Otěhotní-li znásilněná, jde o boží záměr, míní politik

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
24. 10. 2012 18:12
Republikánský kandidát do Senátu Richard Mourdock pobouřil Ameriku, posléze se omluvil
Richard Mourdock nyní musí sníst to, co si nerozvážně uvařil.
Richard Mourdock nyní musí sníst to, co si nerozvážně uvařil. | Foto: Repro RichardMourdock.com

New Albany - Pokud znásilněná žena otěhotní, jde o výsledek boží vůle.

Tímto kontroverzním výrokem se před voliči prezentoval jedenašedesátiletý republikán Richard Mourdock z Indiany, který se uchází o post v Senátu.

"Vím, že jsou tací, kteří se mnou nesouhlasí, a já jejich názor respektuji. Ale věřím, že život začíná početím," prohlásil podle serveru Politico během debaty se svými oponenty - demokratem Joem Donnelym a libertariánem Andrew Horningem.

Podle něj je interrupce ospravedlnitelná pouze v případě, kdy je ohrožen život matky. "Život je dar od boha. A já jsem přesvědčen, že i když začne při takové strašné situaci, jako je znásilnění, je to něco, co bůh zamýšlel, aby se stalo," prohlásil oblíbenec ultrakonzervativní Tea Party s tím, že sám nad problematikou dlouho přemýšlel.

Boží záměr...

Přestože se později omluvil, své výroky se snažil mírnit a média osočil, že je překroutila, vysloužil si odsouzení demokratů.

"Jakožto katolík odmítající interrupci jsem šokován a zahanben tím, že Richard Mourdock věří, že znásilnění je božím záměrem," citoval server BBC šéfa Demokratické strany v Indianě Dana Parkera.

"Znásilněné jsou oběťmi extrémně násilného činu a můj bůh není násilník. Potřebujeme další důkaz, že Richard Mourdock je extremista?"

The Indianapolis Star připomíná, že i demokratický kandidát Joe Donnely je konzervativní politik, jenž bojuje proti potratům. S výjimkou případů znásilnění a ohrožení života matky.

..."přesvědčivé"...

Server Slate pak k celé kauze poznamenává, že Donnelly nemůže mít úplně čisté svědomí. Loni totiž - podobně jako viceprezidentský kandidát republikánů Paul Ryan podpořil návrh zákona, jenž hovoří o "přesvědčivém znásilnění".

Možná i proto Mourdock takovou interpretaci odmítá. "Bůh vytváří život, a to jsem chtěl sdělit. Bůh si nepřeje znásilnění a já ani v nejmenším nechtěl naznačit opak," napsal v prohlášení s tím, že znásilnění je samozřejmě strašná věc.

Od jeho vyjádření se už nicméně distancoval i uchazeč o post prezidenta Mitt Romney, a to jen pár dnů poté, co vyzval voliče v Indianě, aby podpořili právě Mourdocka.

"Guvernér Romney odmítá výroky Richarda Mourdocka, které nereflektují jeho názory," prohlásila jeho mluvčí Andrea Saulová.

...i "skutečné znásilnění"

Todd Akin.
Todd Akin. | Foto: Reuters

U kandidátů Republikánské strany letos nejde o první extempore, jímž pobouřili nejen liberály.

V půli srpna o sobě neslavně dal vědět kongresman z Missouri Todd Akin. Rovněž on se nechal slyšet, že je proti potratům i v případě znásilnění. A neváhal dodat, že u "skutečných znásilnění" mají těla žen nepojmenovatelnou biologickou schopnost neotěhotnět.

 

Právě se děje

Další zprávy