USA si spletly jméno, omylem zadržený muž strávil 13 let na Guantánamu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
2. 12. 2015 14:54
Islamista z Jemenu byl kvůli záměně identity držen v americké věznici Guantánamo, protože se mělo za to, že má vysoké postavení v teroristické organizaci Al-Káida. Úřady si ho spletly s jiným mužem, který měl podobné jméno. Přesto nebyl Mustafa Azíz Šamirí zcela bez viny. Ve válce v Afghánistánu bojoval po boku tálibánců. Do obávané věznice, určené výsadně pro nebezpečné osoby podezřelé z napojení na terorismus, se však měl místo něj dostat někdo jiný.
Ve věznici na americké vojenské základně Guantanámo je momentálně zadržováno 107 mužů podozřelých z terorismu.
Ve věznici na americké vojenské základně Guantanámo je momentálně zadržováno 107 mužů podozřelých z terorismu. | Foto: Reuters

Washington - Mustafa Azíz Šamirí pochází z Jemenu. Letos oslavil 37. narozeniny, ale posledních 13 roků svého života tráví v neblaze proslulé věznici na americké vojenské základně Guantánamo.

Teprve v úterý vyšlo najevo, že byl v roce 2002 zatčen omylem. Americké úřady přiznaly, že došlo k záměně identity, napsal britský list The Guardian.

Šamirí byl dlouho považován za nebezpečného kurýra a instruktora z teroristické organizace Al-Káida. Tím byl ale ve skutečnosti jiný extremista s podobným jménem. Místo něj ale zadržela americká armáda obyčejného pěšáka.

Ačkoliv Šamirí neměl v teroristické organizaci žádnou významnou funkci, účastnil se bojů a džihádistických akcí v Afghánistánu po boku radikálních islamistů, kteří na Al-Káidu napojení byli.

V roce 1995 bojoval v Bosně a Hercegovině, o rok později ve své domovině v jemenské občanské válce. Posléze se přesunul do Afghánistánu, kde v řadách tálibánců bojoval proti spojeneckým silám NATO a USA.

Od roku 2002 je bez obvinění zadržován v obávané věznici Guantánamo. Stal se tak jedním ze současných 107 vězňů, kteří nyní ve vězení pro osoby podezřelé z terorismu pobývají. Osmačtyřicet z nich čeká na propuštění. Zda bude Mustafa 49., se prozatím neví.

Jeho právní zástupce ho popsal jako člověka "velice entuziastického", který plně spolupracuje. "Od samého počátku projevoval konzistentně pozitivní přístup k životu po Guantánamu. Má silnou touhu získat vzdělání s cílem zajistit svou budoucí manželku, kterou pro něj našla jeho rodina."

V jeho složce se píše o tom, že pro Spojené státy již nadále nepředstavuje žádnou hrozbu. "Vážně se připravuje na svůj budoucí život. Po dobu zadržení navštěvoval výtvarné kurzy a angličtinu.”

V oficiálním dokumentu rovněž stojí, že Mustafa Azíz Šamirí lituje minulosti a kdyby mu bylo umožněno ji změnit, vybral by si jinou cestu. Bude ale muset změnit svoji budoucnost. Rodný Jemen pro něj už není možnost. Je proto ochotný odejít do jakékoliv země, která ho bude ochotná přijmout.

V listopadu americké úřady propustily a do Spojených arabských emirátů nechaly odejít pět Jemenců, kteří byli na základě podezření z napojení na Al-Káidu drženi v Guantánamu po dobu deseti let. Jestli podobný osud čeká i omylem vězněného Šamirího, zatím není jasné.

 

Právě se děje

Další zprávy