Souhrn nejdůležitějších událostí:
Vážení čtenáři, uzavíráme tento online přenos. Další informace k volbám v USA najdete v běžném zpravodajství Aktuálně.cz.
Kontrola amerického Senátu by mohla záviset na Nevadě a Arizoně, dvou státech, kde by vítězství Republikánské strany mohlo pozvednout některé z nejprominentnějších popíračů voleb v zemi. A to i poté, co voliči v úterních midterms odmítli další kandidáty, kteří zesilovali lži bývalého prezidenta Donalda Trumpa o volbách v roce 2020. Píše to stanice CNN.
Obyvatelé 32. volebního obvodu v americkém státě Pensylvánie v úterý vybrali jako svého zástupce do státního zákonodárného shromáždění demokrata Anthonyho DeLucu, který ale minulý měsíc zemřel na rakovinu. Kvůli jeho vítězství se musí uskutečnit mimořádné volby, uvedl list The Guardian.
"Prezidentu Bidenovi voliči vzkázali, že se jim nelíbí a že inflace je příliš vysoká," hodnotí volby historik Igor Lukeš.
V amerických státech Arizona a Nevada volební komisaři pokračují ve sčítání hlasů odevzdaných v úterních senátních volbách. V obou těchto státech obhajují své mandáty demokratičtí senátoři a tamní výsledky nejspíš rozhodnou o tom, zda získá převahu v Senátu Demokratická nebo Republikánská strana. Oběma stranám k získání většiny schází právě dva mandáty. Stanice CNN uvedla, že je potřeba sečíst ještě statisíce hlasů a výsledky sčítání očekává v průběhu noci, tedy ve čtvrtek dopoledne středoevropského času.
Biden na tiskové konferenci také uvedl, že bez ohledu na výsledky voleb je připraven spolupracovat s opozicí, pokud to bude smysluplné. Šéf Bílého domu dodal, že je "otevřený všem dobrým nápadům". Na dotaz novinářů Biden uvedl, že věří, že demokraté a republikáni se i v budoucnu shodnou na krocích proti Rusku za jeho agresi Ukrajiny.
Američané ve volbách vyslali jasnou zprávu, že chtějí zachovat demokracii, řekl prezident Spojených států Joe Biden na tiskové konferenci. Republikánská strana neuspěla tak, jak doufala. "Rudá vlna" se nekonala, řekl demokratický prezident. Poděkoval voličům a slíbil, že je ve druhé polovině mandátu připraven spolupracovat s republikány bez ohledu na výsledky voleb.
Podle stanice CNN v Georgii stále zbývá dopočítat několik tisíc hlasů, avšak druhé kolo to odvrátit nemůže, protože už žádný z kandidátů díky nim nepřekročí padesátiprocentní práh.
O tom, zda americký Senát po úterních volbách ovládnou demokraté nebo republikáni, se zřejmě rozhodne v Georgii. Po sečtení hlasů v prvním kole ani jeden z kandidátů nezískal v tomto státě potřebných 50 procent hlasů. Státní tajemník Georgie potvrdil, že se bude konat vyřazovací kolo vypsané na 6. prosince.
Republikáni zatím získali 203 křesel ve Sněmovně reprezentantů, uvádí projekce stanice CNN. O 11 připravili demokraty, kteří získali čtyři křesla navíc a nyní jich mají 187. K získání sněmovní většiny strana potřebuje 218 křesel. V Senátu je souboj ještě těsnější, podle předpovědí mají republikáni zatím 49 a demokraté 48 křesel.
Republikáni podle projekce televize CNN zatím získali ve Sněmovně reprezentantů 203 křesel. O 11 připravili demokraty, kteří získali čtyři křesla navíc a nyní jich mají 187. K získání sněmovní většiny strana potřebuje 218 křesel. V Senátu zůstává výsledek ještě otevřenější, podle CNN mají republikáni zatím 49 a demokraté 48 křesel.
Podle zdroje CNN exprezident Donald Trump "na všechny křičí". "Záleží na kandidátech. Všichni byli špatní," uvedl exprezidentův poradce při kritice republikánských kandidátů, z nichž mnohé vybral Trump. Nejbolestnější ztrátou pro Trumpa je Pensylvánie, kde republikánský kandidát do Senátu Mehmet Oz přiznal porážku v telefonátu s vítězným demokratem Johnem Fettermanem. V primárních volbách Trump podpořil Oze.
Podle CNN je souboj o Senát, kde byly síly vyrovnané i před volbami, velmi těsný, jak demokraté, tak republikáni mají prozatím 48 křesel. Výsledek nelze odhadnout ve čtyřech státech - kromě Georgie ani v Nevadě, Wisconsinu a Arizoně.
O tom, zda americký Senát po úterních volbách ovládnou demokraté, nebo republikáni, se zřejmě rozhodne v Georgii. Po sečtení 99 procent hlasů nemá ani jeden z kandidátů nadpoloviční většinu, napsala agentura Reuters. Pravděpodobně se tak bude muset konat vyřazovací kolo, jehož termín je stanovený na 6. prosince.
"I když se hlasy stále sčítají, považujeme za bezpečné říci, že zde v Georgii se pro obsazení senátorského křesla bude muset konat vyřazovací kolo stanovené na 6. prosinec," sdělil v tweetu Gabe Sterling z úřadu státního tajemníka v Georgii.
Dosavadní výsledky voleb se nelíbí bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Poradce z jeho týmu, který si přál zůstat v anonymitě, stanici CNN prozradil, že Trump je "rozzuřený" a "křičí na všechny". Přesto se poradce domnívá, že je pravděpodobné, že podnikatel v příštím týdnu oznámí svou kandidaturu na prezidentský post.
“Trump is livid” and “screaming at everyone,” after last night’s disappointing midterm results for GOP, according to a Trump adviser. The adviser went on to slam the former president’s handpicked contenders: “they were all bad candidates.” “Candidates matter,” the adviser said.
— Jim Acosta (@Acosta) November 9, 2022
Minimálně ve třech státech voliči vyjádřili podporu právu na potrat, který v červnu ústavní soud zneplatnil.
Voliči republikánů a demokratů měli podle průzkumů veřejného mínění také odlišné priority, které je k urnám přivedly. Pro voliče demokratů byla důležitá klimatická změna (uvedlo ji 86 procent), politika volného držení zbraní (79 procent), potraty (77 procent) a zdravotní péče (71 procent).
Pro voliče republikánů byla důležitá imigrace (87 procent), ekonomika a pracovní trh (64 procent), zločinnost (56 procent) a zahraniční politika (51 procent).
Průzkumy veřejného mínění ukazují také na rozdíly mezi ženskými a mužskými voliči. Ženy hlasovaly spíše pro demokraty (ve dvou průzkumech získali 53 a 50 procent hlasů), muži ve větší míře volili republikány (56 a 53 procent).
Předběžné průzkumy veřejného mínění ukázaly na velké rozdíly mezi hlasy, které daly republikánům a demokratům různé etnické skupiny. Zatímco běloši v průzkumu, ze kterého cituje deník Washington Post, dali v 58 procentech svůj hlas republikánům, mezi černochy to bylo pouze 13 procent voličů.
Deník The Guardian upozorňuje na titulní stranu amerického listu The New York Post. Na ní je znovuzvolený guvernér Floridy Ron DeSantise, který by mohl za republikány kandidovat na prezidenta. Od toho ho ale odrazoval bývalý prezident Donald Trump, který se chce o post také ucházet. Noviny The New York Post označil Trump za své nejoblíbenější.
Today's cover: Ron DeSantis shows he’s future of the GOP https://t.co/Ja9rO579r4 pic.twitter.com/9Px1KBH1MP
— New York Post (@nypost) November 9, 2022
Překvapivě vyrovnaný je i souboj o křeslo do Sněmovny reprezentantů za Colorado. Republikánka Lauren Boebertová, silně pravicová a kontroverzní politička, má jen velmi malý náskok nad demokratem Adamem Frischem. Zatím není jasné, kdo vyhraje.
V úterních volbách propadlo více Trumpových kandidátů, mezi nimi i někteří popírači výsledků amerických prezidentských voleb z roku 2020. Agentura Bloomberg k tomu poznamenala, že překvapivým poraženým, který ani nebyl na volebním lístku, se stal právě Trump a jeho extremistická politika.
Vládnoucí strana obvykle ve volbách, které se konají uprostřed čtyřletého prezidentského období, ztrácí většinu. Zdá se, že demokraté pod vedením prezidenta Joea Bidena přijdou o méně křesel než během hlasování za vlády Baracka Obamy. Větší ztráty v průběžných volbách patrně zaznamenali i republikáni v čele s exprezidentem Donaldem Trumpem.
List The New York Times odhadl, že kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů získají republikáni, zatímco většina v Senátu připadne demokratům. Server The Hill připomněl, že pokud dolní komoru Kongresu skutečně ovládnou republikáni, budou mít patrně velmi těsnou většinu, při které je k prosazování zákonů třeba značná schopnost vyjednávání a kompromisů.
Republikáni zatím získali 199 křesel ve Sněmovně reprezentantů, uvádí projekce stanice CNN. O devět připravili demokraty, kteří získali tři křesla navíc a nyní jich mají 178. K získání sněmovní většiny strana potřebuje 218 křesel.
Ani několik hodin po uzavření volebních místností ve většině amerických států není jasno, zda Kongres ovládne Demokratická, nebo Republikánská strana. Podle amerických médií je ale už teď zřejmé, že se nekonala "rudá vlna", kterou očekávali republikáni i předvolební průzkumy.
Velmi vyrovnaný je souboj o Senát v Georgii. Ačkoliv už je sečtena většina hlasů, oba kandidáti mají velmi podobný počet hlasů a ani jeden z nich se nepřehoupl přes 50 procent. Je tak pravděpodobné, že se utkají 6. prosince v druhém kole, kdy už voliči budou rozhodovat pouze mezi demokratem Raphaelem Warnockem a republikánem Herschelem Walkerem, kterého podpořil bývalý prezident Donald Trump.
Může trvat několik dní, možná týdnů, než budou sečteny poslední hlasy. Protože jsou preference demokratů a republikánů ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu poměrně vyrovnané, stále nevíme, jak volby dopadly. Připomeňte si zatím, jak volby fungují a o co se hraje.
Amerika se začíná probouzet do středečního rána, ale stále ještě nezná nové složení Kongresu. O křeslech do Senátu ještě není rozhodnuto v Arizoně, kde průběžně vede demokratický kandidát; v Georgii má současný demokratický senátor také těsný náskok; v Nevadě zatím vede republikánský kandidát; ve Wisconsinu také a na Aljašce proti sobě stojí dvě republikánské kandidátky.
V Alabamě, Tennessee a Vermontu lidé v referendu podpořili konec otroctví a nucené práce. V Louisianě ale podobnou úpravu ústavy voliči odmítli. Konec otroctví a nucených prací jako formy trestu má dopad hlavně na vězně, kteří jsou někdy nuceni během odpykávání trestu zadarmo pracovat. Pokud tak neudělají, mohou jim být odebrána různá privilegia, připomíná list LA Times.
Jeden ze soubojů, který charakterizuje celé úterní volby, se odehrál ve Virginii (v 7. volebním obvodě), kde své křeslo obhájila demokratická kongresmanka Abigail Spanbergerová. V předvolebních průzkumech byl její střet s republikánskou kandidátkou Yesli Vegaovou naprosto vyrovnaný. Proti sobě stály nejen dvě ženy, ale také zajímavé osobnosti. Spanbergerová dříve pracovala v CIA, Vegaová jako policistka, popisuje zvláštní zpravodaj Aktuálně.cz v USA Daniel Anýž.
Spanbergerová je středová demokratka, která se v Kongresu otevřeně staví proti progresivnímu (levicovému) křídlu své strany, měla i přestřelky s dosavadní předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou. Výsledek voleb v tomto okrsku tak byl dopředu označen za signální souboj. Prohra Spanbergerové, umírněné demokratky, by avizovala "červenou" vlnu, která by po celé Americe smetla "modré" demokraty.
Spanbergerová ovšem pro demokraty své křeslo uhájila, a republikánská "výhra" tak bude evidentně obecně mnohem slabší, než předpovídaly průzkumy a než si republikáni věřili. V Sněmovně to bude jen o pár křesel, na Senát ani nemusí dosáhnout.
Demokratka Marcy Kapturová získá 21. mandát ve Sněmovně reprezentantů za Ohio, vyplývá z projekcí CNN. Stane se tak nejdéle sloužící ženou v Kongresu, až příští rok složí přísahu. Kapturová, která byla poprvé zvolena v roce 1982 a v současnosti je nejdéle sloužící ženou v historii Sněmovny reprezentantů, tak překoná rekord Barbary Mikulské, která zastupovala Maryland ve Sněmovně reprezentantů a Senátu dohromady 40 let.
V čele Oregonu by mohla stanout jedna ze dvou političek, jejichž příjmení má původ z Česka. O post guvernérky se zde uchází republikánka Christine Drazanova, která má podle AP zřejmě o něco větší šanci na vítězství, a demokratka Tina Koteková. Drazanová získala příjmení českého původu sňatkem s právníkem Danielem Drazanem, Koteková má české kořeny z otcovy strany.
Americký Kongres díky volbám získá také prvního zástupce takzvané generace Z, kam se řadí lidé narození po roce 1996. Za desátý floridský okrsek se jím stane demokrat Maxwell Frost.
I am Congressman-Elect Maxwell Alejandro Frost and I will be the first member of Generation-Z in the United States Congress.
— Maxwell Alejandro Frost (@MaxwellFrostFL) November 9, 2022
WE MADE HISTORY!!! Don’t count young people out. pic.twitter.com/Nd3vr5iPT0
Kandidáti obou stran již slaví historická vítězství, píše CNN. Republikánům se podařilo rozšířit seznam guvernérek i senátorek. Podle projekcí se Katie Brittová stane první senátorkou z Alabamy, které se podařilo zvítězit ve volbách. Z předpovědí také vyplývá, že republikánům se daří rozšířit i řady hispánských členů Sněmovny reprezentantů.
V diverzitě volených zástupců ale bodovali především demokraté. Maryland bude mít po vítězství Wese Moorea prvního černošského guvernéra státu. V Kalifornii a Connecticutu se státními tajemnicemi poprvé stanou černošky, Shirley Weberová a Stephanie Thomasová.
V čele Massachusetts stane demokratka Maura Healeyová, která bude první otevřeně lesbickou guvernérkou ve Spojených státech.
We did it, Massachusetts. pic.twitter.com/7JgwKxEMw8
— Maura Healey (@maura_healey) November 9, 2022
Nově zvolený senátor za Pensylvánii John Fetterman poděkoval svým voličům. Demokratovi se podařilo přesvědčit mnoho republikánských voličů a získat klíčový stát.
Thank you, PA! 🥰 pic.twitter.com/qooOxb1sqK
— John Fetterman (@JohnFetterman) November 9, 2022
Voliči podpořili reprodukční práva žen ve všech pěti státech, kde se o nich nějakou formou hlasovalo. Organizace Planned Parenthood na Twitteru uvedla, že voliči "vyslali jasnou zprávu". "Většina voličů nechce, aby za ně politici rozhodovali v osobních lékařských rozhodnutích," uvedla organizace.
V hluboce konzervativním Kentucky by navrhované volební opatření změnilo ústavu státu tak, že by neexistovalo právo na lékařské ukončení těhotenství. Podle listu The New York Times iniciativu odmítlo 52 procent obyvatel tohoto státu, 47 procent ji podporovalo.
Obyvatelé Montany v referendu zamítli návrh zákona, který by chránil nenarozené děti. Opatření prohlašovalo, že každý plod nebo embryo, které "přežije potrat", je právnickou osobou, a kriminalizoval by lékaře, kteří se nepokusí zachránit jeho život. V referendu proti iniciativě hlasovalo 53 procent voličů, schvalovalo ji 46 procent.
Jedním z příkladů, kde se podpora Donalda Trumpa vrátila republikánům ve zlém, byl souboj o křeslo guvernéra Marylandu. V červencových primárkách Trump protlačil svého kandidáta Dana Coxe, jehož hlavní "kvalifikací" bylo, že byl oddaným propagátorem Trumpova tvrzení o ukradených prezidentských volbách. Bývalého viceprezidenta Mikea Pence například Cox označil za "zrádce" a v Marylandu, kde Biden porazil Trumpa o 30 procentních bodů (!), chtěl nechat udělat audit voleb.
Středový republikánský kandidát by přitom v Marylandu měl dobrou šanci na guvernérský úřad, v čele tohoto státu dosud už osm let stál republikánský guvernér Larry Hogan. Trumpův radikál Cox byl ale na hlavu poražen, guvernérem se stane demokrat Wes Moore, historicky první černoch v této funkci, píše zvláštní zpravodaj Aktuálně.cz Daniel Anýž.
Vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy zůstanou špatné bez ohledu na výsledek nynějších voleb do amerického Kongresu, uvedl dnes podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Případný úspěch republikánů by mohl ovlivnit podporu Kyjeva ze strany Washingtonu.
"Tyto volby nemohou nic podstatného změnit. Vztahy jsou a zůstanou špatné," řekl mluvčí ruského prezidenta s tím, že význam amerických voleb uprostřed prezidentského čtyřletého funkčního období nelze přeceňovat.
Podporovatelé republikánů v Arizoně stále čekají na výsledek voleb.
V současné Sněmovně reprezentantů mají většinu demokraté. Ve stočlenném Senátu, kde má každý stát dva zástupce, jsou síly mezi demokraty a republikány vyrovnané, demokraté sice mají jen 48 zástupců, spolupracují s nimi však dva nezávislí senátoři. V případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas viceprezidentky, tedy nyní demokratky Kamaly Harrisové.
Demokraté v Massachusetts a Marylandu získali zpět dva guvernérské posty držené republikány.
V Arkansasu se novou guvernérkou stane bývalá mluvčí Bílého domu za Trumpovy vlády Sarah Huckabeeová Sandersová.
John Fetterman vyhrál v Pensylvánii v souboji do Senátu navzdory těžkému handicapu, když letos v květnu prodělal mrtvici. Následky tohoto onemocnění ho v kampani dohnaly v nejméně vhodnou chvíli, když dva týdny před volbami naprosto selhal v přímé televizní debatě s republikánským kandidátem Dr. Ozem. Mnozí předpovídali, že to byl zlomový bod, a Fettermanův náskok v průzkumech skutečně pak vyvanul.
V jeho prospěch ovšem patrně rozhodla důležitá věc. Fetterman v kampani ani tak nemluvil o ochraně práva na potrat, ale o klasických "dělnických" tématech. O zvýšení minimální mzdy, o odborových právech, o důchodovém zabezpečení a o ochraně zdravotního pojištění. A to se v Pensylvánii, uprostřed "Rust Beltu", evidentně stále počítá, vysvětluje zvláštní zpravodaj Aktuálně.cz Daniel Anýž.
Tři sněmovní křesla demokratů ve Virginii byla určitým lakmusovým papírkem celých voleb. Podle odhadů CNN se jim povedlo udržet dvě z nich, do Sněmovny reprezentantů tak znovu usednou Jennifer Wextonová a Abigail Spanbergerová. Třetí křeslo ale nejspíš získá republikánská kandidátka Jen Kiggansová.
Letošní volby se konají v době, kdy jsou USA nejvíce polarizované za poslední desítky let. Demokraty vedený zvláštní výbor Sněmovny reprezentantů stále vyšetřuje násilné vniknutí Trumpových stoupenců do sídla Kongresu 6. ledna 2021. Obavy z politického násilí prohloubil také říjnový útok na manžela demokratické šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.
Americký list The New York Times z dosavadních výsledků odhaduje, že kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů získají republikáni, zatímco většina v Senátu připadne demokratům. Stále ale nebyly vyhlášeny výsledky soubojů o Senát ve Wisconsinu, Nevadě, Georgii a Arizoně, které mohou rozhodnout o většině.
Ron DeSantis obhájil post guvernéra Floridy. To se čekalo, jeho náskok dvaceti procentních bodů je ovšem impozantní a potvrzuje popularitu jeho politiky. A nechme se překvapit, co bude dál. Bývalý prezident Donald Trump v posledních dnech na DeSantise zaútočil, dokonce si už pro něho vymyslel ironickou přezdívku "Ron DeSanctimonious". Nikdo sice nerozumí tomu, co to znamená, ale víte, kdy Trump začne jiné politiky urážet? Když je považuje za své soupeře. V tomto případě možná do souboje o republikánskou prezidentskou kandidaturu do voleb 2024, domnívá se zvláštní zpravodaj Aktuálne.cz Daniel Anýž.
Republikáni zatím mají ve 435členné Sněmovně reprezentantů 198 křesel, demokraté 178. V Senátu drží obě strany po 48 křeslech, vyplývá z projekcí CNN.
Organizace States United Action uvedla, že lidé podporující nepravdivá tvrzení Donalda Trumpa o ukradených volbách kandidovali na posty státních tajemníků ve 13 státech. Tři zatím uspěli a dva prohráli, zbývajících osm soubojů ještě nebylo rozhodnuto.
Republikánský kandidát na státního tajemníka v Arizoně Mark Finchem již například uvedl, že kdyby byl v této funkci v roce 2020, vítězství Joea Bidena by nepotvrdil. Podpořil také audit výsledků voleb v Arizoně a návrh zákona, který by dal legislativnímu sboru tohoto státu pravomoc zrušit výsledky voleb.
Popírači výsledků prezidentských voleb z roku 2020 kandidovali ve 30 z 50 států alespoň na jednu státní funkci dohlížející na volby. Vyplývá to z průzkumu neziskové organizace States United Action. Ačkoli se v mnoha soubojích stále sčítají hlasy, podle organizace získalo v osmi státech funkci ve volební správě 12 odmítačů vítězství prezidenta Joea Bidena.
Pro Donalda Trumpa výhry, ale i hodně nepříjemné prohry. Někteří kandidáti, pro které byla jeho podpora klíčová, uspěli, například kandidát na senátora v Ohiu J. D. Vance. Ten by bez Trumpa jinak neprošel ani jarními republikánskými primárkami. Velkým propadákem je pro Trumpa naopak Pensylvánie. Neuspěl tam "jeho" kandidát na guvernéra Doug Mastriano, který je jedním ze skalních zastánců Trumpovy teorie o "ukradených" volbách 2020.
A nedařilo se tam ani republikánskému kandidátovi na senátora Mehmetu Ozovi, řečenému Dr. Oz. V kampani Trump přijel Oze do Pensylvánie několikrát podpořit, naposledy minulou sobotu na mítink u Pittsburghu. Ozova prohra, i když to určitě nepřizná, je pro Trumpa hodně štiplavá, píše z USA zvláštní zpravodaj Aktuálně.cz Daniel Anýž.
Voliči v Michiganu odmítli republikánku Kristinu Karamovou, která podpořila nepravdivé tvrzení exprezidenta Donalda Trumpa, že v roce 2020 vyhrál v prezidentských volbách. Demokratka Jocelyn Bensonová se zde znovu stane státní tajemnicí, což je funkce, která v jednotlivých státech USA zodpovídá za hladký průběh voleb.
Na post státního tajemníka kandidovali popírači regulérnosti voleb i v Arizoně a Nevadě. Podle předpovědí je ale stále ještě příliš brzy na to určit, kdo v těchto státech zvítězil.
Poprvé za více než 100 let se republikánům podařilo vyhrát místo do Kongresu v jižním Texasu. Převážně latinskoamerickou komunitu přesvědčila silně konzervativní kandidátka do Sněmovny reprezentantů Monica de la Cruzová, kterou podpořil i bývalý prezident Donald Trump. De la Cruzová vystupovala proti právu na potrat, obviňovala z inflace demokraty a zasazovala se o dokončení zdi s Mexikem, kterou Trump prosazoval.
Obyvatelé amerických států Kalifornie, Vermont a Michigan si v referendech odhlasovali zakotvení práva na potrat do svých ústav. Ve svých volebních kampaních se na právo na potrat soustředili především demokraté. Republikáni naopak ve velké míře prosazují zákazy interrupcí s některými výjimkami.
V Kentucky, které je považováno za republikánskou baštu, stále podle projekcí není jasné, zda si lidé odhlasovali zakotvení práva na potrat do své ústavy. V hluboce konzervativním Kentucky by volební opatření naopak změnilo ústavu státu tak, že by neexistovalo právo na lékařské ukončení těhotenství.
Obyvatelé Arkansasu a Severní i Jižní Dakoty legalizaci marihuany k rekreačnímu užití v místních referendech odmítli.
Voliči v amerických státech Maryland a Missouri se v referendech vyslovili pro legalizaci marihuany pro rekreační využití, uvedla agentura AP. Připojí se k 19 z celkem 50 amerických států, ke dvěma teritoriím a hlavnímu městu Washingtonu, kde je už rekreační použití marihuany legální.
V Missouri bude povoleno držení až 85 gramů marihuany a doma lidé budou moci pěstovat až šest rostlin. Peníze ze šestiprocentní daně z prodeje by měly být poskytnuty například fondu zdravotní péče o veterány nebo použity na léčbu závislosti. V Marylandu schválení znamená zlegalizování nákupu až 42 gramů marihuany počínaje červencem příštího roku.
Povolení rekreačního využití marihuany bude platit pro lidi starší 21 let. Díky legalizaci bude možné vymazat z trestního rejstříku většinu dřívějších záznamů o zatčeních a odsouzeních v souvislosti s držením marihuany.
"Potraty dál hrají roli v motivaci voličů, ale už zdaleka ne tak zásadní," vysvětloval pro Aktuálně.cz pár dnů před volbami amerikanista Jan Beneš z Ostravské univerzity. "Určitě by mohly přispět ke zmírnění prohry demokratů ve volbách do Kongresu, ale nejspíš to není dostatečně velké téma, aby demokraté vyhráli," dodal s tím, že ale může být rozhodující v konkrétních soubojích.
Pokud by opoziční republikáni získali většinu ve Sněmovně reprezentantů nebo v Senátu, mohli by blokovat důležité návrhy zákonů administrativy prezidenta Joea Bidena. Listopadové volby (takzvané midterm elections) se konají každé dva roky a tradičně jsou referendem o prezidentově vládnutí.
Americké akcie rostou, investoři čekají na výsledek voleb do Kongresu. "Finanční trhy mají patovou situaci rády," uvedl analytik U. S. Bank Wealth Management Terry Sandven. Kvůli rozdělené vládě by pak podle něj změny byly pozvolné, což akciovým trhům vyhovuje. Překvapivé vítězství demokratů by podle tržních stratégů naopak mohlo vyvolat obavy z regulace v technologickém sektoru a také obavy z rozpočtových výdajů, které by mohly přispět k již tak vysoké inflaci.
Demokratka Elissa Slotkinová v těžkém souboji v Michiganu udržela své křeslo ve Sněmovně reprezentantů. Politička tradičně republikánské místo poprvé vyhrála v roce 2018 a od té doby se jí ho daří udržet i přes to, že je volená za okrsek, který podpořil Donalda Trumpa.
O místo se vedl jeden z nejnapjatějších soubojů a rozhodně patřil k těm vůbec nejdražším. Demokraté i republikáni za kampaň utratili desítky milionů dolarů. Slotkinová patří mezi středové politiky a v minulosti pracovala jak pro demokratickou, tak i republikánskou vládní administrativu. V těchto volbách ji dokonce podpořila republikánská senátorka Liz Cheneyová, silná kritička Trumpa.
Volby zatím vyhrálo 164 republikánských kandidátů, kteří nevěří, že prezident Joe Biden vyhrál volby v roce 2020. Podle nich bylo před dvěma roky hlasování zfalšované, což je teorie, kterou dlouho podporoval i bývalý prezident Donald Trump.
164 Republicans who deny the results of the 2020 election have won their elections so far, according to projections.
— The Washington Post (@washingtonpost) November 9, 2022
The Post is tracking the outcomes of their contests in real time here: https://t.co/WPLGCMHQej pic.twitter.com/iKuJkl8Q4A
Republikánům se pravděpodobně podaří získat těsnou většinu ve Sněmovně reprezentantů. Stále jim ale chybí 22 křesel, o většinu z nich se ucházejí v západních státech, kde sčítání hlasů může trvat ještě několik hodin nebo i dnů.
Bývalý americký prezident Donald Trump ve volbách osobně podpořil více než 300 republikánských kandidátů. Pro Trumpa jsou současné volby jakousi zkouškou, kde si ověřuje, jak velkou podporu mezi voliči i ve straně nyní má. Stále totiž zvažuje další kandidaturu na prezidenta.
I když na celkové hodnocení je stále příliš brzy, v mnoha státech se ale jeho kandidátům nedařilo, a to i přes to, že voliči jinak podpořili republikány. V Pensylvánii, Michiganu nebo Arizoně jeho vybraní kandidáti prohrávají. "No, myslím, že pokud vyhrají, měl bych si zapsat veškeré zásluhy. Pokud prohrají, nemělo by se mi to vůbec vyčítat," uvedl Trump ve večer voleb.
A real quote from Donald Trump about tonight’s results:
— Matt Wilstein (@mattwilstein) November 8, 2022
"Well, I think if they win, I should get all the credit. If they lose, I should not be blamed at all."
pic.twitter.com/u0O8yWfCoE
Jeden z nejvyrovnanějších soubojů se odehrává v Nevadě. Právě tam si ale musí voliči na výsledek počkat. Nejspíš ještě několik dnů. Podle prvních výsledků má Catherine Cortezová Mastová drobný náskok nad republikánským protikandidátem Adamem Laxaltem. Ten se ale podle odhadů bude postupně snižovat. Je proto nesmírně těžké určit, kdo nakonec zvítězí.
Příštím guvernérem Havaje bude demokrat Josh Green, který porazil republikána Duka Aionu. "Dnes je první den nové éry, kde naši vůdci musí více poslouchat, více se zajímat a pracovat na problémech, na kterých nám všem záleží, na kterých vám záleží," prohlásil. Během kampaně Green sliboval, že se zaměří na nedostatek dostupného bydlení, a sliboval, že podpoří práva na přístup k interrupcím.
BREAKING: Crowds cheering at Democratic HQ as it’s official — Josh Green beats Duke Aiona in landslide on first printout with 66% of the Hawaii vote #HIGov #ElectionNight @KITV4 pic.twitter.com/6Lh2hCS2Vq
— Tom George (@TheTomGeorge) November 9, 2022
Prvním vítězům voleb pogratuloval hned večer místního času americký prezident Joe Biden. Sám se do předvolebního boje aktivně zapojil a v klíčových státech podpořil demokratické kandidáty. V úterý ale volby sledoval z Bílého domu.
Just got off the phone with some of tonight’s winners — including some folks I saw on the road this year.
— President Biden (@POTUS) November 9, 2022
If you’re in line to vote, remember to stay in line! pic.twitter.com/43CF4rSFrP
Průzkumy u volebních místností naznačují, že největší obavy voličů vyvolávala ekonomika a inflace, což mělo prospět republikánům. Podle analýzy BBC si demokraté díky vyrovnanějším výsledkům mohou již nyní "oddechnout", i když jim stále hrozí ztráta většiny ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu.
Vládnoucí strana obvykle ve volbách, které se konají uprostřed prezidentského čtyřletého funkčního období, ztrácí většinu. Zdá se, že demokraté pod vedením prezidenta Joea Bidena přijdou o méně křesel než během hlasování za vlády Baracka Obamy. Větší ztráty v průběžných volbách patrně zaznamenali i republikáni v čele s exprezidentem Donaldem Trumpem.
Z Republikánské strany obhájila své křeslo kontroverzní poslankyně Marjorie Taylorová Greeneová, která má natrvalo zablokovaný účet na Twitteru kvůli šíření dezinformací o pandemii covidu-19.
Své mandáty ve Sněmovně reprezentantů obhájila řada známých jmen. Za demokraty znovu uspěla mimo jiné kongresmanka Alexandria Ocasiová-Cortezová z progresivního levicového křídla strany.
Souboj o většinu v americké 435členné Sněmovně reprezentantů je zatím vyrovnanější, než se očekávalo. Republikáni dosud podle projekcí stanice CNN získali 193 křesel. O sedm připravili demokraty, kteří získali dvě křesla navíc a nyní jich mají 170.
Demokratická guvernérka Nového Mexika Michelle Lujanová Grishamová byla znovuzvolena. Porazila svého republikánského vyzyvatele Marka Ronchettiho, který se neúspěšně snažil distancovat od silně pravicové rétoriky vlastní strany. Guvernérka zdůrazňovala právo žen na interrupce. "Dnes řeklo Nové Mexiko 'ne' politické křížové výpravě, která se z žen snaží udělat občany druhé kategorie," prohlásila politička po oznámení vítězství.
Šéf republikánů ve Sněmovně Kevin McCarthy, který své křeslo obhájil, ve 2 hodiny ráno místního času konečně promluvil ke svým podporovatelům i k novinářům. Zdůraznil některých výher ve volbách, kde se straně zdaleka nedaří tolik, jak doufala. "Až se zítra ráno probudíte, budeme mít ve Sněmovně většinu a Nancy Pelosiová bude mít menšinu."
“It is clear we are going to take the House back,” says @GOPLeader during a 5 minute address right around 2am EST. pic.twitter.com/brZTxflnPR
— Kent Nishimura (西村賢一) (@kentnish) November 9, 2022
Guvernér Tony Evers obhájil svůj mandát ve Wisconsinu. Demokraté tak udrželi svou pozici v důležitém státě pro prezidentské volby, které zemi za dva roky čekají.
Právo na potrat podpořili i voliči v Michiganu. Nově bude právo na interrupce ukotveno v ústavě a zruší se tak desítky let starý zákaz potratů, který dovoluje uměle ukončit těhotenství jen v případě ohrožení života matky. Zákonodárcům musel v září Nejvyšší soud nařídit otázku v referendu položit.
V Kalifornii lidé v referendu odsouhlasili, aby bylo právo na potrat chráněno státní ústavou. Už nyní je v Kalifornii možné uměle ukončit těhotenství, nyní ale bude možnost volby více chráněna, aby nebylo pochyb o tom, že potraty jsou ve státě povolené.
Šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová prohlásila, že demokratičtí kandidáti do Sněmovny předčili svými úspěchy veškerá očekávání. "Jak státy pokračují v sepisování konečných výsledků, každý hlas musí být započítán jako odevzdaný. Mnohokrát děkujeme našim dobrovolníkům za to, že umožnili každému voliči vyjádřit svůj názor v naší demokracii," dodala.
Pokud v úterních kongresových a guvernérských volbách v USA uspějí kandidáti, které podpořil bývalý prezident Donald Trump, bude to pro něho definitivní impulz. S největší pravděpodobností pak oznámí prezidentskou kandidaturu do voleb v roce 2024. Republikáni z Pensylvánie reportérovi deníku Aktuálně.cz popsali, jak se už těší na Trumpův návrat.
Republikán Andrew Garbarino obhájil svůj mandát na Long Islandu, jednom z klíčových míst pro volby do Sněmovny reprezentantů.
Souboj o Senát je stále velmi vyrovnaný. Díky výhře v Pensylvánii ale mají demokraté reálnou šanci těsnou většinu v Senátu udržet. Analytici listu New York Times zatím demokratům připisují 48 křesel a republikánům 47.
With John Fetterman's win in Pennsylvania, a crucial victory for Democrats, here is where the race for Senate control stands now. Follow live results: https://t.co/hejJ5oUVxx pic.twitter.com/96Ic1ou540
— The New York Times (@nytimes) November 9, 2022
V současné Sněmovně reprezentantů mají ze 435 křesel většinu demokraté. Ve stočlenném Senátu, kde má každý stát dva zástupce, jsou síly mezi demokraty a republikány vyrovnané, demokraté sice mají jen 48 zástupců, spolupracují s nimi však dva nezávislí senátoři. V případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas viceprezidentky, tedy nyní demokratky Kamaly Harrisové.
Demokratická guvernérka Gretchen Whitmerová v Michiganu obhájila mandát. Whitmerová je velkou zastánkyní práva na potrat, což bylo jedno z klíčových témat letošních voleb.
Ve státě Tennessee obyvatelé v referendu většinou 80 procent hlasů odhlasovali, že z ústavy odstraní otroctví jako možný trest.
BREAKING: Slavery has officially been banned as punishment in Tennessee. https://t.co/AadakHWGdh pic.twitter.com/T4HzSGHlkU
— FOX13 Memphis (@FOX13Memphis) November 9, 2022
Demokraté zatím mají v Senátu podle předpovědí 47 křesel - jedno jim přibylo právě díky Fettermanovi - a republikáni 46. Ve Sněmovně reprezentantů zatím získali 167 křesel a republikáni 191 křesel.
Klíčový souboj o senátní křeslo v Georgii mezi demokratem Raphaelem Warnockem a republikánem Herschelem Walkerem je podle průzkumu u volebních místností televizní stanice CBS News zatím hodnocen jako nerozhodný. Někdejší hvězdu amerického fotbalu Walkera před volbami podpořil bývalý prezident Donald Trump.
Řada klíčových soubojů o křesla v Senátu zůstává nerozhodných. Jde například o klání v Georgii, Arizoně či Wisconsinu.
Demokrat John Fetterman byl zvolen do Senátu za Pensylvánii. V klíčovém souboji porazil republikána Mehmeta Oze, kterého podpořil exprezident Donald Trump. Pensylvánie je jedním z klíčových států, jehož výsledek ovlivní celé volby.
Před volební místností ve Phoenixu, kde se sčítá největší počet hlasů, hlídkuje mnoho policistů. Zvýšená bezpečnostní opatření mají odradit protestující, kteří právě tady v roce 2020 vyhrožovali úředníkům, pokud nepřestanou sčítat hlasy. Tehdejší prezident Donald Trump svým podporovatelům tvrdil, že je hlasování zfalšované.
Outside the Maricopa County Tabulation Center where ballots are being processed. Horses in protest gear, about six protesters outside, lots of press pic.twitter.com/TCBJEbxf4S
— Tess Owen (@misstessowen) November 9, 2022
Kathy Hochulová se stala guvernérkou státu New Yorku. Kdysi nepříliš známá demokratka z Buffalo s překvapivým náskokem porazila republikánského kandidáta podporovaného Donaldem Trumpem, Leeho Zeldina. Stala se první ženou v úřadu. "Poučení z dnešního vítězství je, že když mají tu možnost, odmítnou jít Newyorčané zpět na naší dlouhé cestě za pokrokem," prohlásila během krátkého proslovu k oslavě výhry.
Po uzavření volebních místností ve většině amerických států stále není jasno, která strana získala většinu v obou kongresových komorách.
Voliči v Arizoně odmítli legalizaci marihuany. O návrhu se v referendu hlasovalo ještě v dalších čtyřech státech, například v Marylandu s návrhem obyvatelé souhlasili. Výsledek v Jižní a Severní Dakotě zatím není znám.
Zdá se, že v jednom z klíčových států v Pensylvánii by volby do Senátu mohl vyhrát demokratický kandidát John Fetterman. Zatím si podle sečtených hlasů vede lépe než prezident Joe Biden před dvěma roky, který právě i díky těsné výhře v Pensylvánii nakonec vyhrál volby. Stát totiž patří mezi ty, kde voliči pokaždé podpoří jinou stranu, a je tak důležitým ukazatelem toho, kdo nakonec volby do Kongresu vyhraje.
As more counties in Pennsylvania finish counting votes, things keep looking better for John Fetterman's Senate bid. He's outperforming Biden's 2020 results across the state and is up 8 points in counties that were the closest in 2020. Follow live: https://t.co/aHO8Ve678x pic.twitter.com/8Jb4nERkcD
— The New York Times (@nytimes) November 9, 2022
V Texasu se nyní nově rozděluje 38 křesel v Kongresu. Dosud stát reprezentovalo 24 republikánů a 12 demokratů, nyní přibyla dvě nová křesla pro zástupce z Houstonu, který se v posledním desetiletí výrazně rozrostl.
"Mnoho lidí dnes nemá ani tušení, jak důležité je volit. Je to zásadní pro zemi, pro naši budoucnost," zdůraznil Marty, když v tělocvičně školy změněné na volební místnost ukazoval digitální technologii využívanou při hlasování. V Texasu ve volbách kromě nového složení Kongresu a třetiny senátu vybírají také nového guvernéra, další volené představitele státu a na různých místech mají možnost se v hlasování vyjádřit k řadě lokálních otázek.
Bývalý šéf Bílého domu Donald Trump odrazuje znovuzvoleného floridského guvernéra Rona DeSantise od kandidatury na prezidenta v roce 2024. Očekává se, že oba politici budou soupeřit o republikánskou nominaci. "Myslím, že by to od něho byla chyba. Myslím, že by se to (stranické) základně nelíbilo," řekl v úterý Trump v televizi Fox News.
Varoval, že by o 44letém politikovi zveřejnil nelichotivé informace. "Vím toho o něm víc než kdokoliv jiný - možná víc než jeho manželka," řekl Trump bez dalších podrobností. Uvedl také, že pokud by se DeSantis o republikánskou nominaci ucházel, uškodil by si.
Republikánům se podařilo navázat na zisky bývalého prezidenta Donalda Trumpa mezi voliči s kořeny v Latinské Americe. Zvlášť na Floridě se jim dařilo. Přesvědčili velkou část lidí v Miami-Dade, kde žijí hlavně Kubánci. Pokud by se republikánům skutečně podařilo získat tyto voliče, byl by to velký zlom. Otázkou ale zůstává, zda se tento fenomén přesune z Floridy i do zbytku Spojených států.
Američané poprvé hodnotí politiku prezidenta Joea Bidena. V úterý se v zemi konaly kongresové volby, takzvané midterms, při kterých voliči vybírají všechny členy Sněmovny reprezentantů a asi třetinu Senátu. Preference demokratů a republikánů jsou poměrně vyrovnané. Jak funguje americký volební systém a co je ve hře?
Demokrat Josh Shapiro se stal guvernérem Pensylvánie. Porazil Douga Mastriana, favorita bývalého prezidenta Donalda Trumpa, který neuznával platnost prezidentských voleb z roku 2020. Jejich souboj byl silně definován spory o přístup k umělému ukončení těhotenství a náboženství.
Senátorka za demokraty Patty Murrayová bude znovu zvolena za stát Washington. Podle odhadů stanice CNN porazila republikánku Tiffany Smileyovou.
Demokratka Becca Balintová by se mohla stát první ženou zvolenou do Kongresu za stát Vermont. Alespoň to jí předpovídají odhady stanice CNN, podle kterých porazila republikánského kandidáta Liama Maddena do Sněmovny reprezentantů. Vermont je posledním státem, který zatím v Kongresu nereprezentovala žádná žena.
Na Havaji a Aljašce začínají zavírat první volební místnosti. Hlasování v amerických listopadových volbách je tak téměř u konce.
Souboj o Senát bude pravděpodobně velmi vyrovnaný. Volilo se celkem 35 ze 100 křesel. Nyní má každá strana 50 senátorů, a rozhodujícím hlasem je tak demokratická viceprezidentka Kamala Harrisová. Republikáni k výhře potřebují demokratům vzít alespoň jedno křeslo. Demokraté naopak musí všechna místa obhájit, aby zachovali současný stav.
As of 11:54 p.m. Eastern, here is where Senate results stand. Follow live: https://t.co/FeyDXxc499 pic.twitter.com/hhdbK4AA80
— The New York Times (@nytimes) November 9, 2022
Souhrn nejdůležitějších informací:
Šéf republikánů ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy byl podle odhadů stanice CNN znovu zvolen. McCarthy porazil demokratku Marisu Woodovou v souboji o křeslo za Kalifornii.
Kalifornii v úterý zasáhla silná bouře, při které jeden člověk zemřel a dva další se pohřešují. Strhl je proud v rozvodněném kanálu. Podle agentury AP panují obavy, že nepřízeň počasí mohla lidi odradit od účasti na nynějších volbách do amerického Kongresu.
Část okresu Sacramento zasáhlo tornádo, které strhlo plechovou střechu ze stodoly a poničilo elektrické vedení. V jižní Kalifornii ve městě Ontario proud vody v kanálu strhl šest lidí. Jeden zemřel, tři skončili v nemocnici a dva hledají hasiči.
Podle odhadů zatím volby vyhrálo přes 100 republikánů, kteří tvrdí, že prezidentské volby v roce 2020 byly zfalšované.
Update: More than 100 Republicans who deny the results of the 2020 election have won their elections so far, according to projections.
— The Washington Post (@washingtonpost) November 9, 2022
Dozens of others are leading their opponents. https://t.co/uOoo2rFCGy pic.twitter.com/0GMUrPAI0U
Volby jsou pro skautky z Eldersburgu skvělou příležitostí - "highlightem"- jejich podzimní sezony prodeje "cookies". Mimo volební rok si za podzim a zimu v průměru vydělají 500 dolarů. Nyní by to mohlo prý být - právě díky prodeji přímo u volebních místností - dvakrát tolik, píše ze Spojených států speciální zpravodaj Aktuálně.cz Daniel Anýž.
Voliči v Marylandu v referendu schválili legalizaci marihuany. Stát se tak přiřadil k dalším devatenácti, kde je marihuana pro dospělé legální. Nyní musí zákonodárci připravit konkrétní legislativu a lidé si budou moci látku koupit nebo ji prodávat od 1. července, píše list The Baltimore Sun.
Republikán J. D. Vance, kterého podpořil bývalý prezident Donald Trump, byl zvolen do Senátu za Ohio. Podle agentury AFP jde o první velké volební zklamání pro prezidenta Joea Bidena. Politický nováček Vance, který se dostal do povědomí veřejnosti jako autor bestselleru "Hillbilly Elegy" (Americká elegie), jež vypráví o jeho vzpomínkách na dětství v Apalačském pohoří, podle projekcí porazil demokrata Tima Ryana.
V Marylandu bude guvernérem spisovatel a demokratický kandidát Wes Moore, který se stane prvním černošským guvernérem státu, píše agentura AP.
V Massachusetts byla podle AP guvernérkou zvolena generální prokurátorka Maura Healeyová, uvedla agentura AP. Demokratka Healeyová je první otevřeně homosexuální zvolenou guvernérkou ve státě Massachusetts.
Novým guvernérem Pensylvánie se podle odhadů stane demokrat Josh Shapiro. Podle projekcí porazil Trumpova republikánského stoupence Douga Mastriana. Také Pensylvánie je považována za takzvaný swing state. Shapiro se ve své kampani zaměřil mimo jiné na ochranu demokracie. Mastriano mezitím šířil Trumpova nepravdivá tvrzení o ukradených prezidentských volbách v roce 2020. V minulosti také vystupoval proti koronavirovým opatřením a je silným odpůrcem potratů.
V Texasu podle projekcí republikánský guvernér Greg Abbott podporovaný Trumpem porazil demokrata Beto O’Rourkea, a obhájil tak mandát. V klíčových otázkách pro voliče, zejména v otázce migrace na hranicích s Mexikem a ekonomiky, se podle průzkumů veřejného mínění Abbott a republikáni projevovali jako odborně zdatnější. Někteří republikáni považují Abbotta za možného kandidáta v příštích prezidentských volbách.
Šéf demokratické většiny v Senátu Chuck Schumer podle očekávání obhájil mandát za stát New York.
Republikánský senátor za Floridu Marco Rubio podle projekcí porazil svou demokratickou rivalku Val Demingsovou, a získal tak třetí funkční období.
Republikánský guvernér Ron DeSantis na Floridě obhájil mandát, v úterních volbách podle projekcí amerických televizí CNN, Fox News a NBC porazil demokrata Charlieho Crista. DeSantis je považován za možného kandidáta na prezidenta ve volbách v roce 2024 a největšího republikánského soupeře bývalého prezidenta Donalda Trumpa.
DeSantis, který byl v roce 2018 těsně zvolen guvernérem, je na Floridě populární a v průzkumech veřejného mínění vedl proti svému demokratickému vyzyvateli.
Většina volebních místností se uzavřela a začíná sčítání. Hlasovat ještě mohou zájemci na Aljašce a Havaji.
V polovině volebního dne přišli manželé Seth a Kyran hlasovat na základní škole v Eldersburgu v severním Marylandu. A vzali s sebou roční dceru Brooke. "Nejsem zaťatý republikán, dvakrát jsem volil Obamu, jednou, v roce 2016, Trumpa. Podruhé už ne, ale dnes jsem to dal opět republikánům," říká Seth. Hlavní důvod? "Ekonomika. Nevím, jestli je inflace jen Bidenova vina, ale určitě tomu nepomohl, příliš utrácel," vysvětlil Seth.
Akcie ve Spojených státech uzavřely obchodování třetí den po sobě se zisky. Investoři čekají na výsledek voleb do Kongresu a doufají, že vyústí v patovou situaci, která by mohla zabránit velkým politickým změnám. Na devizovém trhu slábnul dolar.
V americkém státu Arizona byly dnes hlášeny poruchy desítek strojů na sčítaní hlasů, což hned komentoval bývalý republikánský prezident Donald Trump a jeho stoupenci, kteří nepravdivě tvrdí, že jde o důkaz volebních podvodů ze strany demokratů, píše agentura Reuters.
Předvolební agitace je v USA mohutná, časově neomezená, probíhá i v samotný volební den. Ale i v USA má své meze. Doslova - konkrétně v Carroll County v Marylandu je to 100 stop od vchodu do volební místnosti. Blíže k urnám jsou už voliči hájení, už je nesmíte obtěžovat. Osobně, ani transparenty. A ani novináře v této zóně nevidí rádi.
Americký prezident Joe Biden bude sčítání voleb do amerického Kongresu sledovat v Bílém domě a neočekává se, že se dnes objeví na veřejnosti. Podle jeho mluvčí učiní prohlášení ve středu. Informuje o tom agentura AP. Vedle nového složení celé 435členné Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu vybírají Američané v dnešních volbách také guvernéry ve 36 státech a třech teritoriích.
Před odchodem do důchodu pracoval pětasedmdesátiletý Mike Lurz ve Washingtonu D.C. jako šéf tamní pobočky AT&T. Není politicky vyhraněný, své hlasy v minulosti střídal mezi demokraty a republikány. "Biden ničí naši zemi. Pamatuji už hodně, ale takhle špatné to ještě nebylo. Ceny benzínu, potravin, všeho," vysvětluje reportérovi Aktuálně.cz, proč v dnešních kongresových volbách volil republikány. Zároveň to vystihuje, proč demokraté s největší pravděpodobností dnešní volby prohrají, přijdou přinejmenším o Sněmovnu reprezentantů Kongresu. Pohled Mikea Lurze totiž vystihuje "špatnou náladu" většiny amerických voličů. Šest z deseti Američanů si myslí, že ekonomická politika Bidenovy administrativy je špatná. Stav ekonomiky je podle průzkumů zároveň pro většinu voličů hlavním tématem voleb.
Více než 45 milionů lidí ve Spojených státech před dnešními parlamentními volbami využilo možnosti odevzdat hlas předčasně. Uvedl to institut pro výzkum veřejného mínění US Election Project. Před čtyřmi lety takových voličů bylo asi 39 milionů, v roce 2014 jen 20,5 milionu. Američané dnes rozhodují o novém složení Sněmovny reprezentantů, třetiny Senátu a ve 36 státech a třech teritoriích vybírají guvernéry.
Ve skoro všech amerických státech je možné odevzdat hlas buď ve volební místnosti, nebo ho poslat poštou před oficiálním termínem voleb, podmínky se ale v jednotlivých státech liší. To, že tímto způsobem odvolí velký počet lidí nemusí znamenat, že celková volební účast bude vysoká, píše agentura DPA. Chování voličů totiž změnila například pandemie covidu-19. Při volbách, které se konají v polovině funkčního období prezidenta, bývá tradičně nižší volební účast než při volbách, které jsou ve stejný termín jako ty prezidentské.
Donald Trump se po odchodu z volební místnosti krátce zastavil před novináři a prozradil, že hlasoval pro úřadujícího floridského guvernéra, republikána Rona DeSantise. Video natočila zpravodajka CNN Gabby Orrová.
Former President Donald Trump confirmed that he voted for Ron DeSantis’ reelection after he and Melania exit a polling station in Palm Beach.
— Gabby Orr (@GabbyOrr_) November 8, 2022
“Yes I did.” pic.twitter.com/ci05YZ9bLS
Bývalý americký prezident Donald Trump odvolil spolu s manželkou v Palm Beach na Floridě.
Po odevzdání hlasovacích lístků obdrží voliči volební nálepky.
Dolar je dnes bez větších změn, čeká se na výsledek voleb do obou komor amerického Kongresu. Konečný výsledek nemusí být znám několik dní, ale odhaduje se vítězství republikánů přinejmenším ve Sněmovně reprezentantů, což by mohlo Kongres zablokovat, uvedla agentura Reuters. Někteří analytici se domnívají, že výsledek by mohl být pozitivní pro dluhopisy a negativní pro dolar, pokud by vedl k menším fiskálním stimulům.
Arkansas jako první ze států na jihu USA v roce 2016 povolil léčebné používání marihuany a teď se může stát prvním státem této části USA, který zlegalizuje rekreační použití, což znamená otevření legálního trhu s marihuanou. Pokud to voliči schválí, budou si moci dospělí v tomto státě koupit od oprávněných prodejců až 28 gramů marihuany. Zákon počítá se zavedením desetiprocentní daně z prodeje. Vybrané peníze má dostat policie a Arkansaská univerzita.
Příručka pro voliče, kde najdou kdy, kde a jak volit, má v Marylandu 36 stran. Je dvojjazyčná, všechny informace jsou v ní anglicky a španělsky.
Tyto volby už byly nejdražšími midterms v historii a je možné, že se ještě prodraží. Politici utratili více než 16,7 miliardy dolarů (přes 400 miliard korun) na federální i lokální úrovni, což je o více než 2 miliardy více než v roce 2018, uvádí organizace Open Secrets, která finance kampaní monitoruje. V řadě států navíc hrozí, že se kandidáti utkají i v druhém kole a kampaně tak budou ještě měsíc pokračovat.
Sallie Taylorová působí uvolněně, ale jako konzervativní republikánka je proti legalizaci marihuany. "Znám dost příběhů, kdy to začalo marihuanou a skončilo závislostí na tvrdých drogách," tvrdí Sallie. V současnosti už je rekreační užívání marihuany legální v 19 státech USA a ve Washingtonu D.C. V dnešních volbách se o tom kromě Marylandu hlasuje ještě v Arkansasu, Missouri v Jižní Dakotě a Severní Dakotě, píše zvláštní zpravodaj Aktuálně.cz Daniel Anýž.
První výsledky by měly být známy už během noci, tedy ve středu ráno našeho času. Může ale trvat několik dní, možná týdnů, než budou sečteny všechny hlasy. Protože jsou preference demokratů a republikánů zvlášť v Senátu poměrně vyrovnané, budeme znát novou většinu v Kongresu nejspíše až během několika dnů.
V Marylandu se v rámci letošních voleb hlasuje o možné legalizaci marihuany. "Můj koníček to není, ale kriminalizovat to je nesmysl," říká zpravodaji Aktuálně.cz Danielu Anýžovi demokrat Scott Lambros, který přišel hlasovat s ročním štěnětem.
Podle posledních odhadů server FiveThirtyEight, který se na předvolební analýzy specializuje, mají republikáni velkou šanci vyhrát Sněmovnu reprezentantů. Jen těsně by podle všeho měli vyhrát i Senát. Analýza tak potvrzuje dřívější odhady jiných agentur.
#FINAL @FiveThirtyEight Forecast:
— Political Polls (@Politics_Polls) November 8, 2022
Chance of winning the Senate:
Republicans 59%
Democrats 41%
.
Chance of winning the House:
Republicans 84%
Democrats 16%https://t.co/RFLVkkILzV pic.twitter.com/HoZOOUAwE7
Američané se před odevzdáním svého hlasu musí k volbám zaregistrovat. V mnoha amerických státech je ale možné se zaregistrovat v den voleb přímo ve volební místnosti. Lidem tak nic nebrání, rozhodnout se jít k volbám až na poslední chvíli.
Amerika je zemí imigrantů. Na státního ministra spravedlnosti kandiduje Michael Peroutka, pravnuk imigrantů z Československa. S uznávaným novinářem Ferdinandem Peroutkou naštěstí nemá nic společného. Michael Peroutka je radikální pravičák, jehož názory hraničí s rasismem, píše přímo ze Spojených států zpravodaj Aktuálně.cz Daniel Anýž.
Ještě pár měsíců zpět to vypadalo, že republikáni před volbami skvěle nahráli demokratům. Omezení přístupu k interrupcím v mnoha amerických státech mobilizovalo hlavně ženy, které se v průzkumech přiklonily více k demokratům. Na podzim se ale zhoršila ekonomická situace a zdá se, že strana v případě potratů vsadila na velmi nejistou kartu.
Florida poslala dopis americkému ministerstvu spravedlnosti, ve kterém ho informuje, že nedovolí někomu z federálních pozorovatelů vstup do volebních místností, informuje deník The Guardian. Sčítání hlasů budou monitorovat přímo státem určení lidé. Federální úředníci by podle Floridy situaci jen komplikovali a snižovali důvěru ve volební proces.
Zastánci demokratů, kteří propagují "liberální" obsazení školské rady, mají u volební místnosti v Sykesville také své zástupce. "Pandemie covidu rozdělila rodiče. My chceme dobře ohodnocené, vzdělané, sebevědomé učitele. A všechny děti by měly mít od začátku stejnou příležitost, Chceme inkluzi, diverzitu, rovnost," říká Cathrine (na snímku uprostřed) zpravodaji Aktuálně.cz Danielu Anýžovi.
Otevírají se jedny z posledních volebních místností. Nyní mohou lidé začít hlasovat také v Kalifornii, Idaho nebo Nevadě.
Neexistuje žádná "konkrétní nebo věrohodná hrozba", která by narušila dnešní kongresové volby ve Spojených státech. Podle agentury Reuters to novinářům řekl vysoce postavený představitel Agentury pro kybernetickou bezpečnost CISA. Bezpečnost voleb se ve Spojených státech stala klíčovým tématem poté, co úřady zjistily, že Rusko zasahovalo do amerických prezidentských voleb v roce 2016.
"V posledních letech se volební úředníci museli potýkat s rostoucím množstvím dezinformací od zahraničních protivníků, které mohou způsobit zmatek ve volební infrastruktuře a podkopat důvěru voličů ve volební proces," uvedla minulý týden Kim Wymanová, která v agentuře CISA pracuje jako vedoucí pracovnice pro bezpečnost voleb.
Velké téma voleb na státních a komunálních úrovních je obsazení školských rad, píše zpravodaj Aktuálně.cz Daniel Anýž. Rachell je republikánka, před volební místnost v Sykesville v Marylandu přišla podpořit konzervativní kandidáty. "Aby moje děti nebyly už na prvním stupni indoktrinovány, že si mohou vybrat, zda jsou kluk, nebo děvče," říká Rachell, která odmítá "genderovou ideologii" na školách.
Podle odhadů by letos mohlo vůbec poprvé volit asi 8,3 milionu mladých Američanů. Otázkou zůstává, zda k urnám dorazí. Mladí voliči do 30 let častěji volí demokraty než republikány, zároveň ale k volbám chodí méně často než jejich starší spoluobčané.
Své hlasy odevzdali i první politici. Například pensylvánský kandidát na senátora Mehmet Oz nebo demokratický kandidát do Senátu za Ohio Tim Ryan.
I voted. Have you?
— Tim Ryan (@TimRyan) November 8, 2022
Make your plan to vote and find your polling place at https://t.co/ifQIOyOokB. pic.twitter.com/7wzX6Od1ED
Volební místnost v tělocvičně střední školy v Sykesville v severním Marylandu. Hodinu a půl po začátku hlasování byla podle jednoho ze členů volební komise, pro kterého jsou to už několikáté volby, účast o něco vyšší než v předchozích "midterms" v roce 2018, píše přímo z místa zpravodaj Aktuálně.cz Daniel Anýž.
Lidé už mohou hlasovat i v Novém Mexiku, Utahu nebo Coloradu.
Dva demokratičtí předchůdci Joea Bidena, bývalí prezidenti Bill Clinton a Barack Obama, během svého prvního období v úřadu ztratili Kongres, přesto byli do funkce o dva roky později znovuzvoleni. Porážka v těchto volbách by tak pro Bidena nemusela nutně znamenat absolutní prohru.
Volbám do Kongresu, které probíhají dva roky po začátku úřadování nového prezidenta, se přezdívá "midterms" a jsou jakýmsi referendem o jeho vládě. Prezident Biden za poslední rok ztratil na popularitě. Z původních 53 procent klesl na 42.
Zdá se, že o volby je větší zájem, než u midterms, jak se jim přezdívá, bývá běžné. Předčasně odevzdalo svůj hlas více než 41 milionů Američanů a na mnoha místech se ráno před otevřením volebních místností tvořily dlouhé fronty.
K hlasování vyzývají voliče významní politici obou stran i během dne. Například republikánský senátor za Texas Ted Cruz sdílel video, kde prohlašuje, že volby jsou výběrem mezi šílenstvím a zdravým rozumem.
It’s Election Day!
— Ted Cruz (@tedcruz) November 8, 2022
Vote Republican! https://t.co/wI1IfMGQml pic.twitter.com/aHgUFWgbw6
Výhružek i žalob spojených s kontrolou hlasování a následným sčítáním hlasů je letos výrazně více než v minulosti. Velká část republikánských kandidátů i voličů je dodnes přesvědčena, že prezidentské volby v roce 2020 vyhrál Joe Biden podvodem.
Na🇺🇸hlasování v Langley ve Virginii dohlíží paní Virginia.
— Jan Kaliba (@JanKaliba) November 8, 2022
Klepe na dřevo a doufá, že toto je klidné místo, kde členům volebních komisí nic nehrozí. Výhrůžek je obecně extrémní množství.
Spočteno tu prý budou mít krátce po zavření v 1 ráno českého času.@Radiozurnal1 @CRoPlus pic.twitter.com/aM78VWm1vS
Stejně jako se volební místnosti postupně otevírají, budou se i postupně zavírat. Mapa liste Washington Post ukazuje, kde bude hlasování končit nejdříve. Jako první skončí hlasování v Indianě a v Kentucky v šest hodin večer místního času, což bude o půlnoci našeho času.
Here's what time polls close and how long it might take to get election results for the 2022 midterms, according to the Associated Press. Poll closing times vary from state to state, from county to county, and in some parts of the U.S., from town to town. https://t.co/e0jXLPpFpN pic.twitter.com/mYcukj7D6K
— The Washington Post (@washingtonpost) November 8, 2022
V pěti státech dnes lidé budou také rozhodovat o interrupcích: v Michiganu, Kalifornii, Kentucky, Montaně a ve Vermontu. Poté, co v květnu Nejvyšší soud zrušil federální právo na potrat, zavedlo mnoho států zákazy nebo přísná omezení umělého ukončení těhotenství. Nyní mohou voliči rozhodnout, například zda chtějí právo na potrat zakotvit ve státní ústavě (Vermont a Kalifornie) nebo zda by mělo mít embryo stejná práva jako živý člověk (Montana).
Otevírají se další volební místnosti. Svůj hlas mohou odevzdat lidé v Kansasu, Jižní a Severní Dakotě, Texasu nebo Iowě.
Pokud v úterních kongresových a guvernérských volbách v USA uspějí kandidáti, které podpořil bývalý prezident Donald Trump, bude to pro něho definitivní impulz. S největší pravděpodobností pak oznámí prezidentskou kandidaturu do voleb v roce 2024. Republikáni z Pensylvánie reportérovi deníku Aktuálně.cz popsali, jak se už těší na Trumpův návrat.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Američany, aby zachovali neochvějnou jednotu, dokud nebude na Ukrajině obnoven mír. "Žádám vás, abyste zachovali neochvějnou jednotu, jako je tomu nyní, (až) do dne, kdy uslyšíme všechna ta důležitá slova, o kterých jsme snili, až uslyšíme, že mír byl konečně obnoven," řekl Zelenskyj.
Někteří členové Republikánské strany už dříve avizovali, že by v případě volebního úspěchu omezili vojenskou pomoc Ukrajině, která čelí ruské agresi. Od začátku ruské invaze Spojené státy celkem Kyjevu poskytly ve vojenské, humanitární a finanční pomoci 18,2 miliardy USD (asi 447 miliard Kč). Pentagon minulý týden oznámil další vojenskou pomoc Ukrajině za 400 milionů USD (9,8 miliardy Kč).
Pokud letos uspějí republikáni, značně se tím zkomplikují zbývající dva roky vlády prezidenta Joea Bidena zvoleného za Demokratickou stranu. Neúspěch demokratů by také oslabil jeho mandát pro kandidaturu v prezidentských volbách v roce 2024 a mohl by přispět k tomu, že o post šéfa Bílého domu se znovu bude ucházet republikánský exprezident Donald Trump, který už své úmysly před volbami naznačil, ale nepotvrdil.
Ještě před několika měsíci se zdálo, že téma potratů bude volbám dominovat. Demokraté se rozhodli situace využít. Podle agentury AP do konce září utratili za předvolební reklamy o interrupci přes 124 milionů dolarů (v přepočtu tři miliardy korun), což bylo asi o 30 milionů dolarů více než za jakékoliv jiné téma.
Podle posledních předvolebních odhadů bude souboj o senátní křeslo v Georgii velmi těsný. Přitom právě zde se může rozhodnout, kdo bude mít v Senátu většinu. Demokraté ve státě loni nečekaně vyhráli, nyní se ale zdá, že se křeslo vrátí republikánům. Pokud by ani jeden kandidát nezískal v dnešním hlasování většinu, bude se 6. prosince konat druhé kolo voleb.
📊 Atlas Poll || US Midterms 2022
— AtlasIntel (@atlas_intel) November 8, 2022
🗳️ Georgia Senate Race - Likely Voters
🔴 Herschel Walker - Republican: 49.0% [+3.2]
🔵 Raphael Warnock - Democrat: 45.8%
⚪ Other candidate / Don't know: 5.3%
[11/05 - 11/07; 791 likely voters; ME +/- 3p.p.] pic.twitter.com/f2o4pEtz1A
Otevřely se volební místnosti v dalších amerických státech včetně Marylandu, Floridy nebo Delawaru. I tam na řadě míst lidé čekali ve frontě, aby mohli odvolit mezi prvními.
Polls are now open in Maryland. We are at the Civic Center in Silver Spring. Live team coverage all morning @fox5dc #GoodDayDC It’s #ElectionDay pic.twitter.com/TkhcsNpbvT
— Bob Barnard (@barnardfox5dc) November 8, 2022
K účasti ve volbách vyzvala voliče i viceprezidentka Kamala Harrisová.
Election Day is here, and polling places across the country are starting to open. Find your polling place at https://t.co/VbrfuqVy9P. pic.twitter.com/WfFBmFvf3q
— Kamala Harris (@KamalaHarris) November 8, 2022
Bývalý prezident Donald Trump v pondělí naznačil, že se bude znovu ucházet o Bílý dům. V projevu na mítinku republikánského kandidáta do Senátu USA Jamese Vance se obul do prezidenta Joea Bidena. Řekl, že Spojené státy jsou pod jeho vedením "zemí v úpadku".
"Jsme zemí, kterou již nikde ve světě nerespektují a nikdo jí nenaslouchá. Jsme zemí, která se v mnoha ohledech stala terčem posměchu," uvedl Trump.
Pětašedesátiletý právník Michael Dobronos z Ohia byl celý život republikán a dvakrát hlasoval pro Donalda Trumpa. Teď ale Republikánskou stranu pouští k vodě. Ve volbách do Kongresu dá přednost demokratům. "Volil jsem Trumpa, teď je ale pro mě těžko uvěřitelné, že Republikánská strana opustila Ukrajinu v jejím boji za svobodu," říká Dobronos, jehož rodiče přišli do USA z Ukrajiny.
Republikáni se snaží využít současné špatné ekonomické situace a vysoké inflace. Uvědomují si, že se mnoho Američanů bojí o svou budoucnost a slibují jim, že pokud v Kongresu získají většinu, ceny energií i benzínu půjdou dolů.
The majority of Americans expect gas prices to continue to skyrocket under one-party Democrat rule in Washington.
— House Republicans (@HouseGOP) November 8, 2022
The American people are smart—they know Joe Biden and House Democrats’ anti-energy agenda is directly to blame for this pain at the pump. pic.twitter.com/JuknaXIBwj
Od března do září tohoto roku v jednotlivých amerických státech probíhaly primárky, v nichž se rozhodovalo o stranických kandidátech do Sněmovny reprezentantů i Senátu. Konkrétní jména už nyní lidé ovlivnit nemohou. Voliči si dnes vyberou, který volební lístek vhodí do urny.
Hlasovat mohou všichni Američané starší 18 let, s několika výjimkami, jako jsou odsouzení zločinci. Jednotlivá volební pravidla se napříč americkými státy liší. Ve většině z nich mohou lidé hlasovat i předčasně, například poštou, někde i osobně.
V McLean ve Virginii se před volební místností tvořila fronta už za tmy. Ta přitom otevřela jako jedna z prvních už v šest hodin ráno, informuje zpravodaj Českého rozhlasu Jan Kaliba.
Začal hlavní den voleb do Kongresu a stát./lokál. úřadů v 🇺🇸. Začínáme i na @Radiozurnal1 @CRoPlus @iROZHLAScz
— Jan Kaliba (@JanKaliba) November 8, 2022
V McLean ve Virginii fronta už za tmy, hlasuje se od 6:00 jako v několika dalších státech.
Další volby s vysokou účastí. Přes 43 milionů lidí hlasovalo s předstihem. pic.twitter.com/8fvdkbfnNY
Úředníci jsou z dnešního hlasování velmi nervózní. Ještě než se dnes otevřeli volební místnosti, přišlo celkem 120 stížností a žalob, z nichž asi polovina chtěla omezit přístup k urnám. Úředníci ve volebních místnostech navíc musí čelit urážkám a obtěžování a řada z nich tak na posledních chvíli rezignuje a odstupuje.
Na některých místech lidé už v předčasném hlasování stáli v dlouhých frontách, aby mohli odevzdat svůj hlas. Volební místnosti se ani dnes neuzavřou bez toho, aby všichni, kteří stojí ve frontě, odevzdali svůj hlas.
Pro drtivou většinu Američanů válka na Ukrajině není tématem, podle kterého by se rozhodovali v nadcházejících volbách do Kongresu. Nicméně výsledek voleb, které v USA proběhnou za týden, může mít dopad na americkou finanční a vojenskou pomoc Kyjevu. Tu by řada republikánů ráda osekala. "Musíme prostě řešit své problémy," říkají lidé v USA.
Jedním z klíčových států v těchto volbách je Georgia, upozorňuje stanice CNN. Právě tam loni demokraté vyhráli křeslo do Senátu a získali těsnou většinu. Nyní by se mohla situace znovu otočit. Stát navíc požaduje, aby vítězný kandidát získal většinu hlasů. Pokud se tak nestane, bude se konat v prosinci druhé kolo mezi dvěma kandidáty s největším počtem hlasů.
Na volby se připravují i američtí novináři. První odhady volebních výsledků totiž budou zveřejňovat právě jejich analytici.
Wow. Amazing sunrise over the US Capitol on this #ElectionDay pic.twitter.com/ztayFuBtpi
— Steve Chenevey FOX5 (@stevechenevey) November 8, 2022
Ještě déle by se mohlo čekat na to, která strana ovládne Senát. V některých státech se kvůli těsným kláním může uskutečnit druhé kolo hlasování, pokud tam žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů.
První vlna sčítání začne mezi 19:00 a 20:00 východoamerického času, což bude u nás ve středu mezi jednou a druhou hodinou ranní. Zhruba o tři hodiny později by mohli republikáni získat dostatečný náskok na to, aby experti amerických mediálních organizací mohli předpovědět, jestli ovládli Sněmovnu reprezentantů. Pokud ale bude souboj těsný, může trvat i dny, než se potvrdí, kdo získal sněmovní většinu.
Elon Musk, který minulý týden koupil Twitter, otevřeně ve volbách podpořil republikány. Je to vůbec poprvé v historii, co šéf nějaké sociální sítě veřejně podporuje některou z amerických politických stran. Musk svým 110 milionům sledujícím vzkázal, že důležitý je balanc, a proto by měli volit republikánské kandidáty, když je prezident demokrat.
I když volby naplno začínají až dnes, objevila už se celá série žalob. Naprostá většina z nich je od republikánských kandidátů nebo voličů. Strana se snažila zpochybnit už prezidentské volby v roce 2020 ve kterých vyhrál prezident Joe Biden, z žádnou z žalob ale neuspěla. V Texasu byla ale v pondělí podaná žaloba, že republikány vybraní pracovníci v hlasovací místnosti se snaží zastrašit černošské voliče a odradit je od toho, aby hlasovali, píše list New York Times.
Více než polovina republikánských politiků, kteří kandidují v úterních kongresových a guvernérských volbách v USA, souhlasí, že poslední prezidentské volby v roce 2020 byly zfalšované. To samé tvrdí i tehdy neúspěšný kandidát Donald Trump. Reportér deníku Aktuálně.cz navštívil klíčový stát Pensylvánie, který ukazuje, co se v Americe může stát už za dva roky.
Volby se konají v době, kdy jsou USA nejvíce politicky rozdělené za poslední desítky let. Zvláštní výbor Sněmovny reprezentantů stále vyšetřuje násilné vniknutí Trumpových stoupenců do sídla Kongresu 6. ledna 2021. Obavy z politického násilí prohloubil také říjnový útok na manžela demokratické šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.
Politici i na poslední chvíli vyzývají Američany, aby k volbám dorazili. V pondělí spolu bývalý a současný prezident Barack Obama a Joe Biden natočili i motivační video, které sdíleli na sociálních sítích.
Take it from me and my friend @BarackObama: VOTE! pic.twitter.com/vagNpBYFgg
— Joe Biden (@JoeBiden) November 7, 2022
Volební prognózy předpovídají, že republikáni pravděpodobně získají ve 435členné Sněmovně reprezentantů zhruba o 25 křesel více, což by bylo dost na zisk většiny. Podle analytiků by republikáni mohli získat také jedno křeslo navíc, které potřebují k ovládnutí Senátu. Zvlášť tam bude ale souboj velmi těsný.
Oficiální volební výsledky ze všech klání nebudou známy během volební noci. Mnoho lidí totiž hlasuje na dálku nebo v předstihu. Volby ve Spojených státech jsou navíc značně decentralizované.
Kromě voleb do Kongresu se také ve 36 z 50 amerických států volí nový guvernér. Někde na hlasovací lístek přibylo i místní referendum.
Do Senátu se každé dva roky volí jedna třetina z celkových 100 křesel. Nyní tak své zástupce volí Američané ve 34 státech.
Sněmovna reprezentantů se volí každé dva roky. O své křeslo tak bojuje všech 435 zákonodárců.
Volby do Kongresu se ve Spojených státech konají každé dva roky, vždy druhé úterý po druhém pondělí v listopadu.
Americký Kongres se skládá ze dvou komor: Senátu a Sněmovny reprezentantů. Aby mohl demokratický prezident Joe Biden prosazovat své klíčové návrhy zákonů, potřebuje v obou institucích většinu. Tu má před volbami jen velmi těsnou. Pokud jen v jedné komoře získali republikáni většinu, mohli by úspěšně blokovat Bidenovi návrhy.
Americký prezident Joe Biden při svém posledním mítinku před volbami opět vyzval voliče k obraně ohrožené demokracie. "Cítíme v kostech, že demokracie je v ohrožení, a víme, že nastala chvíle, abyste bránili demokracii," řekl Biden publiku, které si jej přišlo poslechnout na historicky černošskou univerzitu v Bowie ve státu Maryland, obklopujícím hlavni město Washington. "Moc v Americe je tam, kde byla vždy: ve vašich rukou, v rukou lidu," dodal devětasedmdesátiletý politik.
Do pondělí večer odevzdalo v předčasné volbě svůj hlas přes 41 milionů Američanů ve 47 státech. To je více než před čtyřmi roky v roce 2018. V některých státech mohli lidé svůj hlas poslat poštou, jinde byly otevřené volební místnosti.
Ve Spojených státech se otevřely první volební místnosti. V New Yorku, Virginii, Vermontu nebo New Jersey mohou voliči odevzdat svůj hlas už od šesté hodiny ranní místního času. Postupně se budou přidávat i další státy napříč USA. Volební místnosti se začnou zavírat v šest hodin večer místního času. Jako poslední dovolí lidé na Aljašce.
Na sociální sítí Twitter kandidáti do Kongresu celou dobu diskutovali o ekonomice a o něco méně i o migraci. Naopak témata jako interrupce nebo zbraně byla silně ovlivněna aktuálním děním v zemi, informuje organizace Pew Research Center.
Discussion of the economy has been a constant on Twitter among candidates in 2022, and immigration has been a relatively consistent theme as well. Other topics have shifted in both overall volume and partisan composition over the course of the year. https://t.co/SzcalDCcsA pic.twitter.com/GQpEE1wXOy
— Pew Research Center (@pewresearch) November 7, 2022
Američané poprvé zhodnotí politiku prezidenta Joea Bidena. Preference demokratů a republikánů jsou poměrně vyrovnané. Jak funguje americký volební systém a co je ve hře?
Souhrn nejdůležitějších informací:
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u online reportáže z amerických voleb do Kongresu. Najdete zde všechny aktuální informace i reportáže přímo z místa.