Obamovy ekologické dekrety mohou být brzy minulostí. Trump připravuje jejich revizi

ČTK ČTK
14. 3. 2017 20:35
Klimatická politika Spojených států, kterou zavedl Barack Obama, se bude zřejmě měnit. Podle listu The Washington Post chystá současný americký prezident Donald Trump dekret namířený proti klíčovým nařízením svého předchůdce. Mělo by jít například o upravení regulace týkající se omezení emisí oxidu uhličitého u uhelných elektráren nebo o zrušení moratoria na pronájem pozemků k rozšiřování těžby černého uhlí. Trumpovy exekutivní příkazy ale údajně neobsahují nic o pařížské klimatické dohodě, kterou v minulosti silně kritizoval.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump by měl ještě tento týden podepsat dekret namířený proti klimatické politice svého předchůdce Baracka Obamy. Napsal to v úterý list The Washington Post. S kritikou Obamových kroků k ochraně životního prostředí se prezident netajil už během volební kampaně a revize vládních nařízení se podle listu očekávala.

Direktiva by měla členy vlády pověřit, aby upravili regulace týkající se omezení emisí oxidu uhličitého u nových i existujících uhelných elektráren a aby zrušili federální moratorium na pronájem pozemků k rozšiřování těžby černého uhlí. Mají rovněž změnit způsob, jakým se klimatické změny promítají do rozhodování americké exekutivy. Vše to jsou klíčové prvky bývalého vládního ekologického programu, uvedl list.

Trump před volbami prohlašoval, že není "velkým příznivcem" předloňské pařížské klimatické dohody, která signatářské státy zavazuje výrazně omezit škodlivé emise. Tvrdil, že jeho vláda od dohody ustoupí, stane-li se hlavou státu.

List The Wall Street Journal ale koncem února napsal, že Trumpova dcera Ivanka a její manžel Jared Kushner prezidenta přesvědčili, aby svůj kritický vztah k ochraně životního prostředí zmírnil. Připravované exekutivní příkazy tak prý žádné zmínky o tomto dokumentu neobsahují.

Podle listu The Washington Post není jasné, do jaké míry budou mít Trumpem podepsané příkazy okamžitý efekt.

 

Právě se děje

Další zprávy