Děsivé "no-go zóny". Novináři popsali překvapivou realitu obávaných městských částí

Video Kateřina Šafaříková Martin Novák Video, Kateřina Šafaříková, Martin Novák
26. 5. 2024 6:46
“Území, kde platí muslimské právo šaría a kde je člověk ihned napaden nebo unesen teroristy.” Tak se často popisují takzvané no-go zóny v evropských městech, říká novinář Martin Novák v novém podcastu serveru Aktuálně.cz E40. Realita je ale ve skutečnosti o něco složitější.
Tohle se o no-go zónách neříká. Novináři popsali realitu "děsivých" městských částí | Video: Kateřina Šafaříková, Martin Novák

"Jde o čtvrtě ve velkých evropských městech, kde žije hodně přistěhovalců z Afriky a Blízkého východu. Jsou špatně integrované, je tam vysoká nezaměstnanost a vysoká kriminalita. Ale ne v tom smyslu, že když se tam někdo objeví, bude mít pocit, že se ocitl na válečném území," vysvětluje Novák.

Pusťte si celý podcast mimo jiné tady:

Podle českého novináře často lidé, kteří v takové oblasti nebyli, tvrdí, že je to "příšerné území". "Naopak ti, kteří tato místa navštívili, říkají, že jim to nepřipadalo až tak strašné. Většině lidí, kteří tam přijedou, se nic nestane," dodává Novák.

Poprvé se termín "no-go zóna" v kontextu Evropy objevil v 70. a 80. letech v severním Irsku. "Šlo o čtvrti v Belfastu a Londondarry, kde IRA (Irská republikánská armáda) postavila barikády a bránila britské policii, aby se do nich dostala," popisuje novinářka Kateřina Šafaříková.

V těchto čtvrtích ale většinou žili lidé bílé pleti. "Když se podíváte na dobové fotky, je to perfektní maloměsto, přesně zastřižené trávníky, všude pelargonie, nikde ani smítko, na ulici nikdo tmavé pleti a přesto to byla no-go zóna," doplňuje.

 

Právě se děje

Další zprávy