Ukrajinská 63. samostatná mechanizovaná brigáda nedávno zveřejnila selhání ruských "plášťů neviditelnosti". Na sociální síti Telegram sdílela video, na kterém několik ruských vojáků přes sebe přehazuje oblek z tepelně izolační látky a snaží se ztratit z dohledu dronu. Ukrajinský letoun je však snadno odhalí a krátce nato na ně shodí výbušnou munici.
"Želvy? Zombíci? Severokorejské speciální jednotky? Ne, tohle jsou Rusové, kteří stále věří v kouzelnou moc svých protidronových pršiplášťů," napsala k záběrům brigáda. Kde a kdy byla videa natočena se ukrajinskému serveru Kyiv Post, který událost popsal, však nepodařilo ověřit.
O tom, že Rusové zkouší taktiku s plášti, referoval už na jaře minulého roku server Defense Express. Podle něho Rusové používají pršipláště s tepelně izolačními vložkami ve snaze snížit svou viditelnost pro termokamery. Jeden výrobce údajně nabízel tyto pláště za 47 dolarů, ačkoli ceny ostatních se pohybovaly v řádu stovek dolarů.
Oděv podle webu využívá vícevrstvou tkaninu navrženou tak, aby zadržovala tělesné teplo a nevytvářela silné tepelné kontrasty. Problémem však zůstává odvod tepla, píše Defense Express .
Termoizolační pláště nejsou v této válce ničím novým. Bývalý ukrajinský armádní důstojník, vystupující na sociální síti X pod pseudonymem Tatarigami, už v dubnu roku 2023 uvedl, že někteří ruští vojáci zajatí nebo mrtví u Avdijivky v Doněcku měli na sobě podobné tepelně izolační pláště.
Koncem února ukrajinské ministerstvo obrany oznámilo, že vyvíjí vlastní "pončo", které má ukrajinským jednotkám pomoci vyhnout se systémům nočního vidění a infračerveného (IR) zaměřování.
Loni v říjnu představil místopředseda ukrajinské vlády Michail Fjodorov "plášť neviditelnosti", který měl chránit před ruskou termovizí. Je kompaktní a váží méně než 2,5 kg. Odolává dešti, sněhu, ohni a vysokým teplotám.
V demonstračním videu ukázaly záběry z termovize účinnost ponča na třech postavách - jedna z nich byla zjevně maskovaná. Vojenští analytici pro Kyiv Post zdůraznili, že určité obrysy byly vidět. Nicméně pončo výrazně snižuje viditelnost ve srovnání s běžnými uniformami, což komplikuje práci méně kvalitním termokamerám, které jsou v terénu běžné.