Trumpův hlavní ekolog jde i proti NASA, zpochybnil vliv oxidu uhličitého na globální oteplování

ČTK ČTK
9. 3. 2017 18:22
Šéf Agentury pro ochranu životního prostředí Scott Pruitt, jehož na nejdůležitější environmentální pozici v americké exekutivě jmenoval prezident Donald Trump, ve čtvrtek zpochybnil vliv oxidu uhličitého (CO2) na globální oteplování. Vzkázal kongresmanům a senátorům, že by měli zvážit, zda je nutné jeho emise dále regulovat. Pruittův přístup je v rozporu s převládajícím vědeckým názorem, k němuž se hlásí i americké úřady pro vesmír NASA a pro atmosféru a oceány NOAA.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Šéf americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scott Pruitt ve čtvrtek zpochybnil roli, kterou hraje oxid uhličitý (CO2) v oteplování planety. V televizním rozhovoru vzkázal kongresmanům a senátorům, že by měli zvážit, zda je nutné jeho emise dále regulovat. Jeho slova jsou v souladu s předvolebními sliby prezidenta Donalda Trumpa, který hovoří o rušení ekologických omezení pro americké podniky.

"Ne, nesouhlasil bych, že (CO2) zásadně přispívá ke globálnímu oteplování, jehož jsme svědky," řekl Pruitt v rozhovoru s televizní stanicí CNBC. V pohledu na vliv CO2 a dalších skleníkových plynů na růst teplot na planetě panují "obrovské neshody", dodal muž, jehož na nejdůležitější environmentální pozici v exekutivě jmenoval Trump.

Pruittův přístup je v rozporu s převládajícím vědeckým názorem, k němuž se hlásí i americké úřady pro vesmír NASA a pro atmosféru a oceány NOAA. Podle jejich loňské zprávy patří poslední roky k nejteplejším v měřené historii právě kvůli zvyšování emisí CO2 a dalších lidmi vytvářených plynů v ovzduší.

Trump během volební kampaně sliboval omezení nebo zrušení dřív schválených rozhodnutí předchůdce Baracka Obamy, která z ekologických příčin regulují činnost některých firem znečišťujících ovzduší. Pruitt ve čtvrtek naznačil, že by se touto otázkou měl zabývat i republikány ovládaný Kongres, který se k ní v posledních letech nevyslovil a regulace zajišťují Obamovy exekutivní příkazy.

Americký prezident hodlá jít opačnou cestou než jeho předchůdce, který boj proti globálnímu oteplování považoval za svou prioritu a v rámci předloňské světové klimatické dohody z Paříže stanovil pro USA výrazný závazek k omezení růstu teplot. Priutt ve čtvrtek prohlásil, že stejně jako Trump si myslí, že dohoda je špatná. Trump v kampani sliboval zrušit americkou účast na ní, čímž si naklonil provozovatele velkých podniků produkujících škodlivé emise.

Pruitt čelil kvůli svým názorům velkému odporu již během svého únorového schvalování do funkce, proti kterému byli takřka všichni demokraté v Senátu. K jeho odmítnutí vyzvalo tehdy zákonodárce v dopise na 800 bývalých zaměstnanců EPA.

 

Právě se děje

Další zprávy