Online: Obamovu výhru slavila i Keňa a máma Sarah

Zahraničí Zahraničí
7. 11. 2012 22:58
Dozvuky amerických voleb sledujeme v podrobné online reportáži
Muž s plakátem na zádech oslavuje výhru Baracka Obamy na Times Square v New Yorku.
Muž s plakátem na zádech oslavuje výhru Baracka Obamy na Times Square v New Yorku. | Foto: Reuters

* Američané vybrali (staro)nového prezidenta * Hlasování rozhodlo Ohio * Obama zaznamenal rovněž cenná vítězství v Pensylvánii, Wisconsinu či Michiganu

Washington/Praha - Barack Obama zůstane americkým prezidentem další čtyři roky. Vyplývá to z výsledků hlasování.

Demokratický kandidát získal většinu hlasů v klíčových státech, kde byly výsledky otevřené. Zejména v Ohiu, na Floridě, v Coloradu nebo Iowě.

Jeho republikánský vyzyvatel Mitt Romney tedy neuspěl, stejně jako před čtyřmi lety John McCain, a uznal svou porážku.

Tak zvolila Amerika:

Napínavý souboj o Bílý dům a odezvy z Aktuálně.cz v online reportáži. Přímo na místě máme reportéra Pavla Tomáška.

Vše podstatné, co americkým volbám předcházelo, najdete v našem Volebním deníku.


Událost

Důležité

Zajímavost

Zpravodaj

22:00 - Znovuzvolení Baracka Obamy americkým prezidentem vyvolalo nadšení v keňské vesnici Kogelo. Z obce vzdálené stovky kilometrů od hlavního města Nairobi pochází Obamův otec a žije v ní řada nevlastních příbuzných staronového šéfa Bílého domu. Mnoho lidí zde bylo celou noc vzhůru, aby nezmeškali oznámení prvních výsledků voleb. "Letos to bylo tvrdé," podotýká k těsnému souboji mezi Obamou a jeho vyzývatelem Mittem Romneym kogelský lékárník Calvin Odinga. "Jsme ale rádi, že Obama vyhrál."

Vesničané ve středu  na znamení radosti zdvihali nad hlavy zelené ratolesti, ale i plastová křesílka. V jednu chvíli se ve vzduchu podle agentury AP dokonce ocitl i bicykl.

Během dne se pak řada z nich shromáždila u Sarah Obamové, která byla druhou ženou Obamova dědečka z otcovy strany. Mezi ní a Obamou není pokrevní vazba, Obama však o ní v memoárech Dreams from My Father mluvil jako o babičce a popisoval, jak se s ní v roce 1988 během cesty do otcovy vlasti setkal. Devadesátiletá žena, které tu říkají máma Sarah, se široce usmívala. Podle ní Obama vyhrál i proto, že umí mít rád lidi, a vzkázala mu, aby vzal "skvělou práci", kterou mu lid dal, a dobře ho vedl.

21:00 - Americké státy Colorado a Washington v noci na středu nerozhodovali jen o vítězi bitvy Romney-Obama, ale i o tom, že na jejich území bude legalizována marihuana. A to i pro osobní potřebu. Výsledek hlasování ještě není konečný, protože bude s velkou určitostí napaden u soudu odpůrci.

Více čtěte zde

20: 00 - A další výsledek z připojených referend. Tentokrát "limonádové". Voliči ve dvou kalifornských městech v hlasování odmítli zvláštní daně pro obchody, které prodávají slazené limonády. Města El Monte a Richmond se tak snažila získat peníze navíc do svých pokladen a udělat něco v boji proti obezitě. Lidi k tomu, aby hlasovali proti dalšímu zpoplatnění sladkých nápojů, přiměly obavy o osud místních firem a tvrdili, že by se pro limonády stejně jezdilo do sousedních obcí.

19:00 - Ceny ropy dnes výrazně klesly po prudkém růstu v uplynulých dvou dnech. Pozornost investorů se po prezidentských volbách ve Spojených státech zaměřila na problémy americké ekonomiky. Pokles cen navíc prohloubila zpráva o růstu zásob suroviny v USA.

18:17 - Americké akcie reagovaly na vítězství Baracka Obamy v úterních prezidentských volbách prudkým poklesem, který ještě prohloubily nepříznivé vyhlídky eurozóny. Hlavní indexy v polovině dne ztrácely přes dvě procenta. Trh se obává, že přetrvání dosavadního rozložení sil ve Washingtonu povede na přelomu roku k těžké fiskální restrikci, která srazí ekonomiku do kolen.

17:30 - Co se změní po amerických volbách? Nebude toho moc, pokud obě strany, demokraté i republikáni, nezmění svůj přístup k politice a zůstanou zakopáni ve svých, do značné míry ideologických pozicích. V online rozhovoru se čtenáři to uvedl zvláštní zpravodaj Aktuálně.cz ve Spojených státech Pavel Tomášek. "Obama i Romney měli, myslím, v noci velmi hezké povolební projevy, ale povolební projevy nedělají povolební politiku, takže je třeba počkat," upozornil.

Celý online rozhovor s Pavlem Tomáškem si můžete přečíst ZDE.

16:58 - Americká ekonomika na Obamovo znovuzvolení zareagovala poklesem. Dow Jonesův index po otevření obchodování odepsal 200 bodů.

Více o tom, co se od Baracka Obamy na poli ekonomiky po volbách čeká, najdete na Aktuálně.cz v článku Ekonomika vyhlíží Obamu číslo 2. Víc akčního.

16:27 - Hlavní palestinský vyjednávač Saíb Irikát si od Obamova znovuzvolení slibuje vznik samostatného palestinského státu. "Doufáme, že jeho druhý mandát bude obdobím míru, stability a demokracie, během kterého se uskuteční řešení dvou států (Izraele a Palestiny) a během kterého se Izrael stáhne na hranice z roku 1967," prohlásil Irikát podle ČTK v palestinském rozhlase.

16:16 - Prezident Evropské unie Hermann Van Rompuy a šéf Evropské komise José Manuel Barroso vydali společné prohlášení, v němž označili USA za klíčového partnera Unie, se kterým se rozvine ještě užší spolupráce, především v oblastech bezpečnosti. Oba se s Obamou chtějí co nejdříve sejít.

15:49 - Zdá se, že na výsledek prezidentských voleb měly vliv dva hlavní aspekty: demografický a etnický. K volbám přišlo velké množství mladých lidí a rekordní počet hispánců, přičemž obě skupiny jsou většinově pro Obamu, vysvětluje reportér Aktuálně.cz Pavel Tomášek hlavní dvě viditelné příčiny Romneyho prohry. Všechny odpovědi našeho reportéra na dotazy čtenářů najdete ZDE.

15:28 - Portorikánci se ve všelidovém hlasování zřejmě vyslovili pro připojení ke Spojeným státům. Sčítání hlasů v tomto přidruženém státu ještě neskončilo, podle BBC se ale zdá být rozhodnuto. Pokud by tomu tak skutečně bylo, a připojení Portorika schválil Kongres, mohli by o příštím americkém prezidentovi hlasovat i tamní obyvatelé.

14:53 - Gratulace staronovému pánu Bílého domu přišla také z OSN. Její generální tajemník Pan Ki-mun ale zároveň připomněl, že by se mohly USA více angažovat v ukončení krveprolití v Sýrii, ve znovunastartování mírového procesu na Blízkém východě, v podpoře trvale udržitelného rozvoje a v boji s globálními změnami klimatu.

"Srdce mi sice bije na pravé straně, ale i tak prezidentu Obamovi gratuluji," řekl Novinkám.cz český prezident Václav Klaus.

Krom toho, že Barack Obama zvítězil v klání o post nejmocnějšího muže planety, překonal i dosavadní rekord "liků" na Facebooku. Fotka, na níž se vítězoslavně objímá s manželkou Michelle se "líbí" již více než 2,6 milionu uživatelů. Snímek pokořil rekord i na Twitteru, když ho během minuty "retweetovalo" 357 452 uživatelů.

Fotografie, kterou tweetoval Barack Obama.
Fotografie, kterou tweetoval Barack Obama. | Foto: Twitter

14:10 Zajímá vás, jak viděl americké volby člověk, který je sledoval přímo na místě, a to uprostřed tábora republikána Mitta Romneyho? Pak si určitě nenechte ujít online rozhovor s reportérem Aktuálně.cz Pavlem Tomáškem. Otázky můžete pokládat už teď ZDE. Přímo z Ameriky začne živě odpovídat v 15 hodin.

13:52 - Čína zareagovala na výsledek amerických prezidentských voleb prostřednictvím státní tiskové agentury Sin-chua. Obamovu administrativu vyzvala, aby v příštím funkčním období vůči Číně nastavila konstruktivnější politiku. Minulé čtyřleté období se Bílý dům podle Sin-chu až příliš často pouštěl do obchodních sporů s Čínou.

13:43 - Vítězství Baracka Obamy už uvítal i Dalajláma. "Když jste byl v roce 2008 zvolen, inspiroval jste svět svou výzvou k zodpovědnosti a řešení problémů, kterým čelíme jako globální společnost. Od té doby jste prokázal značné úsilí ve snaze podpořit tuto naději a víru," vzkázal do Ameriky tibetský duchovní vůdce.

13:10 - Zajímá vás, jak viděl americké volby člověk, který je sledoval přímo na místě, a to uprostřed tábora republikána Mitta Romneyho? Pak si určitě nenechte ujít online rozhovor s reportérem Aktuálně.cz Pavlem Tomáškem. Přímo z Ameriky začne živě odpovídat v 15 hodin.

13:00 - Keňské Kogelo, z nějž pochází část Obamovy rodiny, je na nohou. "Přešťastná babička Sarah přijímá gratulace," hlásí světové agentury. "Mama Sarah", jak se devadesátileté Obamově babičce přezdívá, sledovala volební maraton celou noc.

Na obrázky z Kogela se můžete podívat TADY.

12:55 - Obama zve Obamu. Po vítězství staronového prezidenta USA ve volbách se ozvalo malé japonské přístavní město Obama. Jeho starosta Koji Matsuzaki chystá dopis s gratulací, v němž Baracka pozve na návštěvu. Městečko už nadšeně oslavovalo Obamovo vítězství před čtyřmi roky. 

12:40 - Akcie na hlavních západoevropských burzách zahájily obchodování růstem. Podle analytiků jde o reakci na výsledek prezidentských voleb v USA. Vítězství Obamy znamená, že americká centrální banka (Fed) bude s velkou pravděpodobností pokračovat v uvolňování měnové politiky a znehodnocování dolaru, což by mělo svědčit akciím.

Více o reakci evropských trhů najdete ZDE.

12:26 - Voliči v amerických státech Maryland a Maine schválili v úterních referendech svatby osob stejného pohlaví. Ke stejnému výsledku spěje i referendum ve státě Washington. Je to vůbec poprvé, co v USA takový návrh uspěl v lidovém hlasování.

12:11 - Baracku Obamovi ke znovuzvolení konečně telefonicky pogratuloval i jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Jeho mluvčí pak dodal, že Kreml hodnotí výsledek voleb "velmi pozitivně."

12:00 - Přestože Barack Obama hovořil o stahování armády ze zámoří a mírovém dialogu, čeká ho nejspíš několik složitých vojenských rozhodnutí, ne-li rovnou vstup do nové války. Bude zřejmě muset ve větší míře podpořit pomoc syrským rebelům a zaujmout jasné stanovisko ve sporu s Íránem, upozorňuje blízkovýchodní komentátor BBC Jeremy Bowen.

11:41 - Podle agentury AP už byly sečteny hlasy i v posledním státě - na Floridě. Se ziskem 49,8 % hlasů tam těsně vyhrál staronový prezident Barack Obama. Jeho republikánský kandidát skončil s 49,3 % těsně druhý.

11:21 - Kaliforňané si v referendu, které se konalo souběžně s prezidentskou volbou, jen těsně nezrušili trest smrti. 54 procent voličů se vyslovilo pro zachování nejvyššího trestu. Naopak zmírnění pravidla "třikrát a dost", podle něhož jsou recidivisté trestáni přísněji, obyvatelé slunného státu posvětili.

10:47 - Na AP.

10:26 - Na Floridě, která zůstává posledním státem, jenž ještě neohlásil výsledky prezidentských voleb, zbývá sečíst ještě 18 tisíc hlasů, napsal server CNN bude hotovo nejdříve v 18 hodin našeho času.

9:58 - Obama byl pro Ameriku i svět lepší volbou. Na oslavy ale není čas. Pokud chce stihnout to, co nestihl, a napravit to, co zanedbal, musí se dát rychle do práce, shodují se v prvních komentářích přední německé deníky. 

Obrazem: Obamova prezidentská obhajoba:

9:45 - Kongres zůstane rozdělený i po úterní volbě. Republikáni si totiž udrželi většinu ve Sněmovně reprezentantů a demokratům zase vydrží převaha Senátu. V současné době mají 51 mandátů, zatímco republikáni obsadí 45 křesel. Dva senátoři byli zvoleni jako nezávislí.

9:24 - V online zpravodajství vás průběžně informujeme i o výsledcích referend, která v řadě států probíhala současně s prezidentskými a kongresovými volbami. Voliči v Coloradu tak hlasovali i o legalizaci marihuany i rekreačnímu užívání. Vyslovili se pro.

8:58 - Aljaška má sečteno. Odlehlý americký stát nepřekvapil. Vyhrál tam republikán Mitt Romney a získal tři volitele. Celkem jich tak má na kontě 206, což už ale na jeho prohře nic nezmění. Zbývá ještě sečíst hlasy na Floridě.

8:40 - Jen několik okamžiků po Obamově vítězném projevu přišla gratulace i od izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. "Strategické spojenectví mezi Izraelem a Spojenými státy nikdy nebylo silnější. Budu pokračovat ve spolupráci s prezidentem Obamou, abych zajistil zásadní zájem - bezpečnost izraelských obyvatel.

8:34 - Ať už jsme podporovali kohokoliv, byla tato volební noc velkým potvrzením a oslavou americké demokracie, byl to pro nás velký zážitek, popsal atmosféru na ambasádě Spojených států v Praze americký velvyslanec Norman L. Eisen.

7:59 - "Většina z nás má stejné cíle. Lišíme se jen v názoru, jak jich dosáhnout. Chceme zemi, kde budou nejlepší školy s nejlepšími učiteli. Chceme technologicky nejvyspělejší zemi světa. Chceme žít v nezadlužené bezpečné zemi, kterou bude chránit nejlepší armáda světa. Chceme zemi plnou soucitu a porozumění. Budu bojovat za to, aby ti, kdo za naši vlast bojují, po návratu do vlasti nikdy nemuseli hledat práci. Tímto směrem musíme směřovat," nastínil své cíle Obama ve vítězném projevu.

7:45 - Úterý nebylo pouze ve znamení prezidentských či kongresových voleb. V řadě států souběžně probíhala referenda. V Marylandu a Maine podle průběžných výsledků schválili homosexuální sňatky. V Maine se tak podařilo prolomit řadu 32 neúspěšných hlasování, která se v různých státech konala od roku 1998.

V Marylandu byla situace jiná. Tamní zákonodárci už dříve svatby osob stejného pohlaví schválili, odpůrci této úpravy ale sehnali dostatek hlasů, aby mohli uspořádat hlasování o jejich zrušení. V referendu však zachování homosexuálních sňatků podpořilo 52 procent hlasujících.

Barack Obama děkuje voličům.
Barack Obama děkuje voličům. | Foto: Reuters

7:43 - "Naše cesta nebyla jednoduchá, naše cesta byla dlouhá, ale ukázali jste, že nejlepší časy pro USA jsou teprve před námi," řekl staronový prezident v Chicagu poté, co se mu podařilo utišit dav příznivců bouřící nadšením."Zasednu s guvernérem Romneym a společně se zamyslíme, jak posunout Spojené státy kupředu," dodal a poděkoval svému viceprezidentovi Joeovi Bidenovi, manželce, dcerám a volebnímu týmu.

7:34 - Barack Obama se chystá pronést vítěznou řeč, v příštích dvou letech to ale nebude mít jednoduché. Republikáni totiž uhájili většinu ve Sněmovně reprezentantů, takže prezident bude mít těžší pozici při prosazování svých záměrů.

07:19 - Ze světa přicházejí gratulace. Britský ministerský předseda David Cameron pogratuloval staronovému prezidentovi USA i prostřednictvím Twitteru. "Vřelé gratulace mému příteli Baracku Obamovi. Těším se na pokračování ve společné práci," napsal.

7:10 - V projevu k výsledku voleb Romney, působící klidným a vyrovnaným dojmem, prohlásil, že sice kandidoval z obav o Ameriku, ale že si národ vybral jiného prezidenta a on jeho volbu respektuje. Poděkoval své rodině i kandidátovi na viceprezidenta Paulu Ryanovi, jehož označil za po své manželce druhou nejlepší volbu svého života. V budoucnu se chce podle svých slov soustředit na vytváření pracovních míst.

Romney už uznal porážku.
Romney už uznal porážku. | Foto: Reuters

7:03 - Republikánský prezidentský kandidát Mitt Romney už uznal porážku, když telefonicky pogratuloval svému rivalovi Baracku Obamovi k vítězství. "Modlím se, aby byl prezident dobrým vůdcem našeho národa," prohlásil Romney smířen s porážkou.

6:46 - Romneyho hlavní stan v Bostonu oznamuje, že republikánský kandidát vystoupí o něco později, než měl původně naplánováno - nepřipravil si totiž údajně řeč pro případ porážky. Z volební párty republikánů odcházejí první lidé, jsou notně rozzlobení.

6:30 - Romneyho příznivci jsou dopálení na televizní stanici CNN, která nepřináší zprávy, jaké chtějí slyšet. Pokaždé, když se na volební párty v Bostonu objeví na obří obrazovce logo stanice, skandují divoce: "Fox! Fox!" Kanál Fox News blízký Republikánské straně a Tea Party je podle nich objektivnější.

6:15 - Volby do Kongresu zatím probíhají podle očekávání. Demokraté si s 52 zákonodárci podrží většinu v Senátu, když si o tři křesla polepšili, republikáni budou podle všeho dál ovládat Sněmovnu reprezentantů.

6:12 - Internetová stránka deníku New York Times oznamuje, že Obama zvítězil také ve Virginii. To by znamenalo, že vyhraje mnohem větším rozdílem, než se původně očekávalo. 

6:05 - Jeden z klíčových důvodů, proč Obama vyhrál mezi mladými lidmi: na Twitteru, který začal používat v roce 2007, má šéf Bílého domu dvacet milionů příznivců. Jeho soupeř Romney, jenž se na Twitter připojil o dva roky později, jen 1,7 milionu. Prezident již také umístil na Twitter svůj poslední vzkaz: "Tohle se uskutečnilo proto, že jste tady vy. Díky."

5:55 - V Senátu mají demokraté zatím padesát křesel, republikáni 43, o dalších sedm se stále bojuje. Ve Sněmovně reprezentantů mají republikáni 186 kongresmanů jistých, demokraté jen 136.

Pro Romneyho stoupence přicházela jedna Jobova zvěst za druhou
Pro Romneyho stoupence přicházela jedna Jobova zvěst za druhou | Foto: Reuters

05:45 - Volební štáb Baracka Obamy komentoval úspěch lakonicky: "Další čtyři roky!" A tweet, který doprovází fotka, kde první muž USA objímá svoji choť Michelle, nasbíral během dvaceti minut na čtvrt milionu retweetů.

05:40 - Statistiky zůstaly v bezpečí, poznamenává BBC. Naráží tak na to, že žádný republikán dosud nedobyl Bílý dům, aniž by vyhrál v Ohiu.

05:15 - Barack Obama je velmi blízko svému znovuzvolení. Romney by musel vyhrát na Floridě, v Coloradu, Ohiu i Iowě, ale zatím ve všech těchto státech naopak prohrává.

05:05 - Pokud by se potvrdily prognózy CNN, stal by se Barack Obama velmi pravděpodobně prezidentem. Získal by totiž 55 volitelů v Kalifornii, 12 ve Washingtonu a 4 na Havaji.

05:00 - V Severní Karolíně zvítěil Romney, ale ve Virgínii Obama mocně dotahuje. Po sečtení 87 procent hlasů prohrává už jen o jedno procento. Uzavřely se volební místnosti v Kalifornii, která nejvíce volitelů - 55. Očekává se tam jasné vítězství Obamy.

04:48 - V Nebrasce nakonec Mitt Romney získá všech pět volitelů, predikuje agentura AP. Nebraska je - společně s Maine - státem, kde se volitelské hlasy dělí.

04:46 - Barack Obama opustil svůj dům a míří na povolební shromáždění v Chicagu, informuje na Twitteru reportér BBC. Zatím vše nasvědčuje tomu, že bude slavit vítězství.

04:33 - Průběžné stavy ze dvou klíčových států. V Ohiu po sečtení poloviny hlasů vede Obama o tři procenta, na Floridě po sečtení devadesáti procent hlasů o 0,6 procent. Připomínáme, že od roku 1944 se stalo pouze jednou, aby volby vyhrál kandidát, který zároveń neuspěl v Ohiu (JFK v roce 1960).

04:14 - Podle televize ABC Obama vyhrál v Minnesotě a po sečtení necelé pětiny hlasů vede s tříprocentním náskokem i v Coloradu.

04:02 - Exit polly z Iowy a Nevady naznačují, že větší podporu tam bude mít asi Obama. Podle odhadů vede v obou státech zhruba o pět procent. Vypadá to, že Mitt Romney pomalu ztrácí půdu pod nohama, ale ještě není konec.

04:00 - Po sečtení skoro třetiny hlasů vede v Ohiu Barack Obama poměrem 52 ku 46,6 procenta.

03:59 - Jakou má ještě Romney cestu k vítězství? Musí vyhrát Floridu, Ohio, Virgínii i Colorado. Ne nemožné, ale těžké. Jakákoliv ztráta je konec.

03:55 - S Mittem Romneym to nevypadá dobře. CBS totiž připisuje New Hampshire Obamovi, což republikánskému kandidátovi uzavírá cestu k většině. Mimochodem, Karl Rove předvídal New Hampshire Romneymu.

03:37 - Obama podle projekcí amerických televizí vítězí v Michiganu, Wisconsinu i Pensylvánii. Romney má již značný náskok ve Virgínii.

03:12 - Na Floridě bude rozhodovat doslova každý hlas jako v roce 2000. Vedení se tam přelévá ze strany na stranu. Momentálně vede Mitt Romney o zhruba 1200 hlasů. Průběžné výsledky najdete zde.

03:02 - Uzavřely se volební místnosti v dalších 14 státech. Mittu Romneymu exit polls předvídají vítězství v Kansasu, Louisianě, Nebrasce (3 z 5 volitelů), Jižní i Severní Dakotě, Texasu, Wyomingu a Mississippi. Baracku Obamovi zřejmě připadnou Michigan, New York a New Jersey.

Obamovy voličky sledují průběh hlasování na volební party v Chicagu
Obamovy voličky sledují průběh hlasování na volební party v Chicagu | Foto: Reuters

02:45 - Pokud by Mitt Romney ztratil Massachusetts, ale přesto by vyhrál, stal by se prvním prezidentem od roku 1916, který prohrál ve svém domovském státě, ale nakonec usedl do Bílého domu. Naposledy se to podařilo Woodrowu Wilsonovi z New Jersey.

02:44 - V New Jersey, které má hlasy 15 volitelů, podle projekce CNN vyhraje Obama. Stát New Jersey byl citelně zasažen minulý týden bouří Sandy a hlasování tam provází na některých místech chaos.

02:42 - Po sečtení poloviny hlasů na Floridě má těsný náskok současný demokratický prezident Barack Obama. Vyslovilo se pro něj kolem 51 procent voličů, pro Mitta Romneyho 49 procent. Pokud Obama získá 29 hlasů floridských volitelů, bude podle analytiků téměř jistým vítězem celých voleb.

Připomínáme, že v roce 2000 zde George W. Bush a Albert Gore svedli na Floridě neuvěřitelně vyrovnaný souboj. O vítězství Bushe a tím i o jeho zvolení prezidentem rozhodlo jen 537 hlasů. Před čtyřmi lety zde Obama Johna McCaina porazil.

02:28 - Podle průzkumu agentury Reuters/Ipsos, provedeného u volebních místností, dala skupina nejmladších voličů, kteří hlasovali popré, přednost Obamovi. Dvě třetiny z nich volily prezidenta, třetina Romneyho.

02:23 - Podle předpokladů Obama získává pro sebe řadu států na východním pobřeží. Například Massachusetts, Connecticut nebo Maryland. Vítězí také ve svém domovském Illinois. Po sečtení deseti procent hlasů vede v Severní Karolíně.

02:15 - První odhad v důležité Pensylvánii. 52 procent Obama, 47 procent Romney. Tady ale Obama byl podle průzkumů favoritem.

02:10 - Další stát, na který se netrpělive čeká, je Wisconsin. Tam jde o hlasy deseti volitelů. Obama je mírným favoritem. Wisconsin je domovským státem republikánského kandidáta na viceprezidenta Paula Ryana.

02:05 - Po sečtení desetiny hlasů na Floridě vede Obama v poměru 51,4 ku 47,9 procentům hlasů. To pro Romneyho nevypadá dobře. Floridu nesmí ztratit.

02:01 - Volby skončily v Alabamě, Connecticutu, Delaware a v DC.

01:59 - Po sečtení desetiny hlasů na Floridě vede Barack Obama v poměru 51,4 ku 47,9 procenta hlasů. To pro Romneyho nevypadá dobře. Floridu nesmí ztratit.

01:44 - Na bostonském Loganově letišti v těchto hodinách přistává nezvykle vysoký počet soukromých tryskáčů. Do města se slétají bohatí příznivci republikánského kandidáta a multimilionáře Mitta Romneyho na jeho volební party, informoval deník Boston Globe.

01:42 - Televize CNN z dosavadního vývoje předpovídá, že Obama zvítězí v Ohiu i na Floridě. To by znamenalo, že bude prezidentem další čtyři roky.

01:31 - Sčítání začalo v 19:30 místního času v dalších třech státech. A exit polly naznačují, že Ohio získá Barack Obama, v Severní Karolíně slibují vyrovnaný boj a Západní Virgínii přisuzují Romneymu.

01:25 - Podle informací New York Times Obama vede po sečtení prvních zhruba 50 000 hlasů ve Virgínii. Pokud Romney tento stát s 11 voliteli nezíská, jeho šance na Bílý dům výrazně poklesnou.

01:23 - V Kentucky po sečtení 14 procent hlasů jednoznačně vede Mitt Romney, a to 59 ku 39. Obdobný náskok má i v Indianě, kde je ale prozatím sečteno jen šest procent hlasů.

01:20 - Vyrovnané exit polly z Virgínie jsou v zásadě dobrou zprávou pro Baracka Obamu. "Je to Romney, kdo ji nutně potřebuje vyhrát," připomíná z USA Pavel Tomášek.

Boulder, Colorado
Boulder, Colorado | Foto: Reuters

01:11 - Malá odbočkám k volbám do Senátu. V Indianě prozatím vede republikán Richard Mourdock, jenž se neblaze proslul výrokem, že pokud znásilněná žena otěhotní, jde o boží záměr. Konzervativního demokrata Joea Donnelyho 48,4 ku 45,5 %.

01:06 - Podle listu The Washington Post to vypadá, že výsledky z Floridy - jednoho z klíčových států - budou k dispozici později kvůli dlouhým frontám před volebními místnostmi a průtahům při hlasování.

01:01 - První čísla CNN z Virgínie ukazují, že v klíčovém státu bude rozhodovat každý hlas. Podle takzvaného exit pollu tam oba kandidáti získali po 49 %.

01:00 - Hlasování skončilo v dalších státech - na Floridě, v Georgii, Jižní Karolíně, Vermontu a ve Virginii.

00:58 - Úřadům v Texasu a Iowě se nezamlouvá přítomnost zahraničních pozorovatelů ve volebních místnostech. Dokonce jim pohrozily zatčením.

0:47 - První výsledky z Virgínie v jednu hodinu napoví, jak se může celá volební noc vyvíjet. Pokud tam Obama výrazně povede, bude se podobný scénář zřejmě opakovat i v dalších státech, považovaných do poslední chvíle za nerozhodnuté. Podle prvních zpráv ve Virginii přišli ve velkém počtu hlasovat černošští voliči.

00:34 - Většinu hlasujících - 73 procent - tvořili v prezidentských volbách bílí Američané, a to stejně jako před čtyřmi lety. Vzrostl ale počet hlasujících Hispánců, který poprvé dosáhl deseti procent, ukázaly odhady volebních výsledků zveřejněné v CNN.

00:26 - Předvolební kampaň Mitta Romneyho oficiálně skončila. "Poslední let Air Romney právě přistál. Je smutné opouštět letadlo, doma jsem poprvé za několik posledních měsíců," napsal na Twitteru Romneyho osobní asistent Garret Jackson.

Obyvatelé Jižního Bostonu míří k prezidentským volbám. Massachusetts
Obyvatelé Jižního Bostonu míří k prezidentským volbám. Massachusetts | Foto: Reuters

0:23 - Podle sečtení prvních několika desítek tisíc hlasů zatím Romney jasně vede v Kentucky a Indianě, zatímco Obama v New Hamsphire. Vše podle očekávání.

00:15 - Z Virginie i Floridy je hlášena rekordní účast, údajně bude vyšší než při posledních volbách v roce 2008. Američtí analytici vetšinou mají za to, že vyšší účast pomůže spíše Obamovi.

00:09 - Televize CNN provedla průzkum, komu dávají přednost voliči, kteří chodí či nechodí do kostela. Téměř dvě třetiny těch, kteří svatostánky nenavštěvují, budou volit Obamu. A naopak. Dvě třetiny těch, kteří do kostela chodí, dají hlas Romneymu. Není to ale velké překvapení, republikánští voliči jsou tradičně více religiózní.

00:01 - Volební místnosti v několika státech na východě USA se uzavřely. Sčítání začalo například v Indianě či Kentucky.

Úterý 6. listopadu

23:56 - "Svůj hlas jsem odeslala už dávno. Volila jsem i ze zahraničí, protože si myslím, že je důležité vědět, kdo se doma stará o přátele a rodinu," vysvětlila Aktuálně.cz lektorka angličtiny v Praze Sarah McFee. "Hlasovala jsem pro Obamu proto, že respektuje ženy a Detroit, a má podle mého názoru skvělý plán do budoucna. Stejně tak je pro podporu vzdělávání."

23:40 - Do uzavření prvních volebních místností zbývá 20 minut. A Mitt Romney si věří. "Dopsal jsem vítěznou řeč, má 1118 slov," řekl na poslední tiskové konferenci před odletem domů, kde vyčká na výsledky.

22:34 - Volby na některých místech komplikují drobné problémy. Například v Pensylvánii zaškrtávalo hlasovací zařízení políčko u republikána Mitta Romneyho, i když chtěl volič svůj hlas dát demokratu Baracku Obamovi, informovala agentura AP. Podle úřadů šlo jen o "krátkodobou poruchu".

23:07 - Ačkoliv Barack Obama vybral na kampaň podle dostupných údajů více peněz, než Mitt Romney, republikány zaplatili více. Podle televize ABC News přišla Obamova agitace k 17. říjnu na 931,5 milionu dolarů, kdežto Romneyho na 1,02 miliardy.

22:48 - "Volil jsem z Česka už před pár týdny. Komu jsem dal hlas, zveřejňovat nechci, ale snad stačí říci, že vždy neomylně hlasuji pro poraženého," vtipkuje Robert Ellmann původem z Floridy. V srdci Evropy žije 12 let.

"Netuším, kdo vyhraje, předpovědi jsou příliš těsné. Přestože Obama byl zklamáním, Romney postrádá jakoukoliv inovaci v postoji k řešení největších výzev země - klesajících reálných příjmů, skomírající trh s nemovitostmi, velký počet zaměstnanců, jimž pro obživu nestačí jejich příjem, a propad stále většího množství obyvatel do nižší vrstvy," reaguje na dotaz Aktuálně.cz.

Lidé v Milwaukee si k volbám sebou vzali i řádně vyzdobené mazlíčky. Wisconsin
Lidé v Milwaukee si k volbám sebou vzali i řádně vyzdobené mazlíčky. Wisconsin | Foto: Reuters

22:36 - Romneyho poradce Ed Gillespie řekl televizi CNN, že výsledek nebude těsný a Romney podle něj získá hlasy více než 300 volitelů. Podle posledních průzkumů by to ale mělo být naopak, více než 300 hlasů by měl dostat Obama. Vítězství Mitta Romneyho tipuje také Karl Rove, bývalý vlivný poradce prezidenta George W. Bushe a muž, který se podílel na Rushově úspěšné volební kampani v roce 2004.

22:12 - Pokud se podíváme na výsledky posledních deseti prezidentských voleb v uplynulých čtyřiceti letech, jsou úspěšnější republikáni. Vyhráli celkem šestkrát (Richard Nixon 1972, Ronald Reagan 1980 a 1984, George Bush 1988, George W. Bush 2000 a 2004). Demokraté mají za tu dobu čtyři vítězství (James Carter 1976, Bill Clinton 1992 a 1996, Barack Obama 2008).

22:00 - První volební místnosti se na severovýchodě USA zavřou za dvě hodiny.

21:50 - Připomeňme si, že před čtyřmi lety Barack Obama porazil republikánského soupeře Johna McCaina přesvědčivě. Poměrem hlasů volitelů 365 ku 173. Obama vyhrál v osmadvaceti státech, McCain ve dvaadvaceti. Pro demokratického kandidáta tehdy hlasovalo 69 456 897 Američanů, pro republikána 59 934 814. Očekává se, že letos bude výsledek mnohem těsnější.

21:25 - "Lidé ho tu mají rádi, ale nevolí ho," říká mi o Mittu Romneym Franklin Tucker, reportér místního deníku Belmomt Patch. "Je to sympatický člověk. Když ho na ulici pozdravíte, s úsměvem vám odpoví."

Belmont je ale jinak podle něj bašta demokratů. Odhaduje, že Romney by mohl ve svém bydlišti dostat tak třetinu hlasů. Rozhovory s místními ale dokazují, že rodina Romneyových, která se sem přestěhovala, když potřebovala větší dům pro pět synů, je tu velmi oblíbená.

"Dodáváme pizzu k ním domů. Jediná nepříjemnost jsou přísná bezpečnostní opatření, jimiž je třeba nyní při doručení procházet," říká mi majitel malé pizzerie. "Paní Romneyová sem občas zajde s vnoučaty. Jsou vždy velmi příjemní a dětí dobře vychované," dodává.

Na jednu vět se Belmont, předměstí Bostonu, kde žijí dobře situovaní lidé a profesoři z MIT a Harvardu, potenciálně netěší: na čtyři roky s agenty Tajné služby chránící prezidenta.

21:17 - Jedna menší statistika. V Ohiu, kde se s velkou pravděpodobností rozhodne o celkovém vítězi, čelili voliči stěží uvěřitelné politické "masáži". Obamova kampaň tam odvysílala více než 100 tisíc televizních spotů. Naproti tomu Romney "jen" 41 tisíc, vyplývá z údajů televize ABC News.

21:00 - Zpravodaj BBC hlásí z Clevelandu v Ohiu, že tam v jedné volební místnosti volil slepý muž. Řekl, že hlasuje poprvé od roku 1992, kdy volil Billa Clintona. Na otázku, proč volí teď po dvacet letech, odpověděl: "Abych pomohl zachránit tuto zemi." Dodal, že Obamův ekonomický program považuje za nebezpečný.

Kaira Ray (vlevo) pozoruje svou babičku při volbě. Bristol, New Hampshire
Kaira Ray (vlevo) pozoruje svou babičku při volbě. Bristol, New Hampshire | Foto: Reuters

20:45 - "Kdo se stane vítězem dnešních prezidentských voleb, není samo o sobě důležité. Na federální úrovni bude pro změny k lepšímu zásadní až teprve to, jaké budou vztahy příštího prezidenta s Kongresem, a jak bude v Kongresu probíhat stranická spolupráce," míní George Hays II z Ohia, který v Česku žije od roku 2006 a přednáší na několika vysokých šklách.

"Pokud jedna strana bude druhé bránit v prosazení jejích cílů, nic podstatného se pro zemi nemůže změnit. Stručně řečeno, osobně doufám, že zvítězí rozumné kompromisy a vzájemná kontrola legislativní a výkonné moci."

20:41 - Republikáni nepolevují v agitaci ani během volebního dne. Mitt Romney a Paul Ryan se přesunují do Pittsburghu, aby se zde pokusili získat dalších pár hlasů. Výsledky ale budou sledovat v Bostonu. Jak informoval server BBC, Ryan navíc na poslední chvíli e-mailem voliče varoval před "tvrdým demokratickým obratem".

20:31 - Hlasování na východním pobřeží komplikuje počasí. Obyvatele níže položených částí New Jersey a New Yorku totiž čeká týden po běsnění hurikánu Sandy další evakuace. A opět kvůli bouři. Do večera mají své domovy opoustit lidé z města Brick Township.

19:52 - Souběžně s prezidentskými volbami probíhají mimo jiné i volby do Kongresu. Právě ty rozhodnou o tom, jak se prezidentovi povládne.

19:40 - Z téměř celých Spojených států přicházejí informace o dlouhých frontách před volebními místnostmi. Vypadá to, že účast bude vysoká. V roce 2008 přesáhla 63 procent, naopak například v roce 1996 šlo hlasovat jen 51 procent oprávněných voličů.

19:37 - Lidé, kteří přišli ve státě New Jersey o své domovy, měli mít teoreticky možnost volit e-mailem nebo dokonce faxem. Jsou však hlášeny problémy, nemohou prý hlasovací lístky sehnat.

19:25 - Pozoruhodný tweet od jednoho z obyvatel New Yorku. Napsal: "Volební místnost je v přízemí mého domu, kde bydlím. Šel jsem hlasovat v pyžamu a pak si šel znovu lehnout.

19:14 - Objevují se zprávy o možném ovlivňování voleb. Podle agentury AP se objevily případy, kdy voličům z řad Hispánců a Afroameričanů v několika státech volali neznámí lidé s tím, že mohou svůj hlas odevzdat telefonicky.

Lidé přicházejí k volebnímu středisku v Kissimmee na Floridě.
Lidé přicházejí k volebnímu středisku v Kissimmee na Floridě. | Foto: Reuters

19:02 - Ptám se na názor Shirley Kresselové, která je letitou obyvatelkou Bostonu a zažila Mitta Romneyho ve funkci guvernéra Massachusetts. Kdo je skutečný Mitt Romney? Pravičák velmi vyhraněných konzervativních názorů, jak se prezentoval v primárkách? Nebo umírněný politik, kterého jsme viděli poslední dva měsíce? "Víte, Romney může být úplně cokoliv. Udělá vše pro to, aby ho lidé zvolili do funkce."

Dobře, kým ale očekáváte, že bude, pokud dnes vyhraje, dotírám otázkou. "Určitě tím pravičákem. To je to, co od něj jeho strana a členové Kongresu očekávají. A bude si moc dobře vědom, že hlasy republikánské pravice bude potřebovat pro znovuzvolení. To ho zažene doprava," je si jistá Kesslerová.

18:58 - "Hlasoval jsem pro znovuzvolení prezidenta Obamy," svěřil se Aktuálně.cz Theodore Schwinke, který žije v ČR od roku 1996. "Jeho působení má sice do bezchybného daleko, a já jsem obzvláště zklamaný pokračujícím bezohledným používáním bezpilotních letadel v Pákistánu, ale guvernér Romney nedal voličům žádný důvod si myslet, že má nějaký uskutečnitelný plán pro americkou ekonomiku, zahraniční politiku nebo další záležitosti," míní.

"Kdo vyhraje, upřímně netuším. Republikáni i demokrati maximalizovali svůj podíl na volebním trhu, čímž Spojené státy rozdělili napůl. Obávám se, že se bude opakovat scénář z roku 2000, kdy proti sobě stáli Bush a Gore."

18:46 - Hovořím s pěti voliči u volební místnosti v centru Bostonu. I zde se stojí zhruba hodinová fronta, všichni volí Baracka Obamu. Kdy se rozhodli? "Já už před čtyřmi lety," říká postarší dáma. "Je to skvělý prezident. Jediný problém, který s ním mám, je, že si víc nestojí za svým," vysvětluje.

To její mladší kolegyně říká, že se rozhodla někdy před rokem. "Televizní předvolební debaty jsem sledovala, ale spíš mě štvalo, jak se tam hádali."

18:30 - Zajímavou zprávu přináší z Floridy deník Wall Street Journal. Pokud tam chce Obama uspět, potřebuje silnou účast voličů v oblastech s černošskou populací. Právě takovou oblastí je North Miami a podle Wall Street Journal se tam hned ráno tvořily před volebními místnostmi obrovské fronty. Někteří lidé čekali na odvolení až tři hodiny. To tedy může být pro Obamu potěšitelná informace.

Florida je jedním z takzvaných swing-states, kde výsledek není jasný a kde se rozhodne o tom, kdo získá většinu volitelů. Lidnatá Florida jich má devětadvacet. Poslední průzkumy veřejného mínění tam mírně favorizovaly Romneyho.

18:28 - Lucien Holmes žije v Česku od roku 2006, nejprve v Českých Budějovicích, nyní v Praze, kde pracuje na Anglo-americké univerzitě jako vedoucí Kariérního centra. Dokonce se zde oženil, k volbám ale nešel.

"Emigranti, kteří v USA nežijí, by možná vůbec volit neměli. Nevíme, jak místní zákonná opatření ovlivňují lidi, kteří tam žijí. Můžeme o tom hovořit s našimi přáteli, to ale nepředstavuje zodpovědnou demokracii," vysvětluje svůj postoj. ""Prakticky volíme jednu ze dvou jakýchsi ´karikatur´ - jsme pro tu, která se nám více líbí, nebo proti té, co se nám nelíbí."

18:11 - Tradičně jako první v celé zemi odvolila hned po půlnoci malá vesnička Dixville Notch ve státě New Hamsphire. Ve volební místnosti se skvěl nápis "První v USA." Ve vesnici hlasovalo deset voličů. Pět hlasů získal Obama, pět Romney.

18:07 - "Oslovuji dvě dámy, které před volební místností agitují s transparenty ve prostěch Elizabeth Warrenové. Mrznou (jedna dokonce bez rukavic), ale hodlají vydržet na místě, dokud se bude před volební místností tvořit fronta. Chtějí kolemjdoucím připomínat, že by měli také přijít volit a hlasovat pro demokratku," píše Pavel Tomášek.

Ptá se jich, zda někdy hlasovaly i pro republikány. Obě k mému překvapení říkají, že ano. A na základě čeho se rozhodovaly? "Podle charakteru a postoje ke konkrétním otázkám," říká Shirley Kresselová. "Když s nimi souhlasím, nevidím důvod, proč je nevolit. Volila jsem ale vždy umírněné republikány. Současná Republikánská strana se pro mě posunula moc napravo. V řadě otázek zastává pro mě extrémní názory," vysvětluje Kresselová.

18:00 - Američané se ale nerozhodují jen mezi demokraty a republikány. Jedním z takových voličů je Ted Turnau, který už 13 let žije v Česku, kde přednáší na Anglo-americké a Karlově univerzitě. "Volil jsem kandidáta Joe Schrinera," vysvětlil Aktuálně.cz. "Obamou a Romneym jsem byl zklamaný, takže jsem se rozhodl hlasovat pro někoho, kdo zastává názory, kterým doopravdy věřím, i když neměl šanci zvítězit."

17:41 - Volby mohou v některých důležitých státech rozhodnout Hispánci. V Arizoně kupříkladu je jejich volební nadšení obrovské, vše nasvědčuje tomu, že odvolí šedesát procent z nich. Celonárodní průměr je přitom 34 procent. Hispánští voliči mohou rozhodnout nejenom na Floridě, ale také v Nevadě, Coloradu a Novém Mexiku.

17:35 - Připomeňme si, že hlasy v amerických prezidentských volbách se nesčítají celostátně, ale po jednotlivých státech, kterých je padesát. Každý stát má určitý počet takzvaných volitelů, který odpovídá počtu tamních obyvatel. Například Kalifornie má 55 volitelů, New Hampshire 4. Prezident, který ve státě získá více hlasů, dostává také hlasy všech volitelů daného státu.

Ke zvolení potřebuje kandidát nejméně 270 hlasů volitelů. Podle posledních průzkumů má k této metě blíže Obama, ale v některých státech je výsledek nejistý. Například na Floridě (29 volitelů) nebo v Ohiu (18 volitelů).

17:27 - Přicházím k jedné z bostonských volebních místností a dav skanduje "Warren, Warren!", píše Pavel Tomášek. Uprostřed hloučku skutečně senátorská kandidátka demokratů Elizabeth Warrenová. Snaží se sesadit republikánského kandidáta Scotta Browna, který před dvěma lety šokujícím způsobem získal křeslo po Teddym Kennedym. Trpělivě potřásá rukou voličům a všem upřímně děkuje. Warrenová je podle průzkumů lehkou favoritkou a už teď média spekulují o její možné prezidentské kandidatuře.

Foto: Pavel Tomášek

17:18 - Americký dolar navzdory počátečnímu růstu mírně oslabil vůči euru. Objem obchodů je nízký, protože investoři čekají na výsledek prezidentských voleb ve Spojených státech. Jednotná evropská měna vůči dolaru odpoledne stoupla o 0,1 procenta na 1,2810 USD. Během dne se ale propadla až na 1,2761 USD, tedy na nejnižší úroveň za dva měsíce, napsala agentura Reuters.
Někteří investoři poté začali prodávat dolary, aby si tak vybrali zisky, které jim přinesl předchozí růst americké měny.

17:12 - Jsou hlášeny první problémy se scannery, které úřady ve státě New York nasadily u voleb vůbec poprvé. V manhattanském okrsku Riverside Church zůstaly krátce po zahájení hlasování v šest hodin ráno newyorského času (12:00 SEČ) zablokovány všechny tři přístroje. Volební komise již oznámila, že bude hlasy přepočítávat ručně až do čtvrté hodiny ranní. Podobné problémy nastaly na 80. Východní ulici, kde v tamním volebním okrsku zkolabovaly rovněž všechny scannery.

16:45 - Dlouhé fronty se podle BBC tvoří i v newyorském Harlemu a malý počet volebních automatů nestačí zvládat příliv voličů. V newyorské čtvrti Staten Island, která utrpěla velké škody během bouře Sandy, čekali obyvatelé v zástupech před provizorními volebními místnostmi ve stanech.

Trpělivě čekat museli také voliči na Floridě, a to ještě před otevřením volebních místností.

16:30 - "Před některými volebními místnostmi v Bostonu se tvoří dlouhé fronty. Lidé musí stát i desítky minut venku v chladu. Jsou ale v klidu, čtou si a poklidně čekají, až na ně přijde řada," hlásí Pavel Tomášek.

16:30 - Voličům v massachusettském Bostonu svítí na cestu do volebních místností sluníčko. Den vypadá až romanticky krásně, hlásí reportér Aktuálně.cz Pavel Tomášek. Podle recepční jsou teď necelé dva stupně nad nulou. "Když jsem šla volit, pěkně mrzlo, byly 4 pod nulou," říká.

16:16 - Republikánský kandidát Mitt Romney odvolil v domovském Belmontu (stát Massachusetts), odkud se vydal na poslední dvě zastávky letošní předvolební kampaně. Na poslední chvíli zavítá ještě do Clevelandu v Ohiu a Pittsburghu v Pensylvánii.

16:15 - Na 31 milionů Američanů ve 34 státech (a Washingtonu D. C.) využilo možnost volit předčasně. Jejich lístky ale budou sečteny až po skončení řádného termínu voleb, informovala BBC.

16:14 - Američanka Karen Feldmanová, zakladatelka a ředitelka společnosti ARTĚL Glass, Aktuálně.cz řekla, že se rozhodla pro Obamu. "Už jsem volila, svůj hlas jsem odeslala v září, hned po obdržení volebního lístku. Hlasovala jsem pro prezidenta Obamu, protože jeho politika a přístup je bližší mému přesvědčení a tomu, co je podle mě v nejlepším zájmu země. Myslím, že volby vyhraje on. Podle všech statistik, které jsem četla, jsou Romneyho šance na výhru s každou minutou menší," uvedla. Feldmanová se do Česka přistěhovala před 18 lety z New Yorku.

16:09 - Z Bostonu se poprvé hlásí reportér Aktuálně.cz Pavel Tomášek. "Snídám v lobby bostonského hotelu Residence Inn," píše. "Běží tu televize a na ní Fox News. Reklamní přestávka je čistě ve znamení předvolebních spotů. V jedné jediné jde reklama Obamy i Romneyho i obou místních senátorských kandidátů. Když jde o reklamu, Fox News demokratům nezavání pachem," všímá si.

16:05 - Krom prezidenta Američané volí rovněž do celé 435členné Sněmovny reprezentantů a 33 ze 100 senátorů. Průzkumy ukazují, že ve Sněmovně by měli udržet většinu republikáni. V Senátu obhajují demokraté těsnou většinu 53 hlasů. Tam jsou výsledky hodně nejisté, i kvůli nedávnému řádění hurikánu Sandy.

Více na Aktuálně.cz: Hurikán Sandy odfoukl převahu demokratů v boji o Senát

16:00 - Co se uzavření místnosti týče, na některých místech na východním pobřeží se začne sčítat o půlnoci našeho času. Ostře sledované hlasování na Floridě skončí ve středu v 1 hodinu SEČ. Místnosti na západním pobřeží a na Havajských ostrovech se uzavřou až ve středu v 5 hodin SEČ a vůbec poslední na Aljašce v 6 hodin SEČ.

16:00 - Volební místnosti se ve Spojených státech otevírají postupně, protože země zasahuje do celkem šesti časových pásem (včetně Aljašky a Havajských ostrovů). Například v New Yorku nebo ve Virginii se první místnosti otevřely už v poledne našeho času. V Kalifornii se začíná hlasovat právě teď.

16:00 - Dobrý den, startujeme volební online z Ameriky. Pojedeme celou noc, doufáme, že s námi vydržíte.

 

Právě se děje

Další zprávy