti.

15:40 Prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová na oficiálním snímku. Nedatováno

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes pověřila předsedu vítězné strany v sobotních parlamentních volbách Roberta Fica sestavením nové vlády. Fico to potvrdil novinářům po schůzce s hlavou státu, od které dostal dva týdny na vytvoření kabinetu. Podle něj zformování vlády nebude jednoduché. Ficova strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) volby vyhrála se ziskem téměř 23 procent hlasů, na vytvoření vlády s většinovou podporou ve sněmovně ale potřebuje získat ke spolupráci alespoň dvě další strany.

15:21

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pověřila předsedu vítězné strany v parlamentních volbách Roberta Fica sestavením nové vlády. Potvrdil to sám Fico.

15:09

Vítězství Směru bývalého premiéra Roberta Fica v sobotních parlamentních volbách vyvolalo u zemí, které jsou od loňského února ve válce, odlišné první reakce. Zatímco na Ukrajině zaznívají spíše rozpaky a obavy, v Rusku z výsledků mají radost. Fico před volbami tvrdil, že Slovensko nepošle Ukrajině už ani náboj, a kritizoval protiruské sankce Evropské unie.

14:47 Prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová na oficiálním snímku. Nedatováno

Jedním z hlavních úkolů příští slovenské vlády bude co nejvíce tlumit společenské rozpory, řekla prezidentka Zuzana Čaputová. Pověření sestavit vládu jako první dostane předseda vítězné strany v sobotních parlamentních volbách Robert Fico. Čaputová už má naplánovány schůzky nejen s předsedou Směru-sociální demokracie Ficem, ale také s představiteli dalších stran.

14:45

"Demokratické Slovensko prohrálo. Nemusíme mít žádnou pochybnost, že se Robert Fico bude snažit v některých ohledech omezovat právní stát. Začne tím, že zastaví vyšetřování všeho, co na Slovensku dělo v minulých letech," říká slovenský sociolog Michal Vašečka o vítězství Směru bývalého slovenského expremiéra. "Je to zlé a mohlo to být velmi zlé," hodnotí výsledek voleb.

14:14 Prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová na oficiálním snímku. Nedatováno

Jedním z hlavních úkolů nové slovenské vlády bude co nejvíce utlumit společenské rozpory, řekla prezidentka Zuzana Čaputová. Sejde se s politiky.

13:31

Americký deník New York Times napsal, že z Fica se ve vládě může vyklubat pragmatický politik. Podobně, jako se to stalo s italskou premiérkou Georgiou Meloniovou. Podle listu ale slovenské volby ukazují, že se v Evropě začíná objevovat únava z války na Ukrajině.

13:15

Podle Kremlu je absurdní označovat za proruské ty evropské politiky, kteří myslí na suverenitu své země. Podle ruské státní agentury TASS to prohlásil mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov v reakci na výsledky slovenských voleb. V těch o víkendu zvítězila strana Směr-SD bývalého premiéra Roberta Fica. Řada světových médií v souvislosti s Ficovým vítězstvím psala o možném příklonu Slovenska k Moskvě nebo šéfa Směru označila za proruského.

Fico mimo jiné před volbami avizoval, že v případě vítězství jeho strany už Bratislava nepošle na Ukrajinu žádné zbraně, a po zvolení tento záměr potvrdil. Slovensko, které dosud patřilo mezi blízké spojence Kyjeva, je podle něj připraveno pomáhat Ukrajině humanitárně, při její obnově.

12:49

Fialova vláda na slovenských volbách vidí, jakou sílu mají dezinformace. Jak jimi část voličů nasákne, jak jsou zneužitelné v politice a ve volební kampani zvlášť, píše v komentáři Martin Fendrych.

12:47

"Je to zkušený politik a státník. Nejraději bych ho viděl v pozici premiéra," říká o předsedovi strany Peteru Pellegrinim nový člen Hlasu, exkandidát na primátora Prešova a bývalý kancléř a mluvčí Sdružení měst a obcí Slovenska Michal Kaliňák.

10:58 Prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová na oficiálním snímku. Nedatováno

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se s předsedou vítězné strany v sobotních volbách Ficem sejde v 15:00, pověří ho sestavením nové vlády.

10:31

Ukrajina respektuje rozhodnutí slovenských občanů, uvedl dnes šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba v reakci na výhru strany Směr-sociální demokracie vedené Robertem Ficem v sobotních předčasných volbách. Ukrajinský portál Evropejska pravda očekává, že pravděpodobná nová slovenská vláda sestavená Ficem zastaví dodávky vojenské techniky Ukrajině a přidá se k zemím, které požadují brzké zahájení mírových rozhovorů s Ruskem.

09:47

Třetí nejsilnější strana po sobotních parlamentních volbách na Slovensku Hlas-SD expremiéra Petera Pellegriniho, jejíž postoj bude klíčový pro složení nové vlády, čelí podle listu Sme riziku rozkladu bez ohledu na to, se kterou ze dvou nejsilnějších parlamentních stran se rozhodne vytvořit nový kabinet.

Deník uvedl, že v případě vlády se Směrem-SD Pellegrini riskuje, že mu Fico přebere voliče podobně, jak to dokázal v případě dvou menších stran za své první vlády, a v případě nacionalistické Slovenské národní strany (SNS) pak opět během dosud posledního vládnutí Směru-SD do roku 2020.

Povolební spolupráce s Progresivním Slovenskem ovšem může Hlas rozbít už v prvních dnech po volbách, protože významná část vedoucích straníků - bývalých členů Směru-preferuje vládu s Ficovou stranou.

09:10 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Třicet tři. To je počet žen, které v předčasných parlamentních volbách získaly křesla v Národní radě. Nejvíce z nich, přesně šestnáct, je na kandidátce strany Progresivní Slovensko (PS). Nejméně, pouze jedna, se do parlamentu dostala na kandidátce SNS. Je to zatím nejvyšší počet žen, které budou ve 150 členném parlamentu sedět, přesto ale zůstává Slovensko pod evropským průměrem.

09:06

V novém parlamentu zasednou také trestně stíhaní kandidáti, významní dezinformační blogeři a tradiční ultrakonzervativní křídlo OĽaNO. Někteří z nich mohou novou vládu také podpořit, upozorňuje deník SME.

08:46

Fico hledá, s kým by vytvořil stabilní vládu. Progresivní Slovensko se zatím nevzdává a začíná vlastní jednání.

21:16

Návrat Roberta Fica a jeho Směru-sociální demokracie (Směr-SD) k moci bude mít dopady i mimo Slovensko a může narušit jednotu podporovatelů Ukrajiny. Na sociální síti X to napsala poslankyně německých liberálních svobodných demokratů (FDP) Renata Altová, která pochází ze Slovenska a která v minulosti působila v československých a slovenských diplomatických službách. Vláda spolkového kancléře Olafa Scholze ani představitelé jeho sociálních demokratů (SPD) zatím Ficovo volební vítězství nekomentovali.

18:45 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

U okamžitého povolebního dotazování měly podle expertů již v minulosti slovenské agentury problém zajistit dostatečně reprezentativní vzorek lidí, který by nezkresloval výsledky. Ve volbách v roce 2020 se například do parlamentu podle prvních povolebních odhadů mělo dostat právě PS v koalici s hnutím Spolu či křesťanští demokraté, ani jedněm se to však nepovedlo. Naproti tomu Směr získal téměř o čtyři procentní body více, než mu přisuzoval exit poll.

"Volali mi z agentury, že máme ve vzorku málo lidí s nižším vzděláním, že je potřeba je oslovovat víc. Jenže právě oni jsou často nedůvěřiví a bojí se odpovídat," řekl před jednou ze škol bratislavského Starého Města mladý muž, který anonymně zjišťoval, koho lidé volili. Právě lidé se základním či středoškolským vzděláním patří podle analýz výsledků k častým voličům Ficovy strany.

18:44

Poslední průzkumy předpovídaly těsný souboj mezi stranou expremiéra Roberta Fica a hnutím místopředsedy Evropského parlamentu Michala Šimečky. Ze dvou takzvaných exit pollů, tedy dotazování hlasujících přímo u volebních místností, vyšlo dokonce Šimečkovo PS jako vítěz. Výsledkem voleb je ale rozdíl pěti procentních bodů ve prospěch Ficova Směru-SD.

Experti se domnívají, že rozdíl proti předvolebním průzkumům mohli částečně způsobit nevyhranění voliči, kteří se rozhodli jít k volbám a vybrat si stranu až krátce před hlasováním.

17:18 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Podle Mesežnikova by Směr-SD jako vládní strana usilovala o koncentraci moci a snažila by se zabránit tomu, aby se v budoucnu vyšetřovaly různé kauzy. "Tento motiv je absolutně na prvním místě," uvedl. Po porážce Směru-SD v předchozích volbách, které byly na Slovensku v roce 2020, policie začala vyšetřovat některé kauzy z doby předchozího vládnutí Ficovy strany a soudy už shledaly vinnými několik desítek osob.

17:18 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

S ohledem na volební výsledky a dosavadní vyjádření politiků je zřejmé, že nová vláda bez podpory Hlasu-SD patrně nevznikne. Pellegrini už v kampani řekl, že Hlas-SD má programově blíže k Ficově straně než k hnutí Progresivní Slovensko (PS), které ve volbách skončilo na druhem místě. PS se už nechalo slyšet, že chce překazit Směru-SD záměr vytvořit novou vládu.

17:17 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Po vítězství sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica v sobotních parlamentních volbách bude mít Slovensko vládu s převahou národně-populistických stran, uvedl analytik a prezident nevládního Institutu pro veřejné otázky Grigorij Mesežnikov. Očekává, že Směr-SD vytvoří koalici se stranami Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) a nacionalistickou Slovenskou národní stranou (SNS).

16:54 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

"Lidé na Slovensku demokraticky a svobodně rozhodli a já jejich volbu respektuji," prohlásil dočasně pověřený premiér Ľudovít Ódor a pogratuloval všem politickým stranám, které budou zastupovat voliče v parlamentu. "Výsledek předčasných parlamentních voleb je zrcadlem naší společnosti. Je potřeba, abychom se do něj všichni společně, upřímně a hluboko podívali a položili si otázku, jakou zemí jsme," dodal.

16:48

Předseda SPD Tomio Okamura poblahopřál přesedovi strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robertu Ficovi k vítězství ve slovenských parlamentních volbách. Popřál mu, ať se mu podaří sestavit kabinet, který bude hájit slovenské zájmy a tradiční evropské hodnoty. Podle Okamury je lepší spolupracovat s vlastenci než s lidmi, kteří "prodávají zemi cizím zájmům". Místopředseda SPD Radim Fiala v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že je pro něj vítězná strana Směr-SD daleko přijatelnější než druhé Progresivní Slovensko, se kterým nesdílí společné hodnoty.

15:57

Konečné výsledky voleb byly zveřejněny se zpožděním. V jednom okrsku v Prešově nebylo možné sečíst hlasy. Problém způsobila členka komise, která vhodila do volební urny další hlasovací lístky. Výsledky voleb jsou platné, protože tato skutečnost neměla vliv na rozdělení mandátů.

15:55 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Pro novou vládu bude politicky výhodné co nejdříve zahájit konsolidaci veřejných financí, což lze voličům vysvětlit jako dědictví předchozí vlády, říká pro deník SME politolog Pavol Struhár a dodává, že před příštími volbami se opasek opět povolí.

15:42 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Podle ústavy se nový parlament sejde nejpozději do 30 dnů. Ustavující schůzi nové Národní rady svolá prezidentka Zuzana Čaputová. Pokud tak neučiní, noví poslanci se automaticky sejdou 30. den po vyhlášení výsledků voleb.

15:42

Předseda hnutí Republika, které se do nedostalo do parlamentu, Milan Uhrík poděkoval voličům za podporu v předčasných parlamentních volbách. "Pokračujeme dál a přejeme Slovenské republice jen to nejlepší," dodal na sociální síti.

15:36

Evropská komise respektuje výsledky slovenských voleb, provázela je ale bezprecedentní "dezinformační masáž". V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekla místopředsedkyně komise a eurokomisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová.

"Právě Progresivní Slovensko čelilo bezprecedentní dezinformační masáži. Vychází to ze všech průzkumů, které mám k dispozici, i od platforem, které mi daly zprávu o stavu dezinformačních kampaní minulý týden. Viděli jsme jednak vysokou míru zaplavení slovenského informačního prostoru ze strany krajní pravice, ale zároveň i z prokremelských zdrojů," řekla.

15:13

Vůli občanů je třeba respektovat, uvedl po výhře Roberta Fica ve slovenských volbách český prezident Petr Pavel. Podle něj je v zájmu Česka udržet nadstandardní vztahy se Slováky.

15:05 Prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová na oficiálním snímku. Nedatováno

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že v pondělí pověří vítěze parlamentních voleb sestavením nové vlády. Volby vyhrál Směr-SD expremiéra Roberta Fica.

14:41

Vítězem slovenských parlamentních voleb je Směr Roberta Fica, který má největší šanci sestavit vládu. Koalici zkusí vyjednat i Progresivní Slovensko, které skončilo na druhém místě. "Nemáme žádné červené čáry. Uděláme maximum, aby vznikla vláda bez Směru," říká pro Aktuálně.cz čtyřka kandidátky Tamara Stohlová, která ve volbách získala post poslankyně.

14:40

Státní volební komise na Slovensku podle svého šéfa potvrdila výsledky sobotních parlamentních voleb, které vyhrála strana Směr-SD expremiéra Roberta Fica.

14:22

Eurokomisařka Věra Jourová uvedla, že Evropská komise respektuje výsledky slovenských voleb, provázela je ale podle ní bezprecedentní dezinformační masáž, prohlásila v České televizi.

13:56

K řešení nelegální migrace je třeba použít sílu; jedno z prvních rozhodnutí nové slovenské vlády, pokud bude Směr-SD její součástí, by bylo obnovení kontrol na zelené hranici s Maďarskem. Novinářům to dnes řekl předseda Směru-SD Robert Fico.

Fico v kampani před sobotními parlamentími volbami na Slovensku, které Směr-SD vyhrál, kritizoval úřednickou vládu premiéra Ľudovíta Ódora v souvislosti s přílivem nelegálním migrantů. Pro migranty je Slovensko tranzitní zemí na jejich cestě do západní Evropy. Slovenská policie tvrdila, že na uzavření hranic s Maďarskem nemá dostatek techniky ani personálu.

13:48

Souhrn výsledků slovenských předčasných parlamentních voleb.

Ve 30 sekundách: Výsledky slovenských voleb

Expremiér Robert Fico je jasným vítězem slovenských voleb.
Ve 30 sekundách: Výsledky slovenských voleb | Video: Aktuálně.cz
13:45

Na řešení migrace je třeba použít sílu, nová slovenská vláda by měla obnovit kontroly na hranici s Maďarskem, prohlásil na tiskové konference po Robert Fico, jehož strana Směr právě vyhrála slovenské parlamentní volby.

13:37

Předseda vítězné strany v sobotních předčasných parlamentních volbách na Slovensku Robert Fico řekl, že se bude ucházet o funkci premiéra příští vlády. Chce zaručit stabilitu nové vlády.

13:28

Na případná jednání o vládním programu by Robert Fico, předseda Směru, potřeboval dva týdny. Možné partnery na tiskové konferenci nezmínil.

13:27

Robert Fico prohlásil, že jako předseda vítězného Směru chce prosazovat zahájení mírových jednání ohledně konfliktu na Ukrajině,

13:22

Vítěz slovenských voleb Směr-SD bude jednat o sestavení nové vlády až poté, co dostane pověření od hlavy státu, řekl předseda strany Robert Fico.

Expremiér Robert Fico je jasným vítězem slovenských voleb.
Expremiér Robert Fico je jasným vítězem slovenských voleb. | Foto: Reuters
13:14

Stranu Modří, Most-Híd předstihli Piráti, Komunistická strana Slovenska a ĽSNS. Strana získala pouhých 0.26 procent. Neuspěli ti, kteří se se mnou nechtěli dohodnout, říká v rozhovoru deníku SME po volebním fiasku její předseda Mikuláš Dzurinda.

Před volbami poskytl expremiér rozhovor také pro Aktuáně.cz.

12:43

Nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů získal Robert Fico ze strany Směr. Za ním následovali Peter Pellegrini a Michal Šimečka.

12:26

Prezident Petr Pavel se k výsledkům parlamentních voleb na Slovensku zatím nevyjádřil.

12:24

Místopředseda ANO Karel Havlíček v diskusním pořadu stanice CNN Prima News řekl, že jde o vítězství pragmatismu nad ideologiemi. Nemyslí si, že by hrozil výrazný odklon Slovenska na východ, vyhrocenou rétoriku přisuzuje zejména předvolební kampani. Naopak ministr dopravy Martin Kupka (ODS) připomněl výroky z předvolební kampaně, které na možný odklon Slovenska od EU směrem k Rusku poukazovaly.

12:14

Mrzí mě, že si Slovensko zvolilo cestu, na které bude muset bojovat a nebude se rozvíjet, říká v rozhovoru pro deník SME nově zvolený poslanec za Progresivní Slovensko Michal Wiezik. Slovensko podle něj čeká těžké období.

"Obávám se, že Slovensko čekají těžké čtyři roky, zejména v souvislosti s agendou životního prostředí. Pokud vznikne vláda, ve které bude například konstelace, kterou si lidé zvolili za Slovenskou národní stranu, očekávám přímé útoky na národní parky, chráněné druhy a přehrady. Pro mě to znamená obrovskou výzvu a závazek zabránit nejhoršímu scénáři.," říká ekolog a europoslanec, který se nyní svého mandátu bude muset vzdát.

12:05

Po dvou volebních obdobích se do sněmovny opět dostalo Křesťanskodemokratické hnutí (KDH). Jeho předseda Milan Majerský v diskusi televize Markíza řekl, že nadále platí rozhodnutí KDH nespolupracovat se Směrem-SD a že případnou změnu postoje by musel schválit příslušný orgán hnutí.

Pokud by KDH otočilo, měla by jeho případná koalice se Směrem-SD a Hlasem-SD parlamentní většinu. Pokud by tyto tři strany podpořila ještě SNS, dohromady by měly dostatek hlasů také na změnu ústavy, což si vyžaduje souhlas alespoň 90 z celkového počtu 150 poslanců.

12:04

Dosud nejsilnější hnutí OLaNO, které ve volbách kandidovalo v koalici se stranami Za lidi a Křesťanská unie (KU), podle jeho předsedy Igora Matoviče bude v opozici. Matovič zároveň za nereálnou označil možnost, že by se PS podařilo sestavit vládu.

12:02

Byl sečten i poslední hlas. Sobotní parlamentní volby na Slovensku podle konečných výsledků vyhrála strana Směr-SD se ziskem 22,94 procenta hlasů. Ve sněmovně bude sedm formací.

11:43 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Zahraniční politika Slovenska po volbách bude pravděpodobně umírněnější, než byla předvolební rétorika předsedy vítězných sociálních demokratů Roberta Fica, domnívá se politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Ani spoluzakladatel Cevro Institutu Ladislav Mrklas neočekává, že by země například vystupovala z mezinárodních organizací. Nemusí se podle něj měnit ani vztahy s Českou republikou.

11:29

Podle Tomáše Taraby bude poslanecký klub Slovenské národní strany (SNS) jednotný. Na kandidátce SNS se do parlamentu dostali politici z několika stran. Taraba očekává, že dostanou pozvánku k jednání se Směrem, řekl v diskusním pořadu na stanici TA3.

11:23

"Slovensko má po volbách a startuje další fáze - povolební vyjednávání. Respekt k vítězi patří k demokracii stejně jako respekt k nalezení vládní většiny. Slovensko je náš nejbližší partner a věřím, že bude pro nás i zdrojem poučení. Pro budoucnost Česka to považuji za zásadní," napsal na sociální síť X předseda českého Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

11:20

Šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová popřála Slovensku vznik vlády s euroatlantickým směřováním, která by uklidnila polarizovanou společnost.

11:16

Peter Pellegrini uvedl, že stabilnější by byla koalice složená ze tří stran než čtyřčlenná koalice. Většinu ve sněmovně by měly Směr-SD a Hlas-SD v případě, že by ke spolupráci získaly jednu další stranu, například nacionalistickou Slovenskou národní stranu. Na vytvoření většinové vlády bez Směru-SD by Hlas-SD potřeboval další tři strany.

11:12

K výhře Robertu Ficovi pogratuloval i maďarský premiér Viktor Orbán. "Vždy je dobré spolupracovat s vlastencem. Těším se na to!" napsal na sociální sítí X, dříve známe jako twitter.

11:05

Předseda Hlasu-sociální demokracie (Hlas-SD) Peter Pellegrini, třetí nejsilnější strany po sobotních parlamentních volbách na Slovensku, v dnešní televizní diskusi stanice Markíza neřekl, zda se Hlas-SD přikloní k povolební spolupráci s vítěznou stranou Směr-SD nebo s druhým v pořadí, liberálním hnutím Progresivní Slovensko. Z výsledků hlasování vyplývá, že právě postoj Hlasu-SD bude pro povolební vyjednávání klíčový. Zástupce Směru-SD se debaty nezúčastnil.

11:02

Robert Fico jako premiér zmírní krajní rétoriku, ponechá protiruské sankce a bude pragmatický, řekl stanici Deutsche Welle analytik Milan Nič z německého institutu DGAP.

10:35

Robert Fico bude pověřen sestavením vlády jako první a určitě udělá vše pro to, aby uspěl. Nebude to mít vůbec jednoduché. Hlavním slovem disponuje Hlas. Naplní se tak scénář, o kterém komentátoři hovoří již několik měsíců. Do rozhodování všech aktérů vstupují i další proměnné. Podívejte se na tři možné varianty při sestavování budoucí slovenské vlády, jak je popsal slovenský deník SME.

10:30

Hlas bude jednat se stranou Směr, pokud ji osloví, potvrdil v diskusi na slovenské televizi Joj místopředseda Hlasu Erik Tomáš. Podle místopředsedkyně Progresivního Slovenska Lucie Plavákové udělají vše pro to, aby zabránili lídrovi Směru Robertu Ficovi ve vedení země.

10:28

Bývalý český prezident Václav Klaus pogratuloval Robertu Ficovi k vítězství ve volbách, znamená podle něj šanci na návrat k sebevědomé politice. Klaus i jeho nástupce Miloš Zeman již dříve podpořili Ficův Směr-SD.

10:27

Podle českého ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) jsou volby na Slovensku poučením pro Česko. Pokud chce liberální demokracii, musí její výhody vysvětlit lidem z periferie či zklamaným voličům.

10:22

Výsledky povolebních jednání se Slovensko nedozví dnes ani zítra, řekl šéf třetí nejsilnější strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Jeho postoj bude asi klíčový.

10:00

Český vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) věří, že i s novou slovenskou vládou bude spolupráce nadstandardní. Pogratuloval i šéfovi Progresivního Slovenska Michalu Šimečkovi.

09:59

Český vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) popřál Slovensku, aby se po volbách podařilo sestavit vládu, která zachová prozápadní a prodemokratické směřování.

09:59

Vítěz sobotních předčasných parlamentních voleb na Slovensku, strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD), má největší odpovědnost za příští vývoj, uvedla dnes slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Svůj další postup hlava slovenského státu zatím neoznámila, dříve ale řekla, že vítěznou stranu pověří sestavením nové vlády.

Čaputová uvedla, že blahopřeje vítězi voleb i všem ostatním stranám, které budou mít zastoupení ve sněmovně. Poděkovala také voličům, kteří se zúčastnili voleb.

Foto: Aktuálně.cz/Reuters
09:56

Financial Times zvolil pro zprávu o slovenských volbách zvolil titulek "Robert Fico zvítězil ve slovenských volbách s protiukrajinským postojem". Podobně chorvatský deník Večernji list dnes přichází s titulkem "Proruský expremiér vyhrál slovenské volby s kampaní za zrušení pomoci Ukrajině".

09:55

Německý týdeník Die Zeit píše: "V Bruselu panují obavy, že by se Fico mohl spojit s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Mohly by tak vzniknout spory s EU o právní stát, o migrační témata a o válce na Ukrajině. Ficův pragmatismus z jeho dřívějších funkčních období, kdy Slovensko přivedl do eurozóny a do značné míry se vyhýbal rozepřím s partnery z EU a NATO, však některé z těchto obav mírní."

09:55 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Zpravodajská televize CNN na svém serveru v článku s titulkem "Proruský politik zvítězil ve slovenských parlamentních volbách" píše, že Směr-SD získal více hlasů, než se čekalo. Výsledky pravděpodobně budou znamenat výzvu pro jednotný postoj NATO a EU vůči Ukrajině, domnívá se CNN, která však také upozorňuje, že Fico si nejdřív musí najít koaličního partnera.

09:54

Francouzská agentura AFP, britská veřejnoprávní stanice BBC či americká zpravodajská televize CNN zdůrazňují možný příklon Slovenska ke Kremlu. Vyvozují to především z Ficových předvolebních prohlášení, včetně toho, že po návratu k moci by ukončil vojenskou pomoc Ukrajině, která čelí ruské vojenské agresi.

09:53 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Liberální zázrak se nekoná, píše rakouská tisková agentura APA k výsledkům slovenských voleb, v nichž zvítězila Strana Směr-SD expremiéra Roberta Fica.

09:52

Předseda Progresivního Slovenska Michal Šimečka na nedělní tiskové konferenci uznal výhru Směru, naznačil ale, že existuje i možnost vlády bez Roberta Fica.

09:35

"Sledoval jsem výsledky slovenských voleb a přeji Slovákům, ať povolební vyjednávání vedou k sestavení dobré vlády. Věřím, že budeme na vládní úrovni nadále úzce spolupracovat ku prospěchu obou našich zemí," uvedl premiér Petr Fiala (ODS) na sociální sítí X. Podotkl, že Česko se Slovenskem spojují historické vazby a blízkost, ale i přátelské vztahy.

09:26

Premiér Petr Fiala (ODS) věří v další úzkou spolupráci Česka a Slovenska. Slovákům popřál, ať jsou povolební vyjednávání krátká a vedou k sestavení dobré vlády.

Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz
Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz | Foto: Lukáš Bíba
09:13

Druhá nejsilnější strana ve slovenských volbách, Progresivní Slovensko, udělá podle svého šéfa Michala Šimečky všechno pro to, aby vládu nesestavil vítězný Směr-SD.

08:53

Slovenské média se shodují, že o podobě nového kabinetu rozhodne třetí nejsilnější strana Hlas-SD někdejšího premiéra Petera Pellegriniho, který v minulosti dlouhá léta působil ve Směru-SD.

08:52 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

"Robert Fico vyhrál volby a už to nepustí. Demokratické Slovensko prohrálo," napsal slovenský list Denník N.

08:51

"Bez ohledu na první místo ve volbách bude stabilita koalice záviset zřejmě na dvou stranách. Jednou z nich je Pellegriniho Hlas, který se dlouhodobě nevymezoval ani na jednu, ani na druhou stranu politického spektra," napsal nejčtenější list Nový čas. Dodal, že v posledních dnech předvolební kampaně bylo možné z Pellegriniho vyjádření pozorovat, že je vysoce pravděpodobné, že si vybere Směr-SD.

08:47

Směr s přehledem vyhrál volby a s velkou pravděpodobností sestaví novou vládu. Spolu s třetím Hlasem a znovuzrozenou Slovenskou národní stranou může mít těsnou, ale pohodlnou většinu 79 poslanců, píše slovenský deník SME.

08:44

Je sečteno 99,98 procent všech hlasů. Směr Robera Fica má téměř 23 procent, na druhém místě zůstalo Progresivní Slovensko s necelými 18 procenty.

08:12

Centrem Slováků v Praze se ze soboty na neděli stala kavárna kina Atlas na Florenci. Právě v ní slovenská menšina sledovala už od sobotního podvečera vyhlašování výsledků parlamentních voleb. Mnozí z přítomných si přáli vítězství liberálního proevropské hnutí Progresivní Slovensko. Zajímalo je také to, jak budou volit jiní Slováci v cizině.

08:11

Směr-SD patří k nejúspěšnějším politickým formacím na Slovensku, léta byl nejsilnější stranou v zemi. Čtyřikrát vyhrál volby a v období 2006-2020 se s výjimkou dvou let významně podílel na vládě. Až v minulých volbách v únoru 2020 strana zaznamenala porážku. Pokles její popularity urychlila kauza týkající se vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně, která vyústila v politickou krizi. To vedlo mimo jiné k demisi lídra strany Roberta Fica z funkce premiéra.

08:06

Mezi politology se vede diskuze, kam stranu na politickém spektru zařadit. Podle politologa Marka Rybáře nemůže být Směr-SD pokládán za standardní levici. Minimálně pokud jde o rétoriku je dnes vnímán spíše jako radikální pravicová, nebo dokonce extremistická strana. Vítězství Směru-SD ve volbách by tak podle komentátorů mohlo způsobit obrat v dosavadní proevropské zahraniční politice Slovenska a jeho podpoře Ukrajiny od začátku ruské invaze v únoru 2022.

08:05

K výhře Robertu Ficovi pogratulovat i český expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Na sociální síť X, dříve známou jako twitter napsal: "Gratuluji Robertu Ficovi k vítězství ve volbách! Ke skvělému výsledku gratuluji i Peterovi Pellegrinimu a celému Slovensku přeji, aby mělo vládu, která doma bude pracovat pro lepší životy lidí a v Evropě tvrdě hájit zájmy všech slovenských občanů."

Babiš oba politiky těsně před volbami podpořil a varoval před Progresivním Slovenskem, se kterým ale sedí v liberální frakci Evropského parlamentu.

08:01

Nyní jsou známy i výsledky hlasování ze zahraničí. Na prvním místě se suverénně umístilo Progresivní Slovensko, pro které hlasovalo 61,7 % voličů, kteří odevzdali své hlasy z jiných zemí. Na druhém místě skončila SaS s 10,8 procenta hlasů. Směr v zahraničí získal podporu jen 6, 1 procent voličů.

07:57

V nedávno publikované knize "Fico: Posedlý mocí" napsal slovenský sociolog Michal Vašečka, že tento politik "nepochybně obdivuje Putinův autoritářský styl". A server Seznam Zprávy zase citoval jinou Vašečkovu charakteristiku tohoto politika: "On je technolog moci, který šikovně využívá ty nejspodnější proudy, které ve společnosti existují." Podle Vašečky také šéf Směru Robert Fico splňuje poptávku Slováků po silném lídrovi.

07:45

Do slovenského parlamentu se dostalo celkem sedm stran. Těsně hranici překročila Slovenská národní strana, naopak krajně levicová Republika propadla.

07:44

Vítězství Směru Roberta Fica ve volbách by podle komentátorů mohlo způsobit obrat v dosavadní proevropské zahraniční politice Slovenska a jeho podpoře Ukrajiny od začátku ruské invaze v únoru 2022. Fico, který vyzdvihoval přijetí eura Slováky jako "historické rozhodnutí", podle médií v poslední době nešetřil výpady proti NATO, EU a válkou zasažené Ukrajině ve snaze zaujmout voliče krajní levice a pravice.

"Válka na Ukrajině začala v roce 2014, když ukrajinští fašisté zabíjeli civilní ruské oběti," prohlásil v nedávné videonahrávce. "Naším klíčovým zájmem je mít dobré vztahy se všemi zeměmi ve světě, včetně Ruské federace," dodal a západní státy nazval "válečnými štváči". Nedávno taky prohlásil, že by neschválil zatčení Vladimira Putina, na kterého byl vydán mezinárodní zatykač, pokud by přijel na Slovensko. A média rovněž citují Ficův výrok, že pokud volby vyhraje jeho Směr-SD, nepošle už Slovensko Ukrajině jediný náboj.

07:38

Robert Fico zatím výsledky voleb nekomentoval. Peter Pellegrini mu již blahopřál a prohlásil, že by bylo logické, kdyby Směr-SD oslovil jako prvního partnera při sestavování vlády právě Hlas-sociální demokracii, neboť jde o ideově blízké strany.

07:01

Expremiéra Fica označuje slovenská opozice za populistu a demagoga, což on sám odmítá. V čele slovenské vlády stál celkem deset let a zdálo se, že jeho pozice je neotřesitelná. Jeho strana Směr-SD vyhrála čtvery parlamentní volby za sebou. V březnu 2018 však musel Fico opustit post předsedy vlády po vraždě novináře Jána Kuciaka, která vyvolala na Slovensku hlubokou politickou krizi. Po rezignaci se vrátil do poslanecké lavice, zvolen do Národní rady byl už v roce 2016, během doby v úřadu premiéra ale mandát v souladu s ústavou nevykonával. Loni byl obviněn z několika trestných činů včetně podpory zločinecké skupiny, jeho stíhání však bylo nakonec zastaveno.

06:51

Šéf Progresivního Slovenska Michal Šimečka uvedl, že vítězství Směru-SD respektuje, vnímá ho ale jako špatnou zprávu a velké riziko pro Slovensko. "Nejbližší dny a jednání politických stran ukážou, jak reálné bude i naplnění toho rizika," uvedl Šimečka.

06:51 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Volební účast překročila 68 procenta, což je nejvíce od roku 2002.

06:50

Na třetím místě zůstala formace Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) někdejšího Ficova spolustraníka Petera Pellegriniho, která získala necelých 15 procent hlasů. 

06:50

Druhé je s výrazným odstupem liberální hnutí Progresivní Slovensko (PS), které podpořilo přes 17 procent lidí. 

06:49

Po sečtení více než 99 procent hlasů ze sobotních slovenských parlamentních voleb je vítězem strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) bývalého premiéra Roberta Fica se ziskem více než 23 procent.

05:29

Většina okrsků je už sečtena. K vítězství s náskokem míří strana Směr Roberta Fica. Druhé je Progresivní Slovensko Michala Šimečky. Slovenský deník SME už Směr prohlásil za vítěze voleb.

02:46

Je 2:30 ráno a sečteno je zatím jen přes 60 procent okrsků. Šéf PS se k výsledkům voleb chce vyjádřit až dopoledne.

02:14

Ve štábu Progresivního Slovenska s postupující nocí panuje pokleslejší atmosféra. Předběžné výsledky straně přisuzují třetí místo.

01:49

Momentálně je sečtena třetina okrsků:

Směr - 24,5 %
Hlas - 16,5 %
Progresivní Slovensko - 13,0 %
OLANO - 9,1 %
KDH - 7,4 %
SNS - 5,9 %
SZÖVETSÉG - 5,7 %
Republika - 5,3 %
SaS - 4,7 %
Sme rodina - 2,6 %
Demokrati - 2,5 %

01:22

"Budeme čekat, kdo nám zavolá. Nemáme preferenci," řekl k povolební spolupráci deníku SME předseda Hlasu Peter Pellegrini. 

01:02

Ve štábu Směru přišel mezi novináře místopředseda strany Robert Kaliňák. "Atmosféra je dobrá, pracovní," řekl médiím. Podle něj je stále sečteno málo hlasů na to, aby se dalo něco vyvozovat. Šéf strany Robert Fico, který se zatím během sčítání nevyjádřil, má podle Kaliňáka "výbornou náladu jako vždy".

00:49

Momentálně je sečteno takřka 21 procent okrsků:

Směr - 25,3 %
Hlas - 17,3 %
Progresivní Slovensko - 11,4 %
OLANO - 8,9 %
KDH - 7,5 %
SNS - 6,1 %
SZÖVETSÉG - 5,9 %
Republika - 5,6 %

00:31 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Slovenský Denník N vytvořil projekci výsledků na základě spočítaných 15 procent okrsků. Podle ní vyhraje volby Směr s 21,6 procenty, druhý skončí Progresivní Slovensko před třetím Hlasem. 

00:09

Momentálně je sečteno 12 procent hlasů:

Směr - 25,8 %
Hlas - 18,2 %
Progresivní Slovensko - 10,4 %
OLANO - 8,6 %
KDH - 7,4 %
SNS - 6,1 %
SZÖVETSÉG - 6,1 %
Republika - 5,5 %

Deník SME však upozorňuje, že ve výsledcích ještě nejsou započtené hlasy ze zahraničí, Bratislavy či Košic. Jako první jsou totiž sečtené menší okrsky, které volí jinak než lidé ve velkých městech. 

00:03 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Ačkoliv exit poll agentury Focus uvádí, že by volby mělo vyhrát Progresivní Slovensko se ziskem 23,5 procenta za druhým Směrem s 21,9 procenta hlasů, ředitel agentury Martin Slosiarik ve volebním studiu Markízy nevyloučil, že volby mohl vyhrát i Směr.

00:00

Bývalý premiér a nynější předseda strany OLaNo Igor Matovič si v první reakci na exit polly postěžoval na "tři a půl roku kampaně nenávisti", kterou prý vůči jejich vládě vedla média. "Žádná vláda pro lidi neudělala tolik, jako udělali my," řekl následně. Podle předběžných odhadů by se jeho hnutí mělo dostat do parlamentu, což Matovič označil za zázrak.

 

 

23:52

Předseda strany Sme rodina Boris Kollár po zveřejnění exit pollu připustil, že jeho strana se patrně do parlamentu nedostane. Podle něj za špatným výsledkem stojí vysoká volební účast a antikampaň v posledních týdnech. 

23:42 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Zástupci slovenské menšiny v Praze společně sledují průběžné výsledky voleb v kině Atlas na Florenci. Akce s názvem Slovenská volební noc běží od pěti odpoledne a končit by měla kolem jedné ráno. Pořádají ji dva spolky, a to Srdcom doma a Pražská kaviareň. Během večera zní muzika, proběhla debata a na stěně promítají pořadatelé vysílání slovenské televize.

23:31 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Podle odhadů agentur Focus i Medianu-SK se kromě Progresivního Slovenska, Směru-SD, Hlasu-SD a Republiky do parlamentu dostanou ještě tříčlenná koalice kolem dosud nejsilnějšího parlamentního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) expremiéra Igora Matoviče, dále bývalá vládní strana Svoboda a Solidarita (SaS) a neparlamentní Křesťanskodemokratické hnutí.

Podle Medianu-SK pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do sněmovny těsně překročila i neparlamentní nacionalistická Slovenská národní strana, která byla v letech 2016 až 2020 v koalici s nynějšími politiky Směru-SD a Hlasu-SD. Naopak ze sněmovny na základě obou odhadů vypadlo hnutí Jsme rodina nynějšího předsedy parlamentu Borise Kollára.

23:27

"Myslím si, že nás čeká mnoho dní rozhodování, jak to na Slovensku bude," řekl lídr strany Hlas - sociální demokracie Peter Pellegrini televizi Markíza po zveřejnění odhadů. Analytici už před volbami uvedli, že postoj Hlasu-SD bude pro sestavení nové vlády klíčový.

Pellegrini Markíze také řekl, že odmítá spolupráci s populistickým hnutím Republika, které je podobně jako Směr-SD proti vojenské pomoci Ukrajině a které by chtělo uspořádat referendum o vystoupení Slovenska z NATO. Do Republiky v minulosti přestoupili někteří představitelé krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko, která podle odhadů ze sněmovny vypadne.

23:21

Michal Šimečka je zatím opatrný.

23:19

Robert Fico na cestě do volebního štábu Směru. S novináři se nebavil.

Foto: ČTK
23:14

První reakce předsedy Progresivního Slovenska Michala Šimečky: "Vypadá to nadějně a pozitivně, ale jsou to jen odhady. Připomínám, že v roce 2020 povolební odhady Progresivní Slovensko nadhodnocovaly."

23:09 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Ve všech exit pollech vede Progresivní Slovensko před Směrem.

23:02 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Připomeňme, že první dvě strany zastávají naprosto odlišné postoje k Ukrajině. Progresivní Slovensko je pro pokračování pomoci včetně vojenské, Směr nechce Ukrajině dodávat zbraně a odmítá také protiruské sankce.

22:59 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Podle prvního exit pollu by Progresivní Slovensko mělo ve 200členné Národní radě 32 poslanců, Směr 30. 

22:58

Jásot ve štábu Progresivního Slovenska.

22:53

Do parlamentu by se měla dostat ještě strana Hlas - sociální demokracie s 12 procent, koalice OLANO a přátelé s 8 procenty, Svoboda a spravedlnost Richarda Sulíka s 6?3 procenty a krajně pravicové seskupení Republiky s 6 procent a těsně i Křesťansko-demokratické hnutí (KDH) s 5,3 procenty.

22:51

Podle prvního exit pollu agentury Fokus zvítězila ve volbách strana Progresivní Slovensko se ziskem 23,5 procenta hlasů, Směr Roberta Fica je druhý 21,9 procenty.

22:16

Televize Markíza ukázala takzvaný slepý průzkum, který procenta nespojuje se stranami. Moratorium na zveřejnění odhadů platí do 22:45, kdy se zavřou volební místnosti.

22:01

Lucia Plaváková, dvojka na kandidátce Progresivního Slovenska, hovoří pro Aktuálně.cz

21:44

Spolupracovník Aktuálně.cz a redaktor Hospodářských novin píše z Bratislavy: "Ve volebním štábu Progresivního Slovenska panuje uvolněná nálada plná očekávání, která kontrastují s tím, jak jeho politici mluví na veřejnosti o pokoře - mají totiž zkušenost z minulých voleb, kde se jim nepodařilo překročit práh koalice pro vstup do parlamentu. Pokud s nimi člověk hovoří mimo záznam, mají smělé vládní plány a různé koaliční scénáře. Očekávání všech se však odkládají až na 22:45, kdy může skončit moratorium na zveřejnění odhadů volebních výsledků. V Povážské Bystrici totiž muselo být v jedné z volebních místností hlasování přerušeno kvůli kolapsu a následnému úmrtí voliče. Výsledky pak budou známy asi poměrně rychle, protože letošní volby mají technickou novinku: zasílání výsledků od jednotlivých okrskových komisí na okres elektronickou cestou."

Foto: Matej Slávik
21:09

Lídr Progresivního Slovenska Michal Šimečka zřejmě očekává - nebo tuší - úspěch.

20:43
20:37

Ve štábu Progresivního Slovenska se už scházejí další politici. Volební místnosti se zavřou ve 22:45, pak zveřejní televize Markíza první  odhad výsledků.

20:03

Michal Šimečka dorazil do štábu.

20:00

Novináři čekají ve štábu Progresivního Slovenska na příchod Michala Šimečky.

Foto: Barbora Doubravová
19:23

Jak to vypadá ve štábu Progresivního Slovenska. Na místě je zpravodajka Aktuálně.cz Barbora Doubravová.

19:13

Ve volebním štábu Progresivního Slovenska se už scházejí politici a novináři.

17:38

V Bratislavě odvolil bývalý premiér Peter Pellegrini, předseda strany Hlas. Ta je v průzkumech na třetím místě a její postoj může rozhodnout, zda vládu sestaví Michal Šimečka, nebo Robert Fico.

Foto: ČTK
16:37

Odvolil premiér Lubomír Odor.

15:30

Kvůli prodloužení voleb v jedné z volebních místností v Bratislavě se o 40 minut posune podle šéfa komise i konec moratoria. Později budou k dispozici i odhady volebníh výsledků.

15:23

Je historickým paradoxem, že slovenské politické strany, které se označují jaké národní či vlastenecké, dnes s obdivem vzhlížejí k Maďarsku.

14:50

"Kampaň byla ostrá, místy až špinavá. Bylo tam plno dezinformací, hoaxů a útoků," zhodnotil pro novináře Michal Šimečka.

14:49

Předseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka že doufá ve vyšší volební účast než při minulém hlasování v roce 2020, kdy k urnám přišlo 65,8 procenta voličů, nejvíce od roku 2002. Bez ohledu na výsledek je podle Šimečky důležité, aby Slovensko nadále udržovalo těsné vztahy s Českem a podporovalo Ukrajinu.

Předseda strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka odvolil v předčasných volbách.
Předseda strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka odvolil v předčasných volbách. | Foto: ČTK
14:13 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Volební moratorium, které mělo skončit dnes ve 22 hodin uzavřením volebních místností, bude prodlouženo minimálně o 40 minut, uvedlo ministerstvo vnitra. V jednom z bratislavských volebních okrsků zkolaboval člen volební komise, místnost proto byla pro voliče dočasně uzavřená, informuje deník SME. 

13:30

Starší lidé z horské obce Lendak přišli volit většinou ráno rovnou po mši svaté v tradičních krojích. Mladší generace podle zapisovatelky naopak chodí volit spíše navečer, uvedl deník SME.

Volby na Slovensku.
Volby na Slovensku. | Foto: ČTK
13:03 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Dotazy na barvu razítka na obálce podle policie pramenily z hoaxu, který se šířil na sociálních sítích. Policisté na jihu Slovensku při dnešních předčasných parlamentních volbách dostali dva telefonáty od lidí, kteří si stěžovali na barvu razítka na obálkách, do nichž voliči vkládají ve volebních místnostech hlasovací arch. "Hoaxy reálně ovlivňují životy lidí a zbytečně zaměstnávají činnost policie, která mohla být investována tam, kde je to reálně potřebné," napsala policie. Dodala, že ve zmíněném případě si lidé stěžovali na to, že razítko není červené, ale modré barvy.

12:56 Prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová na oficiálním snímku. Nedatováno

Kvůli podezřelému batohu u volební místnosti volila Čaputová o hodinu později. Vítěz voleb musí zajistit v zemi smír, "protože soudržnost a smír přesahují horizont voleb," řekla podle slovenských médií. Prezidentka neplánuje navštívit žádnou volební centrálu, večer bude trávit v kruhu svých blízkých. Možný termín setkání s předsedou vítězné strany podle ní zatím není jasný. "Jsem rozhodně připravena postupovat podle ústavy způsobem, který povede k co nejrychlejšímu vzniku nové vlády s většinovou podporou v parlamentu," dodala.

Prezidentka Zuzana Čaputová u slovenských voleb.
Prezidentka Zuzana Čaputová u slovenských voleb. | Foto: ČTK
12:04 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Dočasně pověřený premiér Ľudovít Ódor po setkání s volební komisí informoval, že bezpečnost voleb je zajištěna. "Výsledky voleb do Národní rady bude sumarizovat více než 700 odborníků se statistického úřadu prostřednictvím 51 sumarizačních útvarů," doplnil s tím, že jde o profesionály.

11:48 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Slovenská státní komise pro volby již obdržela několik podnětů na porušení volebního moratoria. "Tak, kde se to prokáže, začneme správní řízení, které může skončit pokutou," uvedl předseda komise Ladislav Orosz. Komise se bude zabývat také pořizováním fotografií volebních lístků, které lidé zveřejňují na sociálních sítích.

11:44 Prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová na oficiálním snímku. Nedatováno

V Penzinku byla u voleb také prezidentka Zuzana Čaputová. Voliče vyzvala, aby přišli k volbám. "Hlas každého z nás má hodnotu," apelovala.

Zuzana Čaputová odevzdává hlas ve slovenských volbách.
Zuzana Čaputová odevzdává hlas ve slovenských volbách. | Foto: ČTK
11:35

V Trnavě odvolil již také předseda strany OĽaNO Igor Matovič. 

11:22 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Dočasně pověřený premiér se podle svých slov nebude vyjadřovat k výsledkům voleb ani je nijak komentovat, uvedl. "Budu průběh i výsledky sledovat velmi intenzivně, ale bez médií," konstatoval. "Úřednická vláda by měla zůstat v pozadí," dodal s tím, že tento den patří voličům.

11:14 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Jako první z ústavních činitelů hlasoval ve slovenských volbách dočasně pověřený premiér Ľudovít Ódor. Předseda vlády si doma zapomněl občanský průkaz. "Naštěstí jsem si po cestě vzpomněl," uvedl pro server SME. Svůj hlas odevzdal v bratislavské Devínské Nové Vsi. Poté se setká se členy státní komise pro volby. 

Dočasně pověřený premiér Ľudovít Ódor hlasuje v předčasných volbách.
Dočasně pověřený premiér Ľudovít Ódor hlasuje v předčasných volbách. | Foto: ČTK
10:57

V bratislavské základní škole právě odvolil předseda strany Progresivní Slovensko Michal Šimečka. "Výsledky mohou být velmi těsné, na každém hlase záleží," řekl novinářům.

10:51

Strana Hlas-SD, třetí nejpopulárnější formace na Slovensku, může rozhodnout o podobě příští vládní koalice v zemi, řekl její předseda Peter Pellegrini. "Když vidím, jaký je o volby zájem, začínám být trochu nervózní," řekl. poté, co odevzdal svůj hlas.

Předseda strany Hlas odevzdal svůj hlas ve volbách.
Předseda strany Hlas odevzdal svůj hlas ve volbách. | Foto: ČTK
09:44

Přál bych si, aby Slovensko neřídili amatéři a břídilové bez zkušeností, řekl slovenský expremiér Fico, jehož strana je jedním z favoritů voleb.

09:42 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Někteří voliči se ve volebních místnostech pozastavovali nad barvou razítka na obálce, několik dotazů na správnou barvu psali také lidé v komentářích na Facebooku ministerstva vnitra. Podle něj na barvě razítka nezáleží a neovlivňuje platnost hlasu.

09:38 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Státní volební komise zahájila zasedání, informuje na Facebooku slovenské ministerstvo vnitra.

09:20 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Otevření volebních místností se zatím obešlo bez incidentů, informovala slovenská policie. Na zabezpečení voleb dohlíží přes 6500 policistů, informovala agentura TASR.

09:01 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

V Bratislavě je průběh parlamentních voleb zatím klidný, informuje deník SME.

Volební místnost v Bratislavě v části Záhorská Bystrica.
Volební místnost v Bratislavě v části Záhorská Bystrica. | Foto: ČTK
08:53 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

V 9 hodin začne na Slovensku zasedat Státní komise pro volby a kontrolu financování politických stran. "Její prvořadou úlohou bude zabezpečit plynulý, nerušený průběh voleb a následně se bude zaobírat podněty na podezření z narušení průběhu voleb či porušení moratoria," uvedla na tiskové konferenci ředitelka odboru voleb, referend a politických stran z ministerstva vnitra Eva Chmelová.

08:50 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Zhruba 4,3 milionu voličů si může vybrat z více než dvou desítek kandidujících politických stran a jedné koalice. Poslední průzkumy ukázaly, že do sněmovny by se mohlo dostat až devět formací, preference hned několika z nich se ovšem pohybovaly kolem volebního prahu. Samostatně kandidující strany musejí ve volbách dostat alespoň pět procent hlasů, aby získaly křesla ve sněmovně. Pro koalici Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO)-Křesťanská unie-Za lidi platí sedmiprocentní limit. OLaNO expremiéra Igora Matoviče vyhrálo předchozí volby se ziskem 25 procent hlasů.

08:49 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Podle dřívějších sondáží by se o vítězi mělo rozhodnout mezi stranou Směr-sociální demokracie (Směr-SD) bývalého trojnásobného premiéra Roberta Fica a liberálním hnutím Progresivní Slovensko (PS) místopředsedy Evropského parlamentu Michala Šimečky.

08:49

Slovákům se žije těžko, vládu pevné ruky chtějí i mladí, říká expremiérka Radičová.

08:38 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

První průběžné výsledky se očekávají kolem půl jedenácté večer, kdy budou sečteny hlasy především v menších obcích, kde volí jen malý počet voličů.

08:29 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Ze zářijových průzkumů vyplývá, že volební účast může být vysoká, uvádí slovenský deník SME. Podle posledního průzkumu agentury AKO by se jich mohlo zúčastnit 66,7 procenta voličů. Znamenalo by to nejvyšší účast v parlamentních volbách za posledních 21 let.

7:00 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Na Slovensku se v 7 hodin otevřely volební místnosti. Hlasování skončí dvě hodiny před půlnocí a výsledky by mohly být známé v noci na neděli. Už po zavření volebních místností veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska i televize Markíza zveřejní volební odhady.

19:50

NATO se bez ohledu na výsledky slovenských voleb nejspíš shodne s Bratislavou na poskytování další pomoci Ukrajině, řekl šéf aliance Stoltenberg.

16:59

Bývalý slovenský premiér Eduard Heger jde do sobotních předčasných voleb se stranou Demokrati. Prohlašuje, že chce zabránit favoritovi hlasování Robertu Ficovi umlčet spravedlnost. Odmítá, že by byl spoluzodpovědný za jeho možný návrat. "Nejvíc Fica postavil na nohy strach z vězení. Uvolnili jsme ruce soudům a policii, aby mohly vyšetřovat kauzy bez ohledu na politický dres," říká pro Aktuálně.cz.

16:51 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Rekordních 58 779 Slováků hlasovalo v předčasných parlamentních volbách poštou ze zahraničí, informovalo slovenské ministerstvo vnitra. Nejvíce hlasovacích obálek - 23 486 - dostalo ministerstvo z Česka, kde pracuje či studuje mnoho Slováků. Lhůta pro hlasování poštou z ciziny uplynula dnes v poledne.

16:49

Souhrn nejdůležitějších událostí:

  • Volební místnosti budou otevřeny od 7 do 22 hodin.
  • Podle volebních průzkumů vedou Směr a Progresivní Slovensko. Bude to velmi těsný souboj.
  • První výsledky budou známé v noci ze soboty na neděli.
16:48

Slováci půjdou k volebním urnám v předčasných parlamentních volbách v sobotu 30. září. Volební místnosti budou otevřené od 7 do 22 hodin. 

15:53

Do slovenské předvolební kampaně se vložil i český expremiér Andrej Babiš (ANO), který ve čtvrtek, tedy v době, kdy už na Slovensku platilo moratorium, kritizoval Progresivní Slovensko. Stranu Michala Šimečky označil za obdobu českých Pirátů, varoval, že chtějí vítání migrantů i zelené šílenství.

Šimečka na sociální síti Babiše vyzval, aby respektoval alespoň slovenské zákony a veřejně na Slovensku během moratoria nepodporoval žádného z kandidátů. Paradoxní na celé věci je i to, že ANO sedí v Evropském parlamentu ve stejné liberální frakci jako právě Babišem kritizované Progresivní Slovensko.

15:45 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Sázková kancelář Tipsport SK informovala, že do pátečního rána u ní tipující vsadili na různé sázky spojené se slovenskými parlamentními volbami dohromady na 1,66 milionu eur (asi 40,5 milionu korun). Nejvyšším vkladem byla sázka tipujícího, který vsadil 20 tisíc eur (487 500 Kč) na to, že nejvíce hlasů ve volbách získá Progresivní Slovensko.

15:44 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Společnosti Niké, Tipsport SK, Fortuna SK a Synot Tip vypsaly kurzy v rozmezí od 1,85:1 do 1,88:1 na to, že nejvíce hlasů získá Progresivní Slovensko (PS), které povolební spolupráci se Směrem-SD vyloučilo. Na volební vítězství Směru-SD sázkové kanceláře nyní stanovily kurzy od 1,95:1 do 2:1. Směr-SD byl dříve favoritem bookmakerů.

14:57

Sázkové kanceláře na Slovensku favorizují jako vítěze sobotních parlamentních voleb liberální hnutí Progresivní Slovensko (PS), byť podle většiny posledních sondáží se největší popularitě zpravidla s malým náskokem před PS těšili sociální demokraté (Směr-SD) Roberta Fica. Nadále nejnižší kurzy ale měli bookmakeři kolem dnešního poledne na to, že Fico bude prvním premiérem, který po nadcházejících volbách získá důvěru sněmovny. Vyplývá to z údajů, které zveřejnily sázkové kanceláře.

14:21

Novinář John Kampfner v listě The Guardian varoval, že "na Slovensku záleží mnohem víc, než si Evropa uvědomuje". S tím ale novinář Matthew Karnitschnig serveru Politico nesouhlasí. "Pokud na Slovensku, zemi s přibližně 5,5 milionu obyvatel, tolik záleží, proč si ji tolik lidí (včetně Silvia Berlusconiho a George W. Bushe) plete se Slovinskem?" napsal.

14:16

Do začátku slovenských voleb už zbývají jen hodiny a průzkumy ukazují, že to bude velké drama. Vyrovnané šance na vítězství má Směr - Slovenská sociální demokracie expremiéra Roberta Fica a strana Progresivní Slovensko, vedená místopředsedou Evropského parlamentu Michalem Šimečkou.

14:04

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová tento týden uvedla, že velkým testem, který ukáže, zda úsilí internetových společností při odstraňování nezákonného obsahu funguje, budou nadcházející volby na Slovensku. 

13:43 Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

O účast v předčasných volbách dosud projevilo zájem 1737 vězňů, informuje agentura TASR. Volit mohou osoby se slovenským občanstvím a trvalým pobytem na Slovensku, které v den voleb dosáhly věku 18 let a nemají překážku ve výkonu volebního práva.

13:42

Slovenské obilí, slovenský chléb, Zastavíme blázny nebo Nejsme dokonalí. Billboardy s volebními sliby a hesly zaplavily Slovensko, které už v sobotu čekají předčasné parlamentní volby. Reklamní plakáty jednotlivých stran najdete v galerii.

13:40

Nejpopulárnější slovenské politické strany a hnutí zaznamenaly značný zájem novinářů, i těch ze zahraničí včetně Česka, o účast ve svých volebních štábech, kde budou politici v noci ze soboty na neděli čekat na výsledky hlasování Slováků v předčasných parlamentních volbách.

13:39

Před sobotními parlamentními volbami na Slovensku někdo na sociální síti zveřejnil falešnou nahrávku s hlasem připomínajícím předsedu hnutí Progresivní Slovensko (PS) Michala Šimečku. Na nahrávce má vystupovat Šimečka s novinářkou listu Denník N, který na šíření takzvané deepfake nahrávky rovněž upozornil. Údajný rozhovor se týká ovlivňování výsledků voleb.

"V době moratoria naši soupeři vytvořili další falešné video s hlasem od umělé inteligence. Deepfake nahrávka hlasu Michala Šimečky se šíří na sociálních sítích. Tato kolosální, zjevná hloupost už má tisíce sdílení," napsalo PS v prohlášení.

13:17

Všechny základní informace k volbám, stejně jako naše analýzy i reportáže z místa, najdete na jednom místě v našem přehledu.

13:14

Voliči na Slovensku v sobotu rozhodnou o novém složení sněmovny. Parlamentní volby jasného favorita nemají, souboj o vítězství podle sondáží svedou nejspíše Směr - slovenská sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica a liberální proevropské hnutí Progresivní Slovensko (PS). 

13:14

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u online reportáže k předčasným parlamentním volbám na Slovensku.

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 2. 10. 2023 15:24
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy