Vrátí se Fico? Slováci rozhodují o nové vládě. Vše, co o volbách potřebujete vědět

Dominika Perlínová Štefan Novák Dominika Perlínová, Štefan Novák
Aktualizováno 30. 9. 2023 8:34
Slovensko čekají parlamentní volby, které rozhodnou o dalším směřování země. Do čela země se může znovu vrátit expremiér Robert Fico, který se netají blízkými vztahy k Rusku a odmítáním Evropské unie, Severoatlantické aliance i pomoci Ukrajině. Nebo může naopak vyhrát prozápadní strana Progresivní Slovensko prezidentky Zuzany Čaputové.
Milan Majerský Igor Matovič Richard Sulík Michal Šimečka Robert Fico Peter Pellegrini Andrej Danko Milan Uhrík

Slováci si na konci září budou v předčasných volbách vybírat 150 nových poslankyň a poslanců do jediné komory tamního parlamentu Národní rady. Zatímco favorit minulých voleb hnutí expremiéra Igora Matoviče OLaNO se možná ani nedostane do sněmovny, favority jsou Směr a Progresivní Slovensko.

Fico přitom musel v březnu 2018 jako někdejší premiér skončit po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, když se začaly v zemi rozplétat korupční vztahy mezi politikou, policií, justicí a vlivnými podnikateli. Progresivní Slovensko se zase v posledních volbách vůbec nedostalo do parlamentu.

Rozdělení parlamentních křesel v roce 2020

Fico přitom musel v březnu 2018 jako někdejší premiér skončit po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, když se začaly v zemi rozplétat korupční vztahy mezi politikou, policií, justicí a vlivnými podnikateli. Progresivní Slovensko se zase v posledních volbách vůbec nedostalo do parlamentu.

Kdy se bude volit

Slováci půjdou k volebním urnám v předčasných parlamentních volbách v sobotu 30. září. Volební místnosti budou otevřené od 7 do 22 hodin. Lidé, kteří hlasují poštou ze zahraničí, musí své hlasy odeslat tak, aby dorazily do pátečního poledne na ministerstvo vnitra.

Zdroj: Aktuálně.cz

Kdo kandiduje

O hlasy voličů bude usilovat celkem 25 uskupení, šanci dostat se do sněmovny má podle posledních průzkumů devět z nich. Favoritem voleb zůstává Ficův Směr, s blížícími se volbami se ale jeho náskok postupně zmenšuje a stále více roste podpora Progresivnímu Slovensku (PS). Na třetím místě se zatím v preferencích umisťuje strana Hlas-SD expremiéra Petera Pellegriniho. Právě to, zda se po volbách spojí se svým někdejším spojencem Ficem, anebo podpoří Progresivní Slovensko, může být klíčové pro budoucí směřování země.

Jak se vyvíjely preference podle agentury AKO

Stejně jako v Česku potřebují strany na Slovensku alespoň pětiprocentní podporu voličů. Uskupení složená z více stran potřebují minimálně sedm procent, koalice Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) bývalého předsedy vlády Igora Matoviče by se proto podle posledních průzkumů do sněmovny nedostala.

Kdy budou známy výsledky

Hlasy se začnou sčítat hned po uzavření volebních místností, tedy od deseti hodin večer. Menší okrsky mohou mít hotovo už kolem půlnoci, v těch větších se pak sčítání často protáhne až do nedělních ranních hodin. Výsledky voleb by tak s největší pravděpodobností měly být známy v neděli 1. října. Dění budeme sledovat v naší volební online reportáži přímo z místa.

Související články

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy