Odpůrci imigrace vyplouvají s lodí na Středozemní moře. Běžence chtějí sami vracet do Afriky

Martin Novák Martin Novák
17. 7. 2017 7:01
Nevládní organizace podle nich spolupracují s pašeráky uprchlíků. Protiimigrační hnutí Defend Europe proto samo vypluje na Středozemní moře. Vybralo totiž od lidí dost peněz na vlastní loď. S ní prý nabídne pomoc libyjským pobřežním hlídkám. Chce taky podle svých slov zachránit imigranty v ohrožení života. Převážet je ale bude zpět do severní Afriky, a nikoliv do Evropy.
Skupina migrantů, zachráněných po převrácení člunu nedaleko libyjského Tripolisu.
Skupina migrantů, zachráněných po převrácení člunu nedaleko libyjského Tripolisu. | Foto: Reuters

Paříž - Po Středozemním moři plují lodě neziskových organizací, které zachraňují uprchlíky ze ztroskotaných člunů. Nově k nim přibude ještě jedna loď, a to s dost opačným zaměřením.

Na hladině se objeví i odpůrci imigrace a islámu z krajně pravicového hnutí s názvem Defend Europe.

Se svou lodí chtějí bránit běžencům v plavbě z Afriky do Itálie. Budou tak například i blokovat zmíněná plavidla nevládních organizací.

Defend Europe vybralo od lidí přes tzv. crowdfunding desítky tisíc eur, za které si loď koupilo. K libyjským břehům nyní míří pětadvacetičlenná posádka.

Hnutí je silné především ve Francii nebo Rakousku, ale hlásí se k němu i Britové, Němci nebo Italové. Aktivisty spojuje obava z narůstajícího počtu muslimů v Evropě.

Jste jako pašeráci

Na svých webových stránkách a účtech na sociálních sítích hnutí tvrdí, že libyjským pobřežním hlídkám nabídne pomoc.

Je prý rovněž ochotné zachránit imigranty v ohrožení života. Převážet je ale bude zpět do severní Afriky, a nikoliv do Evropy.

Nevládní organizace, které uprchlíkům na moři pomáhají, považuje Defend Europe za "součást pašerácké sítě obchodující s lidmi".

Už v květnu se několik členů tohoto hnutí pokusilo blokovat loď organizace Lékaři bez hranic, která operuje poblíž italských břehů.

Nevládní organizace ale odmítají nařčení, že pomáhají pašerákům, nebo s nimi dokonce spolupracují.

"Zatím se neobjevil jediný důkaz napojení nevládních organizací na pašeráky lidí, je to propaganda," uvedla například v rozhovoru pro stanici Český rozhlas Plus ředitelka českého Sdružení pro migraci a integraci Magda Faltová.

Itálie volá o pomoc

Po uzavření takzvané balkánské cesty vedoucí přes Turecko a Řecko je Středozemní moře nyní hlavní migrační trasou do Evropy. Od začátku roku připlulo do Itálie přibližně 90 tisíc lidí z Afriky.

Většinou jde o občany subsaharských afrických států, kteří vyplouvají z Libye. Přes dva tisíce lidí letos na cestě přes Středozemní moře utonulo.

Itálie opakovaně žádá další evropské země, aby imigrantům otevřely své přístavy, protože už příval lidí přestává zvládat. Nově se obrátila i přímo na Libyi, aby Afričany, kteří překračují její jižní hranice, zadržovala.

Portugalské letectvo vytáhlo z moře u španělských hranic 34 Maročanů. Migranti do něho naskákali poté, co začal gumový člun u motoru hořet. | Video: Força Aérea Portuguesa
 

Právě se děje

Další zprávy