Trump zmocnil CIA k bezpilotním náletům na teroristy. Napětí mezi tajnou službou a armádou vzroste

ČTK ČTK
14. 3. 2017 9:09
Donald Trump dal zpravodajské službě CIA možnost provádět nálety bezpilotních strojů na podezřelé z terorismu. Exprezident Barack Obama pravomoci tajné služby v této věci omezil a právo podnikat útoky přisoudil armádě. The Wall Street Journal Trumpovo nařízení, které dosud nebylo veřejně oznámeno a o němž se dosud nevědělo, označil za jasný odklon od dosavadního přístupu v duchu spolupráce.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump zmocnil Ústřední zpravodajskou službu (CIA) prováděním náletů bezpilotních strojů na podezřelé z terorismu. V noci na úterý o tom informoval list The Wall Street Journal s tím, že prezidentův krok povede k nové řevnivosti mezi armádou USA a CIA o rozdělení úloh.

Bývalý prezident Barack Obama pravomoci tajné služby v této věci omezil a právo podnikat útoky přisoudil armádě. Pentagon a ani CIA zprávu deníku nekomentovaly.

The Wall Street Journal Trumpovo nařízení, které dosud nebylo veřejně oznámeno a o němž se dosud nevědělo, označil za jasný odklon od dosavadního přístupu v duchu spolupráce. Obama jako standard určil postup, kdy CIA využívala své bezpilotní letouny a další zpravodajské zdroje k určení místa pobytu radikálů, samotný útok pak provedla armáda.

Zmíněné zmocnění armády k náletům mělo zvýšit transparentnost a odpovědnost. CIA, která jedná pod zpravodajským krytím, například nemusela zveřejňovat bilanci zabitých teroristů a civilistů, naopak armáda je nucena většinu informací volně poskytnout.

Trump po nástupu do funkce opakovaně hovořil o tom, že tažení proti teroristům a obzvláště proti radikálnímu hnutí Islámský stát (IS) bude jednou z jeho priorit.

 

Právě se děje

Další zprávy