reklama
 
 

Otěhotní-li znásilněná, jde o boží záměr, míní politik

24. 10. 2012 18:12
Republikánský kandidát do Senátu Richard Mourdock pobouřil Ameriku, posléze se omluvil

New Albany - Pokud znásilněná žena otěhotní, jde o výsledek boží vůle.

Tímto kontroverzním výrokem se před voliči prezentoval jedenašedesátiletý republikán Richard Mourdock z Indiany, který se uchází o post v Senátu.

"Vím, že jsou tací, kteří se mnou nesouhlasí, a já jejich názor respektuji. Ale věřím, že život začíná početím," prohlásil podle serveru Politico během debaty se svými oponenty - demokratem Joem Donnelym a libertariánem Andrew Horningem.

Podle něj je interrupce ospravedlnitelná pouze v případě, kdy je ohrožen život matky. "Život je dar od boha. A já jsem přesvědčen, že i když začne při takové strašné situaci, jako je znásilnění, je to něco, co bůh zamýšlel, aby se stalo," prohlásil oblíbenec ultrakonzervativní Tea Party s tím, že sám nad problematikou dlouho přemýšlel.

Boží záměr...

Přestože se později omluvil, své výroky se snažil mírnit a média osočil, že je překroutila, vysloužil si odsouzení demokratů.

"Jakožto katolík odmítající interrupci jsem šokován a zahanben tím, že Richard Mourdock věří, že znásilnění je božím záměrem," citoval server BBC šéfa Demokratické strany v Indianě Dana Parkera.

"Znásilněné jsou oběťmi extrémně násilného činu a můj bůh není násilník. Potřebujeme další důkaz, že Richard Mourdock je extremista?"

The Indianapolis Star připomíná, že i demokratický kandidát Joe Donnely je konzervativní politik, jenž bojuje proti potratům. S výjimkou případů znásilnění a ohrožení života matky.

..."přesvědčivé"...

Server Slate pak k celé kauze poznamenává, že Donnelly nemůže mít úplně čisté svědomí. Loni totiž - podobně jako viceprezidentský kandidát republikánů Paul Ryan podpořil návrh zákona, jenž hovoří o "přesvědčivém znásilnění".

Možná i proto Mourdock takovou interpretaci odmítá. "Bůh vytváří život, a to jsem chtěl sdělit. Bůh si nepřeje znásilnění a já ani v nejmenším nechtěl naznačit opak," napsal v prohlášení s tím, že znásilnění je samozřejmě strašná věc.

Od jeho vyjádření se už nicméně distancoval i uchazeč o post prezidenta Mitt Romney, a to jen pár dnů poté, co vyzval voliče v Indianě, aby podpořili právě Mourdocka.

"Guvernér Romney odmítá výroky Richarda Mourdocka, které nereflektují jeho názory," prohlásila jeho mluvčí Andrea Saulová.

...i "skutečné znásilnění"

U kandidátů Republikánské strany letos nejde o první extempore, jímž pobouřili nejen liberály.

V půli srpna o sobě neslavně dal vědět kongresman z Missouri Todd Akin. Rovněž on se nechal slyšet, že je proti potratům i v případě znásilnění. A neváhal dodat, že u "skutečných znásilnění" mají těla žen nepojmenovatelnou biologickou schopnost neotěhotnět.

autoři: Zahraničí, Michal Žák | 24. 10. 2012 18:12

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama