Soul - Napětí na Korejském poloostrově dosahuje nejkritičtějšího bodu v historii. Ještě minulý týden Jižní Korea spolu s USA a Japonskem cvičila odpověď na možný raketový útok KLDR.
Země se ve stínu severokorejské hrozby zároveň připravuje na světový svátek sportu. Ve středu do Jižní Koreje dorazil olympijský oheň. Jihokorejské město Pchjongčchang bude za 100 dní hostit 23. zimní olympijské hry.
Akce se bude konat jen zhruba 80 kilometrů od nejstřeženější hranice světa, demilitarizované zóny mezi KLDR a Jižní Koreou.
Mezi Washingtonem a Pchjongjangem létají v poslední době stále ostřejší slova a hrozba vojenského konfliktu se zvyšuje. USA i Jižní Korea preferují diplomatické řešení, následky vyhrocení krize by byly pro Soul zničující.
Do takové atmosféry přicestují začátkem příštího roku tisíce sportovců z celého světa.
Evakuační plán britských sportovců
Některé týmy už vyjádřily před svou blížící se účastí na hrách znepokojení.
Samotná olympiáda začne až za 100 dní, britská reprezentace ale už teď chystá plán, jak se v případě vypuknutí konfliktu bezpečně a včas dostat zpět do Evropy, informoval deník The Guardian.
Olympic torch lit in Olympia Tuesday will be carried on route set to end on February 9 at #Pyeongchang2018 Winter Games opening ceremony pic.twitter.com/1BgIpKOxJN
— AFP news agency (@AFP) October 25, 2017
"Pracujeme na všech možných pohotovostních plánech. Pojedeme tam s jasně stanoveným plánem evakuace, pokud to bude nutné. Věřím, že ne, ale bezpečnost je na prvním místě," cituje list šéfa britského olympijského výboru Billa Sweeneyho.
Jižní Korea získala možnost pořádat zimní olympijské hry už v roce 2011 a Pchjongčchang je častým dějištěm světových soutěží v zimních sportech. Během posledních několika let se toho ale hodně změnilo.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un nedávno provedl jaderný test a snaží se upevnit vyjednávací pozici vůči Spojeným státům. Ty se ale naopak s jadernou hrozbu KLDR odmítají smířit.
Jaderné zkoušky představují nejen bezprostřední válečnou hrozbu. Jihokorejští meteorologové varují kvůli jaderným testům před možným šířením radiace.
Na území Severní Koreje je navíc podle čínských geologů vysoké riziko mohutných sesuvů půdy a kolapsu horských svahů v místech, kde Severokorejci provádějí testy. Podle japonské televize Asahi při poslední jaderné zkoušce v září propadl testovací tunel a zavalil přes 200 lidí.
Korejci uklidňují
Organizátoři se snaží alespoň sportovní svět uklidňovat. Šéf pořadatelů olympijských her I Hi-bom agentuře AFP sdělil, že obavy jsou přehnané.
"Korea se nerozdělila včera, je rozdělená už od roku 1945," prohlásil s tím, že Jižní Korea už pořádala několik "velmi bezpečných sportovních akcí".
OSN chystá v listopadu podat návrh na "olympijské příměří", kterým chce vyzvat k ukončení konfliktů během konání her, uklidňoval Hi-bom během své návštěvy v Aténách. Právě tam v úterý převzal olympijskou pochodeň, která bude teď 100 dní putovat Jižní Koreou, než dorazí na zahajovací ceremoniál 9. února.
Soul pořádal letní olympijské hry v roce 1988. KLDR je tehdy bojkotovala. Zda se bude účastnit tentokrát, stále není jasné. Zatím se kvalifikovali pouze severokorejští krasobruslaři, v dalších disciplínách mají sportovci čas až do ledna.
Podle organizátorů by účast KLDR zvýšila bezpečnost her. "Každý, kdo respektuje mír, by se měl olympijských her účastnit. Severní Korea není výjimkou," sdělil Hi-bom.